Dacia Duster 1.0 TCe LPG 74 kW Comfort 2020: postřehy a zajímavosti

Sepsáno 1. prosince 2023.
Naposledy aktualizováno 7. března 2024: přidány body 40 – 49.

S vozy Dacia potažmo Renault jsem dosud neměl žádnou zkušenost. V mnoha bodech přináším srovnání se Škodovkami, především Roomsterem, které mám po léta zažité.

Bílá Dacia Duster - pohled šikmo zezadu
  1. Tempomat se v Dacii ovládá tlačítky na levém rameni volantu. Má tlačítka pro regulaci rychlosti po 2 km/h a lze jimi naklikat požadovanou rychlost. To je příjemné a vyřešené možná chytřeji, než jak to mívaly Škodovky. Tam se pro snížení rychlosti muselo držet tlačítko plus a mínus do té doby, než auto změnilo rychlost na požadovanou. Dále je zde tlačítko pro obnovení poslední navolené rychlosti z paměti a tlačítko pro zastavení tempomatu. Kolébkový přepínač na středovém tunelu, u kterého jsem vždycky nechápal, jak se jím může tempomat ovládat, slouží jen pro přepínání funkce tempomatu a omezovače rychlosti. Nevím, zda někdo používá omezovač rychlosti. Já rozhodně ne. To je blbost nařízená evropskou unií. Nevýhodu představuje nepřesnost tempomatu. Pracuje plus mínus autobus. V Octavii 2 facelift a především v Roomsteru z roku 2015 je rozhodně preciznější.

    Ovládání tempomatu na volantu Přepínač tempomatu a speed limiteru
  2. Řada ovladačů je neosvětlená. Divné, zvyknout se však dá.

    • regulace sklonu světel
      Výška světelného kužele je regulována lankem. Jeho ovladač je umístěn opravdu nešikovně dole pod volantem mezi řidičovými nohami. Jaká poloha je navolená, není vůbec jasné. Prostě s ním otáčíte nějak podle oka, aby světla nesvítila ani vysoko ani nízko.

      Ovladač regulace sklonu světel
    • ovladač zrcátek
    • veškerá tlačítka na volantu
    • ovládací modul rádia
    • páčka pro ovládání světel
  3. Výhled přes A sloupky mi připadá dobrý. Zrcátka jsou dostatečně velká pro dobrý přehled okolo vozu, ve výhledu šikmo dopředu nepřekážejí. Pochopitelně záleží, kdo jak sedí.

    Výhled přes A sloupek
  4. Kruhové výdechy vzduchu jsou esteticky hodnotné a především dokonale funkční, protože jimi jde nastavit směr foukání kamkoliv. Uprostřed jsou navíc nezvykle tři. Prostřední tak můžete v létě nechat foukat zadním pasažérům, zatímco na řidiče i spolujezdce stále zbývá. Škoda, že při druhém faceliftu o ně Duster přišel.

    Středové výdechy vzduchu před faceliftem Palubní deska faceliftovaného modelu
  5. Systém start stop má dedikované tlačítko. Zapíná se sice implicitně po každém startu, ale dá se vypnout jednoduše jediným cvaknutím.

    Tlačítka na středovém panelu
  6. Na rozdíl od VW neztiší Duster při zařazení zpětného chodu autorádio.

  7. Sedačka s bederní opěrkou je fakt dobrá. Vydržím v ní sedět 1300 kilometrů v kuse a záda ani zadek nebolí.

    Sedadlo řidiče
  8. Zámky zadních bezpečnostních pásů neoplývají praktičností. Jsou sice v jedné rovině se sedákem, tedy netrčí a netlačí pasažéry do zadku, nicméně když do nich zacvakáváte pás, zasouvají se tím tlakem dovnitř do sedáku. Poutání dítěte do autosedačky kategorie 15-36 kg je tak hotovým peklem.

    Zadní sedadla
  9. Bezpečnostní pásy nejsou výškově stavitelné.

  10. Otevřená prohlubeň před spolujezdcem sice má gumový podklad, věci v ní uložené se ale stejně v zatáčkách sypou ven. Létá mobil, létá lízátko, létají platební karty i mince.

    Palubní deska
  11. Práce s řadicí pákou pětistupňové převodovky je příjemná. Proti délce drah ani přesnosti kulisy nemám námitek. Zpátečka řazená po vzoru Felicie na pozici šestky dokonce zapadá snadněji, než u převodovky MQ200 v Roomsteru. I hlavice má příjemný ergonomický tvar. Po ruce je navíc lépe, než v Roomsteru. Snad jen taková zvláštnost, že při změně kvaltu se páka poněkud zhoupne, čehož si lze všimnout hlavně u trojky.

    Řadicí páka
  12. Spousta věcí je přesně opačně než u aut koncernu VW:

    • Obrácená tlačítka pro odemykání a zamykání na klíčku.

      Porovnání klíčů Dacia a Škoda
    • Obrácené ovládání stěračů. Výchozí poloha je nahoře, posouváním do spodních poloh se rychlost stírání zvyšuje.

    • Blikání potvrzující odemčení/zamčení. Blikne jednou při odemčení, dvakrát při zamčení.

    • Velmi zvláštně a opět zcela proti zvyklostem v koncernu VW fungují věci při vypnutém zapalování. Vypnou se totiž obě 12V zásuvky, takže v létě si nebudete moci chladit nákup v autochladničce, zatímco jdete do města zařizovat další věci. Naopak zůstávají funkční zbytné věci jako klakson a stěrače.

  13. Nesklopný klíček je opravdu anachronismus. Kdyby aspoň nebyl tak špičatej. Hotové utrpení nosit jej v kapse. Klíček u novějších Dacií již špičatý není (má rovnou hranu, jak bývá běžné).

    Nesklopný klíček od Dacie Duster
  14. Moc se mi líbí vnější kliky ala Favorit. Já bych řekl, že jsou vlastně ergonomičtější než klasické pákové. Jestli jsou méně bezpečné, protože za ně hasiči nemohou po nehodě zaháknout lano, nevím. Prý jde o mýtus a pro přístup do zdeformované kabiny používají hydraulické nůžky.

    Dacie Duster - pohled zboku
  15. Snažím se pochopit, co všichni na těch esúvéčkách mají.

    • Že dobře pérují? Zpomalovací práh sice mohu přejet rychleji, dle mých zkušeností ze silnic však před nimi nejvíce brzdí právě řidiči SUV. Nechápu. Samotná jízda po rozbité silnici mi nepřipadá o tolik noblesnější než v obyčejném autě. A to prý Duster ještě péruje dobře, říkal Vaculík:

    • Že je z nich dobře vidět? Jen do doby, než dojedete na křižovatku v kopci. Pak přes vysokou příď vidíte před sebou jen nebe a můžete se při tom pohledu rovnou pomodlit, aby těsně před autem nestálo dítě. Převálcovali byste jej.

    • Že se do nich dobře nastupuje? To je taky trochu mýtus. Mají sice vyšší světlou výšku a tím pádem výše ukotvená sedadla, jenže trend zároveň velí dělat auta co nejnižší kvůli odporům vzduchu. Výsledkem je naopak nízká kabina a nízká horní hrana dveří. Komu jde o opravdu pohodlné nastupování, pochodí dobře u MPV (která už nejsou) nebo osobních dodávek typu Berlingo, Caddy atp.

    • Že projedou víc než běžná auta? A kdo to skutečně potřebuje? Drtivá většina dnešních crossoverů jsou předokolky. Lidi jdou navíc po módě a auta si šperkují obrovskými koly s nízkými pneumatikami, které si pak ničí u každého obrubníku. Světlostí podvozku SUV a crossovery sice vítězí, ale já se během svého života dostal kamkoliv jsem potřeboval i s Octavií a Roomsterem o světlosti 140 mm. Cesta necesta, louka nelouka.

    • Že jsou prostorná? Kdeže. Prostorná byla MPV. Kdo tvrdí, že SUV je prostorné, ten už nezažil kategorii MPV.

    Docházím k závěru, že jediným opravdovým důvodem pro jejich oblibu je prostě jen to, že se lidem líbí. Že si v nich připadají dobře a mají něco víc.

  16. Zpočátku mě zaskočila malá stíraná plocha čelního skla. Po čase už mi nevadí. Naopak oceňuji, že stěrače jsou v klidové poloze schované pod kapotou a nepřekáží tudíž ve výhledu ani nekladou aerodynamický odpor.

  17. Odkládacích ploch není ani málo, ani moc. Skvěle využitelné jsou kapsy ve dveřích. Do předních se po vzoru škodovek vejde velká láhev, i v zadních dveřích jsou kapsy celkem prostorné. Před řadicí pákou je velký prostor pro všechny nezbytnosti, co člověk odhodí, když nasedne. Pár prohlubní je dále na středovém tunelu, nechybí kapsy na zadní straně opěradel. Schránka před spolujezdcem je opravdu hluboká, pod jeho sedačkou je výsuvný šuplík. Osobně mi schází hlavně schránka vlevo pod volantem, kterou mají škodovky. To, co u Dusteru jako schránka vypadá, je krytka pojistek.

    Plastová výplň předních dveří Umístění pojistek
  18. Tento detail se mi líbí. Mezi palubní deskou a A sloupkem není žádná mezera. To Fabia 2/Roomster zde mají škvíru pomalu na prst.

    Pata A sloupku
  19. V interiéru není kam schovat výstražný trojúhelník. Do bočních kapes se nevejde. Vozím jej v „příkopu“ za zadními opěradly a vlastně tam ničemu nevadí.

    Zavazadlový prostor
  20. Drobnou nevýhodou ukazatele množství plynu je zrcadlení jeho diod ve skle levého zpětného zrcátka v noci. Nic dramatického, jen na to upozorňuji.

  21. Když jsou design a funkce v symbióze: tento neobvyklý plastový detail nejenže pěkně vypadá, ale navíc chytá největší bordel od kol, kterým je u jiných aut ostřelován přímo plech. Speciálně u škodovek zde nejčastěji vzniká mohutná koroze.

    Přední blatník
  22. Madla integrovaná do plastového obkladu pátých dveří jsou velmi šikovná. Lepší než poutko.

    Plastová výplň pátých dveří s integrovanými madly
  23. Hlavní odkládací kastlík potěší velikostí, má osvětlení a ve dvířkách schránečku na drobnosti. Chlazení zde není.

    Kastlík před spolujezdcem
  24. Co myslíte, že je při dálniční stotřicítce tišší? Dacia Duster 1.0 TCe točící 3 500 otáček nebo Škoda Roomster 1.2 TSI s 3 100 otáčkami? Ten Duster. Motor není vůbec slyšet, též kola jsou utlumena lépe než u Škodovky. Šum větru je v obou vozech srovnatelný.

  25. Svět motorů dokola tvrdí, že Dacie nereznou a mají vzorně ošetřený podvozek. Takhle vypadá můj tříletý Duster. Ani zázrak, ani průšvih.

    Koroze spodku
  26. Škodovácké Smart dials v podání Dacie. Toto ovládání ventilace by mělo být snad povinné.

    Panel ventilace
  27. Liší se hlučnost motoru při jízdě na plyn a na benzín? Ne.

  28. Žádný novinář nezapomene pochválit kapotu motoru na dvou plynových vzpěrách, což mě až tak nedojímá. Víc se mi líbí, že se motor při dálničních plískanicích nešpiní.

  29. Ukazatel venkovní teploty reaguje podstatně rychleji než u škodovek. Porovnávám se staršími modely Octavia 2 a Roomster.

  30. Ve dveřích není dioda signalizující uzamčené dveře. Ona asi stejně žádný význam nemá, jen my Škodovkáři jsme na ní zvyklí už od dob první Octavie.

  31. Odemčený, ale neotevřený vůz se sám zamkne po 2 minutách. Vozy Škoda se zamykají po 30 vteřinách.

  32. Dlouhým stiskem tlačítka pro uzamčení na středové klaviatuře lze aktivovat automatické zamykání vozu za jízdy po překročení rychlosti 7 km/h. Stačí jej ve stojícím vozidle s běžícím motorem podržet do zaznění zvukového signálu. Deaktivace probíhá stejným způsobem.

    Tlačítka na středovém panelu
  33. Ve videotestu Dustera slovenské redakce Topspeed.sk padla námitka, že reproduktorem v zadních dveřích fouká dovnitř. Potvrzuji. Reproduktorů v předních dveřích se problém netýká.

  34. I Duster má trojblik. Samotné cvakání blikačů je libozvučné, ovšem příliš tiché. Na dálnici není slyšet.

  35. Svérázně jsou vyřešeny tři svítící segmenty denního LED svícení. Ve skutečnosti je totiž linka celistvá, jen na dvou místech překrytá černým plastem.

    Detail předního světla
  36. Duster druhé generace před faceliftem (2017–2021) je posledním Dusterem, který pro noční svícení používá výhradně žárovky. Svítí dobře? Ano. Pro potkávací světlo používá žárovky H7. Nemá projektor, jde tedy o konzervativní a z dlouhodobého hlediska ideální řešení. V potkávacím režimu svítí lépe než Fabia 2/Roomster po faceliftu s projektorem H7. Naopak dálkový režim mi připadá o něco silnější v Roomsteru. Ten v něm rozsvěcí druhou žárovku H7, kdežto Duster do dálky svítí malou žárovkou H1.

    Rozsvícené přední světlo v Dacii Duster II
  37. Přední mlhovky mě velmi zklamaly svou účinností. Jestli svítí či ne v podstatě vůbec nepoznáte. Jestliže jsem před lety kritizoval faceliftovaného Roomstera za svítivost předních mlhovek, pak se mu nyní omlouvám. U něj totiž rozdíl v osvětlení prostoru před autem poznáte. U Dustera ne.

    Detail přídě
  38. V řádce tlačítek na středovém panelu mě překvapila možnost vypnutí zadních parkovacích senzorů. Něco takového jsem u škodovek nikdy neviděl. Tam jdou, pokud vím, vypnout jen přední.

    Tlačítka na středovém panelu
  39. Víte, co mě v zimní sněhové kalamitě opravdu hodně namíchlo? Že není možné vypnout protiprokluz hnaných kol (systém ASR). Drsně vypadající Duster se tak nedokáže prohrabat ani ze zapadaného parkovacího místa. Auto parkovalo na rovince a napadlo kolem něj odhadem 20-30 cm sněhu. Plyn na podlaze, ECO režim vypnutý, zimní pneumatiky Continental, dvě osoby mě pomáhaly roztlačit, ale Duster nic. Předníma kolama jen zvolna otáčel, žádná snaha o vyhrábání se. Doma jsem pak studoval návod k obsluze, jestli není deaktivace ASR někde schovaná, protože samostatné tlačítko nemá. Podle návodu jsem pochopil, že potřebné tlačítko na deaktivaci ESC včetně ASR mají jen vozy s pohonem všech kol. To mi připadá absolutně nelogické.

    Tlačítka na středovém panelu Část návodu k obsluze Dacie Duster popisující deaktivaci systému ESC Dacia Duster ve sněhu
  40. Nechápu, co je to od automobilek za nápad, vybavovat auta couvacím světlem jen na pravé straně. Duster je přesně ten případ. A tak v noci něco málo vidím v pravém zrcátku, kdežto v tom levém je naprostá tma. Nemít parkovací senzory, opravdu bych se bál ve tmě couvat.

    Rozsvícené couvací světlo na Dacii Duster II
  41. Přestože Duster může mít poháněnou zadní nápravu, středový tunel zůstává příjemně nízký (výška před zadními sedadly 6–9 cm).

    Středový tunel v Dacii Duster II
  42. Naopak mě překvapuje nerovná podlaha pro krajní pasažéry. U prahů je v podlaze prohlubeň.

    Nerovná podlaha vzadu v Dacii Duster II
  43. Jakmile je nastartováno, neexistuje (pokud vím) žádný způsob, jak vypnout vnější osvětlení. Páčka světel má jen tři polohy - automatický režim, parkovačky, potkávačky. Poloha pro vypnutí chybí.

    Ovladač světel v Dacii Duster II
  44. Při dlouhodobém vlastnictví auta potěší, že startovat lze pěkně postaru, tedy bez spojky. Což může mít na motor v mnohaletém horizontu příznivý vliv.

  45. Nelze nastavit frekvenci cyklovače předních stěračů. Cyklovač má definovanou jedinou frekvenci stírání.

    Ovladač stěračů v Dacii Duster II
  46. Světelný podpis v zadní svítilně je tvořen dvojicí žárovek P21/5W. Ty jsou dvouvláknové, což napovídá, že druhé vlákno slouží pro brzdové světlo. Zde však jako brzdové slouží pouze vnější žárovka, tedy druhé vlákno vnitřní žárovky u Dustera nikdy nesvítí. Čili když přestane svítit brzdové světlo, bude nejprve stačit přehodit vnitřní a vnější žárovku.

    Rozsvícené zadní světlo v Dacii Duster II Přehled žárovek v zadní svítilně v Dacii Duster II
  47. Docela mi vadí, že Duster neumí jezdit s vypnutým motorem. Jakmile máte klíček otočený do aktivační polohy a chcete třeba jen sjet kopeček od baráku k silnici bez motoru, rozsvítí se po pár metrech výstražná kontrolka brzd. Rovněž v tomto režimu nesvítí denní svícení a nelze aktivovat směrovky. Možná si říkáte, že řeším blbosti, ale třeba Roomster tohle všechno umí.

    Signalizovaná závada brzd v Dacii Duster II
  48. Řešení ventilace kabiny má taky své mouchy. Celou zimu se silně mlžila okna. Přitom kabinový filtr nebyl zanesený a v autě bylo sucho. Pochopitelně umím správně nastavit kolečka, tedy směr vzduchu na okna, ventilátor roztočený aspoň na třetí stupeň a topení na max. Přesto všechno byl obrovský problém odmlžit aspoň čelní okno ofukované jen ze středu palubní desky krátkou štěrbinou. Boční okna vpředu byla zcela odmlžená až při dlouhé jízdě a zadní boční v podstatě bez šance.

    Ofuk čelního okna v Dacii Duster II
  49. Kdybych plánoval Dustera jako dlouholetého parťáka, byl bych dost nešťastný z absence zadního nadkolí. Spodek nekrytého prostoru před zadním kolem je tvarovaný vyloženě jako kapsa, ve které se na karoserii dokáže držet pořádný nános bláta. Takže buď neustále kydat nebo spoléhat na tvrzení, že Dacie nereznou.

    Absence zadního nadkolí - nekrytý zadní podběh Absence zadního nadkolí - nekrytý zadní podběh Absence zadního nadkolí - nekrytý zadní podběh
Líbil se vám článek? Můžete jej sdílet:

Mohlo by vás zajímat

Dacia Duster 1.0 TCe LPG: nákup ojetiny a první dojmy

Dacia Duster 1.0 TCe LPG: nákup ojetiny a první dojmy

28. 11. 2023 06:54

(VÝRAZNĚ ROZŠÍŘENO)
Jsou auta, která bych si dobrovolně za normálních okolností nikdy nekoupil. Největší odpor mám k autům bílým, ojetým a esúvéčkám. No a čím myslíte, že od listopadu 2023 sám jezdím?