Roomster - změny v průběhu let

(sepsáno v srpnu 2016, naposledy aktualizováno v prosinci 2020)

Facelift Roomsteru spojený s modernizací proběhl v roce 2010 (faceliftované modely se začaly vyrábět ve 13. týdnu roku 2010). Ani v ostatních letech produkce Roomsteru však automobilka nezahálela a průběžně auto modifikovala. Na straně jedné docházelo k optimalizacím v kvalitě a funkčnosti, které uživatelům poskytovaly nějaké výhody, na straně druhé však (především v posledních letech produkce) docházelo k optimalizacím výrobních nákladů. Ty se na vozech projevují např. tím, že se přestane montovat kdejaká krytka či polstrování, omezí se výbava apod. Podrobný seznam následuje.

Seznam změn je průběžně doplňován. V prosinci 2020 přibyly změny č. 45 - 54.

 1. Páčky pod volantem

  Při modernizaci v roce 2010 se Roomster dočkal nových páček pod volantem. Vypadají sice skoro stejně, jako ty minulé, ale jejich chod je mnohem příjemnější a co mě obzvlášť potěšilo, je tiché a měkké vrácení blinkrů do základní polohy. U předfaceliftovaných páček bylo právě toto vrácení spojeno s výrazným a nepříjemným zvukovým doprovodem. Navíc je u modernizovaných páček lépe řešen výstupek pro regulaci rychlosti cyklovače stěračů, který se dříve poměrně špatně ovládal.

  Páčky pod volantem
 2. Úprava potisku na ovladači zrcátek

  Úpravy se dočkal piktogram vyhřívajícího se zrcátka na otočném ovladači. Dále proběhla změna fontu písmen (dobře viditelné na písmenu R).

  Ovladač zrcátek
 3. Úprava potisku na tlačítku výstražných blinkrů

  Při faceliftu byl upraven (zjednodušen) design potisku tlačítka pro aktivaci výstražného blikání.

  Tlačítko výstražného blikání
 4. Zadní stěrač

  Stírací lišta ve stěrači zadního okna je od roku 2013 (MR 2014) vybavena pojistným tlačítkem pro snadnější montáž/demontáž. Předtím se při výměně musela lišta trochu páčit a člověk měl blbý pocit, že něco ulomí.

  Zadní stěrač Výměna zadní stírací lišty
 5. Plast na palubní desce

  Pravděpodobně během faceliftu došlo k změně struktury povrchu plastu na palubní desce pod čelním oknem. Těžko říct, čemu to mělo prospět.

 6. Otevírání přihrádky před spolujezdcem

  V polovině roku 2008 byl změněn způsob otevírání horní přihrádky před spolujezdcem. Místo tlačítka je jen lehká prohlubeň a víko přihrádky má změněnou kinematiku, aby zůstávalo zavřené i bez zajištění tlačítkem. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že změněné otevírání není uživatelsky příjemnější, pravděpodobně ale bylo levnější na výrobu.

 7. Měkčené loketní opěrky

  Od MR 2009 jsou textilní části ve výplních dveří lehce měkčeny. Není to sice žádná sláva, ale rozhodně je to pohodlnější, než zcela tvrdé loketní opěrky jen potažené látkou, které byly v prvních asi dvou ročnících Roomsteru.

 8. Čalounění kufru

  Ještě před faceliftem byl odstraněn koberec z plastových boků kufru. Není za tím nic jiného, než úspory.

  Čalounění bočních obkladů kufru
 9. Střešní anténa

  Roomster měl pro střešní anténu dvě pozice. Vozy bez panoramatické střechy měly anténu umístěnou na střeše vpředu, vozy s panoramatickou střechu pak na obvyklém místě v zadní části střechy. Později (pravděpodobně s novými rádii, tedy po faceliftu) byly pozice antény sjednoceny do té zadní části. Samotný prut antény se dočkal ve 22. týdnu 2011 modifikace - místo ohebného dlouhého prutu s viditelným opletením se začala používat kratší neohebná. Vozy s rádiem Swing pak mají ještě druhou anténu, která je netradičně umístěna uprostřed čelního skla.

  Anténa
 10. Parkovací senzory

  Parkovací senzory prošly při faceliftu v roce 2010 takovouto změnou:

  Parkovací senzory
 11. Fólie zadních bočních dveří

  V posledním modelovém ročníku už automobilka evidentně nevěděla, na čem ještě ušetřit, a tak začala zlevňovat věci, nad kterými zůstává rozum stát. Tak např. byla sundána lesklá fólie z velkého oblouku zadních bočních dveří. Dřív měly matné provedení oblouků jenom základní výbavové verze, ale v posledním roce už prostě všechny Roomstery. Je to jako pěst na oko, když A sloupky jsou lesklé, C sloupky nad klikami rovněž, ale ty oblouky jsou matné a nelesknou se.

  Fólie zadních bočních dveří
 12. Přední světlomety

  Roomster mohl svítit třemi druhy halogenových světlometů. Základem nabídky byla reflektorová světla s dvouvláknovou žárovkou H4, která funguje tak, že při zapnutí dálkových světel jedno vlákno žárovky zhasne a to druhé se rozsvítí. Charakteristickým jevem je probliknutí či ztráta intenzity světelného toku při přepínání světel mezi potkávacím a dálkovým režimem. Zpočátku to působí divně, pokud na to nejste zvyklí.

  Výše postaveným typem byly projektorové s žárovkou H7, které mohly být vybaveny také natáčecím modulem, což byl třetí a nejvýše postavený typ světlometů u Roomstera. Právě projektorová světla ale byla při modernizaci v roce 2010 zásadním způsobem přepracována. U modelů před faceliftem totiž byla čočka označena slovem Bi-Halogen, což znamená, že pro potkávací i dálkové světlo byla použita jediná žárovka H7. Říkáte si, co má být, vždyť u reflektorových světel je taky jen jedna žárovka H4. Jenomže žárovka H7 má jen jedno vlákno. Delší dosvit dálkových světel tak byl u Bi-Halogenu realizován odklopením clonky. Proto ten hlasitý cvakavý zvuk při přepínání mezi potkávacími a dálkovými světly. Problémem těchto světel ale byla chabá svítivost v dálkovém režimu. Automobilka na to zareagovala v roce 2010, kdy došlo k přepracování světel. Pro dálková světla byla použita samostatná žárovka H7. Zlepšení osvětlení vozovky v dálkovém režimu bylo opravdu významné. Čočka potkávacích světel byla navíc přesunuta k vnějšímu okraji světel, což zase mělo příznivý dopad na vzhled přední části automobilu.

  Stručně řečeno - vozy s projektorovými světly před faceliftem svítí bídně, po faceliftu výborně. Zajímavostí je pak černé provedení projektorových světel z verzí Monte Carlo či Noire. Tato světla, ač již po faceliftu, stále používají technologii Bi-Halogen s jedinou žárovkou H7. A to byl důvod, proč jsem do svého Roomstera nezvolil Black paket, který byl dostupný v závěru výroby. Vzhled auta by sice byl atraktivnější, ale nechtěl jsem ošidit bezpečnost.

  Přehled všech typů předních světlometů
 13. Clonítko na čelním okně

  Byl upraven rastr na protislunečním clonítku na čelním okně.

  Rastr čelního okna
 14. Označení skel VIN kódem

  Zpočátku výroby byla všechna skla značena koncovou částí identifikačního čísla vozu (VIN kódem), což působí jako prevence odcizení vozu. Velká škoda, že s tím automobilka v listopadu 2008 skončila. Čelní sklo není značeno dokonce již od prosince 2006. Na oknech jsou od té doby jen černé nevyplněné obdélníčky.

  Označení skel VIN kódem
 15. Chod ruční brzdy

  Byl modifikován chod ruční brzdy. Dříve byl její chod velmi hlasitý s velkým počtem zubů, nyní je chod výrazně tišší, protože cvakání zubů je tlumené a jejich počet je nižší než dříve. Kdy došlo k této modifikaci však nevím.

 16. Tlačítko ruční brzdy

  V modelovém roce 2008 došlo k úpravě pojistného tlačítka ruční brzdy. Původní, které bylo stříbrně lakované, se totiž dalo lehce poškrábat, takže bylo nahrazeno chromovaným.

  Tlačítko ruční brzdy
 17. Aretace zadních bočních dveří

  Zadní boční dveře dostaly navíc jednu aretační pozici. Původně byly dveře aretovány jen v jedné poloze - v polovině otevíracího rozsahu. U našeho modrého Roomsteru mají však zadní dveře aretovací polohy dvě - v jedné a dvou třetinách rozsahu otevření.

  Aretace zadních dveří - 1 třetina Aretace zadních dveří - 2 třetiny Maximální úhel otevření zadních dveří
 18. Třetí brzdové světlo

  Diody v třetím brzdovém světle změnily barvu krycího plastu z červené na čirou.

  Třetí brzdové světlo
 19. Zadní lampička

  Lampička osvětlující zadní část interiéru (Living room) byla původně vybavena jen jednou 5W žárovkou. Od května 2008 (MR 2009) byla tato lampička nahrazena variantou se čtecími světly po stranách (celkem tedy tři 5W žárovky).

  Zadní lampička
 20. Páka výškového nastavení sedadel

  Páky pro výškové nastavení předních sedadel byly od modelového roku 2008 nahrazeny novými a kratšími, které již nepřekáží při vystupování.

  Páka výškového nastavení předního sedadla
 21. Volanty

  Původně se do Roomsteru montovaly tří a čtyřramenné volanty z druhé generace Octavie. Tyto volanty nebyly v Roomsteru nikdy multifunkční (= s tlačítky), k tomu byl určen ovládací modul vlevo pod volantem. Od roku 2009 byly do vozu implantovány volanty z tehdy nového Superbu, které mohly být multifunkční. Tím došlo k odstranění ovládacího modulu pod volantem. Při mikrofaceliftu v závěru kariéry v roce 2013 byly volanty opět sjednoceny s ostatními modely Škoda a do Roomsteru se tak nastěhovaly převážně tříramenné volanty, které se montovaly až do konce výroby (čtyřramenné skončily dříve).

  Přehled všech typů volantů
 22. Hlavice řadicí páky

  Pro Roomster byly vytvořeny zcela nové hlavice řadicí páky. Při faceliftu v roce 2010 byl jejich design mírně upraven (stříbrně lakované prvky byly nahrazeny kombinací černých a chromovaných). V roce 2013 pak Roomster převzal hlavice z ostatních modelů Škoda.

  Přehled všech typů hlavic řadicích pák manuálního řazení
 23. Změna umístění zámku kapoty

  Při změně designu přední části vozu v roce 2010 se přesunula páčka pro otevření kapoty. Dříve byla napravo od loga výrobce, poté se přesunula nalevo.

  Pozice zámku kapoty
 24. Změna umístění nádržky ostřikovačů

  Při změně designu přední části vozu v roce 2010 došlo také k přemístění nádržky kapaliny do ostřikovačů. Původně byla v pravé části motorového prostoru, pak se přesunula doleva.

  Pozice nádržky ostřikovačů
 25. Víčko nádržky ostřikovačů

  V rámci modelové péče bylo přepracováno víčko nádržky kapaliny do ostřikovačů. Již na něj není nutné tak tlačit, aby se zaklaplo.

 26. Roletky panoramatické střechy

  Byly původně dost průhledné, takže v MR 2009 došlo k jejich úpravě tak, aby lépe chránily posádku před sluníčkem.

  Roletky panoramatické střechy
 27. Víčka předních tlumičů

  V průběhu životního cyklu docházelo k úpravám zavěšení tlumičů na přední nápravě.

  Víčka předních tlumičů
 28. Přední náprava

  Do 11. týdne roku 2008 používal Roomster přední nápravu PQ24 z první generace Fabie. Pak převzal nápravu PQ25 KURZ z druhé generace modelu Fabia. Podrobněji se o rozdílech obou náprav rozepsal server auto.cz v testu ojeté Fabie. Roomstera se to týká úplně stejně.

  PQ24 vs PQ25
 29. Textilní potah spodní části zadních sedadel

  Roomster měl původně mít spodní část sedáků sedadel VarioFlex opatřenu textilním potahem, stejně jako to má model Yeti. Dokládají to fotografie z ženevského autosalonu v roce 2006, kde měl Roomster světovou premiéru. V sériové výrobě se ale potah v Roomsteru neobjevil (u sedadel Yetiho však ano).

  Sedačky VarioFlex
 30. Změna designu jezdců výdechů vzduchu a jejich rámečku

  Při faceliftu v roce 2010 dostaly nový vzhled ovladače výdechů ventilace na palubní desce (kromě základní výbavové verze, kde zůstaly ovladače původní). Upraven byl dále rámeček kolem středových výdechů. Podrobněji popsáno na přiloženém obrázku.

  Středové výdechy ventilace
 31. Sklo levého zpětného zrcátka

  Odrazové sklo levého zpětného zrcátka přišlo o vypouklou vnější část omezující mrtvý úhel. Změna proběhla ve 22. týdnu 2011. Z mého pohledu jsou zrcátka na Roomsteru malá a touto změnou značně utrpěla aktivní bezpečnost. Co stačí u Fabie, není už u Roomsteru ideální. Ten má totiž o poznání širší a větší záď, která dále omezuje výhled vnějšími zrcátky. Nožičky, na kterých jsou zrcátka umístěna, jsou však stejné jako u Fabie. Vzhledem k širšímu zadku auta však měly být delší nebo měla být montována větší zrcátka. Odstraněním vypouklé vnější části levého zrcátka nasadili škodováci špatnému přehledu situace kolem auta korunu. Zrcátka jsou ovšem špatně řešena i po stránce aerodynamiky, poněvadž při sebemenším dešti se špiní jejich skla (že tomu tak nemusí být, dokazují např. zpětná zrcátka faceliftované Octavie 2, jejichž skla se nikdy nešpinila).

  Půlené sklo vnějšího zrcátka
 32. Šedý pruh na čelním okně

  Od MR 2010 (22. týden 2009) byla zrušena výbava čelní tónované sklo s šedým pruhem.

  Šedý pruh na čelním skle
 33. Malý kožený paket

  Od MR 2010 (22. týden 2009) odpadla z malého koženého paketu manžeta řadicí páky, která byla od té doby pouze v koženkovém provedení. Madlo ruční brzdy a rukojeť řadicí páky byly pak namísto kůže Vachette potaženy kůží Feinnappa.

 34. Odstranění plastové lišty u modelu Praktik

  Pro modelový rok 2010 (od 22. týdne 2009) došlo ke zrušení lišty prahu u zadních bočních dveří vozů Praktik. Nahrazena byla prodlouženým ořezem koberce.

  Prahová lišta
 35. Plastové páté dveře pro Scout

  V roce 2007 se při příležitosti uvedení varianty Scout začaly na tyto modely montovat plastové páté dveře. Škoda to tehdy prezentovala s velkou slávou. Dveře byly bohužel někdy v průběhu roku 2009 nahrazeny standardními plechovými. Důvod není znám, mohla jím však být skutečnost, že plechové dveře si v lisovně vyrábí automobilka sama, zatímco plastové musela kupovat od dodavatele.

  Plastové páté dveře Roomsteru Scout Plastové páté dveře Roomsteru Scout
 36. Kontrolka teploty chladicí kapaliny

  U verzí bez displeje Maxi DOT původně zcela scházela informace o teplotě chladicí kapaliny (byla k dispozici jen červená kontrolka, pokud byla teplota příliš vysoká). Od května 2008 tak přibyla ještě modrá kontrolka, která svítila, dokud se motor neohřál na provozní teplotu.

  Kontrolka teploty chladicí kapaliny
 37. Úprava kabeláže u akumulátoru

  V listopadu 2006 byla posílena kabeláž vedoucí od akumulátoru. Důvodem byla ostuda, kterou si Roomster utrhnul v nárazových testech Euro NCAP. Tehdy došlo k opožděné aktivaci airbagů vlivem nárazem poškozené kabeláže u akumulátoru. Spolu s úpravou kabeláže došlo také k instalaci kondenzátorů, to aby byla zajištěna včasná aktivace airbagů v případě, že by i přes posílenou kabeláž došlo opět k jejímu poškození.

  Kabeláž akumulátoru
 38. Úprava těsnění horní části předních dveří

  Již v létě 2006 došlo k modifikaci gumového těsnění na předních dveřích. S původním byly údajně problémy, protože v některých případech špatně doléhalo či se v rozích krčilo.

  Úprava těsnění horní části předních dveří
 39. Změna spodních krytů palubní desky

  Spodek palubní desky před řidičem a spolujezdcem byl původně krytý humpoláckým polystyrenovým krytem. Protože při jízdě vrzal, jak se třel o plastovou palubku a zároveň byl náchylný k ulámání svých výstupků při manipulaci s ním, byl nahrazen filcovým, který je hezčí i kvalitnější.

  Kryt pod palubní deskou
 40. Změna designu tlačítek na středovém panelu

  Při faceliftu byl mírně upraven design tlačítek na středovém panelu. Byl z nich odstraněn vodorovný výstupek, takže od té doby jsou zcela hladká. Týká se tlačítek ASR/ESP, vyhřívání zadního okna a zároveň i tlačítek Climatronicu.

  S nevypínatelným ESP se navíc změnil potisk tlačítka pro vypnutí ASR. Dříve byl na tlačítku nápis ASR OFF nebo ESP OFF, poté byl název systému nahrazen piktogramem.

  Středový panel
 41. Barva koberců

  Byla změněna barva podlahového koberce z šedé na černou. Jak málo stačí, aby interiér působil hodnotněji.

  Podlahový koberec
 42. Ukotvení koberečků

  Změnou kotvicích bodů interiérových koberečků prošly všechny vozy v koncernu VW. Původní byly jistě výrobně nákladnější, což bylo zřejmě hlavním motivem změny. Z původního systému ukotvení se daly koberce bez sebemenší námahy vyjmout, vyklepat a zase snadno vrátit (stačilo jen pootočit kolíčkem), zatímco u nového způsobu uchycení musíte již trochu zabrat, abyste koberec vyjmuli či zacvakli zpět. Výhodou nového způsobu uchycení je tak alespoň to, že tolik nepřekáží nohám.

  Příchytka koberce
 43. Páka podélného posuvu předních sedadel

  Oko, kterým se posouvají přední sedadla, původně trčelo daleko před sedačku a vyloženě překáželo v prostoru pro nohy. Proto byla tyč zkrácena a oko zmenšeno a zaobleno.

  Páka (oko) podélného posuvu sedadla
 44. Opatření proti kunám na motorech 1.2 TSI

  Zapalovací kabely byly zpočátku vystaveny zubům kun. Počínaje rokem 2012 (konkrétně údajně už od 25.10.2011) jsou zčásti chráněny plastovým krytem. Ten lze dokoupit i na starší nechráněné motory jako náhradní díl č. 03F 103 935, jeho cena je však vysoká - kolem 800 Kč. Druhá polovina kabelů zůstala nechráněna až do začátku roku 2013, kdy přibyly husí krky. Ty bohužel na starší motory nelze doplnit z důvodu jinak tvarovaného plechového krytu turbodmychadla, viz informace ze Škoda infolinky.

 45. Odstranění nalepeného kusu látky z madel zadních bočních sedadel

  Madlo na spodní straně sedáku zadních bočních sedadel bývalo potažené kouskem látky. Asi aby nestudilo, když sedadlo přenášíte. Tahle péče o detaily už pozdějším ročníkům vlastní není.

  Madlo zadního sedadla
 46. Aretační táhla dveří

  Omezovače dveří na předních i zadních dveřích jsou na Roomsteru z roku 2015 pohledově subtilnější než na modelu z roku 2006.

  Omezovače dveří
 47. Plastový kryt kloubu řízení

  Prostor za pedály byl původně zakryt pružným plastem. Později byl odstraněn a částečně asi nahrazen prodlouženým kobercem.

  Kryt kloubu řízení
 48. Krytky kolejniček zadních krajních sedadel

  Kolejnice posuvných zadních sedadel měly původně nasazenou krytku. Byly zbytečné, tak je odstranili. To už by se víc hodily stejné krytky pro kolejnice předních sedadel, ale ty v Roomsteru ani ve Fabii 2 nikdy nebyly.

  Krytka kolejničky zadní sedačky
 49. Zrušení tlačítka pro deaktivaci denního svícení

  Od modelového roku 2014 (což bylo v roce 2013) bylo tlačítko denního svícení zrušeno. Denní svícení bylo pak možné zapnout/vypnout zastrčením příslušné pojistky.

  Tlačítko denního svícení
 50. Odstranění potisku z autorádií

  V roce 2014 byl z autorádií odstraněn nápis Škoda a název autorádia. Zároveň byl změněn font na tlačítkách. Dotčeny byly všechny typy - Blues, Swing i Amundsen.

  Odstranění potisku z autorádií
 51. Malé těsnění na zadních bočních dveřích

  Ze zadních bočních dveří bylo odstraněno malé dvojité těsnění. Vzhledem k tomu, že na něj po obvodu hrany dveří nenavazovalo žádné jiné těsnění, by mě zajímalo, k čemu vlastně bylo.

  Malé těsnění na zadních bočních dveřích
 52. Barva šroubů na bočních dveřích

  Šrouby zámků na bočních dveřích byly původně šedivé, později černé.

  Barva šroubů na bočních dveřích
 53. Poutko pro přichycení bezpečnostního pásu

  Zajímavým vývojem prošla poutka našitá na opěradlech zadních krajních sedadel sloužící pro přichycení bezpečnostního pásu. Jejich původní podoba jezdí jen na hrstce Roomsterů, např. na našem vyrobeném v červenci 2006. Hned v prvním roce výroby byl kolem cvočku na poutku přidán plastový úchyt, jak dokládají fotografie. Podařilo se mi dohledat, že tuto modifikaci má už např. vozidlo VIN TMBLC25J575xxxxxx, což je MR 2007, tedy opravdu první rok výroby. Pro modelový rok 2012 (tedy v roce 2011) byly úplně odstraněny, což je v reálném životě jedno z nejvíce obtěžujících úsporných opatření. V duchu a někdy i nahlas na to nadávám dnes a denně.

  Pásy se kvůli tomu válí v kufru za opěradly sedadel, jejich zámky při každém odepnutí hlasitě bouchnou do plastových podběhů a cestující mají problém je najít, když se chtějí připoutat. Když zjistí, kde jsou, musí protáhnout ruku mezi opěradlem a stěnou a moc místa tam není. Nabízí se sice možnost zapíchnout zámky pásů do dírek v bočních stěnách auta, jenomže je přirozené, že když se cestující odpoutá, prostě se o pás dál nezajímá. Nechá ho navinout a nikoho nenapadne zapíchnout ten zámek do té dírky na boku. Prostě pro pár korun, které fabrika ušetřila, takovéhle martýrium. Další nepříjemností je, že menší osoby mohou nyní pásy řezat do krku.

  Barva šroubů na bočních dveřích
 54. Poutka pro posun sedaček z kufru

  V posledním roce výroby byla ze zadních krajních sedadel odstraněna poutka pro podélný posuv z kufru. Některé vozy modelového roku 2015 (pro Roomstera posledního) je tam ještě mají, jiné už ne. Naštěstí jdou dodělat svépomocí. Místo nich se objevily malé štítky s piktogramem TopTether.

  Poutka pro posun sedadel z kufru
Líbil se vám článek? Můžete jej sdílet:

Mohlo by vás zajímat

Roomster facelift vs. předfacelift

Roomster facelift vs. předfacelift

18. 4. 2022 07:17

V čem spočívají rozdíly mezi původním a faceliftovaným Roomsterem? Jen o designu to rozhodně není! A víte, že upravené provedení se vyrábělo dokonce déle, než to původní?

Katalogy, ceníky, návody k obsluze

Katalogy, ceníky, návody k obsluze

16. 6. 2021 13:57

Připomeňte si Škodu Roomster v dobových katalozích, cenících a návodech k obsluze. Vše k volnému stažení v PDF. (AKTUALIZOVÁNO)…

Roomster - dětské nemoci

Roomster - dětské nemoci

31. 10. 2018 07:56

Dětské nemoci nových modelů jsou noční můrou každého výrobce. Ani Roomster se jim nevyhnul a objevilo se u něj…

Jak odstranit pazvuky a vrzání?

Jak odstranit pazvuky a vrzání?

21. 2. 2021 13:27

Roomster je náchylný k všelijakému vrzání, skřípání, praskání a obecně nežádoucím zvukům. Je to podle mého mínění způsobeno…

Kam se poděly čtyřramenné volanty?

Kam se poděly čtyřramenné volanty?

19. 12. 2016 10:43

Všimli jste si, že se z dnešních aut vytratily čtyřramenné volanty? Zatímco dřív byly standardní výbavou, dnes je nedostanete ani na přání. Je to kvůli módě či úspoře materiálu?

548 změn Škody Favorit

548 změn Škody Favorit

30. 7. 2021 17:43

Že byl Favorit po druhé modernizaci 548× lepší, jste už jistě slyšeli. Co konkrétně se ale změnilo? Tvořím nejpodrobnější přehled změn na českém internetu.

Jak zabít Tourana? Inovace pro rok 2023 nepotěší.

Jak zabít Tourana? Inovace pro rok 2023 nepotěší.

20. 11. 2022 08:58

Nejčerstvější změny, jaké výrobce provedl na konzervativně orientovaném voze, jsou zarážející. Snaží se jimi sice zachovat aktuálnost letitého modelu, ale kdyby nedělal nic, prospěl by mu více…