Odhlučnění Roomstera

Jak na to?
Napsáno v lednu 2021.

Roomster strašlivě hučí od kol, hlavně od zadních. Je to vlastnost, která mi na něm vadí možná nejvíc. U vozu zamýšleného primárně pro rodinné využití je to nepříjemné tím spíš. Vzpomínám si, že když jsem s ním poprvé absolvoval cestu po dálnici, hučelo mi v uších ještě hodinu po vystoupení. Též poslech mluveného slova při 130 km/h je skoro nemožný. Není divu. Fotky dokládají, jak prostě jsou zadní podběhy utlumeny z továrny. Když to navíc výrobce zkombinoval s hlučnými letními gumami (nejdřív např. Bridgestone Turanza ER300, později Hankook Optimo K415), dílo bylo korunováno.

Odhlučnění zadních kol z výroby

Levá strana

Levá bočnice kufru

Bočnice

Levý podběh

Podběh

Pravá strana

Pravá bočnice kufru

Bočnice

Pravý podběh

Podběh

Dá se s tím něco dělat?

Možností je víc. Kdo nechce moc platit, ani dělat rukama, koupí si příště tišší pneumatiky. Dobrým vodítkem může být údaj v decibelech na EU štítku. Vybíral bych ty s hodnotou 69 dB a méně. Po přezutí prvomontážních pneumatik Hankook s udávanou hlučností 71 dB na Dunlop SP Sport BluResponse s hodnotou 67 dB (oboje letní 195/55 R15 85H) byl rozdíl docela poznat. Ale ještě mi to nestačilo.

Nějakou dobu jsem pátral mezi firmami, které se odhlučněním aut zabývají profesionálně. Lze si vybrat mezi různými odhlučňovacími balíčky za různé ceny. Např. utlumit jen ty podběhy. Ty by se i s prací pohodlně vešly do 10 000 Kč. Při odhlučnění celého vozu od podlahy po strop včetně všech dveří a motoru už počítejte s cenou šplhající se k 30 tisícům.

V mém případě však panovala čtyři ale:

  1. Cena. Nechtělo se mi vrážet do Roomstera tolik peněz, ačkoliv ho mám rád a chci si ho nechat nastálo. To už jsem si rovnou mohl tenkrát koupit Yetiho, který byl jen o 60 tisíc dražší. Do dneška mi to vrtá hlavou.
  2. Přidaná hmotnost. Profesionálové lepí na karoserii a dovnitř dveří antivibrační materiály, které jsou však hodně těžké. Zatížit auto až několika desítkami kg mi nevyhovuje.
  3. Moje auto má nastříkané dutiny voskem, který by se ledaskde musel před lepením antivibračních materiálů zase odstranit.
  4. Cizí lidé by mi rozebírali auto a kdož ví, kde všude bych pak našel nelícující či podrápané plasty.

Udělejte si to sami

Moje rozhodnutí tedy bylo, udělat si to sám. V OBI mají akustické vlnité molitany různých tlouštěk, které jsou cenově dostupné a nic neváží. Na Škoda fóru zase mají návod na rozebrání boků kufru, který mi přišel pochopitelnější, než dílenská příručka. Vy musíte mít torxy T20 a T30, odvahu, sílu a šikovnost. Rozebrat plasty a zase je smontovat vyžaduje kromě šroubování taky odtrhnutí plastových i plechových příchytek. Když nějakou zničíte nebo ztratíte (není to moc pravděpodobné), lze za pár korun koupit novou.

Akustický panel z OBI

Po rozebrání vycpete dle vlastního uvážení všechno možné tím molitanem tak, aby vlnky směřovaly pryč z interiéru a tím rozbíjely vnikající hluk. Když se to vycpe moc, jde ta bočnice špatně napasovat zpátky, tak na to pozor.

Prostor za levým zadním kolem Odhlučněný kufr

Odbočka č. 1: Málem bych zapomněl, že jedním z důvodů, proč jsem se do domácího rozebírání a odhlučňování boků kufru pustil, bylo kovové cinkání ozývající se při jízdě někde z boků kufru. Po rozebrání mě do očí nepraštilo nic, co by mělo být zdrojem tohoto pazvuku. Jedinou pohyblivou věcí zde byl plastový rámeček navíječe pásu, který teoreticky mohl mlátit do karoserie. Nalepení kousku koberce to jistí.

Navíječ zadního pásu

Odbočka č. 2: Když už byly bočnice venku, byla to ideální chvíle zjistit, proč už v nich nedrží zámky pásů. Bočnice má v sobě držáček zámku pásu, který je zvenčí viditelný jen jako dírka. Používám ho často, ale už se v něm na obou stranách udělala vůle. Vodicí drážky držáku na vnitřní straně bočnice stačilo zpevnit zadrhávacím páskem a bylo vyřešeno.

Zdířka pro pás v bočnici Zdířka pro pás v bočnici

Odbočka č. 3: Roomster měl bočnice kufru původně částečně potažené kobercem. Bylo to pěkné na pohled a zároveň to chránilo plast před poškrábáním. Výrobní úspory však výrobci velily koberec odstranit. Mně se to odjakživa nelíbilo, takže jsem je tam teď nalepil. Sice černé, ale dají se koupit i ty šedivé, co tam byly původně. Obtížné bylo jen vystřižení přesného tvaru.

Levá bočnice kufru s kobercem Pravá bočnice kufru s kobercem

Protože molitanů bylo dost, vyplnily ještě prostory za plastovými kryty D sloupků, pod zadními sedačkami (pod tím plastem je zajímavá schovka), prahovými lištami u zadních sedadel a v celých pátých dveřích.

Páté dveře

Neodhlučněné páté dveře Neodhlučněné páté dveře Odhlučněné páté dveře Odhlučněné páté dveře

Pod zadními sedadly

Plast pod zadními sedačkami

Pod prahovou lištou u zadních bočních dveří

Pod prahovou lištou

A výsledek?

Mercedes z Roomstera neuděláte, ale znát to je. V kombinaci s tiššími pneumatikami, než jaké byly prvomontážní, už zcela bez diskuse.

Cena

3× akustický panel 100×50×4,5 cm: 169 Kč/kus
2× akustický panel 100×50×2,5 cm: 149 Kč/kus

Přidaná hmotnost

Tenší panel váží 200 g, ten vyšší 325 g. Když se to vynásobí a sečte, vyjde to na 1 375 g.

Líbil se vám článek? Můžete jej sdílet:

Mohlo by vás zajímat

Jak odstranit pazvuky a vrzání?

Jak odstranit pazvuky a vrzání?

21. 2. 2021 13:27

Roomster je náchylný k všelijakému vrzání, skřípání, praskání a obecně nežádoucím zvukům. Je to podle mého mínění způsobeno…

Čím nahradit Roomstera?

Čím nahradit Roomstera?

23. 3. 2021 06:47

Dosluhuje vám Roomster a přemýšlíte, čím ho nahradíte? Tady je seznam vozů, které…

Roomster facelift vs. předfacelift

Roomster facelift vs. předfacelift

18. 4. 2022 07:17

V čem spočívají rozdíly mezi původním a faceliftovaným Roomsterem? Jen o designu to rozhodně není! A víte, že upravené provedení se vyrábělo dokonce déle, než to původní?

1,4 16V vs. 1,2 TSI

1,4 16V vs. 1,2 TSI

27. 9. 2020 15:52

Pro koho je lepší malý motor s turbem a kdo udělá lépe se starou atmosférickou čtrnáctistovkou? Záleží na…