Škoda Octavia II 1.6 MPI - návštěvy servisu

Následující seznam obsahuje všechny návštěvy mojí Octavie v servisu. Je řazen proti proudu času (první záznam najdete úplně dole).

 1. Návštěva desátá - červen 2014

  • Výměna oleje a pravidelná prohlídka po 30 000 km.
  • Dezinfekce klimatizace + výměna kabinového filtru.
  • Výměna vzduchového filtru.

  Do servisu jsem opět přijel s vlastním olejem (pět litrů Castrol Edge Professional LongLife III 5W-30 dohromady za 1069 Kč + poštovné 130 Kč). Na tachometru jsem měl 85 100 km a nechal jsem tedy při té příležitosti provést i servis po 90 000 km, který v případě motoru 1,6 MPI spočívá ve výměně vzduchového filtru a kontrole ozubeného řemene.

  Dále jsem požadoval vyčistit klimatizaci a vyměnit prachový/pylový filtr. V servisu jsem platil 3 738 Kč, což považuji za příznivé. Nejdražší položkou na faktuře byl ten vzduchový filtr, jehož cena byla 568 Kč bez DPH. Ten se ale mění jen každých 90 000 km.

 2. Návštěva devátá - březen 2014

  • Nové zadní brzdy (kotouče i destičky).
  • Instalace nového držáku na parkovací lístky.
  • Vyvážení letních kol (16 nových závaží).

  Již na technické kontrole na podzim 2013 jsem byl upozorněn na vizuálně špatný stav zadních kotoučů. Funkci sice zadní brzdy plnily do poslední chvíle, dokonce ani nepískaly, ale vzhled kotoučů byl skutečně odpudivý. Na nové je už pohled hezčí. Stejně jako v případě předních brzd u našeho Roomsteru v roce 2011, i tentokrát zcela zrezly kotouče, zatímco destičky byly v polovině životnosti.

  Dále jsem si nechal instalovat nový držák parkovacích lístků na čelním skle, poněvadž ten původní jsem ulomil, když jsem leštil okno. Nový stál 24 korun.

  Celý servis obsahující tři výše jmenované úkony mě vyšel na 4 821 Kč. Zásluhou šekové knížky jsem měl na výměnu brzd slevu 20 % a k tomu jsem si vybral autokosmetiku zdarma.

 3. Návštěva osmá - březen 2013

  • Po dvou letech výměna brzdové kapaliny.
  • Desinfekce klimatizace.
  • Tradičně vyvážení letních kol (bylo použito celkem 14 nových závaží!).
  • A pozor - výměna náboje pravého zadního kola.

  K prvním třem odrážkám se nemá cenu vyjadřovat, to je běžná údržba. Neplánovaný, nemilý a vcelku ojedinělý zásah ale představuje výměna náboje kola. Proběhla z důvodu strženého závitu, který postupně zničil dva bezpečnostní šrouby. Náboj byl sice opravován v Plzni u Štádlera, ale protože ta oprava nestála za nic a závit se opět pokazil, bylo nutno náboj vyměnit. Zkoušel jsem vypátrat viníka, ale je to takový začarovaný kruh. Všichni se shodli na tom, že strhnout závit v kole je možné pouze vzduchovou pistolí v servisech, ale protože si kola většinou měním sám doma, tak se taky nabízí velmi nepravděpodobná možnost, že jsem si závit strhnul vlastními silami. Což je však s běžným klíčem v podstatě nemožné, no ale nikoho jiného obvinit nešlo.

  Výměnu jsem tedy zaplatit z vlastní kapsy, viník neznámý. Zaplaťpánbůh za šekovou knížku - 10 % sleva na díl a autokosmetika zdarma. Aspoň něco.

  Jo a skončila mi prodloužená záruka - mám totiž už najeto více než 60 000 km. Takže od teď všechno jen za své :-(

 4. Návštěva sedmá - prosinec 2012

  Absolvoval jsem druhou servisní prohlídku, ta byla tentokrát spojena s dodatečným servisem po 60 000 km. Nyní jednotlivé úkony:

  • Dle servisního plánu byly vyměněny zapalovací svíčky.
  • Nový prachový a pylový filtr.
  • Samozřejmě výměna longlife oleje.
  • Vyvážení předních kol.

  No a to je vlastně vše. Octavia totiž jezdí neúnavně a naprosto spolehlivě (ale pro jistotu klepu na dřevěný stůl). Jen nechápu, co dělám špatně, že mám ta kola neustále nevyvážená. Nechával jsem je vyvažovat těsně před zimou a přitom mi tam teď přidávali několik dvacetigramových závaží. Radil jsem se o tom s mechaniky - prý je možné, že při jízdě se sněhovými řetězy se mohla nějaká závaží ztratit. To ví ale čert.

  Asi vás zajímá cena. Byl jsem v Porsche Plzeň, což je v porovnání s ostatními servisními partnery Škoda jeden z těch nejdražších. Ale to mi nevadí, protože kvalita jejich služeb je na úrovni, která nemá jinde obdoby. Já jsem takový puntičkářský, obzvlášť, když jde o auto. Ze servisu jsem ještě nikdy neodjížděl tak spokojen, jako tentokrát. Teď už ale k té ceně :-) Přivezl jsem si vlastní olej (pět litrů Castrol Edge Professional LongLife III 5W-30). Na internetu jsem za něj i s dopravou zaplatil 1075 Kč. Jedná se přesně o ten samý olej, který do aut nalévají v servisech Škoda. Servis mě stál 4 175 Kč + 1075 Kč za olej, to znamená, že jsem platil o 521 Kč méně než za první prohlídku, na které se v podstatě vyměňoval jen ten olej.

  Mohu-li vám poradit, berte si do servisu vždy vlastní olej (samozřejmě takový, který do toho auta patří). Servisy s tím nemají problém, záruku mobility samozřejmě prodlouží a vy ušetříte nemalé peníze (klidně i 2000 Kč).

 5. Návštěva šestá - duben 2012

  Uplatnil jsem prodlouženou záruku na následující:

  • Při neobsazeném sedadlu spolujezdce drnčí hlavová opěrka - opraveno tak napůl, drnčí stále, jen trochu tišeji.
  • Při teplém počasí se na nerovnostech ozývá lupání z plastového obložení pátých dveří - závada nebyla zjištěna, protože bylo chladno a tím pádem nic nelupalo.
  • Na předním i zadním znaku Škoda se objevily skvrny - znaky byly bez problémů vyměněny za nové.
  • Uvolněné madlo dveří u řidiče - vyměněno za nové
 6. Návštěva pátá - březen 2011

  Protože Octavia dosáhla věku dvou let, bylo nutné vyměnit brzdovou kapalinu. Cena 443 Kč. Připomínám, že brzdovou kapalinu je nutné měnit u všech vozidel Škoda každé dva roky.

 7. Návštěva čtvrtá - prosinec 2010

  Absolvovali jsme první servisní prohlídku po 27 000 km (vůz je vybaven prodlouženým servisním intervalem 30 000 km nebo 2 roky). Proběhla výměna oleje, výměna prachového a pylového filtru, vyvážení zimních i letních kol. V rámci záruky jsem nechal opravit bederní opěrku na řidičově sedadle, která přestala fungovat. Cena byla 5 771 Kč.

 8. Návštěva třetí - srpen 2010

  Postupem času se objevily (či spíše já jsem objevil) tři následující problémy. Při mytí auta jsem našel takovéhle praskliny v pravé přední mlhovce. Dále jsem si všiml, že auto má různě velké spáry pod zadními světly. Do třetice mi začal blbnout levý ostřikovač předního okna. Stříkal velmi málo v porovnání s tím pravým.

  Přední mlhovka byla bez problémů vyměněna, zadní světla byla přemístěna tak, aby byly spáry pod nimi stejně velké. Že tím ovšem udělali různě velké mezery mezi světly a víkem kufru je už jaksi nezajímalo. Takže jsem si to doma přenastavil tak, aby byly mezery okolo světla všude stejně velké. S tím jsem tedy taky spokojený. Střik ostřikovače vylepšili, ale časem se mi zdá, že je to zase nějaká slabota. Ačkoliv je v nádržce ještě asi polovina kapaliny, ostřikovače už nějak nestříkají. Asi to ještě pořeším na garanční prohlídce, která se nezadržitelně blíží.

 9. Návštěva druhá - březen/duben 2010

  Poslední březnový den jsem se dostavil k výměně poškozeného předního okna. Ťukanec s malou prasklinkou od kamínku se nacházel přímo před řidičem, takže jsem nechtěl s výměnou otálet. Když už jsem tam jel, nechal jsem vyvážit letní kola a požadoval jsem na záruku provést drobný zásah do výplně levých předních dveří. Výplň se mi totiž zdála volnější, než by bylo vhodné a zvláště patrné to bylo při porovnání s pravými předními dveřmi. Ukázalo se, že tam chyběla jedna úchytka. Proč chyběla, to nevím. Ale už je to v cajku.

  Auto jsem tedy přivezl do servisu ráno, pak jsem šel do práce a odpoledne kolem 15. hodiny již bylo vše opraveno. Částka, kterou za výměnu zaplatila pojišťovna, byla necelých 6 700 Kč. Oprava výplně dveří šla na záruku a kola mi jako pozornost podniku vyvážili zdarma.

  No ale nebyl bych to já, kdyby jsem do toho servisu nemusel jet za pár dní znovu. Brzy jsem poznal, že mechanici při výměně okna špatně nastavili klidovou pozici stěračů, které tak byly velice nízko. Zkoušel jsem to sice doma přenastavit, ale potom, co se mi nepodařilo sundat krytku na konci ramene stěrače, jsem toho raději nechal. Servisu to vše trvalo asi dvacet minut.

 10. Návštěva první - leden 2010

  Po třech měsících od koupě Octavie jsem poprvé navštívil servis. Bylo to kvůli takové prkotině, že jsem tam vlastně ani nemusel. Naprostou náhodou jsem se dozvěděl, že se na můj vůz vztahuje servisní akce.

  Jednalo se o chybně naprogramovanou řídící jednotku dveří spolujezdce. Problém byl pouze v tom, že pokud máte otevřeny dveře spolujezdce, zamknete a poté dveře zavřete, nedojde k uzamčení těchto dveří. Jak jsem se to dozvěděl, šel jsem to ihned vyzkoušet. Bylo to skutečně tak a problém se týkal jen pravých předních dveří. K uzamčení dveří nedošlo jen v případě výše napsaného postupu, jinak se zavřené dveře normálně po uzamčení zamkly. Do servisu jsem s tím ani jít nemusel, stačilo si na to dávat pozor a vyřídit to až při nějaké servisní prohlídce. No ale v půlce ledna jsem do servisu přeci jen zašel a vysvětlil problém. Servisákovi to v hlavě pěkně šrotovalo a pak správně uhodl, kde je problém. Servis jsem v dobré náladě opouštěl po 45 minutách, z čehož 30 minut trvalo, než si mechanik vyzvedl Octavii z parkoviště :-)