Zvýšený podvozek do VW Caddy ano nebo ne?

Napsáno 10. září 2022.

Právě v těchto dnech se rozhoduji, zda si k objednanému Caddymu pořídit zvýšený podvozek. Protože se mi rozhodnutí nedaří dokončit, sepíši nyní vše, co o něm vím. Třeba mi článek pomůže utřídit si myšlenky.

Volkswagen Caddy lze vybavit tak, aby obstál i mimo silnice. Od začátku je nabízen jak s pohonem všech kol, tak i v oplastované verzi PanAmericana. Ta je sice pouze designovým paketem, ale plastem chráněný spodek karoserie slibuje zvýšenou odolnost proti poškození při jízdě terénem. Třetí výbavou umožňující bezpečnější pohyb mimo silnice je ochranný kryt motoru a převodovky z tvrzeného plastu za 7 662 Kč, který rovněž šlo objednat hned při uvedení vozu na trh. Po necelých dvou letech prodeje přichází další výbava do terénu: zvýšený podvozek, oficiálně výrobcem nazývaný zesílené pérování. Do konfigurátoru přibyl koncem srpna 2022.

Volkswagen Caddy PanAmericana
Jak vyobrazenou verzi PanAmericana, tak i obyčejného Caddyho můžete mít s pohonem všech kol 4MOTION, s robustním krytem motoru a převodovky a zvýšenou světlou výškou.

Ještě před pár lety bych zvýšený podvozek bral všema deseti. V zimě u nás na vesnici v pohraničí nebývá údržba silnic nijak přehnaná a naváté sněhové jazyky přes celou šířku vozovky jsou mi z duše odporné. Také čas od času jezdím mimo silnici, ať už se jedná o krácení si cesty přes louku či zajížďky někam na chaty, k nimž vedoucí cesty bývají všelijaké. Však i Roomster je vybaven paketem ochrana podvozku za 4 000 Kč, který zahrnuje odolný kryt pod motorem a údajně také jiné přední pružiny a tlumiče zvyšující příď vozu o 10 mm. V praxi není zvýšení vůbec znát, nabízí se tedy otázka, jestli tomu tak skutečně je.

V posledních letech se však přidal druhý protipól: časté jízdy po dálnici, kde něco takového, jako je zvýšený podvozek, vůbec není potřeba, ba je dokonce nežádoucí. V případě Caddy se jedná o zvýšení světlosti až o 15 mm. Standardní světlá výška dlouhého Caddy je 143 mm, zvýšení na 158 mm tak sice stále není nic dramatického, ale pro rychlou jízdu ani nic výhodného.

Tabulka hodnot pro standardní podvozek

  Caddy Caddy Maxi
světlá výška (mm) * 144 143
nájezdový úhel vpředu (°) ** 14,2 14,7
nájezdový úhel vzadu (°) ** 19,3 15,9
vrcholový = přejezdový úhel (°) ** 12,9 11,8

* Měřeno pod krytem motoru.
** Hodnoty udávané ve stupních pro nájezdový úhel vpředu i vzadu, stejně jako pro vrcholový úhel, jsou měřeny při plném zatížení s ohledem na maximální přípustnou hmotnost.

Základní informace o zvýšeném podvozku alias zesíleném pérování

  • Zvyšuje světlou výšku vozu až o 15 mm. Takto referuje popis v konfigurátoru. Slovíčko „až“ vnáší trochu zmatek.
  • Nabízí se za 0 Kč! To mi přijde fascinující, neboť Škodovka si za něj nechá vždy zaplatit. Jmenuje se u ní „paket pro špatné cesty“.
  • V konfigurátoru se tváří jako dvě položky s poněkud zavádějícími názvy, a sice „G04 Zesílené pérování vpředu“ a „UC7 Zadní tlumiče pérování zesílené“. Jsou však provázané a musíte zvolit obě. Že se jedná o zvýšení světlosti, je uvedeno až v krátkém popisku. Název by přitom napovídal, že bonusem bude zvýšení užitečného zatížení. Ale není, což jsem spolu s dalšími nejasnostmi ověřoval na infolince importéra.
  1. Změní se volbou těchto prvků i další parametry vozu, jako např. koeficient odporu vzduchu, spotřeba paliva či užitečné zatížení?

  2. Neprojevují se tyto prvky zhoršeným komfortem odpružení proti standardnímu provedení?

Infolinka VW Užitkové vozy

Zvýšením světlé výšky vozu o až 15 mm dojde ke zvýšení koeficientu odporu vzduchu. Tento rozdíl by však neměl mít zásadní vliv na spotřebu vozu. Užitečné zatížení vozu se tím rovněž nemění.

Oproti standardnímu provedení může vůz působit o něco tužším dojmem, na stabilitu by zvýšení mít vliv nemělo.

Zde je však čistě na Vás, zda preferujete standardní nastavení nebo vyšší světlou výšku, která Vám usnadní průjezd ve zhoršených podmínkách.

Odpověď vesměs potvrdila mé domněnky. Už z opatrných slov je zřejmé, že rozdíly ve spotřebě a tuhosti odpružení jsou nejspíš jen malé a bez přímého porovnání nerozpoznatelné. V rozhodování mi však příliš nepomohly. Tvrdší odpružení rozhodně nechci. Už výchozí Caddy mi na testovací jízdě přišel nepoddajný až dost. Pravda, jezdil na 17" kolech a já zvolil kola o palec menší. Taky to byla krátká karoserie, která dle lidí, kteří se s ní i s dlouhou verzí projeli, natřásá víc. Ani tu zhoršenou aerodynamiku při dnešních cenách paliv neocením.

Na druhou stranu vím, že auto zřídkakdy pojede prázdné. Jeho užitečné zatížení až 627 kg bude často využíváno. Pak standardní světlá výška 143 mm bude dále klesat. Při třímetrovém rozvoru (konkrétně 2 970 mm) mi již připadá na spodní hranici akceptovatelnosti.

Argumenty PRO zvýšený podvozek

+

Samozřejmě zlepšená průchodnost terénem, což se hodí hlavně u verze Maxi s dlouhým rozvorem.

+

Je zadarmo.

+

Můžete a nemusíte jej kombinovat s příplatkovým ochranným krytem motoru a převodovky.

+

Pohodlnější nastupování.

Argumenty PROTI zvýšenému podvozku

-

Horší obtékání vzduchu a z něj vyplývající zvýšení spotřeby a snížení dynamiky při rychlé jízdě.

-

Snížený komfort odpružení. Kdo čeká, že zvýšený podvozek přinese pohodlnější pérování, nemůže se více mýlit. Pro zachování stability musí být vyšší auto naopak prkennější.

-

Otázka vzhledu, resp. jak to asi vypadá s menšími 16" koly?

K poslednímu bodu je dobré připomenout, že kola u Caddyho mají trochu nevyrovnané rozměry:

Rozměr Obvod kola (mm) Celkový průměr kola
(disk + pneu) (mm)
Výška bočnice pneu (mm)
205/65 R15 2033 648 133
205/60 R16 2049 652 123
215/55 R17 2098 668 118
225/45 R18 2071 660 101

Patnáctky se nabízejí pouze pro krátkou karoserii v základní výbavě. Za osmnáctky se zase brutálně připlácí, takže oba rozměry budou zřejmě dost okrajovou záležitostí. Mezi nejčastějším šestnácti a sedmnáctipalcovým rozměrem je rozdíl průměrů kola dost neobvyklých 16 mm. Od výrobce se jedná o zvláštní volbu. Cílem je vždy volit takové rozměry kol, které dávají co nejpodobnější celkový průměr/obvod. Sedmnáctky by tak měly být spíše v rozměru 205/55 či 215/50, poté by se průměrem lišily od šestnáctek jen o 5 mm. Zvolených 16 mm rozdílu už je okem viditelných a mám obavu, že kombinace zvýšeného podvozku, dlouhé karoserie Maxi a 16" kol již nemusí oku právě lahodit.

Prozradí něco konfigurátor?

Nic moc. Změnu světlé výšky neukazuje, avšak jsou zřejmé rozdíly přímo na podvozku. Pokud nejde o chybu, pak mi připadá, že u zesíleného pružení absentují některé aerodynamické prvky. Pozorně se dívejte k předním a zadním kolům:

VW Caddy se standardním podvozkem, pohled zpředu
Standardní podvozek
VW Caddy se zvýšeným podvozkem, pohled zpředu
Zvýšený (zesílený) podvozek
VW Caddy se standardním podvozkem, pohled zboku
Standardní podvozek
VW Caddy se zvýšeným podvozkem, pohled zboku
Zvýšený (zesílený) podvozek
VW Caddy se standardním podvozkem, pohled zezadu
Standardní podvozek
VW Caddy se zvýšeným podvozkem, pohled zezadu
Zvýšený (zesílený) podvozek

Shrnutí

Kdo se rozhodne pro zvýšený podvozek, bude se nejspíš čas od času pohybovat mimo zpevněné komunikace. Určitě by tedy měl zvážit též ochranný kryt motoru a převodovky z tvrzeného plastu. Ve výchozím nastavení Caddy plastový kryt pod motorem má, plní zde však výhradně aerodynamickou funkci. Ochrání motor před vodou a solí, ale víc od něj čekat nelze. Že ani ten příplatkový kryt není ocelový, není podle mě velký hendikep. Z mých zkušeností z Roomstera je ten plast opravdu neobyčejně tlustý a odolný. Ani velký kámen vmáčknutý mezi něj a asfalt mu neublížil.

Já se aktuálně přikláním spíše k setrvání u výchozího podvozku, ale jistý v kramflecích si fakt nejsem. Domnívám se pouze, že s autem za skoro milion korun budu nejspíš jezdit ohleduplněji a více si jej hýčkat, než Roomstera za 330 tisíc. Takže přes retardéry pomaloučku a po louce radši vůbec ne.

Líbil se vám článek? Můžete jej sdílet:

Mohlo by vás zajímat

Přehled variant Volkswagenu Caddy 5. generace

Přehled variant Volkswagenu Caddy 5. generace

30. 1. 2024 10:25

(AKTUALIZOVÁNO O NOVINKY PRO ROK 2024)
Nevyznáte se v nabídce Volkswagenu Caddy? Nevadí, tady je přehled všech možností, které můžete zvolit. V roce 2023 došlo k výrazné redukci šíře variant. Co přinese rok 2024?

Dacia Jogger vs. Volkswagen Caddy

Dacia Jogger vs. Volkswagen Caddy

30. 1. 2023 10:30

(AKTUALIZOVÁNO)
Mít nové sedmimístné auto za méně než půl milionu korun v podobě Dacie Jogger je snem každé rodiny. Jak ale obstojí v porovnání s nejlevnějším sedmimístným VW Caddy? Má vůbec šanci?

Roomster Camping

Roomster Camping

24. 12. 2020 06:49

Že se v Roomsteru nedá bydlet? Tyhle fotky a videa dokazují opak…

Autem do Anglie

Autem do Anglie

17. 5. 2016 09:31

Na cestu do Anglie vlastním autem je potřeba se trochu připravit. Cesta je dlouhá, vede skrz několik evropských států a musíte počítat s určitými komplikacemi…

Benzín nebo naftu do Volkswagenu Caddy?

Benzín nebo naftu do Volkswagenu Caddy?

27. 3. 2023 06:27

AKTUALIZOVÁNO: KONEC CADDY 4MOTION!
Volkswagen Caddy je už pořádná krabice a naftový motor tak dává obrovský smysl. Příplatek za něj je však absurdně vysoký, a proto neuškodí dobře počítat a srovnávat…

Zkušenosti s Fordem Grand Tourneo Connect Active 2.0 EcoBlue 90 kW AWD

Zkušenosti s Fordem Grand Tourneo Connect Active 2.0 EcoBlue 90 kW AWD

21. 2. 2023 15:53

Ačkoliv se VW Caddy 5. generace vyrábí již od roku 2020, v osobním neplechovém provedení je na českých silnicích stále vzácným úkazem. Ještě větší kuriozitou je ovšem jeho klon Ford Tourneo Connect. Jeden z mých čtenářů jím už několik měsíců jezdí a podělil se o své zkušenosti.