Objednávka:
Volkswagen Caddy Maxi Life 1.5 TSI 84 kW / 6 st. manuál

Napsáno 14. ledna 2022. Naposledy aktualizováno 11. března 2022.
Článek je součástí seriálu Objednávka VW Caddy Maxi
 1. Právě čtete: Objednávka VW Caddy Maxi Life 1.5 TSI 14. 1. 2022
 2. Objednáno TSI, dorazí TDI. Jak je to možné? 15. 7. 2022
 3. Objednávka VW Caddy Maxi Life: rok poté 6. 1. 2023
 4. Rozum versus emoce při výběru auta 28. 3. 2023
 5. Volkswagen Caddy Maxi Life 2.0 TDI: konečně vyrobený! 9. 3. 2024

Moje první neškodovka objednána po zralých úvahách 10. ledna 2022. Stejně jako u Roomstera v roce 2014 jsem opět volil mezi srdcem a rozumem. Srdce bylo pro Tourana (tenkrát pro Yetiho), ale rozum vybral Caddyho Maxi, který se lépe popasuje se sedmi lidmi a jejich zavazadly. Obrovským argumentem byly též šoupací dveře a nabídka vnějších barev. Nabídka barev u Tourana byla po sedmi letech výroby již značně prořídlá. Dodací doba 9–12 měsíců, to znamená 4Q 2022. Zbývá jen drobnost – našetřit.

VW Caddy Maxi Life 5 zelená Golden - předobok

Proč?

Na prostou otázku proč bylo tohle auto objednáno, je odpověď taková, že v horizontu několika let už jej (snad) budeme potřebovat. Resp. jeho přepravní kapacitu. Dosavadní Roomster nám prostorově zatím stačí, ale na druhou stranu má už svá léta a nafukovací taky není.

Na otázku proč právě teď, když je takový problém s čipy a dodací doby běžně dosahují délky jednoho roku i u obyčejných aut, tak proto, že na koupi nového spalovacího auta už mnoho času nezbývá. Sleduji vývoj. Chápu, že již za tři roky budou všechna auta vlivem normy Euro 7 nějakým způsobem hybridizovaná. VW ohlásil na rok 2030 konec manuálních převodovek. Elektromobilita je na příštích min. 10 let nezvratný trend. Vidím, co to dělá s nabídkou aut a jejich cenami. Z principu nemám nic proti elektrickým autům. Naopak se mi velmi líbí představa dobíjení doma v garáži ze třífázové zásuvky, jednoduchá a levná údržba i lokálně bezemisní provoz. Avšak v roce 2022 není na trhu jediné sedmimístné elektrické auto, které by stálo pod milion a na jeden zátah ujelo 250 km, což je naše potřebná meta. Natož v zimě a po dálnici. Se sedmi lidmi na palubě. A domnívám se, že takové auto nebude k dispozici ani v následujících několika letech. Nejvíce se tomu blíží trio Stellantisu: Citroën ë-Berlingo, Peugeot e-Rifter a Opel Combo-e. Akční ceny sice aktuálně (leden 2022) sráží cenu pod milion, ale udávaný dojezd je nepřesvědčivých 280 km. Co s ním udělá mráz a dálnice? A co s ním udělají přibývající léta a kilometry?

V průběhu podzimu 2021 tedy přemýšlím, jestli nemá smysl nějaký vícemístný rodinný dostavník objednat. Svět motorů k tomu ostatně vyzývá už několik let:

Památný apel Martina Vaculíka

Nečekejte už ani měsíc. Auta budou už jen dražší a hůře dostupná. Obětujte dovolenou, vezměte si půjčku. Nekoupíte-li si auto teď, už na něj možná nikdy nedosáhnete.

Čekací doba kolem jednoho roku mi nevadí, ba dokonce vyhovuje. První mi padl do oka Citroën Grand C4 SpaceTourer. Měl už pomalu končit, ale pořád byl v konfigurátoru a za pěknou cenu kolem 650 tisíc. Snad hned druhý den z konfigurátoru zmizel a odpověď z infolinky byla nekompromisní - byla naplněna výrobní kapacita a model již nelze objednat.

Citroën Grand C4 SpaceTourer

Tak se koukám po dodávkových trojčatech Stellantisu: Berlingo, Rifter, Combo. Patří k nim též Toyota ProAce City Verso, ale tu hned z vícero důvodů zavrhuji. Čumák bez výrazu, nejvyšší cena, příšerná nabídka barev omezujících se na několik odstínů šedé. Líbilo se mi Combo – sympatická příď a nejlepší cena. Ve variantě XL se 130koňovým naftovým motorem v plné výbavě do 700 000 Kč. Nakonec jsem té pěkné nabídce odolal. Kdybych však tušil, že po 1. lednu 2022 všechny tyto modely ve spalovacích variantách skončí, asi bych ho objednal.

Dacia Jogger

Co zbývá? Novinka Dacia Jogger. Sedmimístné auto pod půl milionu. Je docela pěkná, jezdí na LPG, pro rodinu dobrá volba.

Dacia Jogger

Fordy S-Max a Galaxy byly v roce 2021 mimo dosah, protože skončila dvoulitrová nafta a hybridní technologie je proti minulému roku skokově prodražila o 200 000 Kč.

Zaujalo mě, že kolem 800 000 Kč (což byl můj teoretický maximální rozpočet), šlo nakoupit u BMW. Ano, až sedmisedadlový model 2 Gran Tourer startoval ve verzi 218i dokonce na 707 200 Kč! Rozhořelo se mi pro něj srdce, neboť sedmimístné nové BMW za tuhle cenu už nepůjde nikdy koupit. Individuální objednávku bylo stále možné zadat do výroby, která měla být ukončena v dubnu 2022. To se mi moc nehodilo, protože těch pár měsíců nestačilo na došetření potřebné sumy. Navíc je podle fotek, videorecenzí a článků auto v zadní části dost stísněné a ve třetí řadě mají nohy skrčené už malé děti. Kufr pak nezbývá žádný. Je mi líto.

BMW 2 Gran Tourer

Sedmisedadlová Škoda Kodiaq, Seat Tarraco i Hyundai Santa Fe už byly moc drahé a esúvéčkům obecně neholduji. V mé cenové hladině se pohyboval ještě Peugeot 5008, o němž se sice tvrdí, že je to MPV v kabátu SUV, ale mně se to auto nijak extra nelíbilo.

Nejširší nabídkou rodinných aut disponoval Volkswagen. Letitý velký Sharan, ale se sedmi místy už za milion, by se mi velmi líbil, ale cenově byl dalece přes čáru. Pro mě byly určeny modely Touran a Caddy. Oba jsem si šel osobně vyzkoušet a ani jeden mě moc nezaujal. Nejsou to špatná ani ošklivá auta, připadalo mi však, že jejich kvality neodpovídají cenovce. Z předváděcích jízd se tak vracím rozmrzelý, ale s poznatky, že Touran je o maličko pohodlnější a o mnoho menší. Obě auta podobně hlučná a uskákaná jako Roomster. I to mě zklamalo. Asi koncernový standard.

VW Touran

Přišlo mi rozumné zajít se osobně podívat na ten Opel Combo. Po ruce byl prodejce Citroënu, který měl dokonce vystavené prodloužené Berlingo. Ihned mi však sdělil šokující novinku, že nejenom podzimní akce je v čudu, ale pryč jsou všechny spalovací verze! Spalovací zůstaly jen krátké pětimístné karoserie s homologací N1. Nebo Toyota ProAce City Verso. A ta pojednou zdražila na úroveň VW Caddy. Takže mi už zbývaly jen ty dva Volkswageny: Touran nebo Caddy.

Tuším, že se jedná o zaznamenáníhodné rozhodování. Rozhodování o mém posledním novém spalovacím autě. Touran i Caddy Maxi v mých konfiguracích vycházely na podobné peníze. Caddy a obzvlášť ve variantě Maxi, je však mnohem větší kus auta než Touran a tak především proto padla volba na něj.

Argumenty pro Tourana Argumenty pro Caddyho
Propastně hezčí, funkčnější, praktičtější a kvalitnější palubní deska Mnohem prostornější a navíc možnost varianty Maxi
Lepší výbava Šoupací dveře
Levnější automatická převodovka i vestavěná navigace Překrásná paleta vnějších barev
Neseškrcený motor 1.5 TSI 110 kW (u Caddyho jen 84 kW) Pravděpodobně lepší pasivní bezpečnost
 • testu Euro NCAP se zúčastnil o šest let později než Touran
 • má středový airbag mezi řidičem a spolujezdcem (Touran má zase kolenní pro řidiče, ale jeho význam je sporný)
Lepší variabilita a pohodlí ve druhé řadě Trojnásobně větší zpětná zrcátka

Za kolik?

Moje konfigurace Caddyho Maxi vycházela na Silvestra 2021 asi na 875 000 Kč. S Novým rokem užitkové vozy VW podražily, takže stejná konfigurace již stála 899 208 Kč. U prvního prodejce Autopalace Karlovy Vary se ptám po slevě. Prodavač se počal smát a povídal, ať nepočítám v této době s jakoukoliv úlevou. Uvidíme, kdo se bude smát poslední, říkám si. Prodejce v Porsche Plzeň, kde jsem v roce 2014 kupoval Roomstera, už mi nabídl slevu 4 %, tedy za 833 000 Kč. Touto nabídkou obesílám vedlejšího prodejce VW užitkových vozů, Autocentrum Jan Šmucler a zmíněný Autopalace. Posměvačný pán v Autopalace najednou cenu dorovnává a přidává 10% slevu na servis. U Šmuclera sundávají další tři tisícovky. Jejich nabídku posílám do Auto Schöner v Chebu. Zdejší prodejce sundává dalších 22 000 Kč, tedy na výsledných 808 000 Kč! S jednou podmínkou, že auto bude tři měsíce vedené jako předváděcí a registrované na ně. Ale mohl bych ho během té doby mít normálně doma. Takže rozhodnuto, kupuji v Chebu. Za vyjednanou slevu ještě doplňuji konfiguraci o celoroční pneumatiky, kožený volant, látkové koberečky a hlavně předplacený pětiletý servis s akční 50% slevou za příznivých 15 829 Kč. Takže výsledkem je tento Caddy Maxi za 832 955 Kč se čtyřletou zárukou a pětiletým servisem zdarma.

V návrhu kupní smlouvy byla uvedena záloha na vůz ve výši 80 000 Kč, kterou se mi podařilo snížit na polovinu. Výhodu to má takovou, že oněch 40 000 Kč můžu skoro na rok uložit na spořicí účet, kde se mi při současném 3% úroku rozmnoží o nějakých 1 000–1 200 Kč. Což lze vnímat jako další slevu z pořizovací částky.

Nebojte se, když něco kupujete. Ptejte se po slevě, předávejte nabídky jiným prodejcům (bohatě stačí e-mailem) a vyjednejte si slevu. V každé době a u každého auta to jde. Není výhrou nakoupit za ceníkovou cenu.

Moje konfigurace

V kontextu ceníku modelu Caddy bude naše auto docela socka. Sice prostřední výbava Life, avšak skoro žádné příplatky. Pryč jsou doby, kdy oba moje nové předchozí vozy byly v nejlepších výbavách (Octavia v Eleganci, Roomster napěchovaný takřka všemi příplatky). Caddy nebude mít žádná LED světla, žádné nepovinné systémy asistované jízdy, žádnou skleněnou střechu, jen ručičkové budíky, menší displej atd. Taky základní benzínový motor s manuálem. Dokonce byl ve hře i první stupeň výbavy, který by po dovybavení stačil a ušetřilo by se cca 30 000 Kč. Ale byly tam nějaké kompromisy, jež mi vadily: chybějící akustická těsnění na předních dveřích, absence kapsiček na zadní straně opěradel, chybějící látkové čalounění na předních dveřích, chyběly chromové dekorace v interiéru, k tomu černá maska a nárazníky. Nad těmi chromovými prvky interiéru se možná pousmějete, ale když je interiér už tak celočernej a nic jiného si nemůžete vybrat, i těch pár ozdob jej trochu oživí.

Žasnu nad nečekaně pestrou nabídkou laků. Úplný opak dodávek Stellantisu. Našimi favority byly modrá Costa, zelená Golden a bronzová Copper. Jedna hezčí než druhá, však je vidíte na obrázku.

VW Caddy modrá, zelená, bronzová

Můj tip je, že tyto nejhezčí odstíny časem zmizí a zůstanou jen ty tradiční bílé a šedé. Stačí si vzpomenout, co se stalo třeba u Škody Scala.

První obrázek ukazuje původní paletu laků pro Scalu. Druhý zachycuje stav v roce 2022.

Naše auto bude mít obyčejná žárovková světla a to dokonce i vzadu. U zadních byl sice příplatek za fešácké ledky směšný, necelých pět tisíc, přesto jsem zvolil možnost vyměnit si žárovky svépomocí doma za pár korun, než kupovat celé světlo, až po záruce ledky zazlobí. S předními světly se bohužel pojí jeden kompromis, který mi vadí. Není totiž možné kombinovat halogenová světla, mlhovky a lakované nárazníky. Pokud už bych chtěl mé oblíbené mlhovky s přisvěcováním zatáček, musel bych volit základní stupeň výbavy s černými nárazníky. Ale tam zas byly ty výše zmíněné kompromisy. Mlhovky tedy nebudou. Aspoň, že hlavní světla jsou dvoukomorová a bez projektoru, což je ve světě halogenů to nejlepší řešení.

Na TDI nebyly peníze, příplatky jsou proti TSI šílené a návratnost s otazníkem, když máme dvě další auta, která budou kilometrové nájezdy významně ředit.

Vlivem odnímatelného tažného zařízení bude chybět rezerva. V případě levnějšího pevného rezervní kolo zůstává, ale pak by se nám Caddy nevešel do garáže. Už tak ho budeme parkovat dost natěsno, neboť garáž má na délku 489 cm a Caddy Maxi 485,3 cm.

Těch pár příplatků bylo za prvky, které považuji za nutné:

 • Zadní parkovací senzory – 10 510 Kč. Raději bych kameru za 7 581 Kč, ale nedala se objednat samostatně bez senzorů a celé dohromady už to na mě bylo drahé. Je zajímavé, že u Tourana kamera bez senzorů zvolit šla.
 • Dvouzónová automatická klimatizace – 8 944 Kč. Očekávám, že Climatronic proti manuální klimatizaci omezí klování do displeje. A rozdělení na dvě zóny mi na Roomsteru hodně schází, takže jasná volba.
 • ISOFIX na sedadle spolujezdce – 1 083 Kč. Šlo by to i bez něj, ale tisícovku dám.
 • LED osvětlení na pátých dveřích – 1 083 Kč. Úžasně osvětlí prostor kolem auta při nakládání krámů do kufru.
 • Nad koženým volantem a hlavicí řadicí páky za 3 209 Kč jsem chvíli váhal, ale nakonec tam budou.
 • Paket „Design“ za 6 458 Kč zní zbytně, ale ve skutečnosti se jedná o tmavá zadní okna a determální přední boční okna.
 • Příprava pro dělicí síťku – 1 604 Kč. Když bude potřeba vrstvit zavazadla ke stropu, může se síťka dokoupit a půjde umístit za první, druhou i třetí řadu sedaček.
 • Látkové koberce – 2 407 Kč. U nich malá odbočka. Gumové rohože odmítám, zásadním způsobem deklasují komfort pobytu na palubě. Že se látkové koberečky nedají používat přes zimu, je bohapustý mýtus. Já je používám 13 let a nikde ani náznak nějaké plísně či vlhkosti. Naopak jsou proti gumovým stále čisté, protože je stačí vyklepat a párkrát přejet kartáčem. Gumové jsou v jednom kuse zablácené a musí se mýt houbou.

Maličko jsem dopřál sobě:

 • Sedadlo řidiče „ergoComfort“ s nastavitelným sklonem a délkou sedáku a elektricky stavitelnou bederní opěrkou. Cena 4 734 Kč.

I posádce:

 • Výdechy ventilace ve stropu – 7 100 Kč. Každý cestující ve druhé a třetí řadě má nad hlavou svůj stavitelný výdech.

A něco rozumného na snížení provozních nákladů:

 • Celoroční pneumatiky (205/60 R16) za 4 292 Kč. To proto, abych hned nemusel shánět druhou sadu kol. Myslím, že ještě pár let budeme primárně jezdit Roomsterem, takže by zimní gumy u Caddyho zbytečně stárly.
 • Předplacený servis na 5 let/90 000 km za 15 829 Kč. Byl zlevněný na polovinu a za takovou cenu už mi dával velký smysl.

Mimochodem na téma redukce provozních nákladů si můžete přečíst samostatný článek.

No a tohle je on

Někdo říká ta Caddy, já říkám ten Caddy. Obrázky jsou zvětšovací.

Na základě živých dojmů z testovací jízdy a informací nabitých studováním technických parametrů, ceníku a konfigurátoru jsem sestavil první vnímané přednosti a nedostatky nové generace Caddyho.

Triple test správného výběru

Asi tři týdny po složení zálohy přišly hned tři události testující mou víru ve správné rozhodnutí.

 1. Hyundai zveřejnil ceník modelu Staria. Devítimístné obří MPV se mi líbilo už od začátku, ale nevěřil jsem, že jeho základní cena bude do milionu. Zaráží mě, že první stupeň stojí 899 tisíc, tedy přesně tolik, co můj Caddy před slevou. Přitom uveze o dva lidi víc, má v ceně 2,2litrový diesel a obsažená výbava by mi naprosto stačila. Je pravda, že metalíza a tažné zařízení by pár peněz přihodily, pořád mi však ten odskok od Caddyho přijde extrémně nízký. Protože karty byly již rozdány, chlácholím se aspoň tímhle:

  • Udávaná spotřeba základní Starie je 8 litrů nafty v kombinovaném režimu. VW by měl být aspoň o litr úspornější.
  • Hyundai se nevejde do garáže, parkovat by musel ve stodole. To je hlavně v zimním období problém (stodola je na kopci přes travnatou zahradu). Venku parkovat nechci.
  • Očekávané přehnané ceny náhradních dílů u korejských značek.
  • Pořád cca o 100 tisíc vyšší pořizovací cena proti mému benzínovému Caddymu.
  Hyundai Staria Tour
 2. Ozval se mi prodejce Citroënu, kde jsem okukoval Berlingo. Že prý byla pro ČR vyhrazena dodatečná kapacita 160 nových vozů Grand C4 SpaceTourer. Jestli prý chci individuální objednávku, je poslední příležitost. Okamžitě obrovský stres. Vždyť tímhle modelem mé rozhodování o novém voze začalo. Kdyby mi na podzim těsně neutekl, asi bych jej měl objednaný. A nyní přišla druhá a poslední šance. I s dvoulitrovým naftovým motorem a osmistupňovým automatem vycházel levněji než Caddy. Ach jo.

 3. Třetím testem mého rozhodnutí byla akce na Volkswagen Sharan, jež propukla 1. února 2022 a spočívala v celkovém zvýhodnění až 186 000 Kč vůči ceníku. V mém případě by zvýhodnění činilo spíše jen 146 000 Kč, protože 40 tisíc bylo zvýhodnění při protiúčtu, který bych nevyužil. Sharan se mi velmi líbí, ale z mého pohledu má i negativa:

  • Výhradní volbou je benzínový motor 1,4 TSI. Dle všeobecných zkušeností je sice jízdně skvělý a neobvykle spolehlivý, ale ve velikém Sharanu nejspíš dost žere. Technické údaje hovoří o osmi litrech v kombinovaném režimu, což je na mě moc a takový motor bych nedovedl uživit.
  • Slevě navzdory by pořád vycházel dráž než objednaný Maxi Caddy.
  • Praktičnost sice nestárne, ale morálně je Sharan o deset let starší auto než Caddy. Přinejmenším u bezpečnosti musí být věk znát.
  Volkswagen Sharan

Přesto všechno se rozhoduji zůstat u své objednávky Volkswagenu Caddy. Doufám, že jeho prostor a praktičnost za to budou stát. Taky mě uklidňuje, že v novinářských testech na něm vlastně nemůžou najít nic špatného, vyjma dotykového ovládání, vysoké ceny a absence silnějších motorů.

O půl roku později…
Líbil se vám článek? Můžete jej sdílet:

Mohlo by vás zajímat

Objednáno TSI, dorazí TDI. Jak je to možné?

Objednáno TSI, dorazí TDI. Jak je to možné?

15. 7. 2022 10:15

V lednu 2022 jsem přece podepsal objednávku na 1.5 TSI. Naftu bych moc rád, ale zkrátka na ni nezbývaly finance. Přesto bude vyrobený Caddy osazen motorem 2.0 TDI v prostřední výkonové variantě 75 kW. Proč?

Hodnocení VW Caddy Maxi Life 1.5 TSI

Hodnocení VW Caddy Maxi Life 1.5 TSI

25. 1. 2022 14:49

Moje osobní vysvědčení Maxi Caddyho. Obsahuje kritéria, kterých si novináři nevšímají + srovnání s předchozí legendární generací.

Čím nahradit Roomstera?

Čím nahradit Roomstera?

23. 3. 2021 06:47

Dosluhuje vám Roomster a přemýšlíte, čím ho nahradíte? Tady je seznam vozů, které…

Škoda Roomster 1.2 TSI - zkušenosti

Škoda Roomster 1.2 TSI - zkušenosti

9. 11. 2023 08:02

(AKTUALIZOVÁNO)
Chcete vědět, jak se jezdí s faceliftovaným Roomsterem 1.2 TSI 63 kW? Je auto spolehlivé i po nájezdu necelých 200 tisíc km? Zkušenosti majitele odhalují závady i negativa auta.

Objednávka VW Caddy Maxi Life: rok poté

Objednávka VW Caddy Maxi Life: rok poté

29. 8. 2023 08:15

Auto objednané v lednu 2022 stále není na světě. Co se mezitím událo na trhu nových MPV? Bude vůbec někdy vyrobené a nerozmyslel jsem si náhodou svojí objednávku?

Dacia Duster 1.0 TCe LPG: nákup ojetiny a první dojmy

Dacia Duster 1.0 TCe LPG: nákup ojetiny a první dojmy

28. 11. 2023 06:54

(VÝRAZNĚ ROZŠÍŘENO)
Jsou auta, která bych si dobrovolně za normálních okolností nikdy nekoupil. Největší odpor mám k autům bílým, ojetým a esúvéčkám. No a čím myslíte, že od listopadu 2023 sám jezdím?