Zkušenosti s GPS navigací Mio Pilot 15 LM a porovnání s Mio Moov U330

Zveřejněno 30. dubna 2023. Naposledy aktualizováno 26. listopadu 2023.

Trocha historie: Mio Moov

Patnáct let mě cestami provázela přenosná navigace Mio Moov U330. Ano, je to ta legendární navigace, která se od roku 2008 nabízela jako originální příslušenství k Roomsteru. Škoda pro ní dokonce měla vytvořený speciální držák vlevo od kapličky přístrojů. Ten já neměl a paradoxně to byl jeden ze dvou důvodů, proč ji letos nahradila navigace nová. Přícucka na okno totiž po letech asi nějak ztvrdla a po minutě jízdy tak navigace ze skla padala. Druhým důvodem byla zastaralost map. Mio sice deklaruje doživotní aktualizace mapových podkladů, jenže každý typ navigace měl stanovenou životnost na několik let a tím je updatům konec.

Bez okolků předesílám, že mé zkušenosti s ostatními druhy navigací jsou nulové. Celý svůj motoristický život mě navigoval právě přístroj Mio Moov U330. Navigoval totiž tak dobře, že mi nedával moc důvodů, abych byl nespokojený. Dodnes žasnu nad tím, jak perfektní češtinu měl mužský hlas a jaké zcela jednoznačné pokyny dával. Vždy bylo jasné, kde má člověk odbočit, v jakém pruhu se držet, za jak dlouho bude co následovat. Kdyby šlo mapy ještě občerstvit, sehnal bych si nový, nějaký univerzální držák na okno a nikdy bych nepotřeboval jinou navigaci.

Nejnovější navigace od Mio: model Pilot 15 LM

Implicitní volbou při výběru nové navigace tedy byla značka Mio. Bohužel již s přenosnými autonavigacemi skončila, nadále se soustředí především na autokamery. Jejími posledními modely navigací byly Pilot 15 LM a výše postavený Spirit 7700 LM. Ani jednu si už v ČR novou nekoupíte. Úplně poslední kus nové navigace Mio na českém trhu mám totiž v autě já. Poslední Pilot 15 LM byl vystaven v prodejně Planeo v Kladně a stál mě 1 899 Kč. Teď si možná leckterý čtenář klepe na čelo, proč by někdo v roce 2023 měl toužit po hloupé přenosné autonavigaci, když má každý v kapse smartphone. Jenže já jsem člověk tuze konzervativní a preferuji za věc zaplatit jednou, aby mi pak sloužila mnoho let, než trvale platit pravidelné poplatky (v případě navigace přes smartphone tím myslím především mobilní data).

Promo video Mio Pilot 15 LM

Ukázka navigování Mio Pilot 15 LM

Srovnání

Mio Pilot 15 LM má nepatrně větší displej než letitý Moov, zrnitost a reakce na klepnutí jsou stejné. Změnila se grafika rozhraní a nabídka je celkově jednodušší. Je znát, že Pilot je levnější řada než býval Moov.

Navigace Mio Moov U330 a Mio Pilot 15 LM vedle sebe
Vlevo Moov, vpravo Pilot.
Navigace Mio Moov U330 a Mio Pilot 15 LM vedle sebe - pohled shora
Moov měl třípolohový přepínač s polohami zapnuto, uspáno, vypnuto. U Pilotu stav přístroje ovlivníte délkou stisku oranžového tlačítka.

V čem je Pilot lepší než Moov

  • Trvalé zobrazení maximální povolené rychlosti. Velmi užitečná věc, starý typ informoval pouze v úsecích s omezenou rychlostí.

  • V navigačních pokynech říká čísla silnic a názvy ulic.

  • Rychlejší vyhledání GPS signálu po zapnutí.

  • Naviguje i v tunelech. Není v nich sice signál GPS, přístroj ale jízdu v tunelu dokáže simulovat podle rychlosti vozu při vjezdu do něj.

Více předností proti staré řadě Moov však nenacházím. Pojďme na negativní rozdíly.

V čem je Pilot horší než Moov

  • Když akumulátor není plně dobitý, svítí vedle displeje červená dioda. Svítí však strašlivě silně řidiči přímo do očí.

  • Nepochopitelné mi připadá umístění a orientace napájecího konektoru. Zatímco starý přístroj jej měl vyvedený uprostřed dole, nyní je vlevo a ještě otočený ke sklu. Nedostatečná je též délka kabelu, ten je nyní o 8 cm kratší (132 vs. 140 cm). Při prvním použití ukládám kabel zpět do krabice a připojuji navigaci do 12V zásuvky delším kabelem ze starého modelu.

    Navigace Mio Moov U330 a Mio Pilot 15 LM vedle sebe - pohled zdola
    Moov měl nejlepší možné umístění napájecího USB konektoru – dole uprostřed. Pilot jej má na levém boku.
  • Podstatně zjednodušené nastavení a zobrazení map. Už si nelze zvolit body zájmu, které chcete na mapě vidět. Na Moovu jsem měl zobrazené dva: parkoviště a čerpací stanice. To je užitečná věc, protože ať už jedu kdekoliv, pořád na mapě kolem sebe vidím pumpy a parkoviště. U nové toto nastavit nejde. Náhradou je funkce „Blízko mne“, kde umí vypsat výsledky pro šest kategorií cílů. Což není zdaleka tak přímočaré, jako vidět piktogramy třeba parkovišť a pump přímo v mapě.

    Funkce pro hledání specifických cílů - krok 1
    1. Základní menu s funkcí „Blízko mne“.
    Funkce pro hledání specifických cílů - krok 2
    2. Obsahuje šest kategorií cílů.
    Funkce pro hledání specifických cílů - krok 3
    3. Výpis cílů seřazených od nejbližšího.
  • Na mapě chybí ikonka pro přepínání mezi 2D a 3D zobrazením. To mi hodně schází. 3D zobrazení jsem používal při jízdě, 2D pak při štelování navigace. Nyní je změna typu zobrazené mapy zašitá až v obecném nastavení, což je hodně z ruky.

  • Naviguje pouze ženský hlas Zuzana. U staré šlo volit mezi mužem a ženou. Když nechám stranou legrácky, že ženská navigovat nemůže a neumí, pak skutečným důvodem, proč mě 15 let navigoval mužský hlas, byla skvěle zvládnutá čeština. Ženská mluvila strašlivě pomalu a s divným přízvukem. V modelu Pilot na výběr není, ženský hlas zde však už pokročil do použitelné úrovně, byť původnímu chlapovi se přízvukem stále nevyrovná.

  • Podstatně přísnější výpočet dojezdového času. Moov dával před cestou docela pozdní časy dojezdu, při jízdě se však postupně zkracoval, což řidiči dodává tolik potřebného klidu. U Pilota je tomu přesně naopak – zpoždění během jízdy narůstá.

  • A teď nejpodstatnější problém: během dlouhé jízdy přestává navigovat! Na cestě do Chorvatska došlo dvakrát k absolutnímu výpadku navigačních pokynů. Neustále dokola se v průběhu jízdy znenadání začala trasa pořád dokola přepočítávat při zobrazení honosného textu Výpočet Back-on-Track™. Trasa na mapě zůstala vyznačena, ale ustaly veškeré hlasové pokyny. Nepomohl ani několikerý tvrdý restart, zrušení zvolené trasy a její nové nastavení, vůbec nic. V obou případech se navigace vzpamatovala sama, poprvé asi po 15 minutách, podruhé zhruba po hodině při překročení hranic mezi Chorvatskem a Slovinskem. Evidentně jde o chybu softwaru. Po návratu z dovolené se mi podařilo přes aplikaci MioMoreDesktop2 zařízení i mapy updatovat.

    Budu doufat, že novější software chybu odstranil. Vyzkoušet to mohu až na nějaké dlouhé přeshraniční cestě, tedy počítám na podzim 2023. V listopadu 2023 se plný očekávání opět vydávám na trasu ČR – Chorvatsko. Nyní již s updatovanými mapami a softwarem. Výsledek? Bohužel stejný. Při průjezdu Rakouskem zničehonic ticho, neustálé přepočítávání trasy a návrat k hlasovým pokynům přišel až na hranici se Slovinskem. Nazpátek to přístroj vzdal uprostřed Chorvatska a vydržel mlčet zase až na hranice se Slovinskem.

    Vyskytující se chyba „Výpočet Back-on-Track“

    software datum vydání chyba
    7.60.0712 12. 8. 2019 ano
    7.60.0720 15. 10. 2020 ano

Další uživatelské recenze na YouTube

Závěr

Kdo hledá náhradu za skvělou, ale dnes již zastaralou navigaci Mio Moov, nemusí litovat, že nástupce od stejné značky již nesežene. Z původního modelu se do posledních typů navigací Mio zas tak moc nezachovalo, odlišná je grafika i způsob navigování. Původní typ např. dával pokyny na každé křižovatce. Nový na křižovatkách, kde nemáte odbočit, většinou mlčí. Nezřídka tak musíte pohledem porovnávat svou jízdu s vyznačenou trasou na displeji.

Na GPS navigaci Mio Pilot 15 LM absolutně nelze kvůli nahodilým, avšak dlouhým výpadkům spoléhat na přeshraničních cestách. To máte chuť ji při bloudění cizím územím hodit z okna. Vzhledem k tomu, že mobilní aplikace Mapy.cz pro Android a iOS je zdarma, lze do ní stáhnout offline mapy celého světa a hlavně umí od roku 2019 navigovat offline, není už fakt žádný důvod brečet nad úpadkem přenosných autonavigací.

Líbil se vám článek? Můžete jej sdílet:

Mohlo by vás zajímat

Katalogy, ceníky, návody k obsluze

Katalogy, ceníky, návody k obsluze

4. 5. 2023 12:01

(AKTUALIZOVÁNO)
Připomeňte si Škodu Roomster v dobových katalozích, cenících a návodech k obsluze. Vše k volnému stažení v PDF.

Nosiče jízdních kol z nabídky Škody Auto

Nosiče jízdních kol z nabídky Škody Auto

23. 6. 2019 06:20

V nabídce originálního příslušenství Škoda lze nalézt dva nosiče jízdních kol lišících se o necelou tisícovku. Taky jste si někdy lámali hlavu, jestli má smysl připlatit za dražší variantu nebo jestli není ten levnější nějak ošizen?