Sněhové řetězy

Napsáno v prosinci 2012.

Právě jsem se vrátil domů. Celý den byla tady pod Krušnými horami pořádná chumelenice. Ošetřeny nejsou ani silnice první třídy, natož silnice protínající vesnice. V takovém počasí už kvalitní zimní pneumatiky někdy nemusejí stačit. Obzvláště v kopcích ne. Na letošní zimu jsem si na Octavii pořídil sněhové řetězy ze sortimentu Škoda originálního příslušenství. Dodávají se v šikovném plastovém kufříku a obsahují igelitový návod, který se ve sněhu nerozmáčí. Řetězy stály 1995 Kč. Tato investice se ale více než vyplatí.

Nejnáročnější je, naučit se je nasazovat. Když jsem se to učil poprvé, nasadil jsem řetěz na jedno kolo asi po hodině. Chce to pilný trénink, učit se to v chumelenici už není možné. Za prvé vám bude zima a vaše prsty budou naprosto zmrzlé, za druhé budete na silnici určitě dlouho překážet a v neposlední řadě v té tmě (která je v zimě skoro celý den) na ten návod sotva uvidíte, natož abyste jej chápali.

Já jsem ale tréninku trochu úsilí věnoval, dokud byl čas. A tak dnes, když jsem řetězy opravdu potřeboval, mi nasazení jednoho trvalo asi tak tři minuty. Až jsem se sám divil, jak dobře mi to šlo. Jízda na čerstvým sněhem silně zavátých silnicích nejnižší třídy se sněhovými jazyky napříč celou vozovkou byla pohádkově snadná. Co by bez řetězů byl stres a strach, to je s nimi klid a jistota.

Závěr mojí cesty tvoří asi 100m cesta do garáže, která je velmi stoupající a zřídkakdy ji někdo udržuje. Dnes na ní bylo asi 20 cm čerstvého sněhu. Bez řetězů bych okamžitě zůstal stát na úpatí (jako už mnohokrát), ale dnes? Zdolal jsem ji doslova královsky.

Takže jak se vypořádat s těmi nejkrutějšími zimními podmínkami? Buďto máte vůz s pohonem všech kol a pak si nejspíš výskáte celou zimu nebo si koupíte kvalitní sněhové řetězy a troufám si tvrdit, že vyjedete na sněhu to stejné, co většina SUV. Řetězy vám však v hlubokém čerstvém sněhu nepomáhají jen se zdoláváním kopců. Velmi dobře s nimi totiž vůz také zatáčí i brzdí. ESP se tak k činnosti zdaleka nedostává tak často.

Každou zimu se mi stalo, že jsem alespoň jednou zapadl a potřeboval cizí pomoc. Teď už můžu být klidný.

Mohlo by vás zajímat

Nosiče jízdních kol z nabídky Škody Auto

Nosiče jízdních kol z nabídky Škody Auto

23. 6. 2019 06:20

V nabídce originálního příslušenství Škoda lze nalézt dva nosiče jízdních kol lišících se o necelou tisícovku. Taky jste si někdy lámali hlavu, jestli má smysl připlatit za dražší variantu nebo jestli není ten levnější nějak ošizen?

Roomster vs. Yeti

Roomster vs. Yeti

6. 2. 2021 07:42

Roomster i Yeti nabízejí podobnou užitnou hodnotu a ač se rozměry obou aut příliš neliší, jsou rozdílné technické základy zcela zásadním…

Jak odstranit pazvuky a vrzání?

Jak odstranit pazvuky a vrzání?

21. 2. 2021 13:27

Roomster je náchylný k všelijakému vrzání, skřípání, praskání a obecně nežádoucím zvukům. Je to podle mého mínění způsobeno…