Doba plastová

Napsáno v listopadu 2014.

Se zájmem sleduji směr, kterým se ubírají nové modely Škoda počínaje modelem Rapid v roce 2012. Změna celkového (nejen designového) stylu vozů je od předešlých modelů velmi zřetelná. Trochu se mi zdá, a asi to nebude jen zdání, ale z určité části i fakt, že se Škoda maličko odklání od dřívější kvality s cílem snížit výrobní náklady a zvýšit ziskovost. Já si toho všímám především na provedení interiérů současných modelů. Částečně jsem to už naznačil v předešlém článku V čem Octavia 3 nepředběhla Octavii 2, ve kterém mám krátkou kapitolu o ústupcích v kvalitě interiérových materiálů. Na toto téma budu pokračovat nyní.

Rapid

Název článku Doba plastová mi připadá velice přiléhavý s ohledem na interiéry současných škodováckých modelů. Prvně se to dalo pozorovat u Rapida (možná ještě o rok dříve u Citigo, ale u něj je to vzhledem k segmentu trhu i ceně naprosto v pořádku). Rapid byl totiž prvním novodobým modelem Škody (Citigo je specifické a nepočítejme s ním), který má interiér seskládán výhradně z obyčejných tvrdých plastů. Je mnoho lidí, kterým to nevadí. Tvrdé plasty mají i některé výhody, to připouštím. Dobře se myjí. Jako uživatele mě ale víc výhod nenapadá. Výhodu ale mají pro výrobce - jsou levné. A tak to s nimi Škodovka začíná maličko (na můj vkus ovšem hodně) přehánět. U Rapidu je to sporné - má to být dostupné a poctivé auto. Do takových aut levné tvrdé plasty patří. Jenomže cena Rapidu není až tak nízká, aby musel mít plasty tvrdé jako kámen úplně všude. Na palubní desce se jim nedivím, tu posádka přeci jen nemá potřebu ohmatávat. Iritují mě ale výplně dveří. Celé jsou prostě z jednoho kusu plastu, jen na místě pro loket je to potaženo koženkou. Minimálně bych se přimlouval za použití na dotyk příjemnějších materiálů v těch místech, na která člověk chtě nechtě musí sahat, jako třeba dveřní madla. Už jen s ohledem na to, že se škodovka snaží Rapida stavět do nižší střední třídy. Alespoň, že už zase dávají na volanty normální kůži a ne tu hrůzu, se kterou nějakou dobu experimentovali.

Octavia

Z mého pohledu je ještě horší situace u třetí generace Octavie. V porovnání s Rapidem jsou plasty sice lepší a rozmanitější, ale ve srovnání s minulou Octavií nebo třeba se současným Golfem už to tak slavné není. Rozsah měkčeného plastu na palubní desce zůstal zhruba na stejné úrovni jako u druhé generace Octavie a nelze k němu mít výhrad. Ostatně vzhledem k třídní příslušnosti Octavie taky nelze nic horšího očekávat. Ale mezery vidím zase v těch dveřních výplních. Podstatná část je totiž z tvrdých plastů. V horní části předních dveří je jen pogumování (v zadních dveřích je dokonce horní část tvrdá jako kámen), jenomže v předešlém modelu byla tato část z poctivého měkčeného materiálu. Tam, kde minulé dvě generace Octavie měly pro člověka příjemnou měkkou tkaninu, je nyní nekonečná plocha studivého tvrdého plastu s maličko jemnějším povrchem, než má Rapid. Pro loketní část je opět vyhrazena koženka. Toto řešení zcela odsuzuji, neboť vůbec neodpovídá ceně vozu. Kdyby bylo takové levné řešení použité u základní výbavy za nějakých 340 000 Kč, je to OK. Ale pokud to stejné dostanete i u Octavie Laurin & Klement, jejíž cena může přesáhnout i 1 milion Kč, tak je to ostuda jako hrom. Porovnejte s minulou generací.

Fabia

Byl jsem zvědavý, jestli už dojde k nějakému posunu v této oblasti u třetí generace Fabie. Bohužel nedošlo. Celý interiér je opět seskládaný z tvrdých plastů jako v Rapidu, jen v předních dveřích došlo v oblasti lokte k výměně koženky za látku. Aby ale škodovka neprodělala, v zadních dveřích není v loketní části dveří ani látka, ani koženka. Jen hnusný tvrdý plast. Já se ptám, co je tohle za pokrok? První generace Fabie měla celou horní část palubní desky z poctivého měkkého materiálu. Dveřní výplně byly i v těch nejlevnějších Juniorech kompletně látkové. Druhá generace omezila rozsah měkčení na palubní desce zhruba o polovinu, ale protože měkký plast byl nahrazen tvrdým jenom pod oknem, kam člověk nemá potřebu sahat, dalo se s tím souhlasit (ačkoliv docházelo k větším odleskům v čelním okně). U druhé generace Fabie dále došlo k nahrádě látkových potahů dveřních výplní za tvrdé plasty, jenomže v místech kolem loketních opěrek byla dostatečně velká oblast s měkčenou látkou. Vhodný kompromis mezi uživatelskou příjemností, cenou a praktičností. Co se týče kvality interiérových plastů, tak to jde s každou generací Fabie od desíti k pěti.

Co s tím?

Škodovka potřebuje šetřit a na interiérech se to takhle projevuje. Jak z toho ven? Měl bych pro ní tři tipy:

  1. Ať používá levnější materiály v základních výbavách modelů. Tam s tím nemůže mít nikdo vzhledem k ceně vozu problém. Vyšší výbavové verze by se ale dle mého názoru měly kromě výbavy odlišovat také použitými materiály. Tak to měl třeba Roomster či Fabia 2. V základní výbavě byla palubní deska tvrdá, od druhé výbavy byl použit měkčený a na dotyk příjemný povrch.
  2. Běžně je možné nahradit základní látkové potahy sedadel koženými potahy či Alcantarou. Proč takovou možnost zákazníci nemají také v dalších částech interiéru? To má škodovácký marketing pořád plnou pusu rozsáhlých možností individualizace, ale na tohle nikdo nepomyslel. Dovedl bych si představit mít možnost potáhnout kůží také palubní desku či dveřní madla. A když si to zákazník zaplatí, výrobce neprodělá.
  3. Poslední tip je spíš úsměvný. Ceny vozů Škoda končí v České republice vždy částkou 900 Kč. Kdyby končily částkou 990 Kč, tak je to zákazníkovi úplně jedno. A za těch 90 Kč by mohla škodovka na některém interiérovém plastu zapracovat. Vlk (zákazník) se trochu nažere a koza (Škoda) zůstane celá. Minimálně by se za těch 90 Kč mohly odkládací schránky vystlat nějakým tlumícím koberečkem, aby uložené věci nerachtaly. Máloco dokáže za jízdy tak otravovat jako rachotící klíče v plastové schránce.

Mnoha lidem jsou nějaké měkčené plasty v interiéru ukradené a jejich kvalitu neocení. Jenomže jsou i tací zákazníci, kterým na příjemném interiéru záleží (třeba já), už jenom z toho důvodu, že v autě tráví obrovské množství času. A ty by Škoda neměla přehlížet…

Dodatek: automatické dojezdy oken

Mimochodem, vzpomněl jsem si na další nesmyslný počin, který je aplikován do Rapida a Fabie 3 v zájmu úspor. Chybějící automatické dojezdy oken. Jde o to, že pro stáhnutí či vytáhnutí okna musíte tlačítko držet po celou dobu a nestačí pouze jeho krátké stisknutí. Ach jo, vždycky to přeci fungovalo tak, že tlačítka měla pět poloh - klidovou, dvě nahoru a dvě dolů. Každé okno bylo možné automaticky vytáhnout i stáhnout. Ale teď funguje automatický dojezd jen u řidičova okna. U Rapida dokonce pouze směrem dolů a při vytahování okna už se musí držet tlačítko po celou dobu. O dalších členech posádky ani nemluvě. Zase si možná řeknete, že je to prkotina. Jenomže tuhle funkci měly škodovky už před mnoha a mnoha lety (např. u první Fabie v roce 1999) a když si na ní jednou zvyknete, budete žasnout nad tím, že nové modely to nemají. Opět zopakuji svou řečnickou otázku. Tohle má být nějaký pokrok?

Dodatek č. 2: odpočívárna pro levou nohu

Rapid a Fabia 3 nemají na podběhu levého předního kola opěrku pro řidičovu levou nohu. Takže pokud jste zvyklí si sem odkládat nohu, aby se zrelaxovala, můžete tak sice učinit, ale ušpiníte si koberec, kterým je podběh čalouněn.

Líbil se vám článek? Můžete jej sdílet:

Mohlo by vás zajímat

Škoda Roomster – bezpečnost

Škoda Roomster – bezpečnost

6. 10. 2022 06:14

Roomster je primárně předurčen pro službu v rodinách s dětmi. Víte ale, jak je na tom po stránce bezpečnosti a kdy se do sériové výbavy dostalo ESP? A jak to vlastně bylo s testem Euro NCAP?