Škoda Favorit 136 L - postřehy

Naposledy aktualizováno 25. července 2024.
  1. Zpětná zrcátka mají dostatečně velkou plochu a dobrý tvar, stejně v nich ale není moc vidět, neboť skla jsou málo vypouklá. Vzorně je však řešené přiklápění až těsně ke dveřím.

  2. Nabídka prostoru vzhledem k vnějším rozměrům fakt oslní. Se 181 cm si s rezervou před koleny sednu sám za sebe. Po napřímení na zadní sedačce se sice hlavou lehce dotýkám stropu, ale podélný i příčný prostor je opravdu pozoruhodný a není problém dozadu posadit tři dospělé.

  3. Obvykle se uvádí, že Felicia má z vnějších částí s Favoritem shodnou jen střechu a podlahu. S tou střechou to však není docela pravda, protože Felicia ji má nad čelním oknem zaoblenou, zatímco u Favorita je viditelná hrana.

  4. Že Octavia ve verzi liftback umí už od své první novodobé generace zastrčit plato kufru za zadní opěradla, to je všeobecně známé. Už se ale neví, že tohle jako první škodovka uměl Favorit. Hodí se to v případě, kdy zavazadlům nestačí standardní výška kufru. Plato pak nemusíte nechávat před obchoďákem na parkovišti, ale lze jej takto prostorově úsporně odvézt s sebou.

    Uložení plata kufru ve Škodě Octavia druhé generace
    Uložení plata kufru ve dvojkové Octavii.
    Uložení plata kufru ve Škodě Favorit
    Uložení plata kufru ve Škodě Favorit.
  5. Dalším důkazem, že Škoda byla simply clever už před revolucí, jsou háčky na B sloupcích pro zavěšení bundy.

  6. Příjemně jsem byl překvapen fyzicky celkem nenáročným řízením bez posilovače. Favorit má přitom průměr volantu 370 mm, což je hodnota stejná jako u dnešních aut. Auto je to ovšem lehké a navíc má malá kola 165/70 R13, což jsou určující parametry.

  7. Odkládacích prostorů bylo v základní verzi L velmi málo. Jeden malý výklenek na středovém panelu, pod ním popelník, který však nekuřákům určitou kapacitu třeba na účtenky poskytl a konečně hlavní schránka před spolujezdcem. Ta je sice velice objemná (vejde se i 1,5 litrová PET láhev), ale další odkládací prostory citelně chybí. Obvyklé kapsy v předních dveřích byly jen u některých pozdějších verzí či jako příslušenství, stejně tak schránka na středovém tunelu před řadicí pákou.

  8. Proti předchozí řadě Škoda 742 bylo ve Favoritu skoro vše nové, přesto pár viditelných součástek převzal. Např. vnější kliky a boční blinkry, uvnitř pak stropní madla a páčky podélného posuvu sedadel.

  9. Překvapí malá stíraná plocha čelního skla. Stíráním se vytvoří spíš jen takové průzory. Vynikne to zrovna v porovnání s Roomsterem, kde stěrače setřou okno skoro celé až ke krajům.

  10. Dojít si rychle pro něco do zavazadélníku při zapnutém motoru? To leda, že byste u sebe měli druhý klíč. Jediná možnost, jak se dostat do kufru, je totiž odemknutí zámku na pátých dveřích klíčkem. V interiéru není žádné táhlo a samotné dveře nemají tlačítko. To přibylo až při modernizaci.

    Zámek s klíčem v pátých dveřích
    Původní řešení – jen zámek.
    Škoda Eltra - detail zádě
    Po modernizaci od srpna 1991 – zámek s ovladačem. Zde u vzácného elektrického provedení Eltra 151.
  11. S víkem kufru není vůbec potřeba třísknout, aby se zavřelo. Stačí jej pustit z výšky asi 10 cm a zámky do sebe tiše zaklapnou. Z otevřených pátých dveří však hodně trčí zámek, čímž snižuje už tak hraniční průchozí výšku ze 180 na 172 cm. Často si omlátím hlavu.

  12. Pokud do auta nastupujete, když stojí z kopce, takřka není možné se připoutat. Bezpečnostní mechanismus pásů se totiž v kopci opravdu činí a pásy se neustále zasekávají.

  13. To by mě zajímalo, pro jaký účel byly ve Favoritu vytvořeny hlavové opěrky. Pro pohodlí jistě ne, když jsou rámové. Jenže pro bezpečnost také ne, neboť jsou extrémně zakloněné dozadu a kvůli krátkým opěradlům umístěné velice nízko. Výškově jdou nastavit jen asi o 4 cm, což nedostačuje ani člověku o výšce 180 cm. A ještě mají tak festovní aretaci, že když je chcete dát výš, vytrhnou se z opěradla.

  14. Zato opěrky loktů ve dveřích jsou řešené dobře. Sice z tvrdého plastu, avšak dostatečně široké a v ideální výšce.

  15. Sedačky jsou na dnešní poměry velmi měkké.

  16. Na čalounění sedadel zůstávají stopy po vodě. Stačí přitom, když na ně po dešti ukápne kapka ze střechy a flek už zůstane.

    Skvrna od vody na sedadle
    Taková mapa zůstane po dešťové vodě.
  17. Že jsou plasty palubní desky tvrdé? Jen na první pohled, protože ten světlejší má měkčení. Tmavší plast už je normálně tvrdý. Oba druhy bohužel trpí na nevratné kroucení vlivem tepla. Takže při odstavení na prudkém letním slunci neparkovat přídí k němu nebo palubní desku přikrýt. Či aspoň nechat pootevřená okna.

  18. Při silném slunci prosvítají kontrolky v přístrojovém panelu, takže pak nelze poznat, které svítí a které ne.

  19. Obtížnou práci někdy představuje nulování počítadla kilometrů. Otočná tyčinka často trpí zasekáváním a pak pomůže jedině ujet několik kilometrů, aby se čísla pootočila. Pak už zpravidla vynulovat jdou.

  20. Favorit je tak lehoučký, že jej lze bez námahy vytlačit z garáže a na dvorku se s ním ještě otočit.

  21. Favorit bleskově topí, v podstatě hned po nastartování. A tolik ve své době kritizované ovládání táhly podle mého názoru ničemu nevadí. Horním se ovládají výstupy vzduchu na vrchu palubní desky, prostředním výdechy k nohám (přetažením táhel doleva se výdechy uzavírají) a spodním se reguluje teplota. Počet a umístění výdechů se pak shoduje s moderními vozy.

  22. V motorovém prostoru je ke všemu dobrý přístup. A všeobecně je kladem Favorita snadná a levná opravitelnost. Bohužel dostupnost náhradních dílů se vytrvale zhoršuje. Těch originálních už koupíte jen minimum: třeba olejový filtr ano, ale vzduchový už ne.

  23. Provozní náklady leží extrémně nízko zásluhou:

    • malých a tudíž levných pneumatik 165/70 R13
    • spotřeby kolem 6 litrů
    • levného oleje 15W-40 bez speciálních požadavků
    • svícení dlouhověkými žárovkami H4
    • levných dílů všeho druhu
    • nízké sazbě povinného ručení
    • možnosti údržby svépomocí

    Avšak od roku 2024 kvůli stále podivnějším manýrům EU s jednou pihou:

    • Kvůli povinně zvýšenému podílu biosložky z 5 na 10 % již nelze tankovat běžný Natural 95! Zatím využívám šalamounské řešení navržené Světem motorů: tankovat půl nádrže Naturalu 95 s oním nevhodným desetiprocentním podílem biosložky a půl nádrže prémiového benzínu bez ní. Výsledkem by mělo být původních pět procent biosložky v nádrži.
  24. Slabá je aretace předních dveří. Akorát nevím, jestli je slabá přirozeně nebo vlivem stáří.

  25. Zadní boční dveře nemají moc velký úhel otevření. Rozhodně by se mohly otevírat více.

  26. Ovládací prvky v interiéru jsou (asi také vlivem únavy materiálu) velice fórové. O ulomené páčce stěračů jsem se již zmiňoval, ale třeba švihadla oken na tom nejsou o nic lépe. V roce 2024 se mi u levých zadních dveří rozlámalo.

  27. Setkal jsem se s názorem a souhlasím s ním, že Favority reznou méně než Felicie. Zajímalo by mě, jaké změny se odehrály ve výrobě v rámci antikorozního ošetření plechů mezi oběma vozy. Třeba mají Felicie za sebou prostě jen těžší život, nevím.

  28. Do zadních světel zatéká. Nikde přitom není prasklina a žádné těsnění nechybí. Ale vlastně mě to netrápí, protože v dešti nejezdím.

Líbil se vám článek? Můžete jej sdílet:

Mohlo by vás zajímat

Tlaky huštění pneumatik

Tlaky huštění pneumatik

8. 6. 2022 11:12

Na vnitřní straně víčka palivové nádrže má Roomster nalepený štítek s tabulkou doporučených tlaků pneumatik. Pokud jej máte nečitelný či zcela chybí, najdete údaje tady.