Škoda Favorit 136 L - postřehy

Naposledy aktualizováno v červenci 2020.
 1. S víkem kufru není vůbec potřeba třísknout, aby se zavřelo. Stačí jej pustit z výšky asi 10 cm a zámky do sebe tiše zaklapnou. Dnešní auta by se mohla učit.

 2. Překvapila mě zpětná zrcátka, která mají velkou plochu a dobrý tvar. Navíc jdou sklopit až těsně ke dveřím. I z toho by si dnešní auta mohla vzít příklad.

 3. Favorit bleskově topí, v podstatě hned po nastartování. A tolik ve své době kritizované ovládání táhly podle mého názoru ničemu nevadí. Horním se ovládají výstupy vzduchu na vrchu palubní desky, prostředním výdechy na nohy (přetažením táhel doleva se výdechy uzavírají) a spodním se reguluje teplota.

 4. Sedačky jsou na dnešní poměry velmi měkké.

 5. Nabídka prostoru je vzhledem k vnějším rozměrům fascinující. Se 181 cm si s rezervou před koleny sednu sám za sebe. Po napřímení na zadní sedačce se sice hlavou lehce dotýkám stropu, ale podélný i příčný prostor je opravdu pozoruhodný.

 6. Hlavové opěrky mají tak festovní aretaci, že když je chcete dát výš, vytrhnou se z opěradla.

 7. Obvykle se uvádí, že Felicia má z vnějších částí s Favoritem shodnou jen střechu a podlahu. S tou střechou to však není docela pravda, protože Felicia ji má nad čelním oknem zaoblenou, zatímco u Favorita je viditelná hrana.

 8. Že Octavia ve verzi liftback umí už od své první novodobé generace zastrčit plato kufru za zadní opěradla, to je všeobecně známé. Už se ale neví, že tohle jako první škodovka uměl Favorit. Hodí se to v případě, kdy zavazadlům nestačí standardní výška kufru. Plato pak nemusíte nechávat před obchoďákem na parkovišti, ale lze jej takto prostorově úsporně odvézt s sebou.

  Uložení plata kufru ve Škodě Octavia druhé generace Uložení plata kufru ve Škodě Favorit
 9. Dalším důkazem, že Škoda byla simply clever už před revolucí, jsou háčky na B sloupcích pro zavěšení bundy.

  Háček na bundu ve Favoritu
 10. Příjemně jsem byl překvapen fyzicky celkem nenáročným řízením bez posilovače. Favorit má přitom průměr volantu 370 mm, což je hodnota stejná jako u dnešních aut. Auto je to ovšem lehké a navíc má malá kola 165/70 R13, což jsou určující parametry.

 11. Odkládacích prostorů bylo v základní verzi L velmi málo. Jeden malý výklenek na středovém panelu, pod ním popelník, který však nekuřákům určitou kapacitu třeba na účtenky poskytl a konečně hlavní schránka před spolujezdcem. Ta je sice velice objemná (vejde se i 1,5 litrová PET láhev), ale další odkládací prostory citelně chybí. Obvyklé kapsy v předních dveřích byly jen u některých pozdějších verzí či jako příslušenství, stejně tak schránka na středovém tunelu před řadicí pákou.

 12. Dojít si rychle pro něco do zavazadélníku při zapnutém motoru? To leda, že byste u sebe měli druhý klíč. Jediná možnost, jak se dostat do kufru, je totiž odemknutí zámku na pátých dveřích klíčkem. V interiéru není žádné táhlo a samotné dveře nemají tlačítko. To přibylo až při modernizaci.

 13. Proti předchozí řadě Škoda 742 bylo ve Favoritu skoro vše nové, přesto pár viditelných součástek převzal. Např. vnější kliky a boční blinkry, uvnitř pak stropní madla a páčky podélného posuvu sedadel.

 14. Překvapí malá stíraná plocha čelního skla. Stíráním se vytvoří spíš jen takové průzory. Vynikne to zrovna v porovnání s Roomsterem, kde stěrače setřou okno skoro celé až ke krajům.