Co s utrženým čepem plata kufru u Roomstera?

Napsáno 26. srpna 2022.

Kolíčky na bočnicích zavazadlového prostoru držící plato jsou u Roomstera velmi náchylné na poškození. Nám se podařilo při převozu harampádí už třikrát jeden z nich urazit a je překvapivé, že pokaždé ten samý (ten horní na pravé straně blíže k sedadlům). Kdo to chce dát do pořádku, nezbude mu nic jiného, než koupit celou bočnici zavazadélníku, což je veliký plastový díl za nejméně patnáct stovek plus práce. Tento díl jde zakoupit už pouze ve variantě bez nalepeného čalounění, takže pokud máte Roomstera z prvních let výroby, který bočnici očalouněnou má, v servisu ji celou vyhodí a dostanete novou bez čalounění. Takto se to stalo i nám.

Označené čepy pro plato v zavazadlovém prostoru Roomstera

Zkusit tu věc nějak opravit mě napadlo pokaždé, ale nakonec mi přišlo jednodušší zajet na výměnu do servisu. Po třetím ulomení téhož kolíčku (tedy zničení třetí bočnice) jsem se ale už fakt zamyslel. Řešení je překvapivě jednoduché, odolné, skoro zadarmo a navíc i estetické.

Návod na opravu

Potřebujete

  • šroub
  • matičku
  • podložku
  • vrták
  • AKU vrtačku
Šroub, podložka, matička
Šroub jsem použil 28 mm dlouhý s průměrem 6 mm (desítka klíč) a zdá se mi naprosto ideální. Hranatá podložka mi zbyla z montáže skleníku.

Postup

Smyslem je čep provrtat, zpevnit šroubem a na vnitřní straně bočnice na něj nasadit podložku a matičku. Díky podložce se čep pěkně opře do svislé plochy plastu a ve výsledku bude mnohem pevnější než původně. Průměr díry v podložce ale musí být jen o málo větší než průměr šroubu.

Naštěstí není třeba demontovat celou bočnici (tedy ani práh), což lze sice zvládnout i doma, ale bývá s tím vztekání. Ruku lze prostrčit jen po odpojení lampičky, uvolnění několika příchytek a dvou šroubů. Jeden šroub je schovaný za krytkou, druhý se pro změnu schovává za háčkem na tašku.

Montážní schéma bočnice kufru
Pro prostrčení ruky bude stačit odcvaknout příchytky označené zelenými šipkami, odpojit lampičku (pozice 4) a odšroubovat dva šrouby na pozicích 3 a 7 (stačí ten pod lampičkou). K vypáčení krytky na pozici 6 se mi osvědčil nožík.

Matičku na šroub dotáhněte nějak přiměřeně. A máte hotovo. Výsledek vypadá takhle nenápadně:

Opravený čep v kufru
Opravený čep v kufru
Líbil se vám článek? Můžete jej sdílet:

Mohlo by vás zajímat

Jak odstranit pazvuky a vrzání?

Jak odstranit pazvuky a vrzání?

21. 2. 2021 13:27

Roomster je náchylný k všelijakému vrzání, skřípání, praskání a obecně nežádoucím zvukům. Je to podle mého mínění způsobeno…