Bezpečnost Škody Roomster
Napsáno 6. října 2022.Zatímco první generace Fabie nejčastěji opouštěla brány výrobního závodu bez ABS a jen s airbagem před řidičem, nástupnické duo Fabia 2 a Roomster byly i v nejnuznějších výbavových stupních po stránce bezpečnosti vybaveny o poznání lépe. V dnešních časech, kdy nejstarší Roomstery budou zanedlouho plnoleté, je však nejdůležitější nezanedbat péči o karoserii. Když ji necháte zrezivět, nemůžete logicky čekat původní úroveň ochrany.
Pasivní bezpečnost
Od samého začátku výroby byly všechny vozy vybaveny dvěma předními a dvěma bočními airbagy pro cestující vpředu. Výjimkou je užitkový Praktik, který standardně vyjížděl pouze s předními airbagy (boční byly za příplatek).
Na přání se pro všechny výbavové stupně nabízely hlavové airbagy pro obě řady sedadel. V České republice za ně však připlácel málokdo, ačkoliv příplatek nebyl zvlášť vysoký (v prvním roce výroby stály 7 000 Kč, poslední ceník z prosince 2014 uváděl 7 300 Kč). Pro mě byla zlepšená bezpečnost při bočním nárazu důležitá, obzvláště při velkém bočním zasklení, takže můj Roomster má sadu airbagů kompletní.
Deaktivace airbagu spolujezdce byla součástí příplatkové výbavy (v roce 2006 za 1 500 Kč, na konci produkce za 1 700 Kč). Málokterý Roomster ji tedy má, ale pokud nepotřebujete vpředu vozit novorozence, k ničemu ji vlastně nepotřebujete.
Všechny Roomstery jsou vybaveny pyrotechnickými předpínači předních bezpečnostních pásů (výškově stavitelných) s omezovačem tahu a trojicí tříbodových pásů na zadních sedadlech. Éra bederního pásu vzadu uprostřed naštěstí skončila již dávno předtím, zhruba v polovině životního cyklu první generace Fabie. Snad jen pozor na to, že u nejnižšího stupně výbavy chyběla v prvních letech hlavová opěrka pro pátého cestujícího, ačkoliv ceník uváděl opak. Její dodatečná montáž by byla možná pouze výměnou celého sedadla, protože v opěradle nejsou připravené otvory.
Dvě krajní zadní sedadla jsou vždy vybavena kotvami Isofix a Top Tether. Isofix na sedadlo spolujezdce se v Roomsteru nikdy nenabízel.
Crash test Euro NCAP
Nechybělo mnoho a spotřebitelský nárazový test Euro NCAP mohl pro jediné české MPV skončit pořádnou ostudou. Roomster se jej zúčastnil v roce 2006 dvakrát, protože při prvním testu byla poškozena kabeláž od akumulátoru, čehož důsledkem bylo nevystřelení pyropatrony předpínačů bezpečnostních pásů a opožděná aktivace airbagů. Automobilce bylo umožněno vůz po technických úpravách otestovat znovu. Při opakovaném testu byly kabely poškozeny zase, avšak předpínače i airbagy již fungovaly správně díky přeprogramované řídicí jednotce a přidanému kondenzátoru.
Macešsky se však výrobce zachoval k již prodaným vozům, protože je nesvolal k opravě. Po tlaku zákazníků alespoň přistoupil k individuálním opravám. Těm majitelům, kteří o problému věděli a o opravu požádali, byla zdarma provedena. Svého času ji absolvoval i náš Roomster vyrobený v červnu 2006 a fotografie dokládá důslednější ochranu kabelů jakožto součást technických opatření. Dotčeným vozům se přidával také kondenzátor.
Pokud doma máte Roomstera z roku 2006 či jej chcete koupit, přesvědčte se, že na něm technické opatření bylo provedeno. Konkrétně se jedná o kusy vyrobené před vozem s VIN číslem TMBVCB5J875025783. Nám to autorizovaný servis zapsal do servisní knihy jako „montáž adaptéru pro airbag“.
Z reportu organizace Euro NCAP dále vyplývá, že napájecí kabely jsou i po úpravě při čelní srážce nadále zranitelné a existuje riziko, že vozidlo může po nehodě zůstat bez funkčních elektrických systémů (např. výstražných světel). Po aktivaci airbagů totiž vozy okamžitě přeruší přívod paliva, vypnou elektrické okruhy, které by mohly způsobit požár, odemknou dveře a rozsvítí výstražné a vnitřní osvětlení vozu.
Výsledkem každopádně je pět hvězdiček za ochranu dospělých (88 % za čelní náraz, 100 % za boční), čtyři hvězdičky z pěti za ochranu dětí (84 %) a dvě hvězdičky ze čtyř za ochranu chodců.
Fotografie z testu Euro NCAP
Řezy karoserií odhalující deformační zóny
Tohle auto bylo k vidění např. na dnu otevřených dveří ve Škodě Auto 16. dubna 2011.
Aktivní bezpečnost
Všechny Roomstery vyjely s antiblokovacím systémem brzd ABS, regulací točivého momentu při brzdění motorem na kluzkém povrchu MSR a brzdovým asistentem Dual Rate. Regulace prokluzu kol při akceleraci ASR byla součástí jen vyšších výbav Sport a Comfort či za příplatek 3 000 Kč. Modely s automatickou převodovkou byly vždy vybaveny stabilizačním systémem ESP a kontrolou tlaku pneumatik. Oba systémy se jinak staly součástí standardní výbavy všech vozů vyrobených od 22. týdne 2014, neboť od 1. listopadu 2014 byly nařízeny Evropskou unií. V Roomsteru je použita metoda nepřímého měření tlaku, takže odpadá starost s drahými ventilky.
Po modernizaci přibyl do nabídky ještě asistent rozjezdu do kopce (v kopci udrží tlak v brzdovém systému ještě dvě sekundy po uvolnění pedálu), který byl vždy příplatkovou záležitostí za 2 000 Kč, vyjma vozů s automatickou převodovkou.
Přehled dostupných elektronických systémů stability jízdy pro Škodu Roomster
- ABS
- (Anti-Blockier-System/Anti-lock Braking System) – protiblokovací brzdový systém
- ASR
- (Antriebs-Schlupf-Regelung/Anti Slip Regulation) – protiprokluzové zařízení
- EBV
- (Elektronische Bremskraftverteilung/Electronic Brake force Distribution) – elektronický rozdělovač brzdného účinku mezi nápravy
- EDS
- (Elektronische Diff erentialsperre/Electronic Diff erential Lock) – elektronická uzávěrka diferenciálu
- ESBS
- (Enhanced Stability Brake System) – brzdový systém s elektronickou stabilizací
- ESP (ESC)
- (Elektronisches Stabilitätsprogramm/Electronic Stability Programme) – elektronický stabilizující systém
- HBA
- (Hydraulischer Bremsassistent/Hydraulic Braking Assistant) – hydraulický brzdový asistent
- HHC
- (Hill Hold Control) – asistent rozjezdu do kopce
- MBA
- (Mechanischer Bremsassistent/Mechanical Braking Assistant) – mechanický brzdový asistent (Dual Rate)
- MSR
- (Motor-Schleppmoment-Regelung/Engine Braking Control) – regulace točivého momentu při brzdění motorem
- TPM
- (Tyre Pressure Monitoring) – systém kontroly tlaku v pneumatikách
Zdroj: Informační leták Škody Auto o bezpečnosti vozů
Signalizace nezapnutého bezpečnostního pásu řidiče byla standardem již před faceliftem (poprvé ji zmiňuje ceník platný od 25. května 2009). Signalizace u spolujezdce byla až do konce produkce příplatková.
Světlometů bylo mnoho typů, které názorně shrnuje obrázek. V případě projektorového typu rozhodně lépe svítí vozy po faceliftu, protože mají oddělené paraboly pro dálková světla. Základními světly s žárovkou H4 je narozdíl od příbuzné dvojkové Fabie vybaveno jen velmi málo Roomsterů.
V ceníku dále figurovaly výsuvné ostřikovače světel, ale reálně jsem je na žádném autě asi nikdy neviděl. A ještě vyhřívané trysky ostřikovačů čelního okna, které jste v posledních modelech dostali už v ceně. Sám je na autě mám, ale jejich přínos jsem nikdy nezaznamenal.
Po faceliftu v roce 2010 se však součástí standardní výbavy Roomsteru stal jiný důležitý prvek: blikání brzdových nebo varovných světel při nouzovém brzdění. Pokud zpomalení při brzdění z rychlosti nad 60 km/h činí více než 7 m/s2, vyhodnotí to elektronika jako nouzovou situaci a varuje za sebou jedoucí vozidla blikáním brzdových světel s frekvencí 3 Hz. Pokud rychlost po nouzovém brzdění klesne pod hodnotu 10 km/h a pokud hodnota zpomalení klesne pod 2,5 m/s2, přepne se blikání na výstražná světla o frekvenci 1,25 Hz, což nabádá přijíždějící vozidla k opatrnosti.