Škoda Octavia II 1.6 MPI - postřehy
Tato sekce se zabývá různými postřehy, skutečnostmi a zkušenostmi, které jsem při každodenním používání Octavie zaznamenal. Některé níže napsané postřehy jsou pouze mými názory, nemusíte s nimi samozřejmě souhlasit.
2014: Hojně využívám funkci komfortního blikání Trippling. Stačí do páčky blinkru jenom klepnout a dojde k trojitému bliknutí na tu či onu stranu. V MaxiDOTu lze nastavit, jestli má být funkce aktivní nebo ne. Nevýhodou trojbliku však je (tedy jen do doby, než dočtete tento odstavec), že nemůžete bliknout jenom jednou, ale auto blikne vždy minimálně třikrát. Čirou náhodou jsem však přišel na to, že i když máte funkci aktivovánu, je možné trojblik přerušit a bliknout jen jednou. Stačí páčku vychýlit na daný směr, kterým chcete blikat, jako při běžné aktivaci trojbliku, ale chviličku ji v té vychýlené pozici přidržte a auto blikne jenom jednou. Čas od času se to může hodit, tak si to nacvičte :-)
2013: Představte si, že máte nastavenu nizší než maximální intenzitu osvětlení budíků, ovládacích prvků a tlačítek. V tom se na displeji MaxiDOT zobrazí výstražná zpráva, např. že vnější teplota poklesla pod 4 stupně. Auto samozřejmě pípne, na displeji so ono varování zobrazí, ale také dojde k tomu, že se MaxiDOT rozzáří největší intenzitou. Vše ostatní zůstane zářit takovou intenzitou, kterou máte nastavenu. Po určitém okamžiku se displej zase zpět ztlumí. Je hezké, na jaké maličkosti bylo pamatováno.
2013: I po skoro čtyřech letech budí Octavia dvěma svými výbavovými prvky pozornost ba dokonce úžas lidí. Když jsem jednou v létě vezl kolegu z práce domů, přišli jsme k mojí Octavii, která na nás čekala s dokořán otevřenými okny. Kolega se docela vystrašeně ptal, jestli jsem nechal okna otevřená celý den. Vysvětlil jsem mu, že jsem je otevřel, když jsme vyšli z kanceláře. Uznale pokýval hlavou. Po usednutí, když jsem otočil klíčkem v zapalování, jej zase upoutala odklápějící se zpětná zrcátka. „To jsou efekty.“ řekl.
Možná si řeknete, že s jídlem roste chuť, ale stejně mi to nedá. Výbavová verze Elegance je podle mě trochu nevyvážená. Na jednu stranu nabízí velice praktický, leč poněkud luxusní prvek, jakým je elektrické přiklápění zpětných zrcátek ke karoserii, ale na straně druhé je nutno připlácet za takové věci, jako např. Corner funkce mlhových světlometů nebo kontrola tlaku v pneumatikách (TPM).
Motor 1,6 MPI o výkonu 102 koní má asi ve 2 800 otáčkách velkou sílu a doslova vás zatlačí do sedadel. Nejvýrazněji se tato vlastnost projevuje na druhý převodový stupeň.
Zcela jinak než například v Roomsteru pracuje ruční brzda. U Roomsteru ji musíte vytáhnout hodně nahoru, aby spolehlivě zabrala. U Octavie stačí v mírných kopcích zatáhnout jen jediný zoubek a vůz stojí. Více jak tři zuby nepoužijete snad nikdy.
Ze začátku mě trochu mátlo, proč auto ještě bliká, když jsem už blinkr vypnul. Po malé chvilce pozorování jsem přišel na to, že i když blinkr vypnete, vůz ještě bliknutí dokončí. Nemůže se tedy stát, že uprostřed bliknutí vypnete blinkr a auto tedy blikne jen jaksi napůl.
Taková maličkost, která ale mě, jako šetřílka, velmi těší: Například když za tmy dojíždíte do cíle a můžete si dovolit vypnout motor s několikavteřinovým předstihem před zastavením, zůstávají stále svítit potkávací světla. Nevypínají se tedy současně tehdy, když vypnete motor, ale až v okamžiku, kdy má vůz nulovou rychlost.
Možná jste si všimli, že naše Octavie postrádá zadní stěrač. Mně tato skutečnost dost vrtala hlavou, když jsem auto rezervoval. Velmi jsem se absence zadního stěrače obával, ale jak se velice brzy ukázalo, zbytečně. Zadní okno je samozřejmě vyhřívané, takže v zimě námraza rozmrzne. Při jízdě pak voda na okně velmi rychle usychá a pokud prší za jízdy, na okně se žádná voda ani neudrží. Na inovovaných Octaviích jsou navíc maximálně velká vnější zpětná zrcátka, která spolu se zadními parkovacími senzory zajistí bezpečné couvání i pokud vůz stojí nějakou dobu na dešti a zadní okno je mokré.
A u parkovacích senzorů se ještě zastavím. Nikdy dříve jsem s nimi neměl žádnou zkušenost a myslel jsem si, že jsem natolik dobrý řidič, že je nebudu nikdy potřebovat ani chtít. Avšak kdybych měl dnes řídit Octavii liftback bez zadních parkovacích senzorů, asi bych s ní neuměl nikde zaparkovat. Vůz je natolik rozložitý a výhled zadním oknem tak zkreslující, že senzory jsou takřka nutností nejen pro ženy, ale i pro průměrné řidiče. Ve městě s nimi cítím obrovský klid a jistotu, že si vůz nepoškodím či nedejbože někoho nesrazím.
Divím se, že na to ještě nikdo nepřišel, alespoň jsem se to tedy nikdy nedoslechl ani nedočetl. Pokud je spolujezdcův pás v nejnižší poloze a není připnutý, bouchá jeho zámek na nerovnostech do B sloupku. Protože jezdím často sám, přišel jsem na to hned první týden. Pokud nezapnutý pás spolujezdce nastavíte do horní polohy, je klídek.
Aktualizace 2011: Tak už o tom ví i ve Škodě Auto. Spolujezdcův pás byl modifikován (viz. tento obrázek) a už nebouchá.
Nečekaný šok mi způsobila prostřední hlavová opěrka na zadních sedadlech. Pokud jsou totiž zadní sedadla vybavena loketní opěrkou, není ta hlavová uprostřed výškově stavitelná. To jsem samozřejmě netušil a jak jsem ji zkoušel vytáhnout nahoru, vytrhl jsem ji celou i s ukotvením z opěradla. Lekl jsem se tak, že jsem ji okamžitě zarazil zpět :-)
Všechny Octavie od modelového roku 2009 (myslím, že i některé dřívější) jsou vybaveny automatickým zapnutím výstražných světel při panickém brzdění. Funguje to výborně, sám jsem se přesvědčil, když jsem v noci brzdil před srnkou. Příjemné je, že jakmile opět šlápnete na plyn, výstražné blikání se vypne.
Rádio a reproduktory mají výborný zvuk. Mnohokrát se mi už stalo, že jsem v některých písních poprvé v životě rozuměl úsekům, které jsem do té doby nebyl schopen „rozluštit“ :-)
Jsem mimořádně potěšen kvalitou použitých materiálů v interiéru. Měkčená celá horní část přístrojové desky? No, to už má dnes v této třídě asi každý. Octavia však měkčení protáhla i do spodních částí středového panelu. Měkčené horní části všech bočních dveří? To už v této třídě budete hledat jen stěží. Povrchová část vnitřního obložení všech sloupků není plastová, ale textilní. To jste nečekali, že?
Nejde ale jen o použité materiály. I na zpracování, tvarování a propracování interiéru a jeho jednotlivých prvků jde vidět, že autem, na kterém se nešetřily výrobní náklady, je Octavia.
Příjemná věc, kterou využíváte pořád: mimořádně vhodně umístěná řadicí páka, která se navíc velice dobře drží. Je vysoko a krásně na dosah ruky i pokud ji máte opřenou o loketní opěrku.
Například v Roomsteru není přední část vozu (kapota) vidět, ani pokud si sedadlo nastavíte do nejvyšší polohy. V Octavii kapotu vidím i pokud sedím úplně dole.
Výškové nastavování předních sedadel je v Octavii zcela bezhlučné. Žádný cvrček známý například z Fabie či Roomsteru se nekoná.
A opět jeden rozdíl oproti Roomsteru: nádržka ostřikovače oken je umístěna v levé části motorového prostoru a je velice dobře vidět hladina její náplně.