Co možná nevíte o Hyundai Staria

Napsáno 18. června 2023.
Hyundai Staria zaparkovaná u Nissanu X-Trail
Staria opravdu není malé auto. Takhle vypadá vedle běžného SUV.

Úvod

Kdyby neexistoval Volkswagen Caddy Maxi, byla by nejspíš korejská Staria mou volbou. Líbila se mi už na přelomu let 2021/2022, kdy jsem vybíral nové auto. Tehdy jí chyběly asi dva měsíce do stanovení ceny, což jsem pochopitelně nevěděl a v mezičase objednal VW. Taky bych nevěřil, že základní cena bude stanovena na pouhých 899 tisíc Kč. Ale protože už bylo rozhodnuto, nechal jsem to tehdy být.

Když se však v březnu 2023 mé čekání na objednaného Caddy stále nechýlilo ke konci, zavedla mě zvědavost k prodejci Hyundai. Při osobní obhlídce i dlouhé předváděcí jízdě na mě Staria udělala obrovský dojem a velmi vážně jsem se zabýval myšlenkou zrušit objednávku VW a koupit Hyundai. Jak však postupem dní emoce ochládaly a o slovo se zase přihlásil zdravý rozum, uhájil Caddy svou vítěznou pozici.

Uvedu nyní pár zajímavostí, které se mi podařilo o Starii vypátrat, a které nejsou příliš známé. Určitě není špatné o nich vědět, pokud zvažujete nákup.

Něco se mi ale zjistit nepodařilo a to ani po přímém dotazu na infolince importéra Hyundai. Zákaznickou podporu info@hyundai.cz tak mohu jedině poplivat. Na dotazy technického rázu mi neodpověděli, ani když jsem se po třech týdnech zdvořile připomenul.

Zajímavosti

 1. Je devítimístná varianta Tour vybavena opěrkou pravého lokte u sedadla řidiče?

  Ano, ale patrně přibyla až později, cca od roku 2023. Takže pokud vám záleží na opřeném loktu při řízení, na překlopené prostřední opěradlo se nespoléhejte (je příliš nízko) a vyberte si skladovku s opěrkou ukotvenou k řidičovu opěradlu.

  Hyundai Staria Tour Comfort - sedadlo řidiče s loketní opěrkou
  Základní výbava Comfort z roku 2023 loketní opěrku má.
  Hyundai Staria Smart - sedadlo řidiče bez loketní opěrky
  Některé kusy ji však nemají. Vím, že se to týká třeba výbav Smart a Smart Exclusive z roku 2022.
 2. Jak je u verze Comfort s halogenovými světly řešeno denní svícení? LED páskem či žárovkou? Pokud žárovkou, jakým typem? A jaký je typ žárovky pro hlavní světlo u verze Comfort?

  Přední světlomety jsou zde trojího druhu. Devítisedadlové varianty Tour:

  • Plně žárovková světla s denním svícením žárovkou P21/5W a hlavním světlem s žárovkou H19. To je moderní obdoba klasické H4, taktéž dvouvláknová.

  • Reflektorové Bi-LED. Zde zůstává žárovka pro směrové světlo. Denní svícení je již řešeno LED páskem.

  Nejdražší verze Luxury se sedmi místy svítí projektorovými LEDkovými světly odlišného tvaru. Potěší, že všechny tři úrovně světel jsou vždy vybavené automatickým přepínáním dálkovek, což je především u žárovek věc celkem neobvyklá.

  Halogenová světla H19 na Hyundai Staria
  Základní halogenové světlomety + absence světelné lišty.
  Reflektorové Bi-LED světlomety na Hyundai Staria
  Prostřední úroveň: LED světla s žárovkovým blinkrem + LED linka denního svícení.
  Projektorové full LED světlomety na Hyundai Staria
  To nejlepší: projektorové full LED světlomety, ovšem bez matrix funkce.

  Obdobně jsou řešena i zadní světla, kdy základní výbava Comfort a užitková varianta mají svítilny plně žárovkové a všechny vyšší výbavy již diodové.

  Hyundai Staria - zadní světla s žárovkami
  Menší zadní světla s žárovkami.
  Hyundai Staria - zadní světla s diodami
  Diodová varianta.
 3. Je zavazadlový prostor vybavený 12V zásuvkou?

  Ne. Ta se v obrovském autě nachází jen jedna u řidiče a spolujezdce. Autochladničku si v kufru nezapojíte, protože chybí i 230V zdířka.

 4. Je zavazadlový prostor vybavený háčky?

  Ne. Kufr je bohužel značně odbytý. Chybí překrytí roletou či platem, háčky, elektrické zásuvky a dokonce i osvětlení. U auta za milion a víc bych ocenil taky čalouněné boky. Plast se brzy podrápe.

  Hyundai Staria - zavazadlový prostor
 5. Jaký je objem olejové náplně pro motor 2.2 CRDI?

  6,5 litru.

 6. Jaký je objem nádrže pro Adblue?

  14 litrů.

 7. Jaký je objem palivové nádrže?

  75 litrů. Platí pro manuál i automat, předokolku i čtyřkolku.

 8. Je volant u základního stupně Comfort vybaven tlačítky na obou ramenech nebo jen vpravo? V konfigurátoru je volant s tlačítky jen na pravém rameni.

  Render v konfigurátoru neodpovídá realitě a už základní výbavový stupeň má tlačítka na obou ramenech, což platí také pro užitkový „plecháč“.

  Screenshot interiéru Hyundai Staria z konfigurátoru
  Screenshot z konfigurátoru.
  Interiér Hyundai Staria Comfort
  Reálné fotky základního stupně výbavy určeného pro český trh.
 9. Jakým typem baterie je Staria vybavena?

  Zde mě zajímalo, zda je baterka levnějšího typu EFB či odolnější AGM se skelnou vatou. Na baterkách korejci obecně nešetří a kvalitní AGM má i malá Kia Rio. Staria není výjimkou.

  Hyundai Staria - motorový prostor
  Pohled pod kapotu odhalí AGM baterii s kapacitou ohromujících 80 Ah.
 10. Používá Staria přímý způsob měření tlaku pneumatik s elektronickými ventilky?

  Ano. Sice se v infotaimentu dozvíte aktuální hodnoty tlaků v gumách, musíte však počítat se zvýšenými provozními náklady kvůli pravidelnému kupování nových aktivních ventilků.

 11. Kryjí hlavové airbagy také třetí řadu sedadel?

  Ano. Staria mimochodem získala pět hvězd v nárazovém testu. Ovšem zatím ne v evropském Euro NCAP, ale v australském ANCAP.

  Aktivované hlavové airbagy
 12. Kolik má reproduktorů a jaké je jejich umístění? Jde mi hlavně o to, zda hraje něco i vzadu? Liší se reproduktory mezi verzemi Comfort a Smart?

  Neověřené info: vzadu jsou asi reproduktory ve všech výbavách. Nejvyšší stupeň Luxury je pak vybaven soundsystémem Bose s 11 repro a subwooferem.

 13. Do jaké mýtné třídy spadá Staria ve Slovinsku?

  Slovinské dálniční známky jsou rozdělené do tří kategorií: Mýtná třída 1 je pro jednostopá vozidla, 2A pro všechny běžné osobáky do 3 500 kg a výškou nad přední nápravou nejvýše 1,3 metru. Nejvíc zaplatíte za třídu 2B, pokud je vaše vozidlo nad přední nápravou vyšší než uvedená hranice. A Staria spadá právě do třídy 2B. Už tak drahý průjezd Slovinskem při cestě do Chorvatska tak vyjde na dvojnásobek.

  Screenshot webu evinjeta.dars.si
  Screenshot webu evinjeta.dars.si jasně uvádí, že si musíte koupit známku 2B s dvojnásobnou cenou.

Co mě zajímalo a na co jsem odpověď nezjistil

 1. Jaká je hodnota aerodynamického odporu vzduchu?

  Zdánlivě běžný údaj absolutně není možné vypátrat. V technických údajích není uveden, prodejce jej nezná, infolinka neodpovídá.

 2. Je palivová nádrž plechová či plastová?

  Plechové nádrže s rizikem proreznutí bohužel u korejských aut dosud nejsou minulostí. To třeba Favorit měl už v roce 1987 plastovou.

Další postřehy

 • Výbava Comfort za aktuálních 949 990 Kč nemá vyhřívaná zpětná zrcátka! A nelze je ani připlatit. Obsažené jsou až v druhém stupni Smart za nejméně 1,1 milionu.

 • V žádném stupni výbavy nezískáte silněji tónovaná okna v zadní části vozu. Dokonce ani za příplatek. Vzhledem k obrovské prosklené ploše vskutku zarážející. Samotní prodejci si tuhle nepříjemnost dobře uvědomují a vozům nadělují okenní fólie.

 • Vyzkoušel jsem, že na prostředním sedadle vpředu se usadí i dospělý člověk. Ale pokud ho tam budete vozit, zvolte radši vůz s automatem. Páka manuálního řazení ukrajuje z prostoru pro levé koleno podstatně více.

  Hyundai Staria - manuální převodovka
  Domeček manuální převodovky bohužel míří přímo proti levému kolenu prostředního pasažéra.
  Hyundai Staria - automatická převodovka
  Automat je úplně v pohodě.
 • Velký pozor na výšku vozu. K udávaným dvěma metrům si v garáži přičtěte odhadem ještě 25 centimetrů, pokud budete otevírat kufr (na otevřených pátých dveřích se totiž zákonitě ztopoří spojler).

  Hyundai Staria - otevřené páté dveře
 • Takhle krásně staromilsky vypadá panel ventilace ve stupni Comfort. Jedná se o manuální dvouzónovou klimatizaci. Zóny jsou rozdělené nikoliv levá/pravá strana, ale neobvykle přední/zadní část. Stejně to má ovšem i automatická klima s dotykovými ploškami.

  Hyundai Staria - manuální klimatizace
  Manuální klima.
  Hyundai Staria - automatická klimatizace
  Automatická od stupně Smart.
  Hyundai Staria - panel ventilace pro zadní pasažéry
  Samostatný stropní panel nad pravým B sloupkem pro zadní cestující je přítomen vždy. Takhle vypadá u manuální klimy.
  Hyundai Staria - panel ventilace pro zadní pasažéry
  A takhle u automatické.

Rada na závěr: Nekupujte ji za ceníkovou cenu!

Moje konfigurace by byla nejlevnější možná: nejnižší stupeň Comfort, bezpříplatková žlutá barva. K tomu jen u dealera dodělat tažné a fólie na okna. První prodejce vše vyčíslil dle prvního obrázku.

Dostávám tedy slevu 0 Kč a ještě bych musel čekat přibližně rok. Se slevou bych pochopitelně nebyl spokojen a tak nabídku obratem předávám prodejci ve vedlejším městě. Ten mi za stejnou částku nabízí vyšší stupeň Smart s tím, že dané auto je toho času v přístavu a může být dodáno do měsíce.

Nabídka na Hyundai Staria
První nabídka bez slevy.
Sleva na Hyundai Staria
Druhá se slevou 111 tisíc. Kdyby nebylo lakované do hnusné bílé barvy, možná bych si dal říct. Takhle jen přináším další důkaz, že kdo koupí auto za ceníkovou cenu, gratulovat si moc nemůže.

Získat slevu na nové auto opravdu není těžké. Nebuďte slušní a kupte tam, kde chtějí nejméně peněz. U nových aut je opravdu jedno, kterého prodejce zvolíte, protože všichni prodávají stejný produkt. A na servis už můžete jezdit, kam budete chtít (třeba do nejbližšího autorizovaného zastoupení).

Líbil se vám článek? Můžete jej sdílet:

Mohlo by vás zajímat

Rozum vs. emoce při výběru auta

Rozum vs. emoce při výběru auta

28. 3. 2023 07:07

Vybíráte nové auto hlavou nebo srdcem? Já hlavou, ale běda, když se srdce zamiluje. To pak logické argumenty padají do koše a nad nedostatky vysněného auta bezstarostně mávám rukou.

Přehled sedmimístných vozů Volkswagen

Přehled sedmimístných vozů Volkswagen

18. 11. 2022 11:00

Možná jste si stejně jako já mysleli, že nejlepší značkou pro rodinu je Škoda. Jenomže ta prodává jediné auto pro sedm lidí. Vsadím se, že neuhodnete, kolik jich v České republice nabízí Volkswagen…

Jak zabít Tourana? Inovace pro rok 2023 nepotěší.

Jak zabít Tourana? Inovace pro rok 2023 nepotěší.

30. 1. 2024 06:51

(AKTUALIZOVÁNO PRO ROK 2024)
Nejčerstvější změny, jaké výrobce provedl na konzervativně orientovaném voze, jsou zarážející. Snaží se jimi sice zachovat aktuálnost letitého modelu, ale kdyby nedělal nic, prospěl by mu více…

Toyota PROACE City Verso vs. Volkswagen Caddy

Toyota PROACE City Verso vs. Volkswagen Caddy

9. 4. 2023 08:26

Nelze říci, že by jeden byl jednoznačně lepší než druhý. V kterých oblastech dominuje Toyota a v čem je lepší Volkswagen? A co peníze? Jestli jste si dosud mysleli, že Caddy je na vás moc drahý, možná budete překvapeni…