Foto měsíce – archiv

Rok 2023

Foto na březen

Dva Multivany T7?

Ale ne, vůz vpravo je aktuální Caddy Maxi. Takhle pěkně zaparkované jsem je potkal v Praze na Podbabě a jakožto nastávajícího majitele Caddy mě těší, že velikostní rozdíl vůči Multivanu je menší než cenový.


Multivan je o 12 cm delší, o 9 cm širší a o 11 cm vyšší. V základu však o mastných 520 tisíc Kč dražší, ne o mnoho lépe vybavený a dokonce jen pětimístný, zatímco Caddy Maxi vždy vozí tři řady sedadel. Oba standardně pohání zážehová jedna pětka TSI. Po ukončení Sharana fakt díky za Caddyho, protože nového, bezmála pětimetrového Volkswagena pro sedm jde koupit pod tři čtvrtě milionu. Jestli vás zajímají rodinné vícemístné vozy, mrkněte se do mého přehledu, co všechno v ČR nabízí Volkswagen. Ten výběr je na jednu automobilku fakt neuvěřitelný.

Foto na únor

Viděli jste někdy Škodu ahoj! zevnitř?

Já ano. Chtěl jsem poznat, jak vypadá uvnitř a zezadu, a tak jsem požádal v depozitáři přítomného „dozorce“, aby mě pustil za řetěz. Fotografie zádě se však už objevily jinde v zásadně lepší kvalitě, tak zveřejňuji aspoň ten interiér. Obrázek si kliknutím zazoomujte.


Škoda ahoj! byla spíš designovým cvičením roku 2002, nežli plnohodnotným showcarem. Celý vůz je proti ostatním škodováckým konceptům ještě daleko větší maketou, neboť v podstatě nemá žádný interiér. V polovině opěradel je vnitřek přetnutý kobercovou deskou a rovněž palubní deska a volant nejsou dodělané. Skicy interiéru plné zajímavých nápadů zůstaly jednou provždy na papíře, reálně vymodelováno nebylo vůbec nic.

Foto na leden

Komu se druhá generace Škody Fabia Combi z roku 2008 navržená ještě Thomasem Ingenlathem líbí více než její nástupkyně z roku 2014 od Jozefa Kabaně?

Nehlaste se všichni, ale mně fakt jo.


Thomas Ingenlath je aktuálně již dlouholetý šéfdesignér Volva, v letech 2000–2006 šéfoval designu Škody. Zanechal po sobě zvláštně tvarované vozy: Fabii druhé generace, Roomstera, Yetiho a Superba 2. Umí však navrhovat i auta konzervativního střihu, důkazem jsou Octavia 2 s původní tváří či současná Volva S90 a XC90.

Mně osobně se odvážný styl, který dal tehdejším škodovkám, velmi líbí. Naopak jsem nikdy nepřišel na chuť všeobecně vřeleji přijatému designu Jozefa Kabaně.