Roomster vs. Yeti

Naposledy aktualizováno v únoru 2021.

Roomster i Yeti nabízejí podobnou užitnou hodnotu, každý na to však jde po svém. Roomsteru poskytla většinu technického základu Fabia, která spadá do segmentu B, zatímco Yeti stojí na technickém základu Octavie 2, která je o segment výše. Ač se vnější rozměry obou aut příliš neliší (snad kromě znatelně větší šířky Yetiho), jsou rozdílné technické základy zcela zásadním rozdílem obou automobilů. Yeti nabízí o poznání vyspělejší řešení, rozsáhlejší možnosti výbav, výkonnější motorizace, manuální převodovky s šestým stupněm, víceprvkovou zadní nápravu, vyšší užitečné zatížení, nemluvě o možnosti pohonu všech kol.

Roomster vs. Yeti - zepředu Roomster vs. Yeti - zezadu Roomster vs. Yeti - palubní deska Roomster vs. Yeti - interiér

1. Vnější rozměry

  Yeti Roomster
délka (mm) 4 2224 205 (4 214)*
šířka (mm) 1 7931 684
výška (mm) 1 691**1 607 (1 657)**
rozvor náprav (mm) 2 5782 617
rozchod vpředu (mm) 1 5411 436
rozchod vzadu (mm) 1 5371 500
světlá výška (mm) 180140
rozsah rozměrů pneumatik 215/60 R16 - 225/50 R17175/70 R14 - 205/40 R17
součinitel odporu vzduchu Cx 0,370,33

* Údaj v závorce platí pro facelift.
** U Yetiho je výška včetně standardně montovaných podélných střešních ližin. Výška bez nich není udávána. Pro srovnání je v závorce uvedena i výška Roomsteru se střešními ližinami.


2. Vnitřní rozměry

  Yeti Roomster
šířka v loktech vpředu (mm) 1 4461 380
šířka v loktech vzadu (mm) 1 4371 400
prostor pro hlavu vpředu (mm) 10341 029
prostor pro hlavu vzadu (mm) 10271 009
objem palivové nádrže (l) 55 (60)*55

* Údaj v závorce platí pro verze 4x4.

3. Prostor pro posádku

Často se uvádí, že k posádce je štědřejší Roomster, a Yeti že má kvůli kratšímu rozvoru málo místa vzadu. Je to ale zjednodušený závěr. Ano, Roomster je podélně prostornější a zadním pasažérům nabídne více místa pro nohy. V ostatních rozměrech ale Yeti vítězí. Na předních sedadlech je o poznání vzdušněji (v loktech o 66 mm). Na zadních sedadlech je v loktech rozdíl 37 mm ve prospěch Yetiho. Sedáky vzadu jsou u Yetiho měkčí a ten prostřední o něco delší, což prostřednímu pasažérovi přijde vhod. K tomu si přičtěte výdechy vzduchu na zadní straně JumboBoxu u Yetiho a je jasné, kde se pěti lidem bude cestovat lépe. Za prostor pro posádku tedy z mého pohledu remíza.

Průběžné hodnocení Roomster vs. Yeti: 1:1

4. Zavazadlový prostor

  Yeti Roomster
objem - základní, bez rezervního kola (l)* 405-510480-560
objem - základní, s rezervním kolem (l)*  ** 310-415450-530
objem - maximální (l) 1 7601 780
délka u dna (mm) 720-860800-950
nejmenší šířka (mm) 1 0101 000
výška po plato (mm) 450/610***620
výška nakládací hrany (mm) 740640
max. šířka vstupního otvoru (mm) 1 0201 020
max. výška vstupního otvoru (mm) 860900
výška pod otevřeným víkem (mm) 1 9701 950
užitečná hmotnost (kg) 620515/530****

* Dle proměnné pozice zadních sedadel.
** U Yetiho dojezdová rezerva, u Roomsteru plnohodnotná.
*** Menší hodnota platí pro vůz s dojezdovou rezervou, větší pro vůz s lepicí sadou (bez rezervy).
**** Větší hodnota platí pro vozy po faceliftu.

Roomster vede v základním objemu zavazadélníku, což je důležitý parametr při rodinném využití. Maximální dostupný objem po vyjmutí zadních sedadel je už téměř totožný - u Roomsteru je větší jen o 20 litrů. Roomster má však větší vstupní otvor a nižší nakládací hranu. Yeti sice uveze skoro o 100 kg nákladu víc, ale pokud pravidelně nevozíte např. cement či pelety, nebude to mít velký význam. Celkově tak bod pro Roomstera.

Průběžné hodnocení Roomster vs. Yeti: 2:1

5. Variabilita

Roomster, za běžných okolností král variability, tentokrát našel soupeře sobě rovného. Oba dva totiž používají shodná zadní sedadla VarioFlex umožňující vysokou variabilitu. Yeti ale šel ještě dál a na přání nabízel sklopné opěradlo spolujezdce. To Roomster neuměl, zato nabízel jinou praktickou věc. Plato kufru u něj můžete umístit do dvou výšek. Neobvyklou spodní polohu můžete využít třeba při převozu malých psů. Budou mít útulnější pelíšek a nebudou se tolik bát. Zavazadla pak můžete dát na to snížené plato. Tedy remíza jak vyšitá.

Průběžné hodnocení Roomster vs. Yeti: 3:2

6. Bezpečnost

V nárazových testech EuroNCAP získaly oba vozy shodné pětihvězdičkové hodnocení. Yeti byl ale zkoušce podroben o tři roky později a to již bylo hodnocení přísnější. Oba vozy byly prodávány minimálně se čtveřicí airbagů. U Roomsteru byly na našem trhu hlavové airbagy vždy za příplatek, u Yetiho byly hlavové vaky spolu s kolenním pro řidiče standardně ve vyšších výbavových stupních. Na přání mohl mít i boční airbagy pro zadní cestující. Yeti byl vždy standardně vybaven stabilizačním systémem ESP (ESC), u Roomsteru většinou na přání. Za bezpečnost tedy bod pro Yetiho.

Průběžné hodnocení Roomster vs. Yeti: 3:3

7. Možnosti výbav

Vybrané prvky výbavy dostupné jen pro Yetiho:

  • dvouzónová klimatizace
  • bezklíčové odemykání a startování KESSY
  • kolenní airbag
  • boční airbagy vzadu
  • sklopné stolečky
  • sklopné sedadlo spolujezdce
  • stabilizace přívěsu
  • elektricky nastavitelná přední sedadla
  • automaticky sklopná zpětná zrcátka s osvětlením nástupního prostoru
  • automaticky zaclonitelné vnitřní zpětné zrcátko
  • výdechy vzduchu na zadní straně Jumbo boxu
  • otevíratelná panoramatická střecha
  • kožené či alcantarové potahy
  • bixenonová světla
  • parkovací kamera vzadu

Tedy další bod pro Yetiho.

Průběžné hodnocení Roomster vs. Yeti: 3:4

9. Komfort cestování

Vyspělejší technické základy Yetiho znamenají jednoznačně lepší cestovní komfort spočívající v důkladnějším odhlučnění, pohodlnějších předních sedadlech či lepším filtrování nerovností. K vyššímu pohodlí přispívají i lepší výbavy a silnější motory (viz dále). Svezte se oběma vozy a nebudete o vítězi této kategorie pochybovat.

Průběžné hodnocení Roomster vs. Yeti: 3:5

8. Motory

U Roomsteru do faceliftu v roce 2010 celkem bída. Zážehové motory disponovaly rozpětím výkonu 47 až 77 kW, naftové od 51 kW u tříválce do 77 kW u legendárního 1.9 TDI PD. Vždy pětistupňový manuál nebo šestistupňový automat Tiptronic pro benzínový 1.6 16V. Po faceliftu přechod na motory TSI (63 a 77 kW) a TDI CR (55 - 77 kW). Místo Tiptronicu přichází sedmistupňové DSG pro 1.2 TSI 77 kW.

Kde Roomster končil, tam Yeti začínal, tedy na výkonu 77 kW u 1.2 TSI. Yeti končil na 118 kW u 1.8 TSI. Naftové motory čítaly 1.6 TDI CR se 77 kW a pak 2.0 TDI CR od 81 do 125 kW. Se dvěma výjimkami byly manuály vždy šestistupňové, automaty DSG měly šest i sedm převodů. U silnějších motorů možnost volby pohonu všech kol prostřednictvím spojky Haldex.

Bod bere Yeti.

Průběžné hodnocení Roomster vs. Yeti: 3:6

10. Pořizovací a provozní náklady

Oba modely jsou už dost staré, z toho pramení výhodné ceny. Nejzhuntovanější Roomstery seženete již pod 50 tisíc, Yeti startuje v roce 2021 přibližně na dvojnásobku. Cenově už asi ani jeden moc klesat nebude, spíš naopak. Vymřelá kategorie malých MPV má svou stálou klientelu především v rodinách s menšími dětmi a napjatým rozpočtem. Nová malá MPV nikdo nevyrábí, protože je nahradila SUV postavená na základech malých aut. Pokud Roomstera chcete, dlouho neotálejte. Bylo jich vyrobeno celkem málo - za 9 let jen 371 503 ks a to včetně užitkového Praktiku. Pro srovnání Octavií se stejné množství vyrobí za méně než rok. Nástupce nebyl a jeho rozporuplný design z něj možná za pár let učiní perspektivního veterána.

Yeti je zase unikátním mixem offroadových tvarů, variability, tažné síly, dvoulitrových dieselů a pohonu všech kol. Vyrobeno bylo 683 603 ks.

Množství vozů v inzerci je u obou aut víceméně stejné. Zatím je z čeho vybírat, ale hezkých kusů s menším nájezdem valem ubývá. Servisní náklady jsou menší u Roomsteru, ať už z pohledu cen náhradních dílů, tak i kvůli nižší hodinové sazbě v autorizovaných servisech, která je stejná jako u Fabie, zatímco Yeti má hodinovou sazbu na úrovni Octavie. U Roomsteru trochu ušetříte díky menším objemům provozních kapalin. Naopak v cenách pneumatik velký rozdíl není - Roomster má sice menší, ale zato docela atypického rozměru a tudíž drahé. Tisícovka vám na jednu gumu stačit ani u jednoho auta nebude, narozdíl třeba od Octavie. Velká cenová úspora se ale pojí s Roomsterem při léčení nemocí stáří, jak popíše následující kapitola.

V této oblasti vítězí Roomster.

Průběžné hodnocení Roomster vs. Yeti: 4:6

11. Spolehlivost

Vzhledem ke stáří a nájezdu počítejte s tím, že s jakýmkoliv motorem již mohou být potíže. U Roomstera k těm spolehlivějším patří 1.4 16V, z dieselů 1.9 TDI PD. Po faceliftu k nim lze zařadit i 1.2 HTP (pokud jej nebudete často trápit na dálnici) a nakonec i 1.2 TSI, když má už zesílené rozvody. U Yetiho je nejjistější volbou diesel 2.0 TDI nebo druhá generace 1.2 a 1.4 TSI montovaná v posledních dvou letech. I velmi rozšířenou první generaci 1.2 TSI lze v Yetim udržet při životě, jestliže s ní nebudete courat jen po městě a tankovat nejlevnější benzín bez aditiv. Pro obě auta a jakýkoliv motor platí, že pokud od nich chcete dlouhou službu, měňte olej častěji, než výrobcem stanovených 30 000 km.

Yeti má po letech problematičtější zadní nápravu. V ramenech zarezají šrouby pro nastavení odklonů kol, následkem čehož nelze seřídit geometrii a musí se měnit celá ramena. To jednoduché nápravě u Roomstera nehrozí, ta má geometrii pevnou. Oba vozy začíná trápit koroze, u Roomstera hlavně na pátých dveřích. U Yetiho je problém mnohem větší. Prvním ročníkům orezaly spodní rohy bočních dveří kvůli tvrdému těsnění a lemy zadních blatníků, na kterých nárazník prodřel lak. Oboje se časem podařilo vyřešit a zhruba od roku 2015 už je starostí méně. Největším problémem jsou však boční dveře otlučené štěrkem odlétajícím od vystrčených kol. Tady se dá doporučit leda tak instalace předních zástěrek či montáž speciálních ochranných fólií na spodní část dveří. Ale 100% řešení to stejně není. Páté dveře reznou stejně jako u Roomsteru kolem lampiček osvětlení RZ.

Škoda Yeti - koroze dveří Škoda Yeti - koroze zadního blatníku

S Roomsterem je méně starostí, takže bod pro něj.

KONEČNÉ hodnocení Roomster vs. Yeti: 5:6

Závěr

Na konci roku 2014 jsem toto rozhodování absolvoval. Především z finančních důvodů to u mě tehdy vyhrál Roomster. Pro Roomstera mluví větší kufr, menší náchylnost ke korozi, nižší pořizovací, provozní a servisní náklady. Pro Yetiho vše ostatní. Mně osobně na Roomsteru vadí hlavně jeho základ v B segmentu, který není vhodný na pravidelné dlouhé cestování (slabé motory, tvrdý podvozek, pozice za volantem atd.). V době jeho pořízení jsem nepředpokládal tak časté absolvování dlouhých tras, které nyní jezdím a jezdit budu.

Kdybych mohl vrátit čas a znovu kupovat nový vůz, vzal bych Yetiho. Kdo však dnes vybírá z ojetin a hledá třeba větší jistotu na stáří, udělá lépe s Roomsterem.

TIP: Přečtěte si také článek Roomster vs. Fabia Combi.

Líbil se vám článek? Můžete jej sdílet:

Mohlo by vás zajímat

Roomster vs. Fabia Combi 2. generace

Roomster vs. Fabia Combi 2. generace

27. 10. 2018 10:17

Stejný čumák, stejná délka a přece nejsou stejní. Dvojková Fabia Combi totiž původně vůbec neměla vzniknout…

Čím nahradit Roomstera?

Čím nahradit Roomstera?

23. 3. 2021 06:47

Dosluhuje vám Roomster a přemýšlíte, čím ho nahradíte? Tady je seznam vozů, které…

Roomster - přepravní kapacita

Roomster - přepravní kapacita

1. 1. 2018 14:22

Myslíte si, že lednice, pračka a tři dospělí naráz se do Roomstera nemohou vejít? Podívejte se…

Sedmimístná Škoda Roomster

Sedmimístná Škoda Roomster

21. 1. 2023 06:48

(AKTUALIZOVÁNO)
Také jste při příchodu Roomstera na trh čekali, že dorazí i verze pro sedm lidí? Já ano a dodnes se divím, že nepřišla. Byla příčinou koncernová politika nebo by se sedm lidí prostě nevešlo?

Jaký motor do Škody Yeti?

Jaký motor do Škody Yeti?

29. 11. 2022 10:55

Rozhlížíte se po sněžném muži, ale nejste si jistí výběrem správného motoru? Přehled všech možností včetně technických údajů a servisních rizik vám pomůže. Článek je doplněn fotkami motorů, takže i na ploše bazaru bezpečně poznáte, s čím máte tu čest.