Škoda Roomster 1.2 TSI - hodnocení
Moje hodnocení Roomstera se hodně odvíjí od toho, že jsem byl spokojeným majitelem Octavie druhé generace. Ta naprosto vyhovovala mým potřebám a jezdilo se mi v ní neobyčejně pohodlně. Následující hodnocení tak bude zaměřeno dost subjektivně.
Naposledy aktualizováno v září 2024.
Přednosti:
-
Vzhled – patřím k té menší skupině lidí, kterým se Roomster opravdu líbí.
-
Citlivěji a přesněji pracující tempomat než v Octavii 2 (např. z kopce umí úplně zastavit přívod paliva, což Octavie neuměla).
-
Velmi tichý motor 1.2 TSI. Zda mu dát v bazaru přednost před spolehlivou atmosférickou čtrnáctistovkou se dozvíte v porovnávacím článku.
-
Design a kvalita potahového materiálu na příplatkových sportovních sedadlech (platí i pro zadní sedadla).
-
Hodnotněji působící interiér než u verze před faceliftem.
-
Plavnější a lépe utlumený podvozek oproti prvním kouskům Roomstera z roku 2006.
Na shodných rozměrech kol 195/55 R15 to není pravda. Nižší hlučnost a plavnější chování jsou způsobeny zimními pneumatikami Nokian WR D3 185/55 R15. -
Nadšeně se vrhá do zatáček – královská disciplína Roomsteru.
-
Velmi dobrý výkon světlometů (opět obrovský pokrok oproti předfaceliftové verzi,
zde se o tom rozepisuji podrobněji). -
Cestování v pěti osobách zdaleka není tak nemožné, jak se každý motoristický novinář snaží namluvit – pět dospělých se v Roomsteru poskládá lépe, než třeba ve dvojkové Octavii – mnohokrát vyzkoušeno.
-
Dálkové otevírání/zavírání oken klíčkem – zkuste toto udělat u Rapida nebo Fabie 3 před faceliftem ;-D
-
Povedené výplně dveří – designově zajímavé, praktické (držák 1,5 litrových lahví, gumička pro přichycení čehokoliv) a přitom pohodlné pro opření ruky (měkčená látka).
-
Nádrž o objemu 55 litrů, s níž lze atakovat hranici tisíce kilometrů na jedno natankování. Zvláště to vyniká třeba v porovnání s Octavií 4. generace, které už zbylo jen 45 litrů.
Nedostatky:
-
Nepohodlné hlavové opěrky vpředu a malý rozsah jejich výškového nastavení (opěrky WOKS, které jsem měl v Octavii, podpíraly hlavu na větší ploše). Problém se však dá obstojně vyřešit.
-
Karoserie se hlavně v zadní části neskutečně špiní a skoro nemá cenu ji mýt (ani instalace zástěrek na tom bohužel mnoho nezmění).
-
Motor 1.2 TSI 63 kW není žádný silák, v kopcích a na dálnici je úplně zdechlý (od turba jsem čekal víc).
-
Hloupý Climatronic – pouze jednozónový, režim AUTO nemá rozdělení na LOW a HIGH a fouká furt jak blázen (na druhou stranu se zase dá regulovat po 0,5 °C). Podrobněji vysvětleno v článku.
-
Idiotsky umístěné přední stěrače – jsou vystrčené navrchu nad kapotou a jakmile začne sněžit, totálně se olepí sněhem a přestávají plnit svou funkci!
-
Katastrofální zvuk při zavření pátých dveří.
To má na svědomí volné uchycení RZ v držáku, dá se vyřešit nalepením nějakého tlumení na zadní stranu RZ. -
Některá vyloženě stupidní úsporná opatření, která zbytečně degradují použitelnost vozu: chybějící tlumící materiál v odkládacích schránkách kromě loketní opěrky, odstraněná poutka pro přichycení bezpečnostních pásů na krajních zadních sedadlech, odstraněné úchyty pro přitáhnutí krajních zadních sedadel z kufru, v posledních cca dvou letech výroby osekaná nabídka příplatkové výbavy pro ČR.
-
Malý celkový průměr kol – samozřejmě shodný jako u Fabie 2, brání pohodlnější jízdě. O kolech na Roomstera si můžete něco přečíst zde.
-
Bídně odhlučněné zadní podběhy (skoro by se nabízelo napsat neodhlučněné zadní podběhy). Můžete se mrknout na moje pokusy s jejich odhlučněním.
-
Absurdně vysoko ukotvená přední sedadla - nejdou snížit na přijatelnou úroveň, jejich poloha je v naprostém nesouladu se zbytkem vozu (řadicí páka, palubní deska, horní hrany předního okna a předních bočních oken).
-
Na prostřední sedadlo vzadu nejde umístit vajíčková autosedačka - problém není v tom, že by se nevešly tři sedačky vedle sebe, nýbrž v tom, že vzadu uprostřed není isofix a co hůř, pás je tam příliš krátký, takže sedačku ani neupoutáte :-( Jak si Roomster poradí s trojicí autosedaček zjistíte v tomto testu.
-
Kymácení vysoké a úzké karoserie na nerovnostech při nízkých rychlostech.
-
Pomatené řešení silentbloků stabilizátoru na přední nápravě, do kterých se vtahuje voda a špína a při propružení kol vržou hůř než starý gauč. Mají to takto řešené i Rapid a Fabia 3 (teprve u Scaly a Kamiqu jsou vulkanizované). Je třeba je neustále měnit a mazat lithiovou vazelínou, ale i nové mi vržou už po pár dnech. Podvozek je jinak odolný a trvanlivý, ale komu to chcete při tom ostudném vrzání vysvětlovat? Jak ztišit některé pazvuky vysvětluje samostatný článek.