Na co dát pozor u ojetého Roomstera?

Napsáno v březnu 2018, naposledy aktualizováno 2. února 2023.

Vybíráte ojetého Roomstera? Pohlídejte si u něj následující věci, aby vám dělal jen radost.

 • Motory TSI do roku 2011

  Pokud máte v bazaru vyhlédnutou Škodovku s motorem 1,2 TSI vyrobenou do 23. 10. 2011, přečtěte si článek Rozvody u 1,2 TSI.

  Vůbec nejlépe je ale vzít motor TSI vyrobený až od roku 2013, kdy výrobce vyřešil další nepříjemnost - odhalené zapalovací kabely, které chutnaly hlodavcům. Viz Změny v průběhu let.

 • Bezpečnost u vozů do VIN TMBVCB5J875025783

  Tyto potenciálně problematické Roomstery byly vyrobeny do listopadu 2006. Takových je poměrně málo a u některých z nich proběhla oprava. Výrobce všechny dotčené vozy k opravě nesvolal, pokud o to ale majitel vozu požádal, oprava mu byla zdarma provedena. Podrobnosti a fotky, jak poznat, zda je u vozu problém vyřešen, jsou uvedeny zde: Změny v průběhu let.

 • Zadní sedadla VarioFlex

  Zadní sedadla VarioFlex s vysokou variabilitou jsou v každém Roomsteru. Sedačky se pohybují po kolejnicích, mají několik ovládacích a zajišťovacích páček. Obvykle s nimi problémy nejsou, ovšem pokud byli předchozí majitelé ignoranti, není vyloučeno, že něco z toho už nefunguje. Funkčnost zadních sedadel si vždy vyzkoušejte. Podélný posuv, nastavování sklonu opěradel, překlápění, vyjímání sedadel, příčný posuv s možností ukotvení krajních sedadel blíže ke středu vozidla - to vše musí fungovat hladce, jednoznačně a bez rámusu.

 • Silentbloky u vozů s přední nápravou PQ24

  U vozů se starším typem přední nápravy (PQ24) montovaným do 11. týdne 2008 docházelo k častému utrhávání zadních silentbloků předních ramen. Měly dvoubodové uchycení kvůli snaze konstruktérů co nejvíc odfiltrovat nárazy, což však bylo na úkor životnosti - pryžové bloky se utrhly klidně po 30 000 km. V roce 2008 byly nahrazeny tužšími se čtyřbodovým uchycením, jejichž životnost je podstatně delší. Dnes už lze jako náhradní díl sehnat pouze modifikované. Nicméně to neznamená, že se nedá v bazaru natrefit na Roomstera s ještě původními silentbloky. Pokud má řízení vůle, mohou být příčinou právě utržené silentbloky.

  U nápravy PQ25 jsou již silentbloky z plné pryže a součástí ramen.

 • Rozměr kol

  U Roomstera jsou povolené následující rozměry pneumatik:

  R14
  165/70 R14, 175/70 R14, 185/65 R14

  R15
  185/55 R15, 185/60 R15 (GreenTec, GreenLine, Scout), 195/55 R15 (mimo GreenTec a GreenLine)

  R16
  205/45 R16

  R17
  205/40 R17

  Toto je kompletní výčet. Povolená kola se liší jak v závislosti na motorizaci, tak i v jednotlivých modelových ročnících. Některé rozměry nelze použít se sněhovými řetězy. Vždy jsou tedy rozhodující údaje ve velkém TP. Občas vidím Roomstera s nazutými koly z jedničkové Octavie o rozměru 195/65 R15. Disky použít lze, ale tento rozměr pneu povolen není a nemá na autě co dělat!

 • Plastové kolíčky pod platem kufru

  Při neopatrném nakládání nějakého spotřebiče či nábytku lze snadno ulomit kolíček držící plato kufru. Pokud je ulomen některý z těch blíže k sedadlům, plato už nedrží. Pak je třeba vyměnit celou bočnici kufru. V servisu počítejte s cenou přes 1 000 Kč a provedením bočnice vždy bez koberce. Případně to lze opravit i svépomocí.

 • Stav projektorových světel

  Drtivá většina Roomsterů, dle mého odhadu více než tři čtvrtiny (výrazně vyšší procento než u dvojkové Fabie), je vybavena projektorovými halogeny. Jejich účinnost obecně není kdovíjaká, po čase se přidá poškrábání a zežloutnutí vnějšího krytu a zapráší se i samotná čočka. Zvláště před faceliftem je řešení projektorů nešťastné. Denní svícení, tlumený i dálkový režim totiž obstarává jediná čočka (= jediná žárovka H7). Tím jak svítí neustále ve dne v noci, značně urychluje degradaci čočky. Je nutno se tedy zajímat o perfektní stav světlometů, jinak máte v noci zaděláno na velké nepříjemnosti. Pokusy o čištění čočky a rozleštění světel nemají valný a dlouhodobý účinek, logicky nepomáhá ani koupě lepších žárovek. Jediným pořádným řešením je tak koupit světla nová. Výhodou je i relativně snadná výměna, kterou lze zvládnout doma. Koneckonců ani cena není nijak děsivá, počítejte kolem 2 500 Kč za kus.

  Situace po faceliftu v roce 2010 už tak tragická není. Pro dálkový režim je vyčleněna samostatná parabola (druhá žárovka H7), čímž se světelný výkon dost zlepšil. A vozy určené pro český trh povinně pojily projektorová světla se světly mlhovými, která již mají samostatné žárovky H21 pro denní svícení (zde však pozor na to, že pro některé zahraniční trhy to tak nebylo, mlhovky nemají a dál ve dne pálí projektory).

  Porovnání opotřebovaného a nového světlometu. Přehled všech světel Škody Roomster a Fabie 2.
 • Koroze karoserie

  Roomster vzdoruje korozi celkem slušně. Pár slabších míst, kterým je vhodné věnovat zvýšenou pozornost, však existuje. Prvním jsou boční prahy v oblasti za předními koly. Za plastovým krytem se hromadí bláto a pokud jej nikdy neodstraníte, koroze může bujet. Je těžké jí to pak už vymluvit. Druhým slabším místem jsou páté dveře v okolí lampiček registrační značky. Příčinou jsou bludné proudy žároviček, které odpaří zinkovou vrstvu z plechu. Výrobce si je tohoto problému dobře vědom a lze se tedy domoci záruční výměny pátých dveří. Samozřejmě pokud má vůz kompletní servisní historii v autorizovaných servisech a umíte si dupnout. Kvůli nízkému čelnímu oknu také bývá ostřílená hrana střechy, laková tužka se určitě vyplatí. Jakmile zůstane někde holý plech bez laku, okamžitě se rozjíždí koroze.

  Koroze prahu u vozu Škoda Roomster Koroze pátých dveří
Líbil se vám článek? Můžete jej sdílet:

Mohlo by vás zajímat

Servisní plán a údržba Roomsteru

Servisní plán a údržba Roomsteru

6. 11. 2020 03:16

U Roomsteru se po uvedení na trhu kromě podivného designu a vysoké ceny láteřilo též nad výrobními úsporami. Už méně se však ví…

Jak odstranit pazvuky a vrzání?

Jak odstranit pazvuky a vrzání?

21. 2. 2021 13:27

Roomster je náchylný k všelijakému vrzání, skřípání, praskání a obecně nežádoucím zvukům. Je to podle mého mínění způsobeno…

Sedmimístná Škoda Roomster

Sedmimístná Škoda Roomster

21. 1. 2023 06:48

(AKTUALIZOVÁNO)
Také jste při příchodu Roomstera na trh čekali, že dorazí i verze pro sedm lidí? Já ano a dodnes se divím, že nepřišla. Byla příčinou koncernová politika nebo by se sedm lidí prostě nevešlo?