Naše Škoda Favorit 136 L - zkušenosti

Zveřejněno 12. ledna 2023.

Rok 2022: čtvrtá sezóna

Čtvrtý rok s Favoritem skoro není o čem psát. To auto mi moc vyhovuje. V létě jezdím většinu běžných jízd s výjimkou dlouhých dálničních přesunů jen s ním, čímž stále ještě hlavnímu rodinnému přesouvadlu Roomsteru šetřím kilometry. Při takovém používání mě často napadá, že člověk by ani dnes nepotřeboval nic lepšího. Jistě, na klimatizaci si už většina z nás zvykla a pasivní bezpečnost je ve srovnání s automobily vyskytujícími se v dnešním provozu prachbídná, ve všem ostatním je však Favorit příjemným a nezáludným společníkem. Je z něj krásně vidět, bezproblémově se ovládá, má překvapivě prostorný interiér. Zkrátka mi padne jako ulitý. Tedy kromě protivného povrzávání poplatnému nikoliv stáří a najetým kilometrům, ale rychlému vývoji a ledabylé výrobě. Je jasné, že na tohle tehdy čas opravdu nebyl a odstranění pazvuků se řešilo až po začlenění do koncernu VW, jak zmiňuje tato diplomová práce na straně 73.

Škoda Favorit 136L zelená vrba 5105

Údržba a servis

Letošní údržba byla minimální. Na jaře nový olej po dvou letech, v létě nová chladicí kapalina po třech letech. Vyměněna měla být i brzdová, ale nějak se mi nechtělo zajíždět do servisu, tak to nechám provést až na jaře 2023 spolu s vyčištěním předních i zadních brzd.

Všímám si, že pneumatiky již nemají takovou přilnavost, jakou by asi mít měly. Obuty jsou letní pláště Barum Brillantis, ovšem roku výroby 2003. Nejsou sice popraskané a dezén mají více než dostatečný, za dvacet let ovšem poněkud ztvrdly. Koupím nové. Znovu letní, protože u vozu opouštějícího garáž jen za pěkného počasí by dnes tolik populární celoročky nedávaly smysl.

Ještě by mě zajímalo, kolik let vlastně může vydržet baterka. Varta o kapacitě 56 Ah osazená ve Favoritu bude letos kroutit devátý rok. Myslím sice, že těžký život nemá, když není trápená zimním provozem, vyměnit by ale možná chtěla už z principu. Tak taky možná letos před sezónou.

P.S.: U čtenářů oblíbený seznam výrobních změn Škody Favorit zůstává delší dobu bez aktualizace. Snad se mi letos podaří jej rozšířit o další zajímavosti. Připomínám, že aktuálně pojednává o 66 produktových změnách. Hodně jich však pořád chybí, tak kdyby chtěl někdo pomoci, budu rád. Pište na skodaroomster@centrum.cz.

Další díly seriálu o našem Favoritu:

Zápisky z roku 2019…

Zápisky z roku 2020…

Zápisky z roku 2021…

Zápisky z roku 2022 (právě čtete)

Zápisky z roku 2023…Mohlo by vás zajímat

Jak odstranit pazvuky a vrzání?

Jak odstranit pazvuky a vrzání?

21. 2. 2021 13:27

Roomster je náchylný k všelijakému vrzání, skřípání, praskání a obecně nežádoucím zvukům. Je to podle mého mínění způsobeno…

Jak je to s řetězovými rozvody u 1,2 TSI

Jak je to s řetězovými rozvody u 1,2 TSI

19. 7. 2022 16:13

(AKTUALIZOVÁNO)
Motor vešel ve všeobecnou negativní známost selhávajícími rozvody. Původní řetěz byl úzký, občas se vytahal a přeskočil. Výrobce uvedl několik modifikací, přičemž finální a již bezpečná verze, přišla…

Objednávka VW Caddy Maxi Life: rok poté

Objednávka VW Caddy Maxi Life: rok poté

29. 8. 2023 08:15

Auto objednané v lednu 2022 stále není na světě. Co se mezitím událo na trhu nových MPV? Bude vůbec někdy vyrobené a nerozmyslel jsem si náhodou svojí objednávku?