Sedmimístná Škoda Roomster

Napsáno 14. září 2022. Naposledy aktualizováno 21. ledna 2023.

Také jste při příchodu Škody Roomster na trh čekali, že dorazí i verze pro sedm lidí? Já ano a dodnes se maličko divím, že nepřišla. Byla příčinou koncernová politika nebo by se sedm lidí do Roomstera prostě nevešlo?

Pokud si nejste jistí, zda problémem nebyla velikost vozu, resp. jestli nebyl příliš malý pro třetí řadu sedaček, asi nemáte Roomstera úplně zažitého. Zadní polovina vozu je totiž dokonalá krabice s dostatečnou vnitřní šířkou, velkorysou výškou a při posunutých zadních sedačkách nadoraz vzad s až plýtvavým místem pro nohy. Kufr je přitom stále 80 cm dlouhý. Při posunutí vpřed pak 95 cm.

Vybrané vnější a vnitřní rozměry Škody Roomster

délka (mm) 4 205 (4 214)*
šířka (mm) 1 684
výška (mm) 1 607
rozvor náprav (mm) 2 617
objem kufru - základní s rezervním kolem (l)** 450–530
objem kufru - maximální s rezervním kolem (l) 1 780
délka kufru u dna (mm)** 800–950
šířka kufru mezi podběhy (mm) 1 000
výška kufru po plato (mm) 620
výška kufru ke stropu (mm) 1020–1050

* Údaj v závorce platí pro vozy po faceliftu.
** Dle proměnné pozice zadních sedadel.

Nejmenší auta pro sedm v Evropě a ve světě

K nejmenším sedmimístným vozům na evropském trhu patřil např. Fiat 500L Living a kupodivu též zástupce koncernu: Touran první generace. Jejich karoserie nebyly proti Roomsteru o moc větší.

Fiat 500L Living

rozdíl proti Roomsteru
délka (mm) 4352 +147 mm
šířka (mm) 1784 +100 mm
výška (mm) 1667 +60 mm
rozvor (mm) 2612 -5 mm
kufr v sedmimístném provedení (l) neuvádí se  

Volkswagen Touran 1. generace (2003–2015)

rozdíl proti Roomsteru
délka (mm) 4391 +186 mm
šířka (mm) 1794 +110 mm
výška (mm) 1634 +27 mm
rozvor (mm) 2677 +60 mm
kufr v sedmimístném provedení (l) 121  

Ve světě se docela běžně vyskytují auta pro sedm ještě mnohem menší. Tyto malé velké vozy mají délku klidně i pod čtyři metry. To je jako byste chtěli usadit sedm lidí do krátké Fabie. Datsun GO+ prodávaný v Indonésii je typickým příkladem.

Datsun GO+

rozdíl proti Roomsteru
délka (mm) 3995 -210 mm
šířka (mm) 1635 -49 mm
výška (mm) 1485 -122 mm
rozvor (mm) 2450 -167 mm
kufr v sedmimístném provedení (l) 48  

Sedm sedadel v Roomsteru

Dal jsem si práci (ačkoliv pro mě šlo spíš o zábavu) a do kufru našeho Roomstera položil dvě krajní zadní sedačky z Yetiho, které jsou ovšem shodné s těmi v Roomsteru. Vešly se akorát. Samozřejmě by za nimi nezbýval už žádný prostor pro zavazadla, ale to u sedmimístných MPV není až tak neobvyklé. Např. Ford Grand C-Max uváděl objem 56 litrů a rovněž mnohem větší pětilístek od Stellantisu Berlingo/Rifter/Combo/ProAce/Doblo mají v krátkém provedení kufr jen 65 litrů.

Sedm sedadel ve Škodě Roomster

Výhodou použití krajních sedadel z druhé řady by byl určitě komfort cestování. Na poměry sedaček používaných pro šestého a sedmého cestujícího jsou dostatečně rozměrné, s vysoko výsuvnou hlavovou opěrkou a polohovatelným opěradlem. Zde by asi musel být rozsah poněkud omezen, neboť zadní okno je již blízko. Taktéž sklápění, překlápění a vyjímání by měli Škodováci už vyřešené. Tato sedadla jsou navíc s isofixem, což mohl být skvělý prodejní argument.

Jaké to ve třetí řadě je?

Teď to hlavní: vešel by se vůbec někdo? Úplně vzadu je místa překvapivě dost. Měřím 181 cm a vešel bych se. Nad hlavou zůstala několikacentimetrová rezerva, prostor pro kolena a chodidla je závislý na posunutí sedačky ve druhé řadě. Čím více vpředu, tím lépe. Ale i pokud sedačka řidiče zůstane nastavená na mou výšku a sedačku ve druhé řadě posunu do některé z předních pozic, pak se úplně bez problémů vejdu třikrát sám za sebe. S výškou 181 centimetrů v autě délky 4,2 metru. Slušný výsledek. Kdysi jsem si zkoušel sednout do třetí řady v Touranu druhé generace o délce 4,5 metru i Kodiaqu s délkou 4,7 metru a ani u jednoho nebyl prostor lepší.

Sedm sedadel ve Škodě Roomster
Při zcela vzad posunuté sedačce druhé řady by místo za ní stačilo pouze dítěti v autosedačce.
Sedm sedadel ve Škodě Roomster
A toto je maximální prostor. Sem se kolena a chodidla vejdou i dospělému.

V kufru Roomstera by se samozřejmě sedělo nízko a s přizvednutými koleny, ale tento posez bývá v MPV ve třetí řadě běžný a když se necestuje několik hodin v kuse, dá se snést. Skrze velká boční okna byl odtud i pěkný výhled ven, loket by šlo pohodlně na obou sedačkách položit na výplň kufru, pokud by tam zrovna nebyly ohrádky na drobnosti, které však lze vyjmout.

Sedm sedadel ve Škodě Roomster
Místa pro hlavu je dost díky tenkým pátým dveřím zakousnutým hluboko do střechy.
Sedm sedadel ve Škodě Roomster
Při vyjmuté ohrádce na drobnosti vznikne luxusní prostor pro loket.

Přístup sem nebyl vůbec špatný. Boční dveře jsou veliké, vstupní otvor má výšku 112 cm a šířku až 74 cm. Stačilo překlopit krajní sedačku ve druhé řadě a pak docela pohodlně nastoupit. Mimochodem úplně stejným způsobem, tedy překlopením sedačky, se do třetí řady nastupuje i ve VW Caddy či Dacii Jogger.

Sedm sedadel ve Škodě Roomster
Ohromné boční dveře jsou jedna z největších deviz proti příbuzné Fabii Combi.
Sedm sedadel ve Škodě Roomster
Vstupní otvor je famózní a nalézání do třetí řady by bylo snadné.

Co by výrobce musel dořešit?

Užitečná hmotnost

Vyhláška stanovuje, že na každého cestujícího připadá 75 kg a na jeho zavazadla 10 kg. Dohromady tak 6×85 kg (řidič je již započítán v pohotovostní hmotnosti) = 510 kg. K tomu je třeba připočítat hmotnost dvou sedaček a pásů v kufru, což by odhadem bylo min. 35 kg (jedno sedadlo váží 16,5 kg). Potřebujeme tudíž aspoň 545 kg užitečné hmotnosti, spíš víc. Roomster uvezl max. 515 kg před faceliftem a 530 kg po něm, navíc jde o hodnoty platné pro vůz v základní výbavě. Musely by se tak nejspíš použít tužší tlumiče a pružiny, což je však úprava jednoduchá a běžná. Obdobně to mají mnohé vozy, namátkou Dacia Jogger.

Ukotvení sedadel do podlahy

Tohle by už byl asi tvrdší oříšek. Nelze vyloučit změny přímo na karoserii, resp. podlaze kufru. Ale kde je vůle, tam je cesta a výrobce by si jistě poradil, kdyby tenkrát chtěl sedmimístnou variantu vyrábět.

Ukotvení bezpečnostních pásů

Pásy pro šestého a sedmého cestujícího mohly asi být ve stejném dvojzapínacím provedení, které je použito ve druhé řadě uprostřed. Když není třetí řada využívaná, jsou schované a nepřekáží. Druhá generace Volkswagenu Touran to tak také má.

Ventilace

Posílení ventilace o nějaký přívod vzduchu k zadním cestujícím by jistě bylo fajn, avšak nikoliv nutné. V rámci zachování nízkých vývojových a výrobních nákladů by si automobilka nejspíš ulehčila práci. Koneckonců i sériové sedmimístné Dacia Lodgy a Jogger si vystačily jen s výdechy pro nohy cestujících ve druhé řadě, jinak nikde nic.

Osvětlení

Přidat stropní lampičku je drobnost. U verze s panoramatickou střechou by nebyla potřeba vůbec, protože u ní je lampička posunutá až nad hlavy pasažérů ve druhé řadě, takže osvětluje i prostor zcela vzadu.

Fotky sedmimístného provedení

Sedm sedadel ve Škodě Roomster
Za sedačky by šlo dát leda bundy, zavazadla by musela putovat do „rakve“ na střeše.
Sedm sedadel ve Škodě Roomster
Páté dveře šly normálně zavřít, jen hlavové opěrky se už dotýkaly skla.
Sedm sedadel ve Škodě Roomster
Nezvykle tvarovaná boční okna mohla zaručovat pěkný výhled i ve třetí řadě.
Sedm sedadel ve Škodě Roomster
Pět zadních sedadel bohužel v žádném Roomsteru nikdy neuvidíte. Přitom se vešla.

Závěr

Z mého amatérského pohledu jsou všechny zmíněné nutné dodělávky řešitelné. Myslím, že kdyby Škodovka chtěla, sedmimístný Roomster mohla vyrábět. Rodiny s více než třemi dětmi se tak mohly ve Škodovce vozit o 10 let dříve a za poloviční cenu než u Kodiaqu. Nelze vyloučit, že zde hrála roli koncernová strategie a Volkswagen zkrátka chtěl zákazníky lačnící po sedmimístném MPV dotlačit k mnohem dražšímu (nikoliv však o tolik většímu) Touranu první generace:

Volkswagen Touran vs. Škoda Roomster
Dojem podstatně vyššího Touranu je na fotce dán sněhovou čepicí na bílém laku a možná také tím, že stojí v popředí. Ve skutečnosti se výška liší jen o 27 mm ve prospěch Volkswagenu.

Co vy, preferovali byste sedmimístnou verzi Roomstera, kdyby se nabízela? Pokud by šlo zadní dvě sedačky z auta vyjímat (což by asi šlo), tak já určitě ano.

Líbil se vám článek? Můžete jej sdílet:

Mohlo by vás zajímat

Roomster - přepravní kapacita

Roomster - přepravní kapacita

1. 1. 2018 14:22

Myslíte si, že lednice, pračka a tři dospělí naráz se do Roomstera nemohou vejít? Podívejte se…

Roomster vs. Fabia Combi 2. generace

Roomster vs. Fabia Combi 2. generace

27. 10. 2018 10:17

Stejný čumák, stejná délka a přece nejsou stejní. Dvojková Fabia Combi totiž původně vůbec neměla vzniknout…

Roomster vs. Yeti

Roomster vs. Yeti

6. 2. 2021 07:42

Roomster i Yeti nabízejí podobnou užitnou hodnotu a ač se rozměry obou aut příliš neliší, jsou rozdílné technické základy zcela zásadním…

Přehled sedmimístných vozů Volkswagen

Přehled sedmimístných vozů Volkswagen

18. 11. 2022 11:00

Možná jste si stejně jako já mysleli, že nejlepší značkou pro rodinu je Škoda. Jenomže ta prodává jediné auto pro sedm lidí. Vsadím se, že neuhodnete, kolik jich v České republice nabízí Volkswagen…