Roomster - dětské nemoci

I přes usilovné testování nových modelů před uvedením do sériové výroby a do prodeje, snad každá novinka jakékoliv automobilky trpí v počátcích výroby nějakými těmi vadami a nedotaženostmi. Výjimkou nebyl ani Roomster, u kterého se (částečně i díky své originální koncepci) objevilo několik menších i rozsáhlejších problémů. Všechny problémy byly již dávno vyřešeny, takže jen pro zajímavost zde nabízím seznam závad, které mohly trápit především vozy vyrobené v roce 2006. Na tyto problematické vozy nebyla udělána žádná oficiální svolávací akce, některé problémy však byly u některých vozů v tichosti (často o tom neví ani sami majitelé těchto vozů) opraveny při běžných servisních prohlídkách.

 • Špatně řešená kabeláž vedoucí od akumulátoru
  Měla za následek trapas s pozdním vystřelením airbagů při prvních testech EuroNCAP. Kabeláž byla spolu s dalšími úpravami týkajících se správné funkce airbagů a pyrotechnických předpínačů zesílena v listopadu 2006.
 • Nezhasínající žárovka v odkládací schránce před spolujezdcem
  Problém zejména prvních několika tisíc kusů. Tento problém potkal i našeho Roomstera.
 • Špatná kvalita těsnění kolem předních dveří
  Původní těsnění se vlivem poměrně komplikovaného tvaru horní části předních dveří při zavírání krčilo v rozích a tím zcela neplnilo svou funkci. Navíc se odíralo o karoserii. Těsnění bylo vylepšeno v průběhu léta 2006.
 • Vadný zámek kufru
  Projevoval se tím, že dveře kufru šly zabouchnout až po několika pokusech. Zámek byl modifikován v srpnu 2006.
 • Lámající se výstupky uchycení kovové tyčky v hlavových opěrkách
  Pravděpodobně to je výrobní vada některých kusů. Pozná se to díky rachtání opěrky za jízdy, na její funkčnost by to však nemělo mít vliv.
 • Závady elektrického ovládání oken
  Problém trápící jen některé kusy z počátku výroby. Řešilo se to jak výměnou spínačů, tak motorků, někdy bylo nutno vyměnit celý stahovací mechanismus.
 • Málo odolné stabilizátory přední nápravy
  Velký problém prvních modelů. Stabilizátory odcházely již po 2000 km, některým vozům byly měněny i vícekrát. Stabilizátory byly předčasně měněny i na našem voze.
 • Hučící ventilátor na první rychlostní stupeň
  U vozů, které byly vyrobeny do října 2007 (včetně), je problém notoricky známý a řeší se výměnou ventilátoru. Hučení se však může objevovat i u vozů vyrobených po tomto datu, zde již však může být problém s uznáním reklamace.
 • Pazvuky ozývající se z hlouby přístrojové desky před spolujezdcem
  Liší se kus od kusu, nějaké změny asi proběhly, podrobnosti neznám.
 • Pazvuky ozývající se z kapličky budíků
  Totéž, co v předchozím bodě. Celkově těch „cvrčků“ v interiéru bylo mnohem víc. S trochou nadsázky se dá říci, že každému vozu drnčelo něco jiného.
 • Problémy s Maxi-DOTem
  Ty byly u prvních kousků opravdu značné. Často se stávalo, že horní třetina displeje zcela přestala zobrazovat jakékoliv informace. Maxi-DOT špatně komunikoval také s originálním autorádiem Dance. Byly provedeny změny v softwaru, majitelům vozů s poruchovým Maxi-DOTem a rádiem Dance byla tato rádia zdarma měněna za nová.
 • Problémy s originálním autorádiem Dance
  Rádio mělo problémy s přehráváním vypalovaných CD, někdy údajně přestalo za jízdy zcela hrát. Problémy byly také se zobrazováním informací na displeji. Vyřešeno ke konci roku 2006.
 • Odlepující se střešní lišty (hagusy)
  Problém byl pouze u některých kusů, podrobnosti neznám.
 • Pískání brzd
  Tato nepříjemnost, zdá se, trápí čím dál více Roomsterů. Pískání je prý způsobeno materiálem destiček. Destičky jsou prý brány od různých výrobců a některý materiál píská. To vysvětluje, proč nám i po třech opravách brzdy stále pískají. Prý se s tím (snad kromě výměny destiček) nedá nic dělat.
 • Obtížně se vyklápějící háčky v kufru
  Tak tohle byla opravdu prkotina, kterou také trpěl jen malý počet vozů (včetně toho našeho).

Mohlo by vás zajímat

Kam se poděly čtyřramenné volanty?

Kam se poděly čtyřramenné volanty?

19. 12. 2016 10:43

Všimli jste si, že se z dnešních aut vytratily čtyřramenné volanty? Zatímco dřív byly standardní výbavou, dnes je nedostanete ani na přání. Je to kvůli módě či úspoře materiálu?

Roomster v testech

Roomster v testech

18. 1. 2020 07:49

Motoristickým novinářem je dnes každý. Auta však mají půjčená jen krátce a zveřejněné testy jsou plné chyb…