Roomster - dětské nemoci

I přes usilovné testování nových modelů před uvedením do sériové výroby a do prodeje, snad každá novinka jakékoliv automobilky trpí v počátcích výroby nějakými těmi vadami a nedotaženostmi. Výjimkou nebyl ani Roomster, u kterého se (částečně i díky své originální koncepci) objevilo několik menších i rozsáhlejších problémů. Všechny problémy byly již dávno vyřešeny, takže jen pro zajímavost zde nabízím seznam závad, které mohly trápit především vozy vyrobené v roce 2006. Na tyto problematické vozy nebyla udělána žádná oficiální svolávací akce, některé problémy však byly u některých vozů v tichosti (často o tom neví ani sami majitelé těchto vozů) opraveny při běžných servisních prohlídkách.

 • Špatně řešená kabeláž vedoucí od akumulátoru
  Měla za následek trapas s pozdním vystřelením airbagů při prvních testech EuroNCAP. Kabeláž byla spolu s dalšími úpravami týkajících se správné funkce airbagů a pyrotechnických předpínačů zesílena v listopadu 2006.
 • Nezhasínající žárovka v odkládací schránce před spolujezdcem
  Problém zejména prvních několika tisíc kusů. Tento problém potkal i našeho Roomstera.
 • Špatná kvalita těsnění kolem předních dveří
  Původní těsnění se vlivem poměrně komplikovaného tvaru horní části předních dveří při zavírání krčilo v rozích a tím zcela neplnilo svou funkci. Navíc se odíralo o karoserii. Těsnění bylo vylepšeno v průběhu léta 2006.
 • Vadný zámek kufru
  Projevoval se tím, že dveře kufru šly zabouchnout až po několika pokusech. Zámek byl modifikován v srpnu 2006.
 • Lámající se výstupky uchycení kovové tyčky v hlavových opěrkách
  Pravděpodobně to je výrobní vada některých kusů. Pozná se to díky rachtání opěrky za jízdy, na její funkčnost by to však nemělo mít vliv.
 • Závady elektrického ovládání oken
  Problém trápící jen některé kusy z počátku výroby. Řešilo se to jak výměnou spínačů, tak motorků, někdy bylo nutno vyměnit celý stahovací mechanismus.
 • Málo odolné stabilizátory přední nápravy
  Velký problém prvních modelů. Stabilizátory odcházely již po 2000 km, některým vozům byly měněny i vícekrát. Stabilizátory byly předčasně měněny i na našem voze.
 • Hučící ventilátor na první rychlostní stupeň
  U vozů, které byly vyrobeny do října 2007 (včetně), je problém notoricky známý a řeší se výměnou ventilátoru. Hučení se však může objevovat i u vozů vyrobených po tomto datu, zde již však může být problém s uznáním reklamace.
 • Pazvuky ozývající se z hlouby přístrojové desky před spolujezdcem
  Liší se kus od kusu, nějaké změny asi proběhly, podrobnosti neznám.
 • Pazvuky ozývající se z kapličky budíků
  Totéž, co v předchozím bodě. Celkově těch „cvrčků“ v interiéru bylo mnohem víc. S trochou nadsázky se dá říci, že každému vozu drnčelo něco jiného.
 • Problémy s Maxi-DOTem
  Ty byly u prvních kousků opravdu značné. Často se stávalo, že horní třetina displeje zcela přestala zobrazovat jakékoliv informace. Maxi-DOT špatně komunikoval také s originálním autorádiem Dance. Byly provedeny změny v softwaru, majitelům vozů s poruchovým Maxi-DOTem a rádiem Dance byla tato rádia zdarma měněna za nová.
 • Problémy s originálním autorádiem Dance
  Rádio mělo problémy s přehráváním vypalovaných CD, někdy údajně přestalo za jízdy zcela hrát. Problémy byly také se zobrazováním informací na displeji. Vyřešeno ke konci roku 2006.
 • Odlepující se střešní lišty (hagusy)
  Problém byl pouze u některých kusů, podrobnosti neznám.
 • Pískání brzd
  Tato nepříjemnost, zdá se, trápí čím dál více Roomsterů. Pískání je prý způsobeno materiálem destiček. Destičky jsou prý brány od různých výrobců a některý materiál píská. To vysvětluje, proč nám i po třech opravách brzdy stále pískají. Prý se s tím (snad kromě výměny destiček) nedá nic dělat.
 • Obtížně se vyklápějící háčky v kufru
  Tak tohle byla opravdu prkotina, kterou také trpěl jen malý počet vozů (včetně toho našeho).
Líbil se vám článek? Můžete jej sdílet:

Mohlo by vás zajímat

Roomster facelift vs. předfacelift

Roomster facelift vs. předfacelift

18. 4. 2022 07:17

V čem spočívají rozdíly mezi původním a faceliftovaným Roomsterem? Jen o designu to rozhodně není! A víte, že upravené provedení se vyrábělo dokonce déle, než to původní?

Jak odstranit pazvuky a vrzání?

Jak odstranit pazvuky a vrzání?

21. 2. 2021 13:27

Roomster je náchylný k všelijakému vrzání, skřípání, praskání a obecně nežádoucím zvukům. Je to podle mého mínění způsobeno…

Odhlučnění Roomstera

Odhlučnění Roomstera

17. 1. 2021 17:40

Roomster strašlivě hučí od kol, hlavně od zadních. Není divu. Fotky rozebraného interiéru dokládají, jak jsou zadní podběhy…