Roomster facelift vs. předfacelift
Napsáno 18. dubna 2022.Rád bych se věnoval rozdílům mezi původními Roomstery a těmi po vzhledové a technické modernizaci začátkem roku 2010. Skoro vše se dá vztáhnout i k technicky spřízněné druhé generaci Fabie. S faceliftovaným Roomsterem mám v době psaní textu najeto 160 000 km, s rodinným předfaceliftovým to už za těch 16 let též pár desítek tisíc km bude.
Nabídka motorů
V roce 2015 mi do garáže přibyl jeden z posledních vyrobených Roomsterů. Pocházel z individuální objednávky, tedy žádná skladovka a byl doslova nabušený příplatkovou výbavou. Poháněl jej benzín 1.2 TSI v té slabší variantě s 63 kW. O této generaci řetězového TSI EA 111 se píše mnoho špatného, ale jak už tomu bývá, svět není černobílý. Já si např. gratuluji k desetitisícovému příplatku proti všeobecně velebenému motoru 1.4 16V o shodném výkonu. Proč? Spokojenost s tím či oním motorem totiž z podstatné části pramení z jeho používání. Já zpravidla jezdím dlouhé trasy (kolem 200 km) a dost po dálnici. Proto mi nevadí, že prvních 10 minut jízdy TSI netopí a nějaké ředění oleje benzínem vůbec neznám. Atmosférická čtrnáctistovka je sice příjemně pružná, díky ultra krátkému zpřevodování v podstatě nezná podtáčení a na plyn reaguje okamžitě, ale pořád jí slyšíte. Právě hlučnost proti TSI mi vadí nejvíc a zvlášť na delších trasách je nervydrásající. Oba motory jsou podobně dynamické i úsporné, ani v jedné z těchto oblastí podle mých zkušeností nejsou rozdíly. Jestli se o tyto motory zajímáte více, mohu doporučit srovnávací článek.
Pošramocená spolehlivost motoru TSI se již netýká jeho vylepšené verze, která je namontovaná v mém Roomsteru. Podrobněji o problémech prvních TSI a jejich léčení v průběhu produkce pojednává samostatný článek. Paleta motorů do faceliftu v roce 2010 byla již tehdy kontroverzní téma a z dnešního pohledu opravdová tragédie. Tříválce HTP ještě nebyly v té době 100% vychytané, na dálnici či k jakékoliv snaze o svižnou jízdu se nehodí vůbec. Oba zážehové čtyřválce pak byly příšerně hlučné a ten silnější i žravý. Tříválcové 1.4 TDI dokázalo z levně postaveného auta udělat rozklepaný traktor a motorů 1.9 TDI bylo málo, protože byly drahé a platit půlmilionové částky za Roomstera se tehdy málokomu chtělo.
Upravený design
Když zaparkujete předfaceliftový vůz vedle faceliftovaného, žasnete, jak útlým dojmem původní vzhled působí. Upravená příď je placatější, z profilu a zešikma vypadá i protáhleji. Celý předek byl vlastně nový. Nejen nárazník, jak tomu obvykle bývá. Změnil se tvar mlhovek, hlavních světel, jiná je dokonce i kapota. Vše za účelem vytvoření dojmu širšího a nižšího vozu, což se opravdu podařilo. Na záď už peníze či čas nezbyly a tam žádné změny v roce 2010 neproběhly. Až o tři roky později se sem nastěhovalo nové logo a font.
Nová světelná technika
Velkým zlepšením prošla světla. Vypadají skoro stejně jako dříve, jenomže v projektorové variantě již do dálky svítí další dvě žárovky H7. Na noční jízdy si tak svítíte až čtyřmi „há sedmičkami“, oproti polovičnímu počtu dříve. Druhým problémem původních světel bylo oslňování řidiče blinkrem ve tmě a v mlze. Odbočovací světlo se táhne po horní hraně světla a způsobuje oslnění. U faceliftovaného modelu tento problém není. Třetím podstatným přínosem je samostatné denní svícení úspornými 21W žárovkami v mlhových světlech. Původně Roomster přes den pálil projektorama a svítil i vzadu, dokonce osvětloval i zadní RZ! Toto zbytečné svícení jen urychlovalo korozi pátých dveří vlivem odpařování zinkové vrstvy kolem lampiček.
Kvalitnější, estetičtější a zpravidla lépe vybavený interiér
S faceliftem se designéři vykašlali na rádoby chromové stříbrné plastové dekorace na klikách a madlech dveří, řadicí páce, rámečcích větracích mřížek či tlačítku ruční brzdy. Stříbrná barva se z nich časem seškrabávala a vůbec to působilo neskutečně lacině. Už nějaký čas před faceliftem se změnil způsob otevírání horní schránky před spolujezdcem. Původní mechanismus měl strašlivě křaplavý, laciný zvuk. Nové víko schránky bylo sice pro výrobce jistě levnější, protože se obejde bez pohyblivých částí, ale jedná se v tomto případě o povedené šetření, protože celek působí kvalitněji.
Vyloženě legraci si škodováci udělali s těmi ohavnými kusy vrzajícího polystyrenu pod palubní deskou. Taková věc přece nemá v interiéru auta co dělat.
V rámci úprav palubní desky došlo i na drobné retuše středového panelu a horní části pod oknem, jejichž výsledkem je krapet elegantnější dojem s menším množstvím spár. Ještě před rozhodným rokem 2010 se zapracovalo na výplních dveří. Čalouněné plochy byly původně tvrdé, později byly změkčeny aspoň tenkou vrstvou molitanu.
Drobností s velkým významem, které si v novinářských testech nikdo nikdy nevšiml, byly páčky blinkrů a stěračů. Po faceliftu změnily tvar i pozici. Na pohled to skoro není vidět, avšak jsou blíže prstům a třeba cyklovač se na nich ovládá mnohem lépe. Před faceliftem v něm byl dokonce zabudovaný bug – když ustává déšť a snížíte frekvenci cyklovače, tak zároveň stěrače setřou. Samozřejmě to nedává logiku. Po faceliftu setřou okamžitě, jen když interval stírání zkracujete.
V praxi ceněným zlepšením je třeba taky dodatečná aretace zadních bočních dveří. Původně měly jen jednu aretaci v polovině, později byly aretace v jedné a dvou třetinách rozsahu otevření.
Úplnou katastrofou, u níž jsem nikdy nepochopil, jak se vůbec mohla dostat do výroby, bylo autorádio Dance. Mělo strašlivě slabý příjem signálu. Poslech rádia bez neustálého chrčení a výpadků je zhola nemožný. A je jedno, kde zrovna jedete a jakou stanici posloucháte. Prostě to chrčí neustále. Dokonce jsme svého času nechali vyměnit anténu, lepší výsledek se bohužel nedostavil. Rádio Swing, jež po faceliftu tuhle hrůzu nahradilo, funguje už očekávatelným způsobem.
Podivuhodným přešlapem byly také nadmíru trčící páky podélného a výškového nastavení sedačky řidiče:
Kdo u raných verzí Roomstera nepřiplatil za displej MaxiDOT, nedostával žádnou informaci o teplotě chladicí kapaliny. Později přibyla alespoň modrá kontrolka svítící do doby, než se motor zahřeje na provozní teplotu. Po faceliftu jsou budíky lépe čitelné, protože mají jemnější stupnici po 5 km/h (dříve po 10 km/h) a tenčí ručičku. Potěší též trvalé zobrazení vnější teploty (u původních budíků jste vnější teplotu neviděli, když jste měli přepnuto na jinou funkci palubního počítače, např. spotřebu paliva.
K příjemnějšímu cestování hodně přispívá loketní opěrka mezi předními sedadly. Tu je možné dodatečně domontovat do jakéhokoliv Roomstera a zároveň s ní získáte čalouněný odkládací prostor, který se rozhodně hodí. Je s podivem, jak v rodinně zaměřeném MPV výrobce zpočátku šetřil s odkládacími schránkami. Např. nejčastější prostřední výbavě Style před faceliftem chyběly schránky pod předními sedadly, kapsy v zadních dveřích a dokonce i poličky na bocích kufru. Vůbec tak nebylo jasné, kam uložit třeba lékárničku. Situace se notně zlepšila až v posledních letech produkce, kdy i základní výbavové stupně všechny jmenované schránky dostaly nebo byly aspoň součástí levného příplatkového balíčku.
Sportovní přední sedačky má jen málo vozů, ale vyplatí se preferovat vozy s nimi, zvlášť jste-li vyšší a útlejší. Jsou rozměrnější, krásně drží tělo v zatáčkách a čalounění je velmi příjemné na dotek.
Závěr
Sečteno a podtrženo, udělala modernizace z kraje roku 2010 z Roomstera dospělejší a kvalitnější auto. Jasně, stále mělo stejnou karoserii, sedadla i přepravní kapacitu. Naživo však dělá aktualizované provedení v řadě ohledů podstatně hodnotnější dojem a dlouhodobý život s ním je mnohem příjemnější. Rovněž jízda a ovládání vozu je po modernizaci celkově harmoničtější, jemnější a plynulejší (což je dáno např. upraveným posilovačem brzd a odlišné se mi zdá i naladění posilovače řízení a spojky). Nejdůležitějšími novinkami byla lepší světla, nové (TSI, TDI CR) či modernizované (HTP Euro 5, 1.4 16V Euro 5) motory a novější verze palubní elektroniky (např. schopnější autorádia či možnost stažení okének tlačítkem na klíčku pro vyvětrání než přijdete k autu). Kdybych já vybíral ojetého Roomstera nebo druhou Fabii, vozy vyrobené po roce 2010 by byly jasnou volbou a o původním provedení bych vůbec neuvažoval.
Co pohlídat při nákupu staršího Roomstera, se dočtete v samostatném článku. Jestli vás zajímají změny, které se na Roomsteru v průběhu výroby udály, můžete si přečíst jejich seznam. Aktuálně jich eviduji bezmála osmdesát.