Škoda Octavia Tour 2

Výroba Octavie Tour druhé generace byla ukončena v červnu 2012 a není ji možné již objednávat. Článek zde ponechávám. V portfoliu značky Škoda nahrazuje Octavii Tour model Rapid. Navazuje tak na tradici prostorného, levného a poctivého auta, kterým Octavia Tour byla.

Už od roku 2004 se vedle klasické Octavie prodává také její levnější verze, která nosí název Octavia Tour. První generace tohoto modelu se prodávala až do listopadu 2010. Pak se model Tour dočkal pokračování v podobě druhé generace. Octavia Tour je určena lidem, kteří chtějí nebo potřebují Octavii, její užitnou hodnotu a všechny její kvality, ale nemají na ni dostatek financí.

Druhá generace Octavie Tour se české veřejnosti představila na Autoshow Praha v říjnu 2010. Ve Fotogalerii se můžete podívat, jaké vozy se představovaly na stánku Škoda Auto.

Škoda Octavia Tour a Octavia Combi Tour 2010 Škoda Octavia Tour 2010 - zepředu Škoda Octavia Tour 2010 - zboku Škoda Octavia Tour 2010 - zepředu Škoda Octavia Tour 2010 - zezadu

Obrovský pokrok

Druhá generace Octavie Tour udělala obrovský skok dopředu oproti předchozímu modelu. Je delší, širší i vyšší a má větší zavazadélník (liftback dříve 528 litrů, nyní 585 litrů; Combi dříve 548 litrů, nyní 605 litrů). Zásluhou delšího rozvoru náprav nabídne naprostý dostatek prostoru pro nohy i zadních cestujících. Interiér je vybaven pohodlnějšími a rozměrnějšími sedadly. O lepší bezpečnosti není nutné pochybovat. Karoserie je pevnější, na všech kolech jsou kotoučové brzdy, do standardní výbavy přibyly systémy ASR a MSR a nově je zde možnost dokoupit hlavové airbagy. Lepší jsou i jízdní vlastnosti díky víceprvkové zadní nápravě. Design exteriéru i interiéru je modernější a sebevědomější.

Úspory jsou však nutné

Aby mohl být model Tour cenově dostupnější než běžná Octavia, musí obsahovat řadu uživatelských optimalizací a spokojit se s jednoduššími řešeními některých detailů. Začnu v kufru, který tím pádem není vybaven sklopnými háčky, má jen jednu lampičku, za pravým zadním podběhem postrádá síťku a schází i plastová krytka zámku na spodní hraně kufru. Zůstalo ale to nejdůležitější, tedy odolné a hodnotné čalounění celého zavazadlového prostoru. Žádné plasty jako třeba u Fabie.

Výklopná schránka před spolujezdcem nemá zpomalené otevírání, ta vlevo dole před řidičem zase postrádá textilní kobereček. Horní část výplně zadního páru dveří je z tvrdého plastu, na předních dveřích tento díl zůstal měkčený. Rozsah měkčení palubní desky zůstal stejný jako u běžných Octavií. Obložení A, B a C sloupku je plastové, stejně jako kliky dveří. Schránka nad prostředními výdechy vzduchu je otevřená. Gumový volant nemá chromovaný úsměv, gumová je hlavice řadicí páky a plastová je ruční brzda. Píšu to proto, že malý kožený paket nelze přikoupit. Opěrka hlavy pro pátého cestujícího se dodává za příplatek. Naopak přední hlavové opěrky jsou stejné jako u normálních Octavií, tedy WOKS. Kapsy na zadní straně předních opěradel nehledejte. Perličkou se stává červené tlačítko výstražného blikání, které je jinak u Octavií černé. (Podívejte se na fotografii.)

Oproti stejnému motoru v mojí klasické Octavii (1,6 MPI 75 kW) nemá ten v Touru horní plastový kryt a akumulátor obepíná místo plastové schránky jen tenká izolace (zde je obrázek). Kapota bez protihlukové výplně nemůže překvapit, protože ji nemá ani moje Elegance. Nelze mít lakovaná vnější zrcátka a kliky, boční lišty můžete zakoupit jen v rámci příslušenství. Ta zrcátka jsou ale opravdovým paradoxem, protože nejspíš neexistuje žádné jiné auto, které je má v rámci úspor černá a zároveň vybavená moderními LED blikači. Nápis Octavia na pátých dveřích zůstal ve starém kubistickém stylu. (Porovnání exteriéru Octavie Classic a Octavie Tour zde a zde.)

Férová výbava

V základní výbavě najdete třeba dva přední airbagy, elektricky ovladatelná a vyhřívaná zpětná zrcátka, centrální zamykání, denní svícení, výškově nastavitelné sedadlo řidiče či dvouose stavitelný volant. Stejně jako u minulého modelu zůstal v nabídce balíček Plus za 10 000 Kč, který obsahuje klimatizaci, elektrická přední okna, palubní počítač MFA a celkově 8 reproduktorů. Můžete si samozřejmě dokoupit i ESP, tempomat, signalizaci při parkování, litá kola, autorádio s CD přehrávačem atd. Zkrátka co je libo.

Osvědčené zážehové motory

Nabídka motorů obsahuje známé a osvědčené agregáty 1,4 MPI 59 kW a 1,6 MPI 75 kW. Já rozhodně doporučuji připlatit si za silnější motor. Za příznivých 12 600 Kč získáte 16 kW výkonu navíc a k tomu i 16 Nm točivého momentu (1,4 MPI má 132 Nm, 1,6 MPI pak 148 Nm). Vzhledem k tomu, jaký objem zavazadlového prostoru a jaké užitečné zatížení Octavia Tour nabízí, jeví se silnější motorizace jako jasná volba. Slabší 1,4 MPI bych volil snad jen do liftbacku v případě, že nebudete naplno využívat přepravní kapacitu vozu.

Přehled cen platných od ledna 2011

  Octavia Tour Octavia Combi Tour
motor komb. spotřeba cena komb. spotřeba cena
1,4 MPI 59 kW 6,4 l/100 km 269 900 Kč 6,4 l/100 km 299 900 Kč
1,6 MPI 75 kW 7,1 l/100 km 282 500 Kč 7,2 l/100 km 312 500 Kč

Proč Octavii Tour?

Pokud se rozhodnete pro koupi nové Octavie Tour nebo Octavie Combi Tour, získáte bezpečný a prostorný vůz, který bude dlouhá léta působit dojmem nezničitelnosti. Takovou robustnost, spolehlivost a poctivost totiž u levných sedanů zahraničních značek nenajdete. Octavia Tour má navíc výhodu karoserie liftback (oproti sedanu se otevírají celé páté dveře i se sklem) a pokud vám ani to nebude stačit, můžete sáhnout po Combi. A až přijde čas na odchod z vozového parku vaší rodiny, které zahraniční auto prodáte v Česku tak výhodně a rychle jako Octavii? Žádné.

Škoda Octavia Tour a Octavia Combi Tour
Líbil se vám článek? Můžete jej sdílet:

Mohlo by vás zajímat

Aktuální dodací lhůty Volkswagenu Caddy

Aktuální dodací lhůty Volkswagenu Caddy

26. 10. 2023 10:00

(AKTUALIZOVÁNO)
Pamatuji si, jak jsem prskal, když mi v roce 2014 slíbili Roomstera vyrobit za osm týdnů a nakonec jsem čekal o pět týdnů déle. Na podzim 2023 čekám na objednaný Volkswagen Caddy již rok a tři čtvrtě! Vyrobí jej vůbec? A jak dlouho budete čekat, když si Caddy objednáte v roce 2023?

1,4 16V vs. 1,2 TSI

1,4 16V vs. 1,2 TSI

27. 9. 2020 15:52

Pro koho je lepší malý motor s turbem a kdo udělá lépe se starou atmosférickou čtrnáctistovkou? Záleží na…