Naše Škoda Favorit 136 L - zkušenosti

Zveřejněno 24. listopadu 2019.

Provedené práce po nákupu - sezóna 2019

1) Úklid interiéru

Sundat potahy ze sedadel - to byl první úkol. Byly sice překvapivě kvalitní a mimořádně pečlivě přivázané, ale potahy v autě nesnesu už z podstaty. Protože s nimi auto jezdilo celý život, čalounění pod nimi bylo v úchvatném stavu odpovídajícímu novému vozu. Vyhodil jsem i koberečky původem z Daewoo Kalos. Také odlepuji zcela zbytečnou samolepku z palubní desky a samolepku CZ ze zádi. Z kufru jsem vyházel řadu zbytečných krámů, naopak doplňuji pytlík s náhradními žárovkami. Nalezené rezervní kolo svědčí o zachovalosti vozu - nikdy nepoužité s původní pneumatikou Barum OR 37 vyvinutou přímo pro Favorita. Na celou péči o interiér mi stačil mokrý hadr a vysavač.

Před a po úklidu. Rezervní kolo Barum OR 37 ve Favoritu Úplně „nová“ pneumatika Barum OR 37

2) Obnovení lesku karoserie

Auto sice bylo celých bezmála třicet let parkované v garáži a jezdilo jen málo, ale přesto bylo používané docela běžným způsobem. Vnější lak byl tedy omšelý a na některých místech se již objevila koroze. Doufám, že se nebude rozvíjet, pokud už Favorita nepustím do deště a soli. Na druhou stranu nebyl Favorit s největší pravděpodobností nikdy bouraný, na což bývalá majitelka přísahala. Věřím jí, protože karoserie nemá jediné místečko, které by mělo odlišný odstín. Lak vypadá na celém autě stejně. Po krátkém studiu metod rozleštění laku elektrickou leštičkou, která by stála několik tisíc, se rozhoduji pro starou dobrou Tempo pastu za 90 Kč. Odvedla vynikající práci. Nanáší se houbičkou na umytou karoserii (běžným šamponem bez vosku) a po zaschnutí vyleští flanelovým hadrem. U Favorita bohatě postačí dvě tuby.

3) Servisní práce provedené doma

  • Umytí, vyvážení a nasazení letních kol Barum Brillantis (vyvážení pochopitelně v pneuservisu).

  • Výměna žárovky v pravém a těsnění v levém bočním blinkru. Nové těsnění stálo 5 Kč.

    Boční blinkr Škody Favorit
  • Výměna zadního levého bezpečnostního pásu. Původní měl rozpadlý návin, takže nefungoval. Funkční použitý jsem sehnal na iAutodíly.cz za 190 Kč.

  • Výměna roztržené gumové manžety řadicí páky. Namáhavější práce než se na začátku zdálo. Aby tam nová držela, je třeba odhrnout podlahový koberec a zafixovat ji pod plastový držák. Stála 91 Kč.

    Výměna manžety řadicí páky u Favorita Výměna manžety řadicí páky u Favorita
  • Doplnění ztracené plastové příchytky do prahové lišty. Pořád se dají koupit (i v té hnědé barvě) a stojí dvě koruny.

    Plastová příchytka prahových lišt
  • Výměna filtru sání. Bohužel už nejde koupit originální díl Škoda, takže koupen Filtron za 75 Kč. Ačkoliv po přečtení testu vzduchových filtrů na motor HTP ve Světě motorů možná koupím MANN nebo Mahle, které dopadly slušně, zatímco Filtron propadl. Otázka je, jestli se ten výsledek dá vztáhnout i na filtry pro Favorit.

    Nový vs. starý vzduchový filtr
  • Výměna zadního pryžového závěsu výfuku za 14 Kč. Starý byl samozřejmě zpuchřelý a výfuk pro jistotu přidržen drátkem. Kvůli tomu drátku za jízdy rezonoval. Divím se, proč se automechanik mordoval s uchycením výfuku drátkem, když mohl vyměnit ten závěs s tak směšnou cenovkou. Legrační bylo i jeho vysvětlení těch kovových rezonancí, které mi tlumočila bývalá majitelka. „To jsou prostě plechy“, řekl prý. Houby s octem.

    Zadní závěs výfuku - starý Zadní závěs výfuku - porovnání nového se starým Zadní závěs výfuku - nový
  • Výměna chladicí kapaliny. Nebylo známo, jak dlouho byla stará kapalina v chladicím systému, takže bylo třeba vyměnit ji bezodkladně. Dle servisního plánu se tak má činit každé tři roky. Dal jsem tam originální Škoda G11 za 157 Kč/litr (celkem tři litry) smíchanou s destilovanou vodou v poměru 1:1. Postupoval jsem dle návodu v knize „Škoda Favorit - Jak na to?“ a šlo to báječně. Součástí byl důkladný proplach systému včetně proplachu chladiče zahradní hadicí.

    Chladicí kapalina G11 určená pro Favority a Felicie
  • Když už jsem lezl pod autem, vyčistil jsem palivový filtr. Byl plný písku. Sítko filtru jsem vykoupal v benzínu. Určitě by zasluhoval místo čištění spíš výměnu, ale z e-shopu mi bohužel poslali jiný typ. Hádám, že buď pro vozy po modernizaci nebo dodatečný, který se napojí na palivovou hadičku.

    Zanesený palivový filtr Palivové filtry pro Škodu Favorit

4) Servisní práce provedené v servisu

Během léta zajel Favorit dvakrát do servisu Auto Červený v Mariánských Lázních. Stal se docela kuriozitou, protože skoro tři desetiletí stará auta do autorizáku moc nejezdí. Dle slov přejímacího technika začíná být problematické servisovat i Felicie, protože dílů ubývá a Škoda Auto už nové neposkytuje. Vůbec je zajímavé, kolik pozornosti Favorit přitahuje, kamkoliv se s ním vydám. Už mi ho chválili cizí lidé ve stavebninách, před masnou i v autech projíždějících křižovatkou.

  • Výměna oleje v převodovce. Dle návodu v knize „Jak na to“ jednoduchá práce. Napouštěcí otvor je však schovaný pod náhonem tachometru a ten byl za ta léta přirostlý k převodovce. Co bylo pro mě neřešitelné, v servisu kdovíjak bez potíží zvládli. Převodovku naplnili olejem Mogul Trans SAE80W.

    Převodový olej Mogul Trans 80
  • Výměna zapalovacích svíček.

  • Seřízení ventilových vůlí - mělo by se dělat každých 10 000 km. Motor pak běží tiše.

  • Celková prohlídka vozu, při které bylo zároveň provedeno:

    • přetěsnění víka hlavy válců
    • nové víčko rozdělovače - na starém už vůbec nebyl uhlík
    • nová hadice k posilovači brzd
    Motor 1,3 ve Škodě Favorit
  • Vrzání od přední nápravy bylo odstraněno výměnou kulových čepů ramen, kus za 143 Kč. Dá se koupit i levnější z Číny, ale při takové ceně originálu to nemá význam.

    Kulový čep ramene na Škodu Favorit Kulový čep ramene na Škodu Favorit Kulový čep ramene na Škodu Favorit
  • Výměna brzdové kapaliny (všechny náplně v autě jsou tedy nové).

  • Čištění bubnových brzd + seřízení ruční brzdy.

Pár týdnů po nákupu začal motor dost škubat a táhnout velice váhavě. Stalo se tak až po čištění palivového filtru a výměně filtru sání, takže zrada musela být jinde. V servisu hledali příčinu při obou návštěvách. Při té první dali novou hadici k posilovači brzd (stará byla slepená), což pomohlo, ale nebylo to stále ono. Napodruhé pak čistili karburátor a měřili odpor v cívce. Prý naměřili víc, než má být. Po zimě koupím novou a ještě očistím kabely benzínem (i to prý může pomoci).

Článek je součástí seriálu Zkušenosti se Škodou Favorit

  1. Právě čtete: Zápisky z roku 2019 24. 11. 2019
  2. Zápisky z roku 2020 22. 8. 2020
  3. Zápisky z roku 2021 23. 8. 2021
  4. Zápisky z roku 2022 12. 1. 2023
  5. Zápisky z roku 2023 6. 10. 2023