Půlroční zkušenosti s Volkswagenem Caddy Maxi Life páté generace s motorem 2.0 TDI EVO 90 kW
Napsáno 16. října 2024.Úvodem
V úterý 8. října 2024 uplynul přesně půlrok ode dne, kdy Caddy opustil čisté prostředí showroomu Volkswagen v Chebu. Pochopitelně se tam již nikdy nevrátí, ale nechci mu tím kazit dobrou náladu projevující se dosavadní spolehlivostí :-D
Žárovky a světla
Krátce po koupi hledám v autě krabičku s náhradními žárovkami. Nebyla tam. Dle sdělení prodejce se už do aut nedávají. Což jistě dává velkou logiku u vozů s LED osvětlením, žádnou však u Caddyho s vnějším osvětlením kompletně vyvedeným žárovkami. Zvlášť zamrzí absence náhradní žárovky H15, protože je drahá. Věrný čtenář Jirka, sám majitel Fordu Grand Tourneo Connect, mě opakovaně žádá o seznam žárovek používaných u Caddy. Tak tady je:
Přehled žárovek pro Volkswagen Caddy 5 (od 2020)
Přední světlomet | potkávací = 1× H7 dálkové + denní + obrysové = 1× H15 směrovka = 1× PY21W |
|
---|---|---|
Zadní svítilna | obrysové + brzdové = 1× P21W couvací = 1× P21W směrovka = 1× PY21W mlhovka = 1× P21W |
|
boční směrovka | 1× WY5W | |
přední mlhovka v nárazníku | Nevím, nemám. Kdo má, může zjistit a napsat. | |
osvětlení RZ | LED | |
vnitřní osvětlení | všude LED |
Stojí za zmínku, že žárovka P21W se shoduje s žárovkami pro denní svícení v mlhových světlometech např. ve Fabii 2/Roomsteru/Octavii 2 po faceliftech. PY21W je stejná žárovka, jen oranžová. Dále mi přijde zajímavé, že žárovka pro zadní koncové a brzdové světlo není dvouvláknová P21/5W (jako měla třeba Dacia Duster), ale opět pouze P21W. Což znamená, že při rozsvícených světlech svítí vlákno jen napůl a teprve při brzdění se rozzáří naplno.
Svítí dobře?
Halogenové přední světlomety pátého Caddy svítí zcela průměrně. Neurazí, nenadchnou. I když někoho možná i urazí. Potkávací světlo cca na úrovni Roomstera FL s projektorem, dálkové o něco slabší. Zde si vzpomínku zaslouží Duster, jehož potkávací světla svítila ze všech mých dosavadních aut nejlépe. Nejvíce mě u Caddy rmoutí absence předních mlhovek, resp. mi schází jejich přísvit do zatáček. Že nelze mlhovky kombinovat s lakovaným nárazníkem, jsem psal už několikrát. Od výrobce jde o nesmysl, resp. snahu donutit zákazníky ke koupi LED hlavních světel s integrovanou funkcí mlhovek. Můj tip je takový, že toto omezení s blížícím se faceliftem určitě padne, a to z důvodu nahrazení halogenů světlomety LED. Samostatné mlhovky odejdou stejně jako u ostatních Volkswagenů a Škodovek do věčných lovišť.
Zadní svítilny mají velké blinkry a dobře svítí též dvojice couvacích světel. Poddimenzovaná se mi však zdají světla brzdová. Jejich malou plochu mohl výrobce kompenzovat alespoň velkým třetím světlem nad oknem, avšak to zůstává stejné jako u vozů s dvoudílnými pátými dveřmi, čili relativně malé tvořené pěti diodami. Pro výměnu žárovek v zadní svítilně jsou potřeba dva torxy. Větší k odšroubování svítilny šlo nalézt v palubním nářadí, ale ten menší na sundání krytu žárovek tam nebyl. Zajímalo by mě, zda jde od výrobce o schválnost či omyl. Naštěstí mi tento maličký torx zbyl po montáži střešních oken, takže jej již budu vozit v autě.
Že Caddy jako jedno z mála současných aut nemá boční blikače v zrcátcích, ale používá stejnou směrovku jako Octavia z druhé poloviny devadesátých let, je mi srdečně jedno.
Odpružení a pneumatiky
Komfort odpružení bez výhrad. Dlouhý rozvor (skoro třímetrový), značná pohotovostní hmotnost (necelé dvě tuny) a vysoká bočnice 16" kol s profilovým číslem 60 jsou dobrá kombinace pro pohodlné cestování. Komfortu odpružení neškodí ani vysoký tlak pneumatik (dodržuji předepsaný tlak 2,7 - 2,9 bar), přehuštěné pneu se však negativně podílejí na rezonancích interiérových dílů při jízdě po hrubém povrchu. Jsou šestnáctky ve velké karoserii vizuálně příliš utopené? Možná jo. Pro mě to však nemá žádnou důležitost, naopak oceňuji plavnou jízdu.
Během šesti měsíců jsme ujeli 12 000 kilometrů. Již jsme podnikli i zahraniční cestu, a to v červnu na 14 dní do Chorvatska. Zde stojí za zmínku snad jen skutečnost, že cesta uprostřed léta byla absolvována s celoročními pneumatikami Bridgestone Weather Control A005, což se mně osobně teoreticky nejeví ideálně, ale prakticky s tím nebyla spojena žádná nepříjemnost. Hluk, spotřeba, jízdní vlastnosti – všechno v cajku. Na suchu i mokru si Bridgestony vedou bez potíží, ale opravdu mě zajímá, zda se chleba začne lámat, až nasněží. Dezénu aktuálně zbývá asi 6mm hloubka, což není žádná sláva. Tu jednu zimu ale s nimi určitě chci odjezdit. Když si povedou špatně nebo nasněží víc, pořád můžeme skočit do Roomstera se zimními koly.
Na zimu další, tedy 2025/2026, už budu muset dozajista koupit zimní pláště. Nevěřím, že by v tu dobu celoročky měly hloubku dezénu větší než 4 mm. Takže ano, ubývají docela rychle.
Nástřik podvozku a dutin
Poslední prázdninový týden roku 2024 strávil Caddy v Mratíně, což je taková bezvýznamná vesnička severovýchodně od Prahy. Co tam? U pana Trendla dostal ochranný černý nástřik celého spodku a vosk do dutin. Za oba úkony požadoval u Caddy Maxi 22 000 Kč, protože však už před několika lety ošetřoval i mého Roomstera, nakonec slevil na 21 000 Kč. I tak je to nemálo, co si budeme povídat. Ale mám dobrý pocit, že můj draze zaplacený majetek si nebude příroda brát zpět příliš rychlým tempem. Korozi startující zvenčí z důvodu naštípnutého laku od posypu či probroušeného od gumových těsnění nástřik dutin pochopitelně nezabrání, přesto vynaložené peníze nepokládám za vyhozené. Nástřik Roomstera je i po pěti letech až na pár míst stále pěkný a nemusím se tak dívat, jak mi koroze jeho plechy bere před očima.
Na druhou stranu musím uznat, že dutiny a spodek karoserie se zdají být z fabriky ošetřené docela důkladně. Z mnoha míst vytékal bílý vosk a spodní část karoserie byla opatřena pružným ochranným nátěrem.
Zadní část podlahy z výroby
Spodní rameno přední nápravy z výroby
Práh z výroby
Zadní část podlahy po nástřiku
Spodní rameno přední nápravy po nástřiku
Práh po nástřiku
Individuální softwarové nastavení vozu
V infotainmentu jsem si nastavil následující:
Vypnutí automatického zastavení, pokud parkovací senzory zaznamenají blízkou překážku. Auto mě příšerně vylekalo, když samo zastavilo při couvání do zahrady s neposekanou trávou.
Vypnutí samočinného setření zadního okna při zařazení zpátečky, pokud jsou zapnuté přední stěrače. Caddy je první mé auto, které toto umožňuje. Dosavadní Škodovky to dělaly automaticky. Vzhledem k parkovací kameře by vůz v podstatě žádný zadní stěrač ani nepotřeboval. Čehož důkazem je, že jsem jej za celých šest měsíců nepoužil.
Třetí úprava defaultního nastavení auta spočívala v deaktivaci samočinného sklápění vnějších zrcátek při uzamčení vozu. Z důvodu šetření elektromotorků mi bohatě stačí jejich sklopení při dlouhém stisku zamykacího tlačítka, jako tomu bývalo u škodovek dříve. Na zahradě nepotřebuji sklápět při každém uzamčení.
V infotainmentu mě dále zaujala možnost deaktivovat trojblik. K tomu ale nemám důvod.
Auto Hold
Jde o takový pokročilý asistent rozjezdu do kopce. Funguje tak, že jakmile zastavíte v kopci u semaforu, nemusíte stát na brzdě. Auto stojí do té doby, než se rozjedete a v přístrojovém panelu svítí zelený symbol parkovací brzdy. Klasický asistent rozjezdu do kopce toto umí jen po dobu asi dvou vteřin. Zpočátku se mi auto hold zdál dobrý. Štvát mě začal ve chvíli, kdy kolona vozidel popojíždí z kopce dolů. Pak se vůz nerozjede samotíží, nýbrž i z toho kopce musíte zařadit jedničku a rozjet se. Většinou tak jezdím s auto holdem vypnutým. Tehdy stále mám k dispozici klasický „dvouvteřinový“ asistent rozjezdu do kopce jako u Roomstera. Asi jsem hodně konzervativní, ale stačí mi to.
Textilní koberec do kufru
V autě nesnesu gumové, natož plastové rohože. Nevím, jakou praktičnost u nich kdo vidí, když ty pod nohama jsou neustále zablácené a po tom v kufru se zavazadla smýkají v každé zatáčce. Já nedám dopustit na textilní koberce. Nechci opakovat jejich výhody, už tu jsou napsané. Podlahový koberec zavazadlového prostoru není v Caddy na rozdíl od Roomstera vyjímatelný, aby se dal vyklepat, případně usušit. Tudíž jsem sháněl kobercovou vložku, nejlépe s prostřihy pro kotevní body sedaček. V originálním příslušenství však schází a za boha není k sehnání ani nikde jinde. Získat lze akorát tak tu plastovou či gumovou. Nechci. Podlahu kufru zatím chráním vložením staré deky, když převážím něco špinavého či těžkého.
Deflektory
Dva měsíce po převzetí se přední dveře dočkaly instalace deflektorů. Ofuky oken jsou věc, která mi vždy byla velmi sympatická, montoval jsem je už před dvaceti lety na rodinnou jedničkovou Fabii. Roomster se jich nikdy nedočkal z důvodu příliš malých oken v předních dveřích, kde mě trápily obavy ze špatného výhledu s ofuky.
Za hlavní výhodu deflektorů paradoxně nepovažuji snížení aerodynamických zvukových efektů při jízdě s otevřeným oknem, nýbrž možnost nechat pootevřená okna i při dešti. Takže v létě lze nechat vůz odstavený venku s pootevřenými okny, aby stále trochu větral, bez rizika, že do něj naprší. A dále přijdou ofuky vhod, když v autě čekáte za deštivého počasí. Pak nejenže máte stálý přísun kyslíku, ale navíc se okna nezačnou mlžit.
Ač nejsem zastáncem aftermarketu, Caddy je vybaven ofuky Heko s cenou 673 Kč. Ale pozor, můžete zvolit též originál od Volkswagenu. Cenu nemám zjištěnou, v předtuše předraženosti originálu tak padla volba na výrobek Heko. Instalace proběhla zpětně viděno celkem bezproblémově. Nějakou dobu pak zlobilo stahování oken, ale těsnící guma se postupně přizpůsobí. Překvapilo mě však, že dochází ke kolizi ofuků se sklopenými zrcátky. Větrné lišty naštěstí nemají ostré hrany, takže na zrcátcích nezůstávají odřeniny. Čili ano, ke kolizi dochází, ale bez následků. Docela by mě zajímalo, jak jsou řešené originální ofuky, takže pokud je na svém Caddy máte, budu rád, když se podělíte o zkušenosti. Při montáži mi významně pomohl přípravek určený původně k demontáži zadních svítilen, který je součástí palubního nářadí.
Síťka v kufru
Aktivně využívám síť pro oddělení zavazadlového prostoru. Mohu díky ní nakládat až ke stropu, aniž by byla posádka ohrožena. Lze ji upevnit za třetí a druhou řadu sedaček. Kdybych nezvolil strop s větrným tunelem, pak by kotvicí body byly ještě za první řadou sedadel. Tuto znalost bych rád měl už při konfiguraci vozu, bohužel mě nikdo neupozornil, ani se to nešlo nikde dočíst.
Pokud jste ve fázi konfigurace VW Caddy, rozhodně doporučuji přidat alespoň přípravu pro síťku za 1 686 Kč (položka 5WH). Zda si pak síťku dokoupíte či ne, už zjistíte při používání auta sami, ale budete mít tu možnost. Bez přípravy není možné později síťku instalovat, protože ve stropu budou chybět kotvicí body.
Nejsem úplně spokojený s pozicí síťky za druhou řadou sedadel. Přijde mi, že zbytečně plýtvá místem a kufr hodně zkracuje. Takže jsem vymyslel takový zlepšovák, že zespodu síťku nekotvím pomocí ok na podlaze, nýbrž strčím popruhy pod kovové dorazy zadního sedáku. Tím si kufr trochu prodloužím a zároveň je síť stále bezpečně ukotvena.
Spotřeba nafty
Nebýt rychlých dálničních přesunů, podařilo by se mi držet dlouhodobou spotřebu hluboko pod 5 litry. Dálnicím se však nevyhýbám, Caddyho používám výhradně pro dlouhé trasy a spotřeba tak osciluje kolem 5 litrů. Tedy plně odpovídá hodnotě udávané normou WLTP, která pro Maxi Life 2.0 TDI udává 5,1 l/100 km v kombinovaném režimu. Tankuji většinou aditivovanou naftu Efekta od Orlenu, zcela výjimečně se nechám zlákat nějakou levnou bez aditiv (stalo se tak asi třikrát). Naposledy jsem u Orlenu sáhl po špatné pistoli a natankoval místo Efekty Vervu.
Extrémně krátkým trasám do 10 km se snažím vyhýbat. Není to koneckonců příliš těžké, když doma stojí další dvě benzinová auta. Motor TDI se při akceleraci či v kopcích umí pořádně napít. Tak vysoké hodnoty okamžité spotřeby u Roomstera nevídám nikdy. Což je důkazem softwarové seškrcenosti výkonové varianty 63 kW motoru 1.2 TSI. Roomster dosahuje nízké spotřeby prostě proto, že se ani pořádně napít neumí (tudíž je dynamicky hodně omezený). U Caddy se příznivé spotřeby dosahuje především zásluhou dobré aerodynamiky, nízkých otáček motoru a šestého převodového stupně.
Vypalování filtru DPF si všímám možná každých 300 km. Ale to berte fakt s rezervou, vlastně si toho moc nevšímám. Projevuje se jen zvýšenými volnoběžnými otáčkami či když rádce řazení občas nevyžaduje velké podtáčení (tedy radí podřadit dříve než obvykle). Močovinu jsem zatím nedoléval, při nájezdu 11 300 km ukazuje dojezd ještě 2 200 km. Nádrž na AdBlue má v Caddy objem 15 litrů, což platí pro obě délky karoserie, manuál, DSG i 4Motion.
Výměna oleje
Olej zatím nebyl měněn ani doléván. Dle měrky je hladina přesně v polovině povoleného rozsahu, ač olej je teda černý jak bota. Rád bych motoru věnoval nadstandardní péči a výměnný interval zkrátil na polovinu výrobcem stanoveného, tedy na 15 000 km. V těchto dnech zvažuji, zda si troufnu sám nebo vysolím vysoké tisíce v autorizovaném servisu. Do nezávislého fakt ne, nedůvěřuji žádnému. Bohatě mi stačí vidět týpky ve špinavých montérkách s černýma prackama, jak bez jakékoliv úcty zacházejí s vozem, který právě „opravují“. Služeb nezávislých servisů tak využívám jen pokud potřebuji před sezónou vyvážit sadu kol. Samozřejmě si nedělám iluze ani o těch značkových, i s nimi mám zkušenosti převážně rozporuplné. Ale chlácholím se aspoň představou, že danou techniku znají, protože se s ní setkávají každodenně a nemusí neustále přeskakovat napříč automobilovými značkami.
Závady
Koncem léta začala skřípat vnitřní klika řidičových dveří. Tak jsem její mechanismus namazal bílou vazelínou ve spreji a je ticho.
Zaujalo mne, že po několika dnech parkování venku zůstaly na brzdových kotoučích trvalé korozní tečky. Za žádnou cenu už nejdou brzděním obrousit. Stejně nechápu, z jakého bláta má koncern kotouče. Když vůz parkuje venku, tak je člověk pomalu nucen s ním každý den vyjet, aby rez pravidelně obrušoval. Na Roomsterovi mám teď kotouče jen rok a půl staré a pomalu už abych dával nové.
Na lesní cestě hlasitě vibruje příčná polička nad čelním oknem.
A závěrem ještě detail: „tuning“ držáku zadní registrační značky
Vlastně moc nechápu, proč dodavatelský řetězec automobilka > importér > prodejce dopustí ten konečný stav, kdy zabouchnutí pátých dveří fungl nového vozu zní tak odporně. Vinu nese laciný plastový držák značky, který se prásknutím dveří rozvibruje. Provedl jsem tedy stejnou úpravu, jako u Roomstera, když byl nový. Zadní RZ jsem vypodložil tlumením (tentokrát šlo o samolepicí těsnicí pásku pro utěsnění domovních oken a dveří). Drobných úprav se dočkal také samotný držák, kterému jsem odstřihl odpružené pacičky a plechovými podložkami zvětšil jeho odstup od karoserie. To proto, aby zde zachycený prach neodíral lak, jako se to stalo Roomsterovi. Výsledek mého hraní se dostavil – dveře se zavírají mnohem libozvučněji.