Volkswagen Caddy vs. Ford Tourneo Connect

Napsáno 25. září 2022. Naposledy aktualizováno 7. května 2024.

Úvod

Třetí generace kompaktní dodávky Fordu, model Tourneo Connect, poprvé není svébytným modelem vyvinutým přímo automobilkou. Ta navázala na poli užitkových vozidel spolupráci s Volkswagenem a jejím prvním výsledkem je přeznačkování modelu Caddy. U velkých pickupů je situace přesně opačná: základem byl Ford Ranger, který Volkswagen upravil do podoby Amaroku druhé generace. Caddy i Tourneo Connect se pochopitelně vyrábějí na stejné lince v polské Poznani.

VW Caddy vs Ford Tourneo Connect - pohled šikmo zezadu

Minulé deriváty VW Caddy

Není to poprvé, kdy se Caddy prodává s jiným logem. V druhém vydání se prodával i jako Seat Inca. A naopak, na některých trzích logo VW a název Caddy nesla Škoda Felicia Pick-Up.

Seat Inca
Caddy druhé generace byl prodávaný též s logem Seatu.
Škoda Felicia Pickup v provedení VW Caddy pickup
S oběma logy se Felicia Pick-Up vyráběla v severočeských Kvasinách.

Ve čtvrtém pokolení pak měla sourozencem Caddyho být druhá generace Škody Roomster. Osobně mi připadá poněkud pikantní, že Volkswagen raději nabídne svůj kompaktní užitkáč Fordu než Škodě, která by podle mě pořádné sedmimístné auto potřebovala jako sůl. Kodiaq je pro rodinné využití moc drahý a ve třetí řadě stísněný.

Druhá generace Škody Roomster postavená na základech Volkswagenu Caddy čtvrté generace
Známá špionáž v depozitáři boleslavské automobilky zachycující druhou generaci Roomsteru zastavenou těsně před uvedením na trh.

Historie Fordu Tourneo Connect

Menší brácha Transitu poprvé vyjel v roce 2002 a získal dokonce ocenění za design. Facelifty proběhly v letech 2006 a 2010. Už tato první generace existovala ve dvou délkách a přestože ta delší měřila pouze 4 525 mm (tedy stejně jako aktuální třetí generace, ovšem v krátké verzi), vešlo se do ní osm sedadel!

První generace byla po deseti letech nahrazena druhou, opět vyvinutou ve vlastní režii Fordu. Celkově působila více jako osobní auto. Proti současné třetí generaci na bázi VW Caddy měla výhodu v posuvných sedačkách s nastavitelných sklonem opěradla ve třetí řadě. Nevýhodou byla naopak slabá ventilace v zadní části kabiny, neboť poslední výdechy byly v prostřední řadě pro nohy.

Design

Oba sourozenecké modely se nejvíce liší příděmi, které jsou pojaty zcela odlišně. Na nich by ani nikdo netipoval, že jde jinak o stejná auta. Odlišná je kapota, nárazník s integrovanou maskou, světla i blatníky. Technika světel je v obou případech stejná. Základem jsou halogeny H7 se samostatnými parabolami dálkových světel, vyšším stupněm pak LED s projektorem bez funkce vykrývání provozu. K oběma sourozencům se nabízejí mlhovky s přísvitem do zatáčky, ale je to s nimi trochu zašmodrchané. Ford je má vždy samostatně v nárazníku. U Caddyho jsou buď také samostatně, bohužel jen v případě nelakovaného nárazníku. LED světla pak integrují i funkci mlhovek s odbočovacím světlem. Smůlu má však ten, kdo zvolí lakované nárazníky, ale nechce LED světla. Taková kombinace neumožňuje zvolit samostatné mlhovky.

VW Caddy vs Ford Tourneo Connect - přední pohled
S LED světly a ve stejně rudých metalízách. V Německu ji pojmenovali Fortana, v Americe Maple. Zrcátka jsou v obou případech výhradně černě lakovaná.

Zadní část se liší již méně a příbuznost nezapře. Ford sice zainvestoval do odlišně tvarovaného víka kufru i jiné grafiky světel (ta mohou být u obou aut opět v žárovkovém nebo diodovém provedení), ale celkový dojem je hodně podobný. Rozdílná je ještě délka chromované lišty na spodní hraně okna a font. Zadní nárazník je shodný.

VW Caddy vs Ford Tourneo Connect - přední pohled
Zadní světla v LED provedení. Neoplastovaná verze Fordu by měla zadní nárazník úplně stejný jako VW.

Paleta laků se z větší části shoduje, jen jsou jinak pojmenované. Několik barev si vyhradil Caddy: modrou Costa, zelenou Golden a bronzovou Copper (viz. fotka výše) a jednu naopak Tourneo – modrou Boundless na fotce. Designy litých kol jsou svébytné.

Interiér

Plasty jsou v obou autech výhradně černé, potahové látky má každý vůz své vlastní. Palubní desky kupodivu nejsou úplně shodné, ačkoliv na první pohled shodně vypadají. Odlišné je tvarování horní části, Tourneo Connect ji má kolem displeje oblejší a absentuje zde i malá otevřená schránka před spolujezdcem. Lesklý černý plast je zde doplněn stříbrnou lištou, což vypadá atraktivněji. Ford si dodal vlastní volant, tlačítka na něm však pochází z Volkswagenu. Odlišná je ještě hlavice řadicí páky manuální převodovky.

Porovnání palubních desek

Dotykovou plošku pro ovládání světel Ford nahradil mechanickými tlačítky. Pomocné funkce pro vypnutí předních parkovacích senzorů, vyhřívání předního a zadního okna a vyvolání menu asistenčních systémů a klimatizace vložil též jako mechanická tlačítka do samostatného panelu pod středové výdechy vzduchu. U Volkswagenu jsou umístěné na dotykových ploškách. Tlačítko výstražných světel mají oba modely mechanické, jen jinak velké.

Lišta funkčních tlačítek ve Fordu Tourneo Connect
Lištu s fyzickými tlačítky najdete pouze v Tourneu. Caddy má dotykové plošky na dvou místech, obsažené funkce jsou ovšem na chlup stejné.

Přístrojový štít je dvojího typu, buď klasické budíky s ručičkami nebo velký displej. V případě klasického provedení se Ford liší ztvárněním stupnic i ručičkami s modrým podsvícením (VW má pro noční jízdy příjemné červené).

Porovnání přístrojových panelů

Displejová varianta přístrojů se odlišuje grafickým provedením a středový displej infotainmentu zrovna tak. Funkčnost zůstává stejná, s jednou důležitou výjimkou – proti výchozímu koncernovému softwaru američané přidali spodní řádek na ovládání klimatizace a vyhřívání sedadel. Největší přínos bude mít v noci, kdy pro pouhou úpravu teploty nemusíte šmátrat po nepodsvíceném dotykovém slideru ani se přes displej proklikávat na obrazovku ventilace.

Infotainment Fordu Tourneo Connect
Trvale viditelný řádek pro ovládání základních funkcí teplotního komfortu je od Fordu skvělý nápad, jímž by se mohli ve Wolfsburgu inspirovat. Spolu se zachovaným sliderem pod displejem sice vzniká zdvojení ovládacích prvků, potmě je však slider k ničemu.

Překvapivě stejné nejsou ani plastové výlisky předních bočních dveří, protože američan sem propašoval jeden designový zlom navíc.

Porovnání dveřních výplní

Ceny a výbavy

Osobní verze VW Caddy v roce 2022 startuje na 619 000 Kč. Dostupné jsou tři stupně výbav. Základní se jmenuje Caddy a jeho výbava je na dnešní poměry esenciální (ačkoliv klimatizace nechybí). Osobně to pokládám za výhodu, každý si může vybrat, zda mu to stačí a nemusí platit výbavu, kterou nepotřebuje. Druhým a již slušně vybaveným stupněm je Life. Nejvyšší Style pak přidává hlavně designové blbosti. Obrovským benefitem Caddyho je naprostá svoboda konfigurace. Většinu prvků lze volit samostatně, paketů sdružujících více prvků je zde minimum. Např. není problém si nejlevnější provedení osadit vpředu i vzadu LED světly či vybavit sedmi sedačkami. S cenou 653 521 Kč je po Dacii Jogger druhým nejlevnějším autem pro sedm.

Základní verze VW Caddy
Základní verze osobního Caddy se jednoduchým designem do dnešní módy načančaných voňavek moc netrefuje, jenže slabší vybavení umožňuje vůz pořídit o sto tisíc levněji než klon Fordu. S nadcházející hospodářskou krizí to možná začne být důležité.

Ford nabízí svou osobní dodávku ve dvou výbavových stupních, které se liší hlavně designově. Komu jsou protivné černé plasty po celé karoserii, které se u současných aut šíří jako mor, musí zvolit výbavu Titanium. Verze Active si oplastováním a vloženými stříbrnými panely na náraznících hraje na SUV. To ostatně umí i Caddy, kde stejné designové serepetičky obsahuje paket PanAmericana, dostupný volitelně k výbavě Life a jen ke krátké karoserii. Zde má Ford navrch, protože „plastové“ Tourneo Connect lze mít v obou délkách.

Oba stupně Fordu se vybavením trefují někam mezi výbavy Life a Style u wolfsburgského bratra. Nejlevněji lze krátký Ford získat za 725 153 Kč vč. DPH v benzínovém provedení Titanium. Když dovybavíte benzínový Caddy Life na úroveň Tournea Titanium, vyjde cca na 749 476 Kč. Karta se obrací v případě srovnání s verzí Tourneo Active, které proti Titanium přidává v podstatě jen oplastování, ale užitečného skoro nic. Pak Ford vyjde o 5 927 Kč dráž (755 403 Kč). Když Caddymu doplníte 17" kola, které americké dvojče ve verzi Active má, pak jsou ceny takřka dorovnané. Domnívám se však, že potenciální zákazníci shledají Tourneo Connect Active vzhledově atraktivnějším než Caddy Life.

Základní verze Fordu Tourneo Connect
Také Ford Tourneo Connect v základu svítí vpředu i vzadu žárovkami, což platí pro oba nabízené výbavové stupně.

Možnosti dovybavení jsou u Tournea aktuálně velmi omezené. Oba výbavové stupně lze rozšířit pouze dvěma balíčky Komfort a Premium. Např. balíček Komfort pro výbavu Titanium obsahuje nelogicky jen přípravu pro tažné zařízení. Naopak balíčky Premium obsahují mimo jiné vyhřívaný volant, což je prvek, který Volkswagen pro Caddy vůbec nenabízí.

Drobně se liší příplatek za metalické laky. U Fordu chtějí 14 520 Kč, u VW 16 767 Kč.

Americký derivát tedy na první pohled nabízí lepší výbavu za trochu méně peněz. Když ale kupujete auto za své těžce ušetřené korunky, vždy zvažujete, zda konkrétní výbavový prvek chcete, resp. zda vám stojí za požadovaný příplatek. Při takovém uvažování je vstřícnější Volkswagen a tak se lehce může stát, že levněji pořídíte u něj. Příkladem budiž nejlevnější sedmimístné provedení krátkého Tournea, které vyjde na 750 684 Kč, což je skoro o sto tisíc víc, než u Caddyho.

Druhým příkladem může být moje zkušenost. Ceníková cena mého Maxi je 936 604 Kč. U Fordu bych pořídil za 974 413 Kč (verze Grand Active 2.0 TDI s balíčkem Premium v sedmimístném provedení a s metalízou). Získal bych sice širší výbavu i silnější motor, ale pro mě je důležitější ta svoboda – mít v autě přesně to, co chci a jen toto zaplatit. Nepotřebuji, aby za mě rozhodovalo tuzemské zastoupení automobilky pevně danými pakety.

Sedmimístné provedení

V obou vozech lze vozit sedm lidí, což platí pro krátkou i dlouhou karoserii. V krátké si třetí řadu sedaček musíte připlatit, u VW stojí 22 743 Kč. Dokonce je možné zvolit jen přípravu pro třetí řadu za 8 143 Kč a samotné sedačky dokoupit až dodatečně. Ford pouhou přípravu nenabízí a za sedm míst účtuje o tři tisícovky víc, tedy 25 531 Kč.

Sedmimístné provedení

U dlouhých verzí je to trochu jinak. Caddy Maxi má sedm míst ve standardní výbavě. Lze nakonfigurovat pětimístné provedení, tehdy Volkswagen odečte 6 067 Kč nebo 4 355 Kč. Nižší částka platí pro případ, že chcete zachovat aspoň přípravu pro třetí řadu. Ani jedna volba mi však smysl nedává, protože pětimístné provedení z Caddyho utvoříte jednoduše vyndáním dvojice zadních sedaček. Odečtená částka je navíc příliš nízká a rozhodně nevyváží rozdíl v částce, za kterou v budoucnu auto prodáte v případě, kdy má pět nebo sedm míst. Sedmimístné vozy jsou totiž na trhu ojetých vozidel dlouhodobě nedostatkové zboží.

Ford Grand Tourneo Connect je naopak stejně jako krátká verze defaultně s pěti sedadly a příplatek za další dvě místa stejný jako u kratší verze.

Pokud si v katalogu Fordu všimnete, že uvádí podstatně větší objemy zavazadlového prostoru za 2. a 3. řadou sedadel, není to proto, že by byly opravdu větší. To jen Ford uvádí hodnoty změřené až ke stropu, zatímco VW měří po výši krytu či roletky. Vnitřní uspořádání se neliší.

Katalogy a ceníky platné pro rok 2022:

Volkswagen Caddy katalog
Volkswagen Caddy ceník
Volkswagen Caddy technické údaje

Ford Tourneo Connect katalog
Ford Tourneo Connect ceník

Záruka

Ford za svůj model ručí 5 lety nebo 100 000 km, Volkswagen pak 4 roky nebo 200 000 km.

Motory

Obě auta lze pořídit jako benzínová nebo naftová. Caddy dále nabízí také CNG variantu, v současné situaci by si ji však koupil asi jen blázen. Ford označuje motory jako 1.5 EcoBoost (benzín) a 2.0 EcoBlue (nafta). Jde však o známé 1.5 TSI a 2.0 TDI. Dvouspojková automatická převodovka DSG v odolnějším provedení se spojkami v olejové lázni má v podání Fordu označení Powershift a lze ji u obou značek kombinovat s benzínovou jedna pětkou a devadesátikilowatovou naftou.

Zatímco TDI je nabízeno ve výkonech 55, 75 a 90 kW, EcoBlue v ceníku figuruje jen v 90kW variantě. U benzínu rozdíly nejsou (vždy 84 kW) a zrovna tak pohon všech kol lze získat pouze s nejsilnější naftou.

Závěr

Ve výsledku se stejně každý rozhodne podle svého. Primárně dle designu, kde tipuji častější vítězství Tournea. V druhém případě podle poměru cena/výbava, který, jak jsem ukázal, není tak jednoznačný, jak se na první pohled jeví. Omezená nabídka volitelných výbav u Fordu je nejspíš jen dočasná. Svou roli jistě sehraje i blízkost prodejce a servisu, minulé zkušenosti a značka posledního vozu.

Když jsem objednával Caddyho, už byl znám vzhled Tournea. Původně se mi nelíbilo, příď mi přišla naroubovaná a afektovaně mohutná. Po čase již přivykám a designově je to u mě remíza. Vzhledem k současné omezené nabídce Fordu bych stále dal přednost německému originálu.

Dodací lhůty 2023

U Volkswagenu Caddy je problémem extrémní dodací lhůta kolem jednoho roku. Jeden z mých čtenářů se jej dočkal přesně po 15 měsících, já už čekám přes rok a půl.

A Ford Tourneo Connect nelze aktuálně vůbec objednat:

Zákaznické Centrum Ford, 20. 2. 2023

U modelu Ford Tourneo Connect se plánují přijímat nové objednávky nejdříve v červenci tohoto roku. Po zadání vozu do výroby pak dodání vozu trvá zhruba měsíc.

Takže kdo se pro objednávku Fordu rozhodne v ten správný moment, kdy jsou obchodníci zrovna schopni přijímat objednávky, bude jezdit brzy. Dokládá to i zkušenost dalšího mého čtenáře, který si jej objednal v červenci 2022 a dorazil mu po třech měsících.

U VW i Fordu se odehrávají docela velké úpravy v nabídce motorů, výbav i cen. Změny u Caddyho jsou podrobněji popsány na konci článku VW Caddy vs. Dacia Jogger, takže je zde nebudu opakovat.

Volkswagen Caddy ceník květen 2024

Ford sice vrátil do nabídky automatickou převodovku, naopak vyřadil pohon všech kol. Ten by se údajně měl na podzim vrátit do Caddyho a Ford s ním počítá zase až od roku 2025. Nabídka motorů je tak nyní pro oba vozy totožná a nutno poznamenat, že již řídká:

  • Benzín 84 kW s možností výběru manuálu či automatu.
  • A diesel 75 kW (povinně manuál) nebo 90 kW (naopak povinně automat).

Do nabídky Tournea se vrátila základní výbava Trend, na druhou stranu zmizela oplastovaná Active. Trend lze zakoupit výhradně s manuální převodovkou, vyšší Titanium zase výhradně s automatem.

Ford již představil plug-in hybridní variantu založenou na motoru 1.5 EcoBoost (čili TSI), ačkoliv v tuzemském ceníku zatím není.

Ford Tourneo Connect ceník duben 2024

TIP: Přečtěte si také články VW Caddy vs. Dacia Jogger a VW Caddy vs. Toyota PROACE City Verso.

Líbil se vám článek? Můžete jej sdílet:

Mohlo by vás zajímat

Dacia Jogger vs. Volkswagen Caddy

Dacia Jogger vs. Volkswagen Caddy

30. 1. 2023 10:30

(AKTUALIZOVÁNO)
Mít nové sedmimístné auto za méně než půl milionu korun v podobě Dacie Jogger je snem každé rodiny. Jak ale obstojí v porovnání s nejlevnějším sedmimístným VW Caddy? Má vůbec šanci?

Hodnocení VW Caddy Maxi Life 1.5 TSI

Hodnocení VW Caddy Maxi Life 1.5 TSI

25. 1. 2022 14:49

Moje osobní vysvědčení Maxi Caddyho. Obsahuje kritéria, kterých si novináři nevšímají + srovnání s předchozí legendární generací.

Přehled variant Volkswagenu Caddy 5. generace

Přehled variant Volkswagenu Caddy 5. generace

30. 1. 2024 10:25

(AKTUALIZOVÁNO O NOVINKY PRO ROK 2024)
Nevyznáte se v nabídce Volkswagenu Caddy? Nevadí, tady je přehled všech možností, které můžete zvolit. V roce 2023 došlo k výrazné redukci šíře variant. Co přinese rok 2024?

Jak ušetřit na provozu auta

Jak ušetřit na provozu auta

13. 10. 2022 14:46

(AKTUALIZOVÁNO)
Máte pocit, že vás auto stojí moc peněz? Přináším své tipy, jak se to dá změnit. A protože jsem držgrešle, tak se přečtení rozhodně vyplatí…

Zkušenosti s Fordem Grand Tourneo Connect Active 2.0 EcoBlue 90 kW AWD

Zkušenosti s Fordem Grand Tourneo Connect Active 2.0 EcoBlue 90 kW AWD

21. 2. 2023 15:53

Ačkoliv se VW Caddy 5. generace vyrábí již od roku 2020, v osobním neplechovém provedení je na českých silnicích stále vzácným úkazem. Ještě větší kuriozitou je ovšem jeho klon Ford Tourneo Connect. Jeden z mých čtenářů jím už několik měsíců jezdí a podělil se o své zkušenosti.

Toyota PROACE City Verso vs. Volkswagen Caddy

Toyota PROACE City Verso vs. Volkswagen Caddy

9. 4. 2023 08:26

Nelze říci, že by jeden byl jednoznačně lepší než druhý. V kterých oblastech dominuje Toyota a v čem je lepší Volkswagen? A co peníze? Jestli jste si dosud mysleli, že Caddy je na vás moc drahý, možná budete překvapeni…

Co možná nevíte o Hyundai Staria

Co možná nevíte o Hyundai Staria

1. 3. 2024 09:15

(AKTUALIZOVÁNO)
O kosmické raketě jménem Hyundai Staria už jste asi četli mnohé. Sám se o ní velmi zajímám a tak přináším informace ne zcela známé…