Nové logo Škody

Napsáno v závěru roku 2011.

Tak zatím se zdá, že se nové logo široké veřejnosti líbí nebo se líbí alespoň víc, než to dosavadní. Je mi líto, ale já se k lidem s tímto názorem řadit nemohu.

Mě nové logo vůbec nezaujalo. Jeho zelená verze určená pro prezentační a tiskové účely mi připadá nedůstojná a neseriózní. Ten nový světle zelený odstín okřídleného šípu je na můj vkus příliš jedovatý. O tom, jak asi narychlo nové logo vznikalo, svědčí i jeho tichá úprava po asi čtvrt roce.

Logo, které má být použito na autech, má chromovaný šíp na černém podkladu. Zatím by bylo ještě docela nefér, abych jej také jednoznačně odsuzoval, když jsem ho reálně na autě ještě neviděl. Možná bude novým vozům slušet. Ale: moc mě zklamalo, že nové logo již neobsahuje název Škoda. Zástupci automobilky argumentují tím, že slovo Škoda v logu bylo již ze čtyř metrů nečitelné, a že to, že z loga byl vypuštěn název firmy, značí, že má Škoda větší sebevědomí. To je divný argument. Vezměme si takové Peugeoty, které nosí na přídi velké logo lva. U modelu 508 se však v roce 2010 objevil pod znakem ještě nápis Peugeot. A co teprve Mercedes-Benz. Ten u trojcípé hvězdy používá ještě malé logo, také s názvem automobilky. Značí to snad, že by Mercedes měl nízké sebevědomí? A jak je na tom asi čitelnost ze čtyř metrů?

Přehled používaných znaků od roku 1994:

Loga používaná pro prezentační a tiskové účely Loga používaná na vozech
Přehled znaků používaných v letech 1994–2011.

Logo zcela vlevo bylo používáno v letech 1994–2009. Já jej považuji spolu s jeho variantou určenou pro označení vozů (zcela vpravo) za nejzdařilejší logo, které kdy automobilka Škoda měla.

Takto zjednodušeno bylo logo v roce 2010. Zřejmě aby přechod ke zcela novému znaku nebyl tak výrazný a náhlý. Změna se nedotkla znaků určených k označení vozů.

Tento znak samozřejmě znáte. Jsou jím označeny všechny vozy Škoda počínaje Felicií v roce 1994.

Přehled znaků používaných od roku 2011.

V březnu 2011 potkala Škodu revoluce s názvem „New Power of Škoda“. Mění se design aut, firemní odstín zelené barvy, font... A na svět přichází nová podoba loga.

Už o 4 měsíce později bylo logo určené pro tiskové a prezentační účely modifikováno. Prý aby lépe vynikalo na bílém podkladu.

Tohle logo ponesou nové modely představené od roku 2012. Prvním autem, které jej neslo, byla studie VisionD.

Chromované logo s černým orámováním s nápisem Škoda a se zeleným okřídleným šípem, které nosí vozy Škoda od roku 1994, považuji bez nadsázky za vůbec nejhezčí logo, které lze na vozech celého světa spatřit. Ještě před pár lety automobilka odmítala logo měnit. Tvrdila, že firma se stoletou tradicí si může takto složité logo dovolit. Souhlasím. Pak ale přišel nový šéfdesigner, nový styl designu vozů a s ním nové logo. Když to vezmu racionálně, asi je na něj správná chvíle. „Staré“ logo tu bylo 17 let. Staré píši v uvozovkách, protože jeho design podle mého názoru vůbec nezestárl. Já jej obdivuji a jsem hrdý na to, že můžu jezdit auty, která tento znak nosí. Jediné, co mu vytýkám i já, je nepříjemná skutečnost, že na některých autech zelený šíp v logu časem bledne a odlupuje se.

Jsem zvědavý, jak nové logo bude vypadat v reálném světě na skutečných autech. Zatím nejsem nijak nadšen. Především mne mrzí odstranění nápisu Škoda. Podívejte se na ulici na všechna ta auta. Všechna mají jednoduchá chromovaná loga. Renault, Peugeot, Citroen, Volkswagen, Seat, Audi, Kia, Hyundai, Honda, Opel, Mazda, Nissan a to můžu pokračovat ještě dlouho. Škoda se svým logem značně odlišovala, její logo nebylo svým ztvárněním podobné žádnému jinému. Tomu je teď, obávám se, konec.

Aktualizace 2013: Velmi mě těší, že se Škoda rozhodla všem svým modelům dávat na levou stranu pátých dveří nápis ŠKODA. Moc se mi to líbí.

Líbil se vám článek? Můžete jej sdílet:

Mohlo by vás zajímat

Krátký Volkswagen Caddy vs. dlouhý Caddy Maxi

Krátký Volkswagen Caddy vs. dlouhý Caddy Maxi

1. 1. 2024 08:49

Lámete si při zvažování koupě Volkswagenu Caddy hlavu, jestli bude stačit základní 4,5metrová verze? Dává smysl si připlatit za dlouhou karoserii, i kdyby to mělo být jen tak pro jistotu? Třeba vám pomůže tento článek.

Jak zabít Tourana? Inovace pro rok 2023 nepotěší.

Jak zabít Tourana? Inovace pro rok 2023 nepotěší.

30. 1. 2024 06:51

(AKTUALIZOVÁNO PRO ROK 2024)
Nejčerstvější změny, jaké výrobce provedl na konzervativně orientovaném voze, jsou zarážející. Snaží se jimi sice zachovat aktuálnost letitého modelu, ale kdyby nedělal nic, prospěl by mu více…

Naše Škoda Favorit 136 L - zkušenosti, 4. část

Naše Škoda Favorit 136 L - zkušenosti, 4. část

12. 1. 2023 05:16

Favorita máme rádi. Víme, že mu škodí ostré slunce i sníh a sůl, takže se o něj dobře staráme. Zajímá vás jak? Přečtěte si zápisky ze čtvrté veteránské sezóny.