Mříž do zavazadlového prostoru
Škoda připravila pro Roomster celkem tři typy mříží oddělující zavazadlový prostor od prostoru pro posádku. To pokud počítáme i užitkový dvoumístný model Praktik. Pro osobní Roomstery existují dvě řešení ochranné mříže.
U užitkových Praktiků byl prostor pro posádku oddělen pevnou kovovou stěnou, v horní části mřížovanou. Tu je možné posouvat v rozmezí 10 cm a vytvořit tak větší prostor pro vysokého řidiče nebo naopak prodloužit ložnou plochu. Zajímavostí je, že byla tvarována tak, aby nabídla řidiči více prostoru než spolujezdci.
U Roomsterů kategorie N1 (bez DPH) se vyskytovala velká posuvná stěna, také s mříží v horní části, ale s kobercovým potahem dolní části. Tato stěna ovšem poněkud zmenšila zavazadlový prostor vozu (uváděl se objem jen 400 litrů), což bylo u „podnikatelských“ Roomsterů N1 nevýhodné. Na druhou stranu byla poměrně flexibilní. Umožňovala vytvořit průvlak na převoz dlouhých předmětů a dokonce ji bylo možné celou posunout v případě, kdy jste chtěli sklopit zadní sedadla a zvětšit tak prostor pro náklad.
-
Třetím typem je ochranná mříž do běžných osobních provedení Roomsteru. Není již koncipována jako stěna za zadními sedadly, nýbrž jde jen o klasickou mříž, která zabezpečí prostor od plata kufru nahoru, jak je běžné u vozů kombi. Mříž je vhodné pořídit, pokud převážíte psa nebo v případě, že často vrstvíte zavazadla až ke stropu. S mříží máte jistotu, že vám při brzdění nespadnou na hlavu.
Její cena je 3 574 Kč, cca dvouhodinová montáž v autorizovaném servisu vyšla na 1 452 Kč. Objednací kód mříže je DMM770001 (v servisu totiž poněkud tápali, jakou mříž chci). Ale prodávají ji i na Škoda eshopu. Následuje podrobný popis.
Mříž sedí na kovových nohách, které jsou přidělány přímo ke karoserii skrze plastové boky kufru. Sedadla i strop jsou instalací mříže naprosto netknuté. Na každé straně je kovová noha mříže ukotvena třemi body:
Vespod sedí na oku pro fixaci nákladu. Protože po její instalaci už toto oko nebude možné využívat, má trubka v těchto místech oko další. To je geniální, za to rozhodně palec nahoru.
Kousek výš je noha připevněna na háčku, za který se běžně fixují sítě. Jen po instalaci tento háček již nebude matný, nýbrž lesklý. I nadále je možné za něj zaháknout síť.
Nejvrchnější kotvicí bod je pak nově vyvrtán do prostoru odkládacích schránek. Od něj k mříži je vedena robustní vzpěra.
Pokud máte obavu, že po instalaci mříže nebudete moci v autě převážet rozměrné či dlouhé předměty, tak žádný strach. Mříž totiž lze velice jednoduše demontovat a to i v domácích podmínkách. Po odšroubování čtyř růžic (na každé straně dvě) se dá mříž sundat z podpěrných trubek. Ty už jen velice nepatrně omezují využitelnost kufru. Aby se v provozu růžice samovolně nepovolovaly, jsou fixovány ozubenými podložkami, které se do nich zařezávají. Tzn., že růžice jdou lehce utahovat, ale když to přeženete (což není těžké), je s jejich povolením pak problém. Podložky jsem tedy raději vyndal.
Tuto mříž jsem pořídil kvůli častému převozu mnoha zavazadel a dvou psů. Mříž dokonale zamezí psovi, aby lezl na zadní sedadla. Vozíme jednoho jezevčíka na odkládacím platu. V kufru jezdit nechce, protože na nás nevidí. Na sedačkách jezdit nemůže, to je nebezpečné. Takže jsme ho umístili nahoru na plato a funguje to úžasně. On vidí na nás i oknem ven. Zároveň se za námi nedobývá a při brzdění nám nepřistane na hlavě. Prostoru tam má hromadu, a když mu dáme deku, má tam fakt pěkný pelech. Konečně tedy přijde vhod to za běžných okolností neohrabané plato. Vždycky jsem si přál, aby měl Roomster zatahovací roletku, jako má Fabia Combi. Ale teď jsem rád za plato.
Mimochodem - z mříže se neozývají žádné pazvuky a to ani na rozbitých silnicích. Přemýšlím, jestli má vůbec nějaké nedostatky a napadá mě jen jeden. Maličko omezuje možnosti polohování sedadel. Konkrétně není možné naklápět opěradla krajních sedadel příliš naležato, pokud jsou úplně v zadní poloze. Pokud chce cestující polehnout opěradlo do nejzazší polohy, je potřeba sedadlo trochu posunout vpřed. Ale s tím se dá žít, pokud tu mříž potřebujete.