Co mohlo parkovat v garáži po Roomsterovi místo Dacie Duster?

Napsáno 14. prosince 2023.

Tento článek byl sice publikován až jako druhý v pořadí, ve skutečnosti mu však patří první místo v sérii textů o mé Dacii Duster.

Dacia Duster zaparkovaná v garáži
Zde v minulosti parkovala tmavě modrá Felicia, po ní stříbrná dvojková Octavia, nejdéle však modrý Roomster. Nyní garážové stání občas okupuje Duster. Jenže plán byl jiný: stěhovat se sem měl Volkswagen Caddy.

Úvod

Že si musím shánět jiné auto, se dozvídám asi tři týdny dopředu. Zároveň jen několik dní po další blbé zprávě – že 21 měsíců objednaný VW Caddy Maxi byl opět odložen. Vyroben měl být v září 2023. Kvůli srpnovým povodním ve Slovinsku, které vyplavily jednoho ze subdodavatelů polského závodu Volkswagenu, bude vyroben nejdřív v březnu 2024. Pro mě tak nastává potřeba sehnat auto na plus mínus půl roku.

Ve hře byla i varianta nekupovat nic a onen půlrok odjezdit svým druhým autem – Favoritem. Při představě jeho mordování v náročném a slaném zimním provozu a těch dvousetkilometrových štrek, které jezdím s malými dětmi, mě však polilo horko. Nebudu týrat ani jeho ani sebe. Favorit byl pořízen za jiným účelem než jako dálniční stíhačka. Zimu tedy přečká v suché garáži stejně jako zimy minulé.

Naše Škoda Favorit 136 L

Bude to ojetina

Koupit nové? Ačkoliv ojetinám neholduji, bylo mi nějak proti srsti prodávat následující jaro zánovní vůz s výraznou finanční ztrátou, kterou první majitel zpravidla utrží (nekupoval-li si např. Suzuki Jimny). Rozhoduji se tudíž pro nějakou ojetinu a implicitně se obracím na autobazar, jehož majitele trochu znám.

První nápady na dočasné auto? Škoda Rapid liftback či Fabia Combi 2. nebo 3. generace. Spolehlivá nenáročná auta, nepříliš stará, s velkým kufrem. V nabídce mého autobazaru bohužel nic z toho právě nebylo. Asi bych měl taky přiblížit, jaké požadavky jsem vlastně měl. Do bazaru posílám e-mail následujícího znění:

Sháním auto na zhruba půlroční službu. Potřebuji:

  • Lhostejno, za jakou cenu, ale abych až jej budu za půl roku prodávat, moc netratil.
  • Ujedu za tu dobu kolem 25 000 km.
  • Zaručeně nebourané a s nevybrakovanými airbagy.
  • Úsporný provoz.
  • Neřešit žádný servis a závady.
  • Aby nebylo úplně malé (spolu s dětmi vozím dost krámů).
  • Výbava je mi během toho půlroku v podstatě jedno.

Co z Vaší aktuální nabídky nejlépe vyhovuje? Říkám si, že Dacia Duster. LPG = levný provoz a navíc Duster = nízká ztráta hodnoty.

Druhý den mi majitel bazaru v telefonátu mojí předvolbu schvaluje a domlouváme se, aby mi Dacii prozatím uschoval, než se k němu dostavím osobně.

V bazaru

Přicházím po týdnu. Až mě napadá, jakoby Duster čekal od června v bazaru na mě. Splňoval všechno. A především tím LPG deklasoval veškeré ostatní volby. Jaké tak bylo moje zklamání, když jsem se v něm při prvním posazení nedokázal uvelebit. Extrémně natažené ruce nebo skrčené nohy. K tomu nepříjemně vysoká podlaha. Udělali jsme projížďku, jejíž výsledek lze shrnout otřepaným výrazem „neurazí, nenadchne“.

Zvažované alternativy

Na ploše stálo tou dobou přes 50 modelů. Do úvahy jich vzhledem ke stáří připadalo jen několik. Vybírat přesto bylo z čeho.

1. Škoda Rapid Spaceback 1.2 TSI 2015

Zpočátku uvažovaný Rapid v bazaru jeden byl. Bohužel jen Spaceback, jenž má kufr pro mé potřeby moc malý. Ani jsem jej blíže nezkoumal. V zásadě se jednalo o mého Roomstera v jiném obleku – motor, převodovka, podvozek, přístrojový panel, autorádio Swing, klimatizace Climatronic. Vše stejné jako v mém modrém Roomsterovi téhož roku výroby.

Škoda Rapid Spaceback 1.2 TSI 2015
Cena 249 900 Kč
Najeto 98 112 km
Rok výroby 2015
Země původu Německo
STK do březen 2024
Palivo benzín
Pohon 1.2 TSI EA111 63 kW (86 k),
5 st. manuál

2. Škoda Octavia 3 facelift 1.4 TSI 2018

Čtyřokou Octavii mám rád, narozdíl od nudného předfaceliftovaného provedení. Pořád akceptovatelného roku výroby, najeto měla jen 60 tisíc km, plně vyhovující svým prostorem, výbavou i cenou. O kvalitách a spolehlivosti motoru 1.4 TSI EA211 nemá smysl dlouze psát. Naneštěstí byla po bouračce. Mírné a nejspíš kvalitně opravené, stejně však děkuji, nechci.

Škoda Octavia 3 facelift 1.4 TSI 2018
Cena 349 900 Kč
Najeto 59 975 km
Rok výroby 2018
Země původu Česká republika
STK do duben 2024
Palivo benzín
Pohon 1.4 TSI EA211 110 kW (150 k),
6 st. manuál

3. Volkswagen Golf 7 Variant 1.4 TSI 2014

V úvahu přicházel ještě Golf Variant sedmé generace, také s motorem 1.4 TSI EA211. Svezl jsem se v něm. Poježdění bylo pěkné, jenže vůz kroutil už desátý rok. Aby mě někde nechal svému osudu uprostřed nočního přesunu s dětmi napříč republikou, by bylo to poslední, co bych potřeboval. Zarazily mě na něm ještě dvě věci: zmatnělá světla (já myslel, že tato generace na ně již netrpí) a absence zadních parkovacích senzorů. Lituji, ale neumím už bez nich podélně zaparkovat. Opravdu zvláštní, že je neměl, protože jinak mě během jízdy rozmazlovala kožená sedačka ErgoActive s masáží a výbavový stupeň si říkal Highline. Ale senzory a natož kamera nic. A k tomu maličká zpětná zrcátka. S tím v Praze parkovat nechci.

Volkswagen Golf 7 Variant 1.4 TSI 2014
Cena 299 900 Kč
Najeto 136 534 km
Rok výroby 2014
Země původu Česká republika
STK do únor 2025
Palivo benzín
Pohon 1.4 TSI EA211 103 kW (140 k),
6 st. manuál

4. Volkswagen Beetle 1.2 TSI 2011

Na závěr zkouším úplnou šílenost. Volkswagena Beetla z roku 2011 s nepotvrzeným nájezdem 137 tisíc kilometrů. Ano, já vím, s rodinnou károu moc společného nemá. Jenže žijeme jen jednou, ne? S přítomným šestiletým synkem jsme se do něj úplně zbláznili. Totiž, abyste rozuměli: už déle než rok si plánujeme koupit New Beetle Cabrio. To je ještě větší pitomost, ale je to náš sen. Když tedy na ploše bazaru stojí jeho nástupce, sice s pevnou střechou, ale přece, nedá nám to a musíme ho projet.

Volkswagen Beetle 1.2 TSI 2012
Cena 259 900 Kč
Najeto 136 786 km
Rok výroby 2011
Země původu Německo
STK do březen 2025
Palivo benzín
Pohon 1.2 TSI 77 kW (105 k),
6 st. manuál

Nyní se pokusím vysvětlit, o jak nečekaně praktické auto jde. Měřím 181 cm. Nastavuju sedačku pro sebe a zkouším vlézt dozadu. Já se normálně vešel! Ani vzadu neškrtám hlavou a mám kam složit nohy. Paráda. Přední sedačky mají paměť, takže když s nimi odjedete dopředu, aby šlo nastoupit do zadní řady, vrátí se sedadlo i opěradlo do nastavené pozice. Dále zkoumám kufr. Papírový objem 310 litrů nevypadá nic moc, ale ten půdorys! Směrem nahoru kufru rychle ubývá, což je vzhledem k tvarům auta nad slunce jasné. I tak si však namlouvám, že s trochou skromnosti bychom s tím těch několik měsíců mohli žít. Zadní sedačky jsou navíc dělené a sklopné.

A teď to nejlepší, co mě úplně dostalo do kolen. Instaluji na zadní místa dvě opravdu korpulentní dětské autosedačky. Jedna v kategorii do 18 kg / 4 let s podpůrnou nohou a druhá v kategorii 15-36 kg pro děti do 12 let. Jsou tam. A teď do nich usazuju děti. Já se zblázním – ono to jde líp než do normálních větších aut! Proč? No protože tím, že Beetle má jen přední boční dveře, tak k zadním sedačkám přistupujete čelem a nikoliv zboku. Pro poutání dětí do autosedaček to má nesmírně blahodárný vliv.

Tak jedeme bando. Pojedeme okroužek o délce necelých 10 km. Panebože s tím autem se tak nádherně jede. Nejlepší z těch tří, které jsem toho dne zkoušel (Duster, Golf, Beetle). Pohodlné, tiché, neobvyklé. Přitom stále VW, takže všechno padne krásně do ruky. Skvělá pozice za volantem. Nechybí bohatá výbava: dvouzónový Climatronic, vestavěná navigace, tempomat, přední a zadní parkovací senzory. Po příjezdu na sebe se synem mrkáme a víme své. Tohle auto chceme. Buď dnes nebo někdy v budoucnu.

Chlapů v bazaru se ptám:

Co ten Beetle? Co mu je?

Bazarista

Ten si nekupujte. Máme ho tady v komisi a stojí tu už dlouho. Je předraženej, dotaženej z Německa a nic o něm nevíme. Navíc je to auto k ničemu, pro rodinu se nehodí.

Poslední větu ignoruju, protože si úsudek dovedu udělat sám. Ostatní vyřčené informace bohužel nemohu brát na lehkou váhu. Večer si doma prohlížím na Sauto.cz nabídku srovnatelných Beetlů a informace o předraženosti se ukazuje jako pravdivá. Když přihlédnu k nejasné historii tohoto konkrétního kusu, nezbývá mi než nechat srdce vychladnout a dát prostor zdravému rozumu. Ten zavelí jednoznačně: koupit zánovní cenový držák jménem Dacia Duster baštící levný propan butan.

Zakoupení Dustera

Kupní smlouvu podepisuji druhý den (24. října 2023), reálně si auto vyzvedávám až v sobotu 4. listopadu. Kdo chce číst dál, může pokračovat dříve vydaným článkem První dojmy po nákupu.

Dacia Duster 1.0 TCe LPG 2020 v bílé barvě Glacier
Cena 339 900 Kč
Najeto 67 578 km
Rok výroby 2020
Země původu Česká republika
STK do červen 2024
Palivo LPG + benzín
Pohon 1.0 TCe 74 kW (101 k),
5 st. manuál

Mimochodem vrátí se modrý Roomster domů? Budeme doufat, že ano. Podařilo se mi dokonce pořídit jejich společnou fotku.

Škoda Roomster spolu s Dacií Duster

A toho brouka si jednou do garáže zaparkujeme. Ideálně ve verzi s plátěnou střechou.

Líbil se vám článek? Můžete jej sdílet:

Mohlo by vás zajímat

Dacia Duster 1.0 TCe LPG: nákup ojetiny a první dojmy

Dacia Duster 1.0 TCe LPG: nákup ojetiny a první dojmy

28. 11. 2023 06:54

(VÝRAZNĚ ROZŠÍŘENO)
Jsou auta, která bych si dobrovolně za normálních okolností nikdy nekoupil. Největší odpor mám k autům bílým, ojetým a esúvéčkám. No a čím myslíte, že od listopadu 2023 sám jezdím?

Objednávka VW Caddy Maxi Life: rok poté

Objednávka VW Caddy Maxi Life: rok poté

29. 8. 2023 08:15

Auto objednané v lednu 2022 stále není na světě. Co se mezitím událo na trhu nových MPV? Bude vůbec někdy vyrobené a nerozmyslel jsem si náhodou svojí objednávku?