Škoda Roomster 1.2 TSI - zkušenosti

Přes celé léto až do dnešních dnů je Roomster v jednom kole. Ač vždy jezdil dlouhé trasy, v posledních měsících se jejich četnost podstatně zvýšila. K tomu nově přibylo i každodenní poskakování ucpanou Prahou. Protože je vysedávání v autě jednoduše moc, opět se neštítím valit po dálnici tachometrových 140 km/h, drahému palivu navzdory. Přesto držím dlouhodobou spotřebu trvale pod šesti litry na sto.

V září Roomster neplánovaně navštívil autoservis, detaily jsou v samostatném článku. Doma jsem si pak vyměnil prasklou žárovku denního svícení na pravé straně. Vydržela svítit přesně 192 tisíc kilometrů a osm a půl roku. Nová vyšla na pár korun, výměna trvala 10 minut a nic mě nestála. Mají tyto výhody i dnes hojně rozšířené LEDky? Myslím, že ne. A když koukám na různě poblikávající a jinak mžourající LED denní pásky u Kie CEED druhé generace či docela často u Škody Rapid, ani s tou životností to nebude žádná sláva.

Letos bohužel není čas ani nálada na mytí, voskování a opravu lokálních výskytů koroze, ač by si to auto za svou věrnou službu zasloužilo. Jen na jaře jsem stihl zase na několik měsíců zamaskovat rez kolem lampiček RZ. Po odstrojení pátých dveří na mě vykoukla špína propasírovaná dovnitř skrze těsnění raménka stírače.

Sem by se bláto určitě dostávat nemělo. Jde o vnitřní stranu pátých dveří, konkrétně prostor schovaný plastovým krytem motorku zadního stěrače.
Pozvolna začíná chátrat též estetika interiéru. Nevalná kvalita kůže použitá na hlavici řadicí páky se projevuje odlupováním horní vrstvy. Nepomohlo ani včasné preventivní ošetřování originálním škodováckým mlékem na kůži.

Tento měsíc bych měl měnit olej. Uvidím, zda k tomu ještě dojde. Vzhledem k neutuchajícím obrovským porcím kilometrů, které od letošního léta najíždím, se totiž už velice těším na Roomsterovo nástupce. Naftový Volkswagen Caddy je po roce a tři čtvrtě čekání konečně vyrobený. Co bude dál s Roomsterem, neumím v tuto chvíli předpovědět. Rád bych si jej ponechal, ale není to úplně v mé moci. To jsem tajemnej, co?

Nějaké skoro aktuální fotky:

Škoda Roomster v modré metalíze Miami
Škoda Roomster v modré metalíze Miami

Dodatek 9. 11. 2023:

Znovu se rozlámalo tlačítko na středové loketní opěrce mezi předními sedadly. Tentokrát jsem si jej objednal a vyměnil sám. Nové bylo asi za 400 Kč. Protože mám již třetí, mohu odvodit, že jeho životnost dosahuje průměrně čtyř let a 90 000 km. Koncem měsíce navštívil Roomster znovu autoservis a doma pak dostal při 193 189 km čerstvý olej (13 961 km od minulé výměny).

Mohlo by vás zajímat

Škoda Roomster – bezpečnost

Škoda Roomster – bezpečnost

6. 10. 2022 06:14

Roomster je primárně předurčen pro službu v rodinách s dětmi. Víte ale, jak je na tom po stránce bezpečnosti a kdy se do sériové výbavy dostalo ESP? A jak to vlastně bylo s testem Euro NCAP?

Roomster vs. Yeti

Roomster vs. Yeti

6. 2. 2021 07:42

Roomster i Yeti nabízejí podobnou užitnou hodnotu a ač se rozměry obou aut příliš neliší, jsou rozdílné technické základy zcela zásadním…