Škoda Roomster 1.2 TSI - zkušenosti

Roomster se aktuálně nachází u moře, kam nás plně naložen odvezl užívat jarního počasí předtím, než dorazí i k nám do Česka. Nemyslel bych si, že se Roomster ještě někdy nadýchá slaného vzduchu, ale když dodání nového auta tak nečekaně vázne

Do chorvatského Splitu ujel necelých 1 200 km při průměrné spotřebě tuším 6,4 litru. Celou cestu valil po dálnicích převážně stotřicítkou, takže pěkný výsledek. Všímám si, že často omílané razantní navýšení spotřeby motoru 1.2 TSI EA111 bez chlazených výfukových svodů nastává až nad dálničním limitem, určitě ne do tachometrových 130.

Než se auto vydalo na tuhle štreku, dopřál jsem mu pořádný servis. Loňský rok byl na údržbu chudší, protože po objednávce VW Caddy se hodila každá koruna. O provedeném servisu referuje samostatný text. Doma jsem před cestou dolil čtvrt litru oleje (zhruba tolik spotřebovává moje TSI na 10 000 km) a nasadil nové přední stírací lišty.

Asi 10 dnů před cestou si všímám zhasnuté levé lampičky nad registrační značkou. Místo banální výměny žárovky mě však čekala důmyslnější práce. Kontakt v lampičce byl totiž zcela vyrezlý (první foto). Na vyhození byla také svorkovnice a piny v ní. Nejsem žádný elektrikář a tak jsem div nezaplakal. Ale vzchopil jsem se a objednal novou lampičku, svorkovnici a pět pinů. Stačily by sice dva, další však byly potřeba pro nácvik s krimpovacími kleštěmi. Kleště jsem samozřejmě koupil ty nejlevnější z OBI a byly úplně k ničemu. Po odstřižení vyrezlých pinů i se svorkovnicí musím nožíkem loupat izolaci z drátků, protože kleště byly určené na větší průměry drátu. Nové piny se mi nakonec podařilo umačkat malými kombinačkami (druhé foto). Poté vše zacvakat dohromady a kupodivu to svítí. Nejvíc mě při práci štvaly krátké dráty, pár centimetrů navíc by se hodilo. Pro úplnost informací ještě doplňuji, že nová lampička se dodává rovnou se žárovkou.

Vyrezlý kontakt osvětlení registrační značky PIN 1X5 XXX Osvětlení RZ 1Z0 943 021 B

Mimochodem jet na jih Evropy začátkem jara je zajímavá věc. Člověk si musí vzít všechny druhy oblečení od sandálů po zimní čepice, především je pak divné mít auto obuté na zimních gumách. Nejvíc mě dostalo, že v Chorvatsku je požadována dokonce přítomnost sněhových řetězů a lopaty v autě.

Mohlo by vás zajímat

Kam se poděly čtyřramenné volanty?

Kam se poděly čtyřramenné volanty?

19. 12. 2016 10:43

Všimli jste si, že se z dnešních aut vytratily čtyřramenné volanty? Zatímco dřív byly standardní výbavou, dnes je nedostanete ani na přání. Je to kvůli módě či úspoře materiálu?

Doba plastová

Doba plastová

17. 11. 2014 10:01

Se zájmem sleduji směr, kterým se ubírají nové modely Škoda počínaje Rapidem v roce 2012. Interiér samý tvrdý plast, žádné čalounění na dveřích, laciná koženka…

V čem Octavia 3 nepředběhla Octavii 2

V čem Octavia 3 nepředběhla Octavii 2

1. 9. 2013 08:40

Při vývoji druhé generace Octavie si dala automobilka tak záležet, že tu předchozí ve všem válcovala. Proč to neplatí mezi druhou a třetí generací?