V čem Octavia 3 nepředběhla Octavii 2

Ačkoliv jsem majitelem druhé generace Octavie a ještě nějakou dobu budu, tak v žádném případě nehodlám prosazovat názor, že o osm starší druhá generace Octavie je lepším vozem, než generace třetí. Třetí Octavia je jako celek velmi povedené auto a druhou generaci snadno zastíní. Avšak stále se nemohu zbavit dojmu, že výsledek mohl být ještě jednoznačnější.

Při vývoji druhé generace si totiž dala automobilka tak záležet, že existují určité detaily, které nový model při nejlepší vůli nepřekonal. Když se v roce 2004 objevila druhá generace, prakticky tu předchozí ve všem válcovala. Proč to neplatí mezi druhou a třetí generací? Jedním z důvodů může být také doba vzniku. Zatímco v první polovině minulého desetiletí stále ještě ve Škodě trvala doba euforie a při vývoji Octavie se šetřit nemuselo, u třetí generace tyto doby částečně pominuly. Šetřit musí všechny automobilky, Škoda nevyjímaje. A navíc je potřeba odrazit útok korejských značek, které se po získání německých designérů a inženýrů rychle dostávají do formy.

Představím zde oblasti, v jejichž přímém porovnání s druhou Octavií se ta třetí vychvalovat nemůže.

Zadní náprava

Nejznámější ústupek třetí generace oproti druhé. Každý kus Octavie druhé generace byl vybaven čtyřprvkovou zadní nápravou. To u nástupkyně neplatí. Jednoduchou klikovou nápravou, ačkoliv zcela nově vyvinutou, jsou vybaveny všechny Octavie s motory o výkonu <= 110 kW, kromě verze 4x4. Asi by se ještě dalo souhlasit s řešením, které používá Golf 7, který tuto nápravu má u motorů do výkonu 90 kW. Nevýhody klikové nápravy jsou všeobecně známé: nižší komfort překonávání nerovností, méně jisté jízdní vlastnosti v extrémní situaci a v případě Octavie také více hluku.

Ústupky v interiéru

Kvalita interiérových materiálů

Zde totiž Octavia 2 nasadila laťku, jak nejvýše mohla. U třetí generace odpadá: měkčení plastů ve všech bočních dveřích, absence měkčených látkových výplní ve dveřích, látkové potahy sloupků, koberec na bocích středového panelu. Interiér druhé generace je materiálově pestřejší a příjemnější.

Odkládací prostory

Zmizely schránečky po stranách předních sedadel a nad středovými výdechy vzduchu. Z liftbacku i combi zmizela možnost mít uzavíratelné boční odkládací schránky.

Pevný zadní sedák

Pevného zadního sedáku u třetí generace si na první pohled nevšimnete nebo nad ním mávnete rukou. Vývojáři nemožnost jeho sklopení zdůvodnili větším pohodlím pro zadní cestující, protože nemusí sedět na drátech. To je ale nesmysl! Zadní sedák v druhé generaci je delší a lépe tvarovaný, při tom všem se dá sklopit, ba dokonce z vozu vyjmout! Opěradla je tudíž možné sklopit do vodorovné polohy, což u třetí generace možné není. Navíc, máte-li plný kufr a potřebujete něco odložit ještě dovnitř, můžete u dvojky po sklopení sedáků věci odložit na jejich místo. Potahy sedáků se od zavazadel nezamažou a zavazadla zase nemají při jízdě kam spadnout. Tady vidím zaváhání třetí generace jako veliké.

Výdechy vzduchu

Všimli jste si někdy toho zásadního rozdílu u výdechů vzduchu mezi druhou a třetí generací? Jde o jejich ovládání. Zatímco u druhé generace se k ovládání lamel používá výhradně dvojice koleček a proudící vzduch tak můžete nastavit do naprosto libovolného směru, u trojky používáte k nastavení jen jakési držátko, které nedovoluje takové možnosti nastavení směru vzduchu. Lamely výdechů se navíc daly u druhé generace poskládat do roviny a dal se tak z nich utřít prach.

Plynový pedál

Zatímco plynový pedál byl u druhé generace zavěšen odspodu, takže se chodidlo dalo celé opřít a plyn se mohl dávkovat jemněji, třetí generace už používá stejný malý pedál jako třeba Fabie. Zde se ale nejedná o jednoznačný ústupek, protože každému prostě vyhovuje něco jiného. Já hlasuji pro pedál zavěšený odspodu, protože je pro mě pohodlnější.

Krytka zámku kufru

Měla ji druhá Octavia, má ji Golf 7, jen Octavia 3 ji nemá.

Závěr

Doufám, že jste nenabyli dojmu, že třetí Octavie není poctivým a kvalitním autem. To jsem říci nechtěl. Třetí Octavie je větší a přitom výrazně levnější a lépe vybavená, než byla v roce 2004 druhá generace. Drží krok s dobou a přináší bezpečnostní systémy, o kterých dvojka neví, že existují. Zvýšila se i bezpečnost při nárazu, což dokládá výsledek EuroNCAP. Když si uvědomíme všechny tyto skutečnosti, zjistíme, že ústupky zde popsané jsou v podstatě zanedbatelné. Neexistuje zásadní důvod, proč nedoporučit přechod z druhé generace na třetí generaci nejoblíbenějšího modelu automobilky Škoda. Směle do toho.

Líbil se vám článek? Můžete jej sdílet:

Mohlo by vás zajímat

Roomster - dětské nemoci

Roomster - dětské nemoci

31. 10. 2018 07:56

Dětské nemoci nových modelů jsou noční můrou každého výrobce. Ani Roomster se jim nevyhnul a objevilo se u něj…