Přehled sedmimístných vozů Volkswagen v roce 2022

Napsáno 18. listopadu 2022.

Poněkud osobní úvod

Až donedávna jsem měl oči jen pro auta od Škody. Od útlého dětství prožitého v devadesátých letech jsme doma ničím jiným nejezdili. Začínalo se s červenou užovkou 120 L, záhy nahrazenou bílou 105 L, ovšem v modernizovaném provedení M. Taťka měl jako pracovní auto červeného Favorita 136 L a když s ním občas přijel domů, býval jsem ohromně nadšený. Favorit byl jako z jiného světa, při mém dětském vnímání světa působil neuvěřitelně moderně. V roce 2001 jsme doma přesedli do žluté Fabie, táta v práci pak vyměnil Favorita za Felicii Combi. Nám jakožto dospívajícím dětem však Fabia začala v roce 2006 být malá a tak byla vyměněna za Roomster. Jako své první auto jsem si v roce 2008 koupil modrou Felicii, o rok později už novou Octavii 2 facelift. V roce 2015 pak další nové auto, jednoho z posledních vyrobených Roomsterů. Zatím posledním přírůstkem byl zelený Favorit pořízený v roce 2019 jako vzpomínka na toho červeného pracovního, kterým jsem byl okouzlen jako dítě.

Škoda se profiluje jako značka zaměřená na dobrý poměr prostoru a ceny. Ráda o sobě tvrdí, že je rodinně zaměřená. Její liftbacky i kombíky jsou bezesporu praktická a prostorná auta a ve svých segmentech jedny z největších. Na druhou stranu je zarážející, že takto zaměřený výrobce produkoval jedno jediné MPV. Byl jím samozřejmě Roomster vyráběný v letech 2006–2015. Bylo to však MPV spadající do kategorie těch malých a existoval pouze v pětimístném provedení. Na to, jak mohla vypadat varianta pro sedm lidí, se můžete podívat v samostatném článku. Na první model pro více než pět cestujících jsme tedy čekali až do roku 2016 a stalo se jím středně velké SUV Kodiaq. U něj je bohužel sedmimístná varianta pouze nouzovým řešením a nakolik skutečně poslouží rodinám s více než třemi dětmi, je otázka.

Aktuálně přicházím do životní etapy, kdy standardní pětimístné vozy začínají narážet na své limity. Občas by se nám již hodilo auto schopné uvést více než pět lidí a k tomu i odpovídající množství bagáže. Když se jako fanda české značky podívám na její portfolio, tak bohužel stále není z čeho vybírat. Jsem však naprosto fascinován výběrem, který nabízí její mateřská značka. U Volkswagenu čítá v roce 2022 nabídka sedmi a vícemístných vozů (a teď se podržte) 12 modelů! Tady je jejich přehled, který si tvořím hlavně sám pro sebe, jako vzpomínku na končící automobilovou etapu. Na tohle budeme za pár let fakt už jen vzpomínat.

Opravdu jich je 12? Počítejte se mnou. Divize osobních vozů prodává Touran, Tiguan Allspace a Sharan. Divize užitkových vozů má Caddy, Caddy Maxi, Multivan 6.1, Transporter Kombi, Caravelle a Multivan 7. Posledně tři jmenované ve dvou délkových variantách. Dohromady 12 aut širokého velikostního i cenového rozpětí. Přitom co jméno, to pojem.


Touran

Touran je MPV nižší střední třídy a už není žádným mladíčkem. Jeho aktuální druhá generace na trh vstoupila v roce 2015 a dosud neprodělala jediný vzhledový facelift, pomineme-li update loga a označení modelu. Nejspíš už to ani nestihne, během pár let asi skončí. Oproti prvnímu nositeli téhož jména vyráběném v letech 2003–2015 sice značně povyrostl, stále však patří k nejmenším vozům, do nějž se vejdou tři řady sedadel. Ta jsou v interiéru pevně ukotvená, vyjmout se nedají. Jejich sklopením aspoň získáte rovnou ložnou plochu. Další jejich výhodou jsou kotvy isofix, které jsou na všech místech. Sedadla druhé řady jsou velmi pohodlná, podélně posuvná a s možností úpravy sklonu opěradla ve třech krocích. Zajímavostí přitom je, že spolu s opěradlem se naklání i sedák. Ačkoliv je prostřední sedačka nepatrně užší, stále obsahuje isofix. Trojice dospělých se celkem pohodlně usadí, na čemž má zásluhu také absentující středový tunel (Touran je výhradně předokolka) a standardně montovaná třízónová klimatizace. Za příplatek se nabízí integrované dětské sedačky na krajních místech.

Vybrané technické údaje

výroba v letech od 2015
délka (mm) 4532
šířka (mm) 1829
výška (mm) 1644
rozvor (mm) 2786
objem kufru za třetí řadou do výše rolety/plata (l) 137
objem kufru ve dvoumístném uspořádání (l) 1980
Možnost vyjímání sedadel druhé a třetí řady? Ne, pouze sklopení do podlahy.
Existuje i v pětimístném provedení? Ano

Zadní boční dveře nejsou posuvné, ale klasické křídlové. Jejich rozměry jsou však příkladné, takže ani nastupování na třetí řadu není krkolomné. Velmi pomáhá i chytrá kinematika krajních sedadel druhé řady, která lze při nastupování odsunout a naklopit dopředu. Na třetí řadu jsem se s mými 181 cm usadil a to dokonce třikrát sám za sebe. Posez je zde sice skrčený s koleny mířícími vzhůru a též kufr je s vyklopenou třetí řadou už jen symbolický, ale pro občasný převoz sedmi lidí Touran poslouží. Praktická je možnost schování rolety kufru pod podlahu zavazadélníku, ani při nenadálém plném obsazení ji nemusíte nechávat na parkovišti.

Pro oba pasažéry ve třetí řadě jsou v obkladech bočních stěn vytvarovány široké loketní opěrky, na levém podběhu je také držáček na nápoje a uzavíratelná schránka. Bezpečnostní pásy mají dvojzapínací provedení, což platí i pro prostřední místo druhé řady.

Ceny bývaly v dřívějších letech mnohem nižší, stále se však jedná o sedmimístné auto hluboko pod milion, což je v roce 2022 už skoro zázrak. Sám jsem si ho chtěl koupit, nakonec dostal přednost Caddy Maxi.

Video review

Velmi jsem si oblíbil detailní prohlídky interiérů zveřejňované na Youtubovém kanálu SDA Dan Cars. Přikládám.


Sharan

Druhá generace velkého MPV Sharan byla vyvinuta ještě před příchodem modulární platformy MQB a sdílí techniku s Passatem B7. Je to pohodlný koráb, jedno z nejlepších aut pro rodinné cestování vůbec. Výroba začala v roce 2010 a s jedním mikrofaceliftem vydržel sjíždět z linky v portugalské továrně v Palmele až do 10. října 2022. Příjem nových objednávek byl ukončen na jaře 2022. Model se vyráběl i s logem Seatu pojmenovaný jako Alhambra. Od roku 2020 byl poháněn pouze benzínovým motorem 1.4 TSI 110 kW v kombinaci s šestistupňovým manuálem nebo dvouspojkou DSG. Na příměstské použití skvělý a spolehlivý motor (rychle se zahřívá a nemá problémy s vypalováním filtru pevných částic), při dálkových trasách však pohody a příznivé ekonomiky dvoulitrových dieselů pochopitelně nedosahuje.

Rozdílem proti první generaci z let 1996-2010 byla koncepce sedaček. V první generaci šly vyjímat a z auta udělat dodávku, zde jsou již stejně jako u dvojkového Touranu sklopitelná do podlahy. Benefitem proti první generaci i menšímu Touranu je přístup na zadní sedadla skrze posuvné dveře. Ty vypadají obrovsky, vstupní otvor o šířce 70 cm ale odpovídá krátkému Caddymu. Není to málo, někdo by ovšem možná čekal víc.

Velkou předností je péče, která byla věnována cestování ve třetí řadě. Sedadla zde rozhodně nejsou nouzová, nabízejí dospělé rozměry i komfort sezení. Není problém sem usadit vysokého člověka, přitom ani nesedí s koleny pod bradou. Je sem přivedeno velké množství čerstvého vzduchu, oba cestující mají výdech pro nohy a nad hlavou. Překvapí, že zatímco z novějších modelů plošně mizí stropní madla, v Sharanu jsou dokonce i ve třetí řadě. Za ní zbývá 300litrový zavazadélník. Objem je sice nahnaný hlavně výškou, ale na pár batohů či tašek stačí. Bezpečnostní pásy pro třetí řadu a prostřední místo ve druhé jsou řešené shodně jako u Touranu, tedy dvojzapínací.

Vybrané technické údaje

výroba v letech 2010–2022
délka (mm) 4854
šířka (mm) 1904
výška (mm) 1746
rozvor (mm) 2920
objem kufru za třetí řadou do výše rolety/plata (l) 300
objem kufru ve dvoumístném uspořádání (l) 2430
Možnost vyjímání sedadel druhé a třetí řady? Ne, pouze sklopení do podlahy.
Existuje i v pětimístném provedení? Ano

Sharan II je charakteristický úplnou absencí náhradního kola a to i u čistě pětimístných variant. Z fabriky neměl dokonce ani sadu na lepení pneumatik. Vyjížděl totiž na samozacelujících pneumatikách. Pozor na to, že jsou drahé na pořízení a STK jejich přítomnost kontrolují. I o Sharanu jsem začátkem roku 2022 uvažoval, do mé garáže se však především kvůli vyšší ceně proti Caddy Maxi a nabídce jediného benzínového motoru nenastěhoval.

Velmi zvláštně byl postavený poslední ceník z října 2021. Obsahoval dvě linie Comfortline a Highline, které od sebe dělilo jen 15 000 Kč, což při startovací částce 962 900 Kč je částka vskutku zanedbatelná. Za tento malý rozdíl přitom Highline nabízel větší kola, mlhová světla s Corner funkcí, alcantarové potahy, vyhřívané přední sedačky, chromované dekorace uvnitř i venku, dvoutónový klakson, lepší palubní počítač a osvětlení prostoru pro nohy. Za třetí řadu sedaček se připlácelo 41 600 Kč pro Comfortline či 56 200 Kč pro Highline.

Video review


Tiguan Allspace

Delší verze Tiguanu přidala na délce 24 cm a možnost vybavení třetí řadou sedadel. Je typickým produktem dnešní doby. Mohutně působící vozy SUV s vysokými maržemi vytlačily z trhu praktičtější MPV. Allspace je vnějšími rozměry větší než Touran a také patřičně dražší, přitom zadní dvě místa hůře použitelná. Variabilita není špatná, se sedadly v druhé a třetí řadě lze kouzlit podobně jako v Touranu či Sharanu. Posezení ve třetí řadě bohužel patří k nouzovým a obdobně to mají i koncernoví sourozenci Seat Taracco a Škoda Kodiaq. Cestující vlevo má k dispozici otevřenou odkládací schránku, vpravo není. Pásy jsou klasické, trvale viditelné, což je rozdíl třeba proti Kodiaqu, který je má vytahovatelné ze sloupků s nutností dvojího upínání. Boční zasklení není nikterak štědré. Celkově je to zde míněné spíš pro děti.

Asymetricky dělená lavice druhé řady skýtá prostoru a pohodlí na rozdávání, nabízí i posouvání pro variování volného místa mezi druhou a třetí řadou. Zaujme možnost vyklopení loketní opěrky z prostředního opěradla, ale případný prostřední pasažér má podmínky spíše skromné.

Vybrané technické údaje

výroba v letech od 2017
délka (mm) 4726
šířka (mm) 1839
výška (mm) 1686
rozvor (mm) 2789
objem kufru za třetí řadou do výše rolety/plata (l) 230
objem kufru ve dvoumístném uspořádání (l) 1775
Možnost vyjímání sedadel druhé a třetí řady? Ne, pouze sklopení do podlahy.
Existuje i v pětimístném provedení? Ano

Zavazadélník má neprakticky tvarovanou podlahu a tašky se po otevření víka vysypou na zem. Proti klasicky střiženému Touranu je třeba počítat s vyššími provozními náklady ve všech podobách – od větších a dražších pneumatik, přes vyšší spotřebu paliva až po vyšší sazby za pojištění. Výhod je objektivně velice málo, jmenujme např. možnost pohonu 4Motion, schopnost táhnout těžký přívěs či vyšší světlá výška a tak mně osobně zůstává záhadou, proč se vlastně mohou evropané po vozech SUV utlouct.

Video review


Caddy

Už v minulých generacích platil Caddy za levnější a pracovitější variantu k Touranu. Což platí stále, protože nejlevnější sedmimístné provedení Caddyho lze pořídit za 653 521 Kč, kdežto Touran pro sedm vyjde alespoň na 798 500 Kč. Proti němu Caddy trochu slevil z vysokého komfortu pasažérů v prostřední řadě, protože neumí trojzónovou klimatizaci ani roletky na boční okna a prostřední cestující má pod nohami středový tunel (byť ne vysoký), vyvažuje to ovšem velkorysejším prostorem na šířku i výšku. Pro kolena je naopak prostoru méně. Zásadním argumentem pro Caddyho jsou ovšem posuvné boční dveře, které se do rodinného auta skvěle hodí.

Sedadla třetí řady jsou v páté generaci Caddy převzatá z Touranu. Obsahují tedy kotvy isofix i signalizaci nezapnutých bezpečnostních pásů. Rozdílem je možnost vyjímání z vozu. Sklápění jako v Touranu je zachováno, jen tedy ne do jedné roviny s podlahou kufru. Vyšší stavba karoserie (proti Touranu rozdíl 154 mm) umožnila přirozenější pozici sezení i více místa nad hlavou. Více centimetrů je tu taky na šířku, protože zatímco v Touranu na sebe sedadla těsně doléhají, v Caddy je mezi nimi mezera. Prostor pro kolena lze variovat pouze nastavením sklonu opěradel ve druhé řadě, posuvná sedadla druhé řady Caddy nemá. Úplně vzadu se bez problémů usadí dospělé osoby s výškou přes 190 cm, Caddy lze tak spolu se Sharanem považovat za plnohodnotný přepravník sedmi dospělých.

Úroveň ventilace zadní části kabiny se řadí přesně mezi Touran a Sharan. Zatímco Touran přivádí čerstvý vzduch naposledy pasažérům ve druhé řadě a Sharan bohatě zásobí i třetí řadu, Caddy jde na věc šalamounsky. Čerstvý vzduch je přiváděn do prostoru nohou ve druhé řadě, vyjma nejnižšího stupně výbavy i výdechy na zadní straně loketní opěrky. To je obvyklá věc. Na přání lze však stropnici osadit ventilačním tunelem, který do prostoru druhé a třetí řady přivádí prostřednictvím pěti stavitelných výdechů vzduch nasátý nad hlavami předních cestujících. Je to jednoduché a levné řešení (příplatek je 7 100 Kč), byť ne tak sofistikované jako v Sharanu.

Vybrané technické údaje

výroba v letech od 2020
délka (mm) 4500
šířka (mm) 1855
výška (mm) 1798
rozvor (mm) 2755
objem kufru za třetí řadou do výše rolety/plata (l) 191
objem kufru ve dvoumístném uspořádání (l) 2556
Možnost vyjímání sedadel druhé a třetí řady? Ano
Existuje i v pětimístném provedení? Ano

Osobně u Caddy oceňuji klasicky řešené bezpečností pásy na všech sedadlech, odpadá tím nutnost dvojitého zapínání jako u Touranu a Sharanu. Líbí se mi také řešení hlavových opěrek ve druhé řadě, kdy jsou vždy vystrčené nad opěradlo. Stejně to měla i minulá generace, v dnešních autech jde však vyloženě o vzácnost (u Škodovky naposledy ve druhé generaci Fabie před faceliftem).

Video review


Caddy Maxi

Zde samozřejmě platí téměř vše jako u krátké varianty. Z prodloužení délky o 353 mm profituje nejen délka zavazadlového prostoru za třetí řadou sedadel, ale překvapivě též cestující na ní. Dvě zadní místa jsou totiž posunuta o 4 cm dále, takže místa pro kolena je více. Ložná plocha kufru v sedmimístném uspořádání je delší o 312 mm, takže s trochou skromnosti odveze sedmi pasažérům i všechna jejich zavazadla. Udávaný objem 447 litrů platí do výše plata. S oddělovací síťkou lze zavazadla bezpečně vrstvit až ke stropu a tím dostupný objem vzroste až na 650 litrů. Vůči krátké verzi má Maxi výhodu v širších posuvných dveřích, které přibraly 14 cm. Do třetí řady je tedy ještě pohodlnější přístup.

Vybrané technické údaje

výroba v letech od 2021
délka (mm) 4853
šířka (mm) 1855
výška (mm) 1800
rozvor (mm) 2970
objem kufru za třetí řadou do výše rolety/plata (l) 447
objem kufru ve dvoumístném uspořádání (l) 3105
Možnost vyjímání sedadel druhé a třetí řady? Ano
Existuje i v pětimístném provedení? Ano

Caddy Maxi je z mého pohledu nejzajímavější alternativou k ukončenému Sharanu. Přes podobné vnější rozměry (rozdíl v délce je 1 mm, šířka karoserie je o cca 5 cm menší, o podobnou hodnotu je naopak Caddy vyšší) má podstatně použitelnější zavazadélník za třetí řadou. Cestovním komfortem se sice Sharanu nevyrovná, kompenzaci v podobě nižší pořizovací částky ovšem nelze přehlédnout. Proti Sharanu ušetříte dle konfigurace až několik set tisíc korun.


Modely 6.1

výroba v letech od 2003, modernizace na 6.1 od 2019
délka (mm) 4904
šířka (mm) 1904
výška (mm) 1970
rozvor (mm) 3000

Transporter 6.1 Kombi

Nejlevnějším způsobem, jak přijít k osobní verzi nejlegendárnějšího současného Volkswagenu, je zvolit variantu Kombi, která ve verzi s krátkým rozvorem startuje v roce 2022 pod milionem. Volit jde pět, šest, sedm, osm i devět míst. Standardně je pětimístný, příplatek za v článku srovnávané sedmimístné provedení je necelých 9 000 Kč.

I na základě vlastní zkušenosti si troufám tvrdit, že sedmimístný Transporter pod milion si nikdo, kdo se podívá do konfigurátoru, koupit nedokáže. Sám kupuji Caddyho za necelých 900 tisíc a napadla mě proto logická úvaha, zda nemá smysl pár desítek tisíc přihodit a mít mnohem většího Transportera pro až devět lidí. Neskutečně strohá základní výbava a naopak netušené možnosti konfigurace mě však z dané úvahy rychle vyvedly. Zde opravdu platí, že „cena od“ je čistě teoretická. Při reálném provozu takové chudobky bych neustále musel myslet na všechny ty věci, které Transporter mít může a které můj vůz nemá.

Na osobním Transporteru mi připadá zajímavé, že příplatkovými prvky jej lze (minimálně zvenčí) pozvednout do podoby prestižnějšího Multivanu. Znám jeden kousek této generace v modré metalíze s lakovanými nárazníky, LED světly vpředu i vzadu a litými koly, který kdyby na zádi nenesl označení Transporter, tipoval bych jej na Multivan.

Caravelle 6.1

Mezistupeň mezi oholeným osobním Transporterem a nejkomfortnější verzí modelové řady T Multivanem. V roce 2022 startuje výrazně přes milion, dostupné jsou dvě hlavní linie Trendline a Comfortline. Proti Transporteru přidává možnost dvoubarevného lakování, ale především podstatné změny v interiéru. Ten má totiž plastem obložené stěny (Transporter holé plechy s překližkou) a komfortní výplň stropu s výdechy ventilace. Výchozí uspořádání sedadel je 2+2+3, zvolit lze však libovolný počet míst v rozmezí 4 až 9.

Video review

Multivan 6.1

Protože Multivan již existuje v nové generaci, ten starý je prodáván již jen s jediným pohonem, který novému zatím chybí: 2.0 TDI 150 kW DSG 4Motion. To pochopitelně značně vyšponovalo startovací cenu na 1 579 000 Kč a i ta je označována jako akční. Neakční by byla 1 937 567 Kč. A to se bavíme o nižší linii Comfortline, nad ní ještě stojí Highline a celá řada příplatkovým prvků. Nezapomenu na rok tuším 2018 či 2019, kdy Multivan startoval na osmi stech tisících. Byla to generace 6, základním motorem bylo dvoulitrové TDI naladěné jen na 63 kW, ale byl to nový Multivan! Za osm set tisíc! Vyptával jsem se tehdy ženy:

Nekoupíme si Multivana? Spokojil bych se s konfigurací za 850 tisíc.

Drahá polovička

A k čemu by nám byl?

O čtyři roky později kupujeme nového Volkswagena za stejnou cenu. Jenže už ne Multivan, ale jen Caddyho. Kdybychom ho tenkrát koupili, ještě dnes by se dal prodat za vyšší cenu, než byla kupní…

Proti nové generaci má starý Multivan výhodu v možnosti vytvoření lůžkové úpravy ze zadní trojlavice. Druhou stranou mince je obtížná manipulace s ní. Na její vyndání bude potřeba pomocník, kdežto s jednotlivými křesly v T7 si poradíte sami.

Prodloužené verze řady 6.1

Transporter a Caravelle lze objednat i v prodloužené variantě, kdy délka a rozvor náprav jsou nataženy shodně o 40 cm. Multivan již lze mít pouze se standardní délkou.


Multivan 7

Po 19 letech nová generace nejikoničtějšího současného Volkswagenu je postavená na modifikované platformě osobních vozů MQB (Modularer Querbaukasten). Kromě výšky narostl do všech směrů a celkově působí méně dodávkovitě. Jako zásadní nevýhodu proti starému vidím možnost osazení maximálně sedmi sedadly. Kdo tedy jen chce sedm míst, ale nemůže moc utrácet, vystačí si třeba s Caddy Maxi, jako my. Když oba vozy postavíte vedle sebe, rozměrové rozdíly ani nejsou příliš výrazné. U Multivanu je hlavně všechno posazené výš, kdežto Caddy má sedačky i palubní desku jen o něco málo výš než běžná osobní auta.

Zcela odlišné je uspořádání interiéru, kde Multivan dominuje samostatnými sedačkami s dlouhými kolejnicemi. Zatímco Caddy má běžné uspořádání 2+3+2, v Multivanu se trojice sedadel vejde také do třetí řady. Zrada však číhá v základním výbavovém stupni, který je pouze pětimístný a sedmimístné provedení žádá příplatek.

Honosněji a vzdušněji působící interiér umožňuje i konferenční uspořádání, tzn. umístění sedadel v prostřední řadě proti směru jízdy. Nejnižší částka za Multivan 7 je v roce 2022 1,2 milionu, stejně jako v případě předchozí generace se však jedná o částku čistě teoretickou, protože v ceníku jsou připraveny desítky lákavých příplatkových položek. Nehledě na příplatkové motorizace, neboť v základu vůz pohání zážehová patnáctistovka s odpojováním dvou válců. Dobré vědět, že vůz již vůbec neexistuje s manuálním řazením.

Zajímavé mi přijde srovnání objemu zavazadlového prostoru za třetí řadou sedaček s Caddy Maxi. Multivan má 469 litrů, ovšem měřeno až ke stropu. Caddy Maxi má 447 litrů, ovšem jen po plato, po strop je to už 650 litrů, bagáže při plném obsazení tedy odveze víc. Komu by tak byl zavazadélník Multivanu malý, může sáhnout po prodloužené karoserii. Natažení o 20 cm je sice proti minulé generaci poloviční, ale stále fajn. Rozvor zůstává nezměněný, z prodlouženého zadního převisu tedy profituje ložná plocha kufru. Příplatek činí 40 000 Kč.

Vybrané technické údaje

výroba v letech od 2021
délka (mm) 4973
šířka (mm) 1941
výška (mm) 1907
rozvor (mm) 3124
objem kufru za třetí řadou do výše rolety/plata (l) 469
objem kufru ve dvoumístném uspořádání (l) 3672
Možnost vyjímání sedadel druhé a třetí řady? Ano
Existuje i v pětimístném provedení? Ano

Video review


Mimo soutěž: ID. Buzz

Nový elektrický busík do přehledu sedmimístných auto od Volkswagenu v roce 2022 nepatří, protože zatím je v prodeji pouze pětimístná varianta. Sedmimístná verze však existovat bude a dokonce je v plánu prodloužené provedení. Výchozí kratší verze délkou zapadá mezi krátkého a dlouhého Caddyho, proti nim i proti Multivanu 7 je ovšem podstatně vyšší a širší. Kouzelný vzhled pokračuje rovněž optimisticky laděnými odstíny interiéru. Variabilita úrovně Multivanu nedosahuje.

Vybrané technické údaje

výroba v letech od 2022
délka (mm) 4712
šířka (mm) 1985
výška (mm) 1909
rozvor (mm) 2989
objem kufru ve dvoumístném uspořádání (l) 2205
Možnost vyjímání sedadel druhé řady? Ne

Video review


Co bych si vybral?

No já už si samozřejmě vybral. Zvažoval jsem trojici modelů a to Tourana, Sharana a Caddyho Maxi. Všechny šlo sehnat za podobné částky, z uvedeného trojlístku nabízel nejlepší poměr ceny a prostoru Caddy Maxi. V mém rozhodování hraje největší roli právě kritérium „nejvíc auta za nejméně peněz“. Kdybych nemusel řešit prachy, vzal bych Multivana nové generace s prodlouženou karoserií nebo si počkal na sedmimístného busíka. Z uvedeného přehledu bych si naopak nekoupil Tiguan Allspace. Ač je to jistě výborné auto, můj šálek kávy to není a mezi velkoprostorovými sourozenci nemá šanci.

Líbil se vám článek? Můžete jej sdílet:

Mohlo by vás zajímat

Objednávka VW Caddy Maxi Life 1.5 TSI

Objednávka VW Caddy Maxi Life 1.5 TSI

11. 3. 2022 14:30

Moje první neškodovka objednána 10. ledna 2022. Caddy Maxi je asi jediné nové auto pod milion pro sedm dospělých a jejich zavazadla. Dodací doba 9–12 měsíců. Proč, jak a za kolik ho kupuji? (AKTUALIZOVÁNO)…

Sedmimístná Škoda Roomster

Sedmimístná Škoda Roomster

21. 1. 2023 06:48

(AKTUALIZOVÁNO)
Také jste při příchodu Roomstera na trh čekali, že dorazí i verze pro sedm lidí? Já ano a dodnes se divím, že nepřišla. Byla příčinou koncernová politika nebo by se sedm lidí prostě nevešlo?

Přehled variant Volkswagenu Caddy 5. generace

Přehled variant Volkswagenu Caddy 5. generace

30. 1. 2024 10:25

(AKTUALIZOVÁNO O NOVINKY PRO ROK 2024)
Nevyznáte se v nabídce Volkswagenu Caddy? Nevadí, tady je přehled všech možností, které můžete zvolit. V roce 2023 došlo k výrazné redukci šíře variant. Co přinese rok 2024?

Jak zabít Tourana? Inovace pro rok 2023 nepotěší.

Jak zabít Tourana? Inovace pro rok 2023 nepotěší.

30. 1. 2024 06:51

(AKTUALIZOVÁNO PRO ROK 2024)
Nejčerstvější změny, jaké výrobce provedl na konzervativně orientovaném voze, jsou zarážející. Snaží se jimi sice zachovat aktuálnost letitého modelu, ale kdyby nedělal nic, prospěl by mu více…

Aktuální dodací lhůty Volkswagenu Caddy

Aktuální dodací lhůty Volkswagenu Caddy

26. 10. 2023 10:00

(AKTUALIZOVÁNO)
Pamatuji si, jak jsem prskal, když mi v roce 2014 slíbili Roomstera vyrobit za osm týdnů a nakonec jsem čekal o pět týdnů déle. Na podzim 2023 čekám na objednaný Volkswagen Caddy již rok a tři čtvrtě! Vyrobí jej vůbec? A jak dlouho budete čekat, když si Caddy objednáte v roce 2023?

Benzín nebo naftu do Volkswagenu Caddy?

Benzín nebo naftu do Volkswagenu Caddy?

27. 3. 2023 06:27

AKTUALIZOVÁNO: KONEC CADDY 4MOTION!
Volkswagen Caddy je už pořádná krabice a naftový motor tak dává obrovský smysl. Příplatek za něj je však absurdně vysoký, a proto neuškodí dobře počítat a srovnávat…

Zkušenosti s Fordem Grand Tourneo Connect Active 2.0 EcoBlue 90 kW AWD

Zkušenosti s Fordem Grand Tourneo Connect Active 2.0 EcoBlue 90 kW AWD

21. 2. 2023 15:53

Ačkoliv se VW Caddy 5. generace vyrábí již od roku 2020, v osobním neplechovém provedení je na českých silnicích stále vzácným úkazem. Ještě větší kuriozitou je ovšem jeho klon Ford Tourneo Connect. Jeden z mých čtenářů jím už několik měsíců jezdí a podělil se o své zkušenosti.

Co možná nevíte o Hyundai Staria

Co možná nevíte o Hyundai Staria

18. 6. 2023 08:20

O kosmické raketě jménem Hyundai Staria už jste asi četli mnohé. Sám se o ní velmi zajímám a tak přináším informace ne zcela známé…