Obyčejné vs. ergoComfort sedadlo u VW Caddy

Napsáno 13. června 2024.
Plaketa ergoComfort

Úvod

Pátá generace Caddyho má v nabídce dva typy předních sedadel. Základní a ergonomická zvaná ergoComfort. Je to tedy podobné jako u většiny modelů Volkswagen, jen s tím rozdílem, že u ostatních modelových řad se setkáte spíše s podobným, leč jiným označením: ergoActive. Rozdíl spočívá v masážních funkcích: ergoActive má, ergoComfort ne.

Caddy má ve všech výbavových stupních přední sedadla v základním provedení a i v nejvyšší výbavě Style si ergonomická žádají příplatek. Tradiční výhodou Volkswagenu je skvělá konfigurovatelnost. Nejenže je lze připlatit ke všem výbavám, ale dokonce též samostatně jen pro řidiče. Toho jsem využil já. Částečně proto, abych ušetřil a dílem kvůli tomu, abych měl srovnání.

Oba typy sedadel ve VW Caddy
Můj vůz s oběma typy předních sedaček. Tak si pojďme rozebrat rozdíly.

Možné příplatky pro lepší sezení

Částka požadovaná za ergonomické sedadlo s certifikátem německých ortopedů AGR (Aktion Gesunder Rücken = akce zdravá záda) není vysoká. Pouze v první výbavě jsou příplatky o něco vyšší, protože základní sedačky jsou zde bez bederních opěrek, sklopných stolečků a spolujezdcova bez výškového nastavení, což se do příplatku promítá.

  Caddy Life Style
Výškové nastavení sedadla řidiče
Výškové nastavení sedadla spolujezdce (3L3) 4 420 Kč
Bederní opěrky vpředu, manuálně stavitelné (7P4) 4 709 Kč
Sedadlo řidiče ergoComfort (PZ1) 8 470 Kč 4 875 Kč 4 875 Kč
Sedadlo řidiče a spolujezdce ergoComfort (PZ5) 11 940 Kč 8 304 Kč 8 304 Kč
Vyhřívaná přední sedadla (ZVC) 14 395 Kč 14 395 Kč 14 395 Kč

* Všechny ceny včetně DPH dle ceníku z května 2024.

Z tabulky příplatků plyne, že ergo sedačka se vyrábí se všemi typy čalounění, tedy Double Grid v Caddy, Trialog v Life a Artvelour ve Style. Jedinou výjimkou je odporný celokonženkový potah Pure Diamond, ale ten je naštěstí volitelnou záležitostí určenou pro taxikáře, zdravotníky apod.

Co mají oba typy sedadel společné:

  • Vypadají úplně stejně! Rozměry, tuhost výplně a tvarování sedáku i opěradla jsou totožné. U sedáku se jen velice nepatrně liší bočnice v přední části.

  • Shodná je též hlavová opěrka, která v obou případech umí pouze výškové nastavení. Skvělé podélně posuvné opěrky známé z jiných modelů VW se v Caddy nevyskytují. Mně osobně opěrky v Caddy nevadí, zdají se mi dobré. A to jsem prosím zhýčkaný právě tou posuvnou, kterou jsem si dokoupil do Roomstera.

    Nad touto základní pozicí hlavové opěrky jsou další čtyři aretované. Celkový rozsah výškového nastavení činí 6,5 cm. Mně vyhovují tvarem, umístěním i tuhostí.
  • Nastavení sklonu opěradla řidiče růžicí, pomocí které lze sklon nastavit jemněji než v případě páčky. U spolujezdce je růžice pouze u výbavy Caddy. Life a Style mají páčku z důvodu schopnosti překlopit opěradlo dopředu pro vytvoření delší ložné plochy.

    Růžice pro nastavení sklonu opěradla
    Opěradlo řidiče se vždy ovládá růžicí.
    Páčky zboku opěradla spolujezdce
    Spodní páčka sloužící pro nastavení sklonu opěradla spolujezdce není důsledkem volby mezi ergo či obyčejnou sedačkou, nýbrž se váže k možnosti překlopit celé opěradlo dopředu.
  • V případě potahů Trialog a Artvelour nesou na svých opěradlech sklopné stolky a kapsičky.

  • Za příplatek 1 116 Kč lze spolujezdcovu sedačku vybavit kotvami Isofix včetně ukotvení TopTether.

    Kotvy Isofix na sedadle spolujezdce
    Kotvy Isofix.
    Kotva TopTether na sedadle spolujezdce
    Kotva TopTether.
  • Mohou i nemusí být vyhřívaná.

Co má ergoComfort navíc:

  • Výsuvnou přední část sedáku umožňující prodloužení až o 6 cm. Odstupňování jednotlivých pozic je velmi nahusto, zde vidíte všech deset aretovaných pozic:

    Výsuvný sedák v pozici 1 Výsuvný sedák v pozici 2 Výsuvný sedák v pozici 3 Výsuvný sedák v pozici 4 Výsuvný sedák v pozici 5 Výsuvný sedák v pozici 6 Výsuvný sedák v pozici 7 Výsuvný sedák v pozici 8 Výsuvný sedák v pozici 9 Výsuvný sedák v pozici 10
  • Lépe stavitelnou bederní opěrku. U ergoComfort se nastavuje elektricky ve svislém i podélném směru, kdežto u základního sedadla páčkou nastavujete pouze podélný směr (zda tlačí do zad více či méně).

    Ovladač elektrické bederní opěrky
    Ovladač elektrického nastavení bederní opěrky nahoru/dolů a dopředu/dozadu u ergoComfort.
    Páčky zboku opěradla spolujezdce
    Horní páčka slouží k manuálnímu ovládání bederní opěrky u základního typu sedadel.
  • Nastavitelný sklon sedáku. Důležitá věc pro řidiče, co si potrpí na podepřená stehna. Provádí se páčkou vlevo vpředu. Krajní polohy vidíte na fotkách.

    Nastavení sklonu sedáku
    Nejostřejší úhel sedáku.
    Nastavení sklonu sedáku
    Nejtupější úhel sedáku (à la Dacia).

Nevýhody ergoComfort:

  • Nejde kombinovat s odkládacím šuplíkem. Zůstává pod ní velký nevyužitý prostor.

    Výsuvný šuplík pod obyčejnou sedačkou. Jako jediná schránka ve voze má dokonce výstelku.
    Předek ergoComfort sedadla
    Spodek ergoComfort sedačky. V pravém dolním rohu fotky vidíme páčku pro sklon sedáku. K nastavení délky sedáku se používá madlo na jeho čelní stěně.
  • V případě ergoComfortu u spolujezdce odpadá možnost překlopit opěradlo dopředu.

    Tohle s ergoComfortem neuděláte.

Rozměry předních sedadel

  obyčejné ergoComfort
délka sedáku (mm) 520 520–580
šířka sedáku (mm) 500 500
výška opěradla (mm) 680 680
šířka opěradla (mm) 500 500

Čeho se v Caddy vůbec nedočkáte:

  • Dvouose stavitelných hlavových opěrek.

  • Sportovních sedadel s výraznějším bočním vedením.

  • Masážní funkce.

  • Odvětrávání.

  • Elektrického nastavování.

  • A logicky ani paměti.

Závěr

Absence jmenovaných pokročilých dovedností má za následek, že příplatek za ergonomická sedadla zůstává na příjemně nízké úrovni. Pokud vás zajímá můj názor, pak já osobně jsem s ergoComfort sedačkou spokojený a příplatku nelituji. Zároveň ale nelituji ani toho, že u spolujezdce mám sedačku obyčejnou, protože jsem tím něco ušetřil a ještě zachoval šuplík, což se v rodinném autě hodí. Ani manželka se nemusí cítit ošizená, protože bederní opěrku (ačkoliv jednodušší) stále má. Pevná délka sedáku ji při výšce 156 cm také nemusí trápit.

Myslím tedy, že pokud sedačku spolujezdce nebude pravidelně obsazovat dlouhonohá osoba, která ocení přidané možnosti nastavení sedáku, pak si volbou ergonomické sedačky spolujezdce spíše uškodíte, neboť celkem utrpí praktičnost rodinného vozu. Takže jestli ergo sedačku žádnou, jednu nebo obě si už musíte rozmyslet sami.

Sedačka spolujezdce v základní výbavě
Ještě zajímavost závěrem: takhle vypadá nejobyčejnější sezení pro spolujezdce ve VW Caddy. Bez jakékoliv bederní opěrky a páky výškového nastavení. Vyskytuje se výlučně v základní výbavě, pokud jste nic nepřiplatili. Avšak aspoň tu je „kolečko“ místo páčky pro polohování opěradla.
Líbil se vám článek? Můžete jej sdílet:

Mohlo by vás zajímat

Vliv výbavy na hmotnost u Volkswagenu Caddy

Vliv výbavy na hmotnost u Volkswagenu Caddy

1. 2. 2023 07:36

Jedním z důvodů, proč jsou auta dnes tak těžká, je množství výbavových prvků, které dřív buď neexistovaly nebo za ně málokdo připlácel. Pojďte se podívat, kolik vlastně ta která výbava navíc váží a jak tím klesá užitečná hmotnost vozu. Zdokumentováno na Volkswagenu Caddy páté generace.

Roomster facelift vs. předfacelift

Roomster facelift vs. předfacelift

18. 4. 2022 07:17

V čem spočívají rozdíly mezi původním a faceliftovaným Roomsterem? Jen o designu to rozhodně není! A víte, že upravené provedení se vyrábělo dokonce déle, než to původní?