Škoda Roomster 1.2 TSI - servisní prohlídky, reklamace, závady

Seznam všech návštěv mého Roomsteru v servisech. Kromě běžné údržby vozu je zde zajímavé především množství reklamací v rámci pětileté záruky na 100 000 km a také zkušenosti s různými autorizovanými servisy. Záznamy jsou číslované a řazené proti proudu času (od nejnovějšího). Ale můžete si to tady překliknout:

19Znovu grilované kuře

říjen 2023 stáří auta 8 let a 7 měsíců najeto 193 000 km Auto Červený (Mariánské Lázně)

Potřetí při stejné situaci vidím na přístrojovém štítu oranžovou kontrolku grilovaného kuřete. Znovu při dálniční stotřicítce. Auto aspoň nepadá do nouzového režimu. Po diagnostice dostávám od technika informaci, že příčina je v korozi regulace turbodmychadla. Lze jí vyměnit samostatně za zhruba 8 000 Kč, ale není prý nutné to zatím řešit. Kontrolka se prý občas může rozsvítit (bohužel už poté nezhasne), ale elektronika si s tím poradí a auto nezastaví. Pokud by motor padl do nouzového režimu, stačí jej vypnout a zapnout. Zatím to tedy nechávám být.

Současně dávám zkontrolovat těsnost dvou zimních kol, protože je trápí pozvolný únik tlaku. Může za něj odlupující se stříbrný lak litých disků, kolem kterého vzduch uniká. Pro jistotu vyměněny ventilky a pak samozřejmě vyvážení.

Cena za diagnostiku a pneuservis byla dohromady 689 Kč.

18Hučení od kol a grilované kuře

září 2023 stáří auta 8 let a půl roku najeto 190 335 km Auto Šídlo (Horoměřice)

Už od jara slýchám v rychlostech mezi 40 a 110 km/h zvláštní periodické hučení od kol. Zvuk připomíná odvalování levných čínských pneumatik. Jenže obuté jsou kvalitní letní Nokiany, skoro nové a vyvážené. Moje obavy směřovaly také k nějakému problému po výměně servořízení letos na jaře (viz předchozí záznam), protože krátce po ní začal být pazvuk slyšet. Dlouho se mi s tím nechtělo do servisu, až jsem to spláchl jedním vrzem v polovině září kvůli jiné závadě. Při jedné dálniční cestě počalo na přístrojovém panelu svítit oranžové grilované kuře, řečeno správně „výstraha závady v systému kontroly výfukových plynů“. Auto však normálně bez jakékoliv změny jelo dál. Když se rozsvítilo naposledy v červnu 2021, padl motor do nouzového režimu, avšak kontrolka zhasla při příštím nastartování. Tentokrát svítila stále.

Kontrolka závady systému kontroly výfukových plynů
Oranžová kontrolka lidově přezdívaná „grilované kuře“ značí problém v systému kontroly výfukových plynů. Na mém Roomsteru 1.2 TSI mě vyděsila již dvakrát. Pokaždé při rychlém letu dálnicí za horkého počasí.

Závada byla softwarová. Autoservis přenastavil hodnoty plnicího tlaku turbodmychadla. Po tomto zákroku se mi zdá, že motor maličko ožil. Nic zásadního, ale jako by pár koníků znovu našlo chuť do života. Hukot kol měl příčinu v opotřebovaném ložisku pravého předního kola. Po výměně je mírnější, ale nezmizel úplně. Tuším, že ložisko na levé straně to už bude mít také brzy za sebou.

Servis byl poprvé provedený u Auto Šídlo v Horoměřicích u Prahy. Pochvalu zasluhují za rychlé jednání a přišlo též vhod, že ložisko originální kvality měli skladem. Jen si mohl zdejší technik odpustit nejapnou poznámku při aplikování slevy z šekové knížky. Cena za opravu dvou uvedených závad byla celkem 6 572 Kč.

17První skutečně drahá závada

duben 2023 stáří auta 8 let a 1 měsíc najeto 178 000 km Auto Červený (Mariánské Lázně)

Krátce po návratu z Chorvatska se zčistajasna rozsypalo servořízení. Závada na něm je samozřejmě ta nejhorší možná: vytekl olej skrze nalisované, samostatně nevyměnitelné simerinky. Opravu lze provést pouze výměnou celého řízení za nové. Pochopitelně mě zajímalo, jak k tomu mohlo dojít, zda si takovou závadu lze přivodit nešetrným zacházením či dokonce, zda je možné provést sabotáž. Teď si asi ťukáte na čelo, jenže okolnosti, při kterých k závadě došlo, jsou poněkud kuriózní.

To takhle jednou ráno parkuji plně funkčního Roomstera na parkoviště před showroomem Hyundai. Po třech hodinách si jej vyzvedávám a okamžitě slyším divné zvuky zpředu. Zatím tomu nevěnuji velkou pozornost, za městem si však všímám, že řízení klade zvláštní odpor. Při dalším parkování už jsem nevytočil zatáčku, od kol slyším jen chroupání a posilovač už mi nepomáhá.

Odpověď přejímacího technika byla očekávatelná. Zvenku se to zničit nedá, serva prostě při tomto nájezdu mohou odcházet vlivem opotřebení. Ale že se to stalo zrovna před Hyundaiem, mi připadá skoro komické.

Vyteklý olej z posilovače řízení
Vyteklý hydraulický olej z posilovače řízení.

Manévrovat s Roomsterem bez posilovače není jako lízat med. Kvůli velké hmotnosti, relativně širokým kolům a menšímu volantu se nadřu podstatně víc než u Favorita. Nové servořízení s objednacím číslem 6Q1423055BN vyšlo po 15% slevě z šekové knížky na rovných 20 000 Kč + hydraulický olej, pomocný materiál a práce dohromady za dalších 4 800 Kč.

Řízení TRW (6Q1423055BN) Řízení TRW (6Q1423055BN)
Nové řízení TRW.
Zavařený držák výfuku
V servisu současně zavařili urezlý držák výfuku, který před měsícem odhalila technická kontrola. Za to chtěli osm stovek.

Opětovně byly zkontrolovány zadní bubny, protože i po vyčištění zůstává viset ruční brzda. Po nočním stání už zadní kola jedou smykem, než se po několika metrech čelisti odlepí.

Přejímací technik doporučuje

Nenechávejte zataženou ruční brzdu. Radši stočte kola a nechte zařazenou jedničku.

To je mi teda rada. Sedm let s ručkou žádný problém a teď mám radši mordovat rozvodový řetěz.

A neničím tím rozvodový řetěz?

Přejímací technik

To vůbec.

Nejsem automechanik, tak jsem se nehádal. Ale spíš nechám za čas bubny a čelisti vyměnit za nové.

Ještě na poslední věc si vzpomínám. Technik říkal, že prý už začíná být problém se sháněním originálních náhradních dílů na Roomstery. Prý už je to starý model, do škodováckých servisů s ním jezdí málokdo a Škodovka už některé díly přestává dodávat. Ano, začal se sice prodávat již v roce 2006, tedy před 17 lety, ale skončil teprve před osmi. Aby začal být problém se zásobováním teprve u osmiletého vozu, se mi skoro nechce věřit. Ale je fakt, že ten nový posilovač řízení, který mi namontovali, byl na centrálním skladě předposlední.

Nový zadní díl výfuku po 14 dnech
Mimochodem takhle vypadal krásný nový výfuk, jejž jsem fotil v minulém příspěvku, po dvou týdnech provozu. Originální díl Škoda. Hnus.

Přehled peněz nastrkaných do údržby a oprav Roomstera za poslední měsíc a půl:

Nová autobaterie 1 679 Kč
Servis před Chorvatskem (výfuk, brzdy, náhradní klíč, dezinfekce klimatizace, kabinový filtr, prohlídka) 15 019 Kč
Zavařený držák výfuku 802 Kč
Výměna servořízení 24 806 Kč
Nový motorový olej a filtr (výměna svépomocí) cca 1 300 Kč
Celkem 43 606 Kč

A to ještě nepočítám výpalné vybírané státem skrze STK. Věk a nájezd jednoduše začínají být znát. Ptáte se, zda po příjezdu nového Volkswagenu Caddy půjde Roomster z domu? Ne, zůstane s námi.

16Výměna spotřebních dílů, STK a nový náhradní klíček

březen 2023 stáří auta 8 let najeto 175 000 km Auto Červený (Mariánské Lázně)

Před dlouhou cestou do Chorvatska, ale především před absolvováním další STK, musel Roomster na výměnu některých spotřebních dílů. Řada přišla na nové přední brzdy a nový zadní díl výfuku. Nad stavem obou částí by jinak na STK určitě dost brblali. Přední brzdy jsou tak na autě již třetí, první výměna proběhla v prosinci 2018 při stavu 91 000 km. Ještě nikdy se mi u žádného auta nestalo, že bych měnil jen destičky. Vždy kompletní brzdy kvůli rezavým kotoučům.

Preventivně byla vyměněna i původní 44Ah baterie značky Exide. Zatím s ní sice žádný problém nebyl (Roomster nemá inteligentní dobíjení), ale taková věc by se měla vyměnit dřív, než auto zůstane někde stát. Nová byla originálním dílem Škoda (tentokrát značka Varta vyrobená v ČR) s kapacitou opět 44 Ah. Koupena na škodováckém e-shopu, kde zrovna probíhala slevová akce na autobaterie. Vyšla na příznivých 1 679 Kč.

Nové přední brzdy Nový zadní díl výfuku Nová autobaterie Varta 44Ah

Dále byly vyčištěny zadní bubnové brzdy, protože ruční brzda po delším parkování vázla, vydezinfikována klimatizace včetně výměny pylového filtru a provedena celková kontrola vozu. Při té bylo zjištěno, že Roomster je zdravý, takže vlastně nebylo zjištěno nic.

Proto mě překvapilo, když mi hned druhý den na pravidelné STK ukazovali urezlý držák výfuku. Nechápu, jak tedy probíhala kontrola v autorizovaném servisu, kde to řečeno právnickým slangem „neviděli, ale vidět mohli a měli“. Nejenže měnili část výfuku kousek za tímhle držákem, ale ještě dostali za úkol celé auto zkontrolovat. To mě naštvalo.

Jo, ještě doplňuji cenu za servis: 15 019 Kč. Je v ní započítaná i kuriózní věc: nový náhradní klíč. Na podzim jsem někde ztratil klíč od auta včetně dálkového ovladače garážových vrat. Jaké s tím bylo trápení, nyní rozepisovat nebudu, každopádně nový klíč od auta vyšel včetně kódování asi na 2 100 Kč. Při objednávce chtěli v servisu vidět mou občanku a techničák.

15Oprava výfukového potrubí a výměna svíček

září 2022 stáří auta 7 a půl roku najeto 167 000 km AUTOspektrum 2000 (Mariánské Lázně)

Auto začalo zničehonic po nastartování i při jízdě dunět a znělo mi to jako prasklý výfuk. Jen mi přišlo divné, že zvuk vychází od motoru. Dal jsem to poslechnout servisnímu technikovi v autorizovaném servisu a ten měl jasno po vteřině.

Přejímací technik

To je vlnovec. Škodovka jej bohužel nedodává samostatně. Pouze celé výfukové potrubí, jenže je drahé. Vlnovec koupíme v Auto Kelly a jeho výměna pak vyjde do čtyř tisíc korun.

Mimochodem to bylo v Autospektru 2000, kam jsem zavítal asi po 12 letech. Naposledy jsem tam servisoval dvojkovou Octavii. Musel jsem toho záhy nechat, protože nekvalita provedených prací, ušmudlaný vnitřek vozu po každém úkonu a kyselé ksichty personálu se nedaly dál snášet. Zajímalo mne, zda se po tolika letech něco změnilo. Nepříjemné jednání bohužel zůstalo, ačkoliv se změnil personál i prostředí. Zajímavé.

Závadou byla nakonec maličkost, prasklá dvojitá spona výfuku. Zároveň vyměnili zapalovací svíčky, protože staré už byly v autě 55 000 km. Cena po 10% slevě na díly z šekové knížky byla celkem 3 201 Kč, k tomu zdarma odstraňovač hmyzu a škrabka na led. Ale takových už mám plnou garáž.

14Práce na přední nápravě

červen 2022 stáří auta 7 a čtvrt roku najeto 162 040 km Auto Červený (Mariánské Lázně)

Zpomalovací prahy už fakt musím začít přejíždět jako člověk. Příšerně nerad před nimi brzdím, abych nemařil kinetickou energii, takže často je přeletím opravdu nevybíravým způsobem a žasnu, jak třeba před koncem vyfrézovaného úseku jsou majitelé esúvéček schopni skoro zastavit, aby si ho náhodou nepoškodili.

Ušetřená kinetická energie si však samozřejmě postupně vybírá daň jinde – na přední nápravě, která mými přelety příčných schodů trpí a každou chvíli řeším pazvuky či vůle. Nyní mi v servisu přichystali účet na 4 835 Kč za výměnu levého kulového čepu, levé tyčky řízení a seřízení geometrie. Ta tyčka řízení mě hned dvakrát překvapila: jednak byla již jednou měněna před necelými dvěma lety, a pak, když mi servisák řekl, že „originální nebyla v Boleslavi skladem, tak jsme jí koupili v Auto Kelly“. Pak věřte těm proklamacím, že autorizované servisy používají výhradně originálních dílů.

Nový kulový čep a tyčka řízení na levé straně.

13Nové náplně před zimou

listopad 2021 stáří auta 6 let a 8 měsíců najeto 150 000 km Auto Červený (Mariánské Lázně)

Doma provedena výměna oleje a filtru přesně po 15 000 km od minula a k tomu dolití asi čtvrtlitru ředěné chladicí kapaliny G13, jejíž hladina byla pod ryskou MIN. O pár týdnů později zamířil Roomster do servisu na sofistikovanější práci:

 1. Výměna brzdové kapaliny po dvou letech.
 2. Výměna náplně v servořízení (poprvé).

Požadavku na výměnu oleje v servu se přejímací technik podivil. Můj požadavek pramenil z podivných reakcí volantu v táhlých levotočivých začátkách, na jejichž konci se vystřeďoval příliš horlivě. Bylo to nepříjemné a ačkoliv po nějaké době toto chování samo zmizelo, domnívám se, že nová náplň posilovači řízení jistě neuškodí. Oba úkony vyšly lacino – 1 808 Kč. Zásluhou šekové knížky jsem si spolu s fakturou odnesl i originální Škoda autošampon s voskem.

12Trojice preventivních úkonů

červen 2021 stáří auta 6 a čtvrt roku najeto 143 500 km Auto Červený (Mariánské Lázně)
 1. Vyčištění zadních bubnových brzd + seřízení chodu ruční brzdy. Těžký Roomster má podle mého názoru brzdy dimenzované jen hraničně, takže nezanedbávám jejich pravidelnou údržbu. Vždy, když se náhodou svezu strejdovou dvojkovou Octavií či taťkovým Yetim, žasnu, jak ta auta úžasně brzdí.
 2. Výměna pěnových dorazů zadních tlumičů. Ty se po letech běžně rozpadají. Když je necháte rozdrolit, prachovka, která na nich drží, začne propoustět prach do pístu. Vykoledujete si tím zničený tlumič.
  Nové dorazy zadních tlumičů
 3. Změření rozvodového řetězu. Přípustné prodloužení je 74 mm. Kolik myslíte, že naměřili u mě po šesti letech a 140 tisících km? 73,5 mm. Je to o fous, ale ještě v normě. Takže počítám, že tak za rok přijde čas na výměnu. Jen pro zajímavost: řetěz jsem nechal měřit i v lednu 2018, přesně při polovičním nájezdu. Tehdy měl 72,2 mm. Je na tom krásně vidět, že i tyto modifikované silnější řetězy se postupně vytahávají, ale není to tak rychlé, jak tomu bývalo původně.

V servisu zůstalo mých 3 686 Kč. V šekové knížce padla volba na lešticí vosk.

11Jen cílené úkony místo pravidelné servisní prohlídky

podzim 2020 stáří auta 5 a půl roku najeto 133 000 km Auto Červený (Mariánské Lázně)

Po návratu z dovolené v Chorvatsku zamířil Roomster do servisu na seřízení geometrie, odstranění vrzání a bouchání z přední nápravy a výměnu řemene příslušenství. Ve vlhkých ránech už řemen pískal a tak myslím, že po pěti a půl letech a sto třiceti tisících kilometrů nebylo co oddalovat. Nový mě vyšel na 1 222 Kč i s prací. Na přední nápravě zjistili vůli v levé tyčce řízení (to je ten můj odpor k brzdění před retardéry a vyfrézovanými úseky). Tyčku neměli skladem. Geometrii nemělo smysl dělat před rozebráním nápravy a též kvůli sjetým gumám. Jezdím totiž stále na pneumatikách Hankook Optimo K415 z prvomontáže. Dezén na krajích už má sotva milimetr, ale hlavní středové drážky pořád kolem tří. Výdrž mají vskutku obdivuhodnou, protože si vzpomínám, že na Octavii byly prvomontážní pneu Continental EcoContact 3 v podobném stavu kolem 90 000 km. V obou případech se samozřejmě střídaly se zimní sadou.

Po měsíci (začátkem listopadu) už byl Roomster přezutý, dodělala se tedy ta tyčka řízení + ještě pro jistotu nové silentbloky ramen a ta geometrie. To vyšlo na 7 254 Kč po 10% slevě na díly z šekové knížky. Je v tom započítáno i 50 časových jednotek za nulování servisního a olejového počítadla, o které jsem požádal. Zaplatit půl hodiny práce navíc (hodina má ve škodováckých servisech 100 jednotek) je pro mě dostatečným impulsem pro zakoupení nějaké vlastní diagnostiky, abych mohl intervaly nulovat sám.

10Velký stotisícový servis

listopad 2019 stáří auta 4 roky 8 měsíců najeto 112 200 km Auto Červený (Mariánské Lázně)

Před zimou jsem Roomsteru naplánoval rozsáhlý servis. Ne kvůli tomu, že začíná zima, ale proto, že má za sebou prvních 100 tisíc km a blíží se stáří pěti let. To je vhodný moment k provedení některé specifické údržby.

Dle servisního plánu:

 • Nové zapalovací svíčky - jejich cena mě zase jednou dostala do kolen. I s 10% slevou z šekové knížky stojí už přes 500 Kč za kus! Násobte čtyřmi a přičtěte cenu práce. Příště si je vyměním sám.

 • Nová brzdová kapalina.

 • Měl být i nový filtr sání, ale ten jsem si měnil doma už dřív.

Nad rámec servisního plánu:

 • Dezinfekce klimatizace + nový kabinový filtr.

 • Nová chladicí kapalina. Čistě z preventivních důvodů. Škodovka tvrdí, že kapalina je doživotní. Výrobce té kapaliny její životnost omezuje na 5 let či 250 tisíc km.

 • Nový palivový filtr. U benzinových aut to obvykle není potřeba, ale jistota je jistota.

 • Čištění škrticí klapky. Táta měl potíže u svého Yetiho se stejným motorem - za jízdy se mu rozsvěcela kontrolka stabilizace a motor odmítal jet. Vyčistili mu tu klapku a byl klid. Takže já ji nechal vyčistit preventivně.

 • Čištění předních i zadních brzd. Hlavně proto, že při dobrzďování pískaly. Vyčištění však nepomohlo a nakonec tomu učinilo přítrž opakované zatáhnutí za ruční brzdu během jízdy.

 • Výměna tyček stabilizátoru. Něco klepalo od přední nápravy. Říkal jsem si, že by to mohly být ty tyčky, už toho přeci mají za sebou hodně. Vzpomínám si na problémy prvních Roomsterů v roce 2006, kde se systémově měnily už třeba po 3 tisících km, než přišla jejich robustnější náhrada. Tyčky mi tedy vyměnili, ale klepání se ozývá furt.

Po 10% slevě na díly ze šekové knížky to všechno stálo 9 580 Kč. Je to dost, ale Roomster může bez obav vyrazit do další pětiletky.

9Výměna motorového a převodového oleje

červenec 2019 stáří auta 4 roky 4 měsíce najeto 105 500 km Auto Červený (Mariánské Lázně)

Na konci července se nájezd od posledního olejového servisu vyhoupl na 16 000 km, takže byl ideální čas na nový olej. Protože Roomster zároveň překonal hranici jednoho sta tisíc, dopřál jsem nový olej i převodovce. Její náplň je oficiálně celoživotní, ale kdo má své auto rád, nenechá se tím chlácholit. Její výměna ostatně není nic náročného ani drahého. Litr originálního převodového oleje Škoda specifikace SAE 75W-90 s objednacím číslem G06 072 6A2, který je určený do pětistupňových manuálních převodovek, mě na internetu stál 347 Kč. Do nejběžnější převodovky MQ200 je ho potřeba dva litry. Výměna převodovce rozhodně prospěje, řadí teď krásně hladce.

Autorizovaný servis Auto Červený provedl výměny obou náplní, jež jsem mu dodal sám. Za práci jsem tak v servisu nechal jen 1 239 Kč a to je v této částce ještě zahrnutý olejový filtr. Ukazuje se, že zkrátit natažené 30tisícové intervaly výměny oleje na polovinu nemusí vyjít finančně nijak hůř. Za předpokladu, že servis necháte jen provést práci a náplň si koupíte jinde.

8Poslední tři reklamace před vypršením záruky na 100 000 km

duben 2019 stáří auta 4 roky 1 měsíc najeto 99 000 km Auto Červený (Mariánské Lázně)

V datech 8. a 24. dubna při nájezdu kolem 99 tisíc km proběhly poslední reklamace v rámci prodloužené záruky na 100 tisíc km. Po zimních reklamacích v Porsche Plzeň, které měly nulový efekt, jsem už další podstupovat nechtěl, byť by bylo co reklamovat. Díky vstřícnosti garančního technika v dalším nově navštíveném servisu Auto Červený v Mariánských Lázních se však věci seběhly takto:

Při teplotách lehce nad nulou mě opět začaly štvát vrzající silentbloky na předním stabilizátoru. Už jsem je jednou reklamoval v 60 tisících km a tak jsem se objednal na jejich výměnu či vyčištění a promazání. Výměnu na záruku jsem nepožadoval, chtěl jsem si ušetřit dohadování i zkrátit celý proces návštěvy servisu. Překvapilo mě, když mi technik zcela samozřejmě řekl, že se to vymění v rámci záruky, která je stále platná. To mě neskutečně udivilo, protože takové jednání bohužel není v autorizovaných servisech běžné. K tomu pro jistotu promazali i silentbloky ramen, takže by mohl být zase tak na rok či dva pokoj.

Řeč poté padla i na další reklamace, které byly v minulosti vyřizovány, a technik mě opět překvapil nabídkou, že se je mohou pokusit vyřešit, než záruka skončí. Jednalo se o rachotící roletku panoramatické střechy, rezonující výplň spolujezdcových dveří a vrzání volantu při zapnutém pravém blinkru.

Je zajímavé, že tyto opravy jim zabraly jen dva dny, zatímco v Porsche jich potřebovali jedenáct.

Výsledky:

Roletka - prý tam nemá vůbec co rachtat. Příčinou je sluneční stínítko, které klepe o strop. A jak je přední roletka roztažena, tak se zvuk ozývá hlasitěji. Poté jsem ujel dalších tisíc kilometrů a není to pravda. Rachotí nejspíš návin roletky, sluneční clona s tím nesouvisí. Druhý servis, který si s tím neporadil.

Výplň dveří - opět pro mě nečekané vysvětlení - rezonance vzniká mezi plastem dveří a palubní deskou. Můžu si tam prý na místo dotyku nalepit kousek filcu a přestane to. Kousek filcu jsem tudíž nalepil a nepřestalo to. Tedy opět nevyřešeno.

Vrzající sloupek řízení při pravém blinkru - do třetice podivné vysvětlení. Vržou prý špatně docvaknutá tlačítka ve volantu. Usadili je tam pořádně a pro jistotu podmázli. Ale jak to, že to vrzalo i s původním volantem, aniž jej kdy kdo rozebíral? Vrzat to teď ale přestalo.

Tento autorizovaný servis tedy úspěšně odstranil jen jeden pazvuk ze tří.

7Výměna kotoučů a destiček

prosinec 2018 stáří auta 3 roky 10 měsíců najeto 91 466 km Porsche Plzeň Lochotín

Divím se, že servis navštívený před měsícem neměl ke stavu předních brzd žádných námitek. Po překročení hranice 90 tisíc kilometrů začaly při brzdění z rychlostí nad cca 70 km/h hučet a vibrovat. Asi by se dalo ještě pár měsíců jezdit, ale protože tyto projevy z hloubi duše nenávidím, objednal jsem výměnu bez prodlení. Jejich životnost sice nebyla nijak zázračná, ale zároveň ani vysoce podprůměrná, zvlášť když uvážíme, kolik práce malé přední kotouče mají u těžkého Roomsteru s bubny vzadu. Cena v Porsche byla 6 487 Kč. Slevu z šekové knížky jsem nedostal - Roomster ještě nedosáhl čtyř let.

6Čtvrtá servisní prohlídka a několik reklamací

listopad 2018 stáří auta 3 roky 9 měsíců najeto 90 000 km Porsche Plzeň Lochotín

Servisní prohlídka

 1. Úkony dle servisního plánu:
  • Výměna kabinového filtru s aktivním uhlím.

 2. Úkony nad rámec servisního plánu, jež jsem si vyžádal:
  • Výměna oleje po 17 000 km - olej vlastní Castrol EDGE Titanium FST 5W-30 LongLife. Cena za čtyři litry z e-shopu byla 838 Kč včetně poštovného. Ze srandy jsem se v servisu zeptal, kolik stojí jejich olej. Řekli mi stejnou částku, ovšem jen za litr.

  • Seřízení geometrie - auto už dost táhlo doprava (volant byl nakřivo). Seřízení je znát. Ale mohli mi dát aspoň protokol.

  • Dezinfekce klimatizace a doplnění chladiva.

  • Čištění bubnových brzd - je zajímavé, že toto v servisním plánu na mladší ročníky Roomsteru je, přesto to servisy nedělají. První čištění tedy u mě proběhlo až po 3,5 letech na můj výslovný požadavek.

  • Výměna tlačítka na loketní opěrce - původnímu se zlomila jedna nožička. Nové tlačítko má jinou povrchovou úpravu a je trochu tmavší. Starší bylo jemnější na dotek, avšak povrchovou vrstvu šlo oškrábat nehtem.

  • Doma jsem si ještě vyměnil filtr sání. Naposledy byl měněn v 55 tisících a podle servisu jej stačí měnit každých 60 tisíc km. Chci měnit častěji.

Tyto úkony stály 5 175 Kč. Cena se mi jeví jako velice přijatelná s přihlédnutím k tomu, že jsem byl v Porsche. Vysvětlení vidím jednak v 15% slevě na práci a 5% slevě na díly (protože jsem u nich Roomstera koupil) a také mi nejspíš neúčtovali všechno. Aspoň se tak po zkontrolování faktury domnívám.

Reklamace

Už za 10 000 km mi skončí prodloužená záruka, takže se snažím vyreklamovat, co se dá. Tentokrát jsem se zaměřil na rezonance. Legrační je, že po příjezdu do servisu žádný pazvuk není slyšet. To se mi stává pokaždé.

 • Rezonance výplně pravých předních dveří na hrubém povrchu. Prý byla uvolněná plastová příchytka. Výplň však rezonuje dál. Ach jo.

 • Rachocení přední roletky panoramatické střechy v roztaženém stavu. V servisu si nebyli jistí a nechtělo se jim rozebírat strop zbůhdarma, takže pořídili nahrávku a poslali do Boleslavi na posouzení. Následně se rozebrání stropu nevyhnuli kvůli vymezení vůle pojezdu rolety. Že ovšem musí bílou stropní výplň rozebírat špinavýma prackama, to mě vždycky rozčílí. A po pár dnech začala roleta rachotit znovu. Panebože.

 • Vrzání od volantu při nízké rychlosti a zapnuté pravé směrovce. Servisák to svedl na vyměněný volant (nábojka prý místy škrtá o kryt). Protestoval jsem, protože když jsem se do servisu objednával a tuto reklamaci hlásil, měl jsem ještě volant původní. Navíc nemůže být příčina ve volantu, když se vrzání projevuje jen při zapnuté pravé směrovce. Něco se s tím prý snažili provést. Pár dní opravdu bylo ticho, ale už to vrže zase.

Úspěšnost vyřešených reklamací pazvuků tedy dosáhla po 11 dnech v servisu 0 %.

Dlouhodobě u mě roste rozladěnost z kvality práce i přístupu autorizovaných servisů. Od technika opravdu nepotřebuji při reklamaci vrzání slyšet otázky jako „Nemáte absolutní sluch?“ či radu „Já bych si zapnul rádio“. Dovedu si představit, že po skončení záruky se zařídím po svém. Některé věci zvládnu udržovat sám (např. výměnu žárovek, vzduchového a kabinového filtru) a další bych se chtěl naučit (třeba výměnu oleje a svíček). Na složitější věci bych si rád našel nějakou pečlivou dílnu. Třeba některou, co se pravidelně objevuje v bazarové rubrice Světa motorů.

5Třetí servisní prohlídka + vyřešení reklamací

prosinec 2017/leden 2018 stáří auta 2 roky 10 měsíců najeto 73 500 km Auto Schöner Tašovice

Nad rámec prohlídky jsem nechal vyměnit brzdovou kapalinu, ačkoliv dle servisní knížky to stačilo udělat až po třech letech v březnu 2018. Prohlídka stála 1669 Kč + 646 Kč za olej i s dopravným. Podotýkám, že si vždy do servisu nosím vlastní olej. Pro mě je totiž rozdíl, jestli za litr stejného oleje dám 200 Kč nebo 1000 Kč.

Reklamace

 • Vrzající vzpěra pátých dveří - pár dnů před servisem jsem to vrzání už nemohl snést a tak jsem namazal písty vazelínou. Kupodivu to vydrželo déle než jeden den (jako u předchozích maziv) a tak když jsem přijel do servisu, vzpěry nevrzaly. Takže jsem s reklamací nepochodil. V servisu mi však poradili, abych to nahrál na mobil, pokud by to začalo zase vrzat, a tím bude důkazní materiál na světě.

 • Prasklé víčko nad levým předním tlumičem - protože bylo prasklé, reklamace byla zamítnuta. Ale právě proto jsem ho přece reklamoval! Tady jsem netlačil na pilu a koupil nové za 43 Kč.

 • Klepání z předku - úspěšnosti této reklamace jsem moc nevěřil, protože to klepání je tiché a navíc jsem jej už jednou reklamoval v Praze v Auto Podbabská a tam nic nevyřešili. Proto jsem byl překvapen, když mi servisní poradce řekl: „Byl to silentblok převodovky. Vyndali jsme ho a rozebrali. Vyschl v něm tuk. Napěchovali jsme ho modifikovaným tukem, který nevysychá.“ Paráda. Klepání ustalo a dokonce se mi zdá, že převodovka chodí lehčeji.

 • Nedalo mi to a znovu jsem reklamoval rachtání po nastartování. Protože je to poměrně rozsáhlá problematika, vyšlo mi to na samostatný článek. Výsledek reklamace byl pro mě kupodivu opět kladný - dostal jsem nový napínák řetězu.

4Servis po 60 000 km + výměna silentbloků na stabilizátorech

listopad 2016 stáří auta 21 měsíců najeto 55 500 km Auto Podbabská

Druhá servisní prohlídka byla zároveň spojena s větším servisem po 60 000 km. To jsem si zpočátku neuvědomil, neboť v době elektronických servisních knížek není vůbec snadné dozvědět se dopředu servisní plán auta. V dřívější papírové servisce byl servisní plán (tedy jaké úkony se budou při tom kterém nájezdu či letech provádět) uveden. Dnes se to už nikde nedočtete. Ani v návodu k obsluze auta, ani na webu výrobce. Za tohle palec dolů pro Škodu Auto. Nezdá se mi totiž fér, abych se rozsah údržby dozvěděl až na místě při přijímání auta do servisu. Nic na tom logicky nezmění ani vytištěná servisní historie, kterou vám v servisu dají po prohlídce, neboť ta ukazuje, co se s autem dělalo, nikoliv to, co se s ním bude dělat příště.

Provedena byla výměna oleje a olejového filtru, vzduchového filtru motoru, kabinového filtru a zapalovacích svíček. Olej jsem si samozřejmě přivezl vlastní - Castrol EDGE Titanium FST 5W-30 LongLife, což je náhrada za předchozí Castrol Edge Professional LongLife III 5W-30. Novinkou v autorizovaných servisech je vybírání poplatku 100 Kč za ekologickou likvidaci starého oleje v případě, že si dodáte vlastní olej. Smysl toho poplatku pro zákazníky s vlastním olejem nechápu, neboť starý olej by museli zlikvidovat tak jako tak. Prostě chtějí lidi odradit od toho, aby si vozili vlastní olej.

Cena za servis (bez oleje) byla po uplatnění slevového pětisetkorunového voucheru 3 651 Kč. Voucher jsem získal za zodpovězení telefonického dotazníku. V současné době vřele doporučuji telefonický dotazník od Škody Auto neignorovat, protože trvá jen 2 minutky a dostanete za něj slevu 500 Kč do servisu. Dřív byl tento dotazník mnohem obšírnější a bez dárku.

Častá nepříjemnost na Roomsterech/Fabiích 2 je vrzání při propružení přední nápravy v zimních měsících. Při nízkých teplotách totiž vržou silentbloky stabilizátorů a to takovou měrou, až se lidé na ulici otáčejí, co se to děje.

Jako by té ostudy nebylo dost, ušetřeny nebyly ani vozy takřka zcela nové, neboť můj Roomster se takto ozýval již minulou zimu, kdy mu nebyl ještě ani rok. Letos už jsem to trpět nechtěl, takže jsem na to v servisu upozornil. Dozvěděl jsem se, že to způsobují nějaké boule na silentblocích stabilizátoru, což je prý součástka podléhající běžnému opotřebení a stojí 150 Kč za kus. Proti tomu jsem protestoval. Argumentoval jsem, že taková součástka přece nemůže podlehnout běžnému opotřebení za 1,5 roku při nájezdu nižším než 60 tisíc km. Následkem čehož mi silentbloky byly vyměněny na záruku.

3Řešení reklamací

srpen/září 2016 stáří auta 18 měsíců najeto 50 000 km Auto Podbabská
 1. Klepání z předku
  V nízkých rychlostech do 40 km/h je z přední části vozu slyšet jemné klepání. Nejlépe zřetelné je to v okamžicích přeřazování mezi 2. a 3. převodem nebo když obě přední kola současně projedou nějakým rigolem. Nejvíce podezírám silentbloky motoru. Tyčky stabilizátoru to pravděpodobně nejsou, jejich klepání znám ze staršího Roomsteru a nyní se to neprojevuje stejně. V servisu to zkoumali, ale nic nenormálního nenašli. Auto samozřejmě vesele klepe dál. Nevím, jak to řešit. Asi za čas zkusím jiný servis.
 2. Pískání při zavírání levého zadního okna
  Při pohybu skla směrem nahoru okno vždycky hlasitě písklo. Reklamace nebyla uznána, opravu jsem musel platit sám - 957 Kč za vyčištění stíracího těsnění a promazání stahovacího mechanismu.
 3. Nežádoucí zvuky z klimatizace
  Z ventilace se při zapnuté klimatizaci a stupni větrání 1 nebo 2 ozývá nepříjemné syčení a takové divné šveholení. Technik řekl, že to na reklamaci není. Že se pravděpodobně snížilo množství chladicí náplně, kterou mi doplnit můžou, ale za mé peníze. Když mi řekl částku, málem mě omyli a odmítl jsem to. Za více než 2000 Kč mi to opravdu nestojí, ačkoliv mě ten pazvuk vytáčí.
 4. Vadný výdech ventilace u řidiče
  Směrování vzduchu na levém výdechu fungovalo obtížně a hlučně, něco tam drhlo. Evidentně vadný kus z výroby. Reklamace uznána, nový výdech se již ovládá lehce a bezhlučně, jako všechny ostatní.
 5. Hlučné starty
  Chrastění rozvodů po dobu několika vteřin po nastartování se již stalo naprosto běžným. Vadí mi to a šel jsem to reklamovat. Nepochodil jsem. Zachrastění po nastartování trvající méně než 3 vteřiny je totiž výrobcem považováno za normální a zcela nezávadný jev. V servisu ale můžete trvat na změření délky napnutí řetězu a pokud je odchylka větší než 74 mm, bude již reklamace uznána. Velice obšírně je celá situace s problematickými rozvody u motorů 1,2 TSI diskutována na Škoda fóru. Zajímavé a poučné čtení, rozhodně doporučuji. V rámci první generace motoru 1,2 TSI (EA111) mám poslední verzi rozvodů, u které se již přeskočení není třeba obávat, ale to rachocení po startu je opravdu nedůstojné a ostudné.

2Výměna čelního okna a reklamace rezonancí v A sloupcích

červen 2016 stáří auta 15 měsíců najeto 44 444 km Auto Podbabská

Od přilétnuvšího kamínku se po čelním okně přímo před řidičem rozjela prasklina, takže bylo na výměnu. Je zajímavé, že i tak všední úkon dokážou mechanici autorizovaného servisu zpackat. Těsnění v horních rozích okna totiž usadili příliš nízko, takže nenavazuje na těsnění A sloupků. Vypadá to ošklivě. Aby toho nebylo tak málo, v levém horním rohu se jim podařilo naříznout lak, ve kterém se okamžitě rozjela koroze.

Při příležitosti návštěvy servisu jsem zároveň reklamoval rezonance v A sloupcích, které se ozývaly při jízdě po hrubém povrchu nebo na příčných spárách. Zaznamenal jsem je již loňské léto, čili když bylo auto staré pouhé tři měsíce. Kupodivu byly na rezonance v A sloupcích již vyvinuty škodovkou vycpávky, které se vkládají pod plastové kryty. A pomohlo to, palec nahoru.

1První servisní prohlídka a výměna oleje

leden 2016 stáří auta 10 měsíců najeto 29 300 km Auto Podbabská

Po 10 měsících od výroby nastal v polovině ledna čas na první servisní prohlídku spojenou s výměnou oleje. Na vozy Škoda se od modelového roku (MR) 2013 vztahují nově pojaté servisní intervaly značené QI1 až QI4 (pevné intervaly výměny oleje) a QI6 pro proměnlivý interval výměny oleje. Od MR 2014 pak došlo k následující úpravě. Všechny intervaly se shodují v četnosti servisních prohlídek, přičemž první proběhne buď po 30 000 km nebo 2 letech a další následují buď opět po 30 000 km nebo již každým rokem. Můj Roomster je vybaven intervalem QI6, pro který platí stejné intervaly servisních prohlídek, ty však nemusejí být nutně spojeny s výměnou oleje. Pro olej totiž platí plovoucí interval v rozmezí 15 až 30 tisíc km nebo 1 až 2 roky. Zdá se to být oproti původním intervalům typu QG trochu komplikované. Doporučuji podívat se do tohoto PDF, které shrnuje servisní intervaly platné pro Roomstery všech modelových roků.

Teď již k samotnému servisu. Tentokrát jsem zvolil servisního partnera Auto Podbabská v Praze Dejvicích, který mě, krom toho, že tam pořádně není kde zaparkovat, ničím nenaštval. Olej jsem si pořídil vlastní - Castrol Edge Professional LongLife III 5W-30 (tedy stejný, který konzumovala i předchozí Octavie). Do Roomsteru jej má přijít 3,9 litru, já pro jistotu koupil 5 litrů za celkovou cenu 1 019 Kč včetně dopravy. V rámci servisní prohlídky byl vyměněn ještě prachový/pylový filtr. V servisu tak po mně chtěli 2 140 Kč.

Často čtu na diskuzích, že měnit olej po 30 000 km je nesmysl a hazardování s životností motoru. Nikdy jsem tomu nevěnoval pozornost, protože u předchozí Octavie 1,6 MPI jsem před výměnami oleje nikdy nepozoroval žádné negativní projevy. Avšak musím uznat, že u motoru 1,2 TSI šlo od cca 20 000 km vnímat určité signály, že olej již není v dobrém stavu. Motor byl čím dál hlučnější, starty byly obzvláště nelibozvučné a celkově to prostě nebylo ono. Opravdu jsem poznal rozdíl k lepšímu, jakmile byl v autě olej nový. Nicméně intervaly výměny oleje zkracovat nebudu. Jednak jsem pohodlný a nemám chuť při mém vysokém nájezdu jezdit zbytečně často do servisu, za druhé automobilce věřím, že ty dlouhé intervaly nejsou pro motor vyloženě likvidační a za třetí: i kdyby snad likvidační byly, Roomstera beztak určitě nebudu mít po celý život.

Doplnění (květen 2019): Protože si Roomstera chci nechat, čímž jsem si tenkrát nebyl jistý, nechal bych dnes první výměnu oleje provést dřív, řekněme kolem 15 000 km.

Mohlo by vás zajímat

V čem Octavia 3 nepředběhla Octavii 2

V čem Octavia 3 nepředběhla Octavii 2

1. 9. 2013 08:40

Při vývoji druhé generace Octavie si dala automobilka tak záležet, že tu předchozí ve všem válcovala. Proč to neplatí mezi druhou a třetí generací?

Roomster vs. Yeti

Roomster vs. Yeti

6. 2. 2021 07:42

Roomster i Yeti nabízejí podobnou užitnou hodnotu a ač se rozměry obou aut příliš neliší, jsou rozdílné technické základy zcela zásadním…

Dacia Duster 1.0 TCe LPG: nákup ojetiny a první dojmy

Dacia Duster 1.0 TCe LPG: nákup ojetiny a první dojmy

28. 11. 2023 06:54

(VÝRAZNĚ ROZŠÍŘENO)
Jsou auta, která bych si dobrovolně za normálních okolností nikdy nekoupil. Největší odpor mám k autům bílým, ojetým a esúvéčkám. No a čím myslíte, že od listopadu 2023 sám jezdím?