Zazimování auta

Jak bez následků uskladnit sezónně využívané vozidlo.
Sepsáno v září 2020.

Chladicí kapalina

Ani sezónně provozované auto se neobejde bez nemrznoucí směsi v chladicím systému. A to dokonce i tehdy, když teplota v garáži přes zimu nespadne pod nulu. Určité množství chladicí kapaliny přidané do destilované vody totiž chrání motor před korozí. Důležité je však vybrat nějakou kvalitní a celou náplň chladicího systému jednou za pár let vyměnit. Já u Favoritu používám originální škodováckou kapalinu G11, u níž je výměna předepsána každé tři roky.

Chladicí kapalina G11 určená pro Favority a Felicie

Kola

Aby se předešlo otlakům pneumatik od dlouhého stání, nahustěte je na horní hranici přípustného tlaku. Ten bývá zpravidla uveden na bočnici gumy. Máte-li tu možnost, můžete auto třeba jednou za měsíc ještě o pár desítek cm tlačením přemístit, jen aby se kola pootočila.

Vyznačení max. přípustného tlaku na pneumatice

Druhou možností je karoserii postavit na stojky, kola sundat a uskladnit ve vodorovné poloze. Nejlépe na k tomu určeném stojanu, kde váha kol spočívá na něm a ne na kolech uložených vespod. Tím se vyhnete potřebě jednou za měsíc kola uložená v komínku navzájem přeskládat.

Palivo

Natankujte plnou nádrž. To z důvodu jednak ochrany nádrže před korozí (pokud je plechová), druhým důvodem je, aby se voda, která se přes zimu může vysrážet, rozprostřela ve větším množství paliva. Výhodné je natankovat prémiový stooktanový benzín. Ten totiž neobsahuje biosložku, jež po dvou až třech měsících stání vozidla vytváří usazeniny, které mohou motor poškodit.

Autobaterie

Vůz odstavte s plně nabitou autobaterií. Tu odpojte a odneste domů do chladné místnosti o teplotě 5 - 15 °C. Pořiďte si multimetr za pár stovek a měřte napětí. To samovolně klesá, pokles mezi po sobě jdoucími dny musí být max. 0,01 V, v rámci týdne do 0,1 V. Klesá-li rychleji, příčinou může být sulfatace. Pomoci pak může inteligentní nabíječka s režimem desulfatace a pokud ani ta ne, bude třeba baterii vyměnit. Podmínkám pro vznik sulfatace však lze zabránit, tedy nenechat napětí klesnout pod 12,5 V. Není bezpodmínečně nutné pořizovat nabíječku, ačkoliv je to nejlepší a náklady nejsou vysoké. Baterii totiž můžete dobít jízdou, jako to dělám já. Favorita během zimy párkrát projedu, když jsou na to podmínky, tedy hlavně suchá silnice. Navíc mám štěstí, že kolem domu vede silnice, která se nesolí. Mám vypozorováno, že Favorit dobije baterii z 12,53 V na 12,63 V během 15-20 km jízdy s vypnutými spotřebiči.

Multimetr Solight V15
Tento multimetr Solight V15 používám já. Patří k nejlevnějším.
Napětí Procento nabití
11,90 V 0 %
11,94 V 10 %
11,98 V 20 %
12,04 V 30 %
12,12 V 40 %
12,20 V 50 %
12,28 V 60 %
12,36 V 70 %
12,45 V 80 %
12,58 V 90 %
12,72 V 100 %

Odpuzovač hlodavců

Pokud nehrozí řádění myší, kun a jiné havěti, nechte pootevřené dveře, aby se nemačkala gumová těsnění. Pokud naopak řádění hlodavců hrozí, pořiďte si nějaký odpuzovač. Nevím, jak dalece jsou účinné rady typu „vložit vlasy do silonky a zavěsit k motoru“. Já používám tichý ultrazvukový odháněč OdH1 od výrobce Format 1. Pracuje buď na baterie nebo k němu lze dokoupit síťový adaptér a strčit normálně do zásuvky. Spotřeba je nicotná. Odpuzovače dnes obvykle automaticky střídají frekvenci, aby si hlodavci nezvykly a stojí v řádech stokorun.

Odpuzovač hlodavců OdH1 od Format 1

Garáž

Naprosto zásadní je místo, kde vůz přes zimu uchováváte. Ideální je garáž vestavěná do obytného domu, bez přístupu havěti, vlhkosti a mrazu. Ovšem ne každý takovou má. Např. já uchovávám Favorita ve zděné garáži samostatně stojící a nevyhřívané. Parkuje v ní také Roomster pro každodenní jezdění, občas mokrý či zasněžený. Tehdy je nutno zajistit správné odvětrání, jak se všeobecně radí. Dle vlastních zkušeností ale radím nepřehánět to. Míval jsem na obou koncích garáže trvale otevřené ventilačky, aby místností řádně profukoval vzduch. Jenomže na podzim přichází takové blbé podmínky, kdy je auto celé mokré i v zastřešené garáži. Čím to je? Říká se tomu rosný bod. Je to situace, kdy je vzduch plně nasycen vlhkostí a ta se sráží na nejchladnějších předmětech (s nejvyšší tepelnou vodivostí), což je bohužel kov. Kdyby byla garáž vytápěná, k ničemu takovému nedojde, protože čím je vzduch teplejší, tím více vlhkosti dokáže pojmout.

Graf rosného bodu
Čím je teplota nižší, tím méně vodní páry dokáže pojmout. Přebytečná pára se vysráží třeba na karoserii auta. Zdroj grafu

V chladnější polovině roku tedy v garáži zavírám okna. Zcela utěsněná garáž však taky není dobrá, vhodné jsou malé větrací mřížky. Existují i další metody pro snížení vlhkosti - odvlhčovače. Většinou je třeba v nich pravidelně měnit tabletu a leze to dost do peněz. Naštěstí existují i takové, které stačí jednou týdně dát do mikrovlnky, kde se zbaví nasáté vlhkosti. Je to výrobek FoggyStop Home a potvrzuji, že funguje. Jeden pytlík, uvnitř kterého jsou vlhkost absorbující kamínky, vystačí na 50 m3. Regeneraci provádějte každé 4 - 7 dní. Kromě práce a šesti minut zapnuté mikrovlnky to nestojí žádné náklady. Od doby, kdy přes zimu zavírám v garáži okna a mám v ní tyto dva pytlíky, se už Favorit neorosil.

Pohlcovač vlhkosti FoggyStop Home
21 cm dlouhý sáček FoggyStop Home. Správná funkce podmíněna častým vysoušením v mikrovlnce.

Plachta

Zakrýt auto plachtou i v garáži? Má to smysl, pokud se tam hodně práší. Patří pod ní však umytá a ideálně také navoskovaná karoserie. Jinak hrozí, že si při nasazování plachty poškrábete lak.

Stěrače

A na závěr už jen drobnost: odklopte raménka stěračů od okna. Gumičky se neproleží a vydrží déle.

Líbil se vám článek? Můžete jej sdílet:

Mohlo by vás zajímat

Jak ušetřit na provozu auta

Jak ušetřit na provozu auta

13. 10. 2022 14:46

(AKTUALIZOVÁNO)
Máte pocit, že vás auto stojí moc peněz? Přináším své tipy, jak se to dá změnit. A protože jsem držgrešle, tak se přečtení rozhodně vyplatí…

Jak je to s řetězovými rozvody u 1,2 TSI

Jak je to s řetězovými rozvody u 1,2 TSI

19. 7. 2022 16:13

(AKTUALIZOVÁNO)
Motor vešel ve všeobecnou negativní známost selhávajícími rozvody. Původní řetěz byl úzký, občas se vytahal a přeskočil. Výrobce uvedl několik modifikací, přičemž finální a již bezpečná verze, přišla…