Kam se poděly čtyřramenné volanty?

Napsáno v prosinci 2016. Tříramenný volant

Všimli jste si vůbec, že z většiny současných aut se zničehonic ztratily čtyřramenné volanty? Mně to taky hned nedošlo. Není ale těžké si to ověřit. Zatímco dřív byly čtyřramenné volanty obvykle standardní výbavou, dnes je nedostanete ani na přání. Škodovka s nimi skoncovala úplně, stejně jako drtivá většina ostatních výrobců. Snad kvůli módě (či úsporám materiálu?) se do standardní výbavy aut dostaly tříramenné volanty a ty čtyřramenné si nemůžete ani připlatit. Prostě už nejsou.

Léta jsem měl v autě čtyřramenný volant a nepřipadalo mi to nijak podřadné. Od roku 2015 mám ale v novém autě volant tříramenný. Neměl jsem na vybranou, protože čtyřramenné už nebyly. Z čistě vzhledového hlediska je tříramenný volant hezčí, protože působí sportovnějším dojmem. Ale v momentě, kdy mám lokty opřené o loketní opěrky ve dveřích a mezi sedadly, jak mám uchopit tříramenný volant? No jedině po obvodu věnce, což dvakrát pohodlné není, protože u toho mám nepřirozeně prohnutá zápěstí. Čtyřramenný jsem mohl držet pohodlněji a za jeho spodní ramena vůz příjemně kormidlovat.

Dokážu pochopit, že v současné době zákazníci preferují design a „sportovnost“ a čtyřramenné volanty tím pádem nejsou tak in. Taky rozumím tomu, že dát na volant o jedno rameno méně je jistě pro výrobce levnější. Nedokážu ale překousnout, proč nemají zákazníci možnost výběru. I kdyby se to mělo oproti dřívějším dobám otočit, a místo tříramenných volantů jsme museli připlácet za volanty čtyřramenné. Já bych připlatil. Za volantem mě totiž víc než „sportování“ s tříramenným volantem v ruce (ale s oturbeným šicím strojem pod kapotou) zajímá pohodlí. A toho prostě čtyři ramena nabídnou víc, než tři.

Líbil se vám článek? Můžete jej sdílet:

Mohlo by vás zajímat

Dacia Jogger vs. Volkswagen Caddy

Dacia Jogger vs. Volkswagen Caddy

29. 11. 2022 10:14

(AKTUALIZOVÁNO)
Mít nové sedmimístné auto za méně než půl milionu korun v podobě Dacie Jogger je snem každé rodiny. Jak ale obstojí v porovnání s nejlevnějším sedmimístným VW Caddy? Má vůbec šanci?

Jaký motor do Škody Yeti?

Jaký motor do Škody Yeti?

29. 11. 2022 10:55

Rozhlížíte se po sněžném muži, ale nejste si jistí výběrem správného motoru? Přehled všech možností včetně technických údajů a servisních rizik vám pomůže. Článek je doplněn fotkami motorů, takže i na ploše bazaru bezpečně poznáte, s čím máte tu čest.

Škoda Roomster 1.4 16V - fotogalerie

Škoda Roomster 1.4 16V - fotogalerie

30. 9. 2022 09:36

Po letech jsem zaktualizoval fotogalerii našeho dnes již bývalého Roomstera. Takže kdo se chce kochat vínovou metalízou Flamenco v kombinaci s ne zcela běžným světlým interiérem, najde zde to pravé (včetně unikátních fotek Roomstera na kolech s šířkou jen 165 mm).

Sedmimístná Škoda Roomster

Sedmimístná Škoda Roomster

14. 9. 2022 11:43

Také jste při příchodu Roomstera na trh čekali, že dorazí i verze pro sedm lidí? Já ano a dodnes se divím, že nepřišla. Byla příčinou koncernová politika nebo by se sedm lidí prostě nevešlo?