Kam se poděly čtyřramenné volanty?

Napsáno v prosinci 2016. Tříramenný volant

Všimli jste si vůbec, že z většiny současných aut se zničehonic ztratily čtyřramenné volanty? Mně to taky hned nedošlo. Není ale těžké si to ověřit. Zatímco dřív byly čtyřramenné volanty obvykle standardní výbavou, dnes je nedostanete ani na přání. Škodovka s nimi skoncovala úplně, stejně jako drtivá většina ostatních výrobců. Snad kvůli módě (či úsporám materiálu?) se do standardní výbavy aut dostaly tříramenné volanty a ty čtyřramenné si nemůžete ani připlatit. Prostě už nejsou.

Léta jsem měl v autě čtyřramenný volant a nepřipadalo mi to nijak podřadné. Od roku 2015 mám ale v novém autě volant tříramenný. Neměl jsem na vybranou, protože čtyřramenné už nebyly. Z čistě vzhledového hlediska je tříramenný volant hezčí, protože působí sportovnějším dojmem. Ale v momentě, kdy mám lokty opřené o loketní opěrky ve dveřích a mezi sedadly, jak mám uchopit tříramenný volant? No jedině po obvodu věnce, což dvakrát pohodlné není, protože u toho mám nepřirozeně prohnutá zápěstí. Čtyřramenný jsem mohl držet pohodlněji a za jeho spodní ramena vůz příjemně kormidlovat.

Dokážu pochopit, že v současné době zákazníci preferují design a „sportovnost“ a čtyřramenné volanty tím pádem nejsou tak in. Taky rozumím tomu, že dát na volant o jedno rameno méně je jistě pro výrobce levnější. Nedokážu ale překousnout, proč nemají zákazníci možnost výběru. I kdyby se to mělo oproti dřívějším dobám otočit, a místo tříramenných volantů jsme museli připlácet za volanty čtyřramenné. Já bych připlatil. Za volantem mě totiž víc než „sportování“ s tříramenným volantem v ruce (ale s oturbeným šicím strojem pod kapotou) zajímá pohodlí. A toho prostě čtyři ramena nabídnou víc, než tři.

Líbil se vám článek? Můžete jej sdílet:

Mohlo by vás zajímat

Škoda Octavia II 1.6 MPI - zkušenosti

Škoda Octavia II 1.6 MPI - zkušenosti

14. 12. 2021 05:45

Pětileté vlastnictví stříbrné Octavie mě poznamenalo. Tiché, pohodlné, skvěle vybavené a úsporné auto s krásným designem. Jen škoda, že to tak divně dopadlo…

Sněhové řetězy

Sněhové řetězy

9. 12. 2012 18:51

Když máte auto s pohonem všech kol, nejspíš si výskáte celou zimu. Když ne, koupíte si sněhové řetězy a projedete…

Doba plastová

Doba plastová

17. 11. 2014 10:01

Se zájmem sleduji směr, kterým se ubírají nové modely Škoda počínaje Rapidem v roce 2012. Interiér samý tvrdý plast, žádné čalounění na dveřích, laciná koženka…