Kam se poděly čtyřramenné volanty?

Napsáno v prosinci 2016. Tříramenný volant

Všimli jste si vůbec, že z většiny současných aut se zničehonic ztratily čtyřramenné volanty? Mně to taky hned nedošlo. Není ale těžké si to ověřit. Zatímco dřív byly čtyřramenné volanty obvykle standardní výbavou, dnes je nedostanete ani na přání. Škodovka s nimi skoncovala úplně, stejně jako drtivá většina ostatních výrobců. Snad kvůli módě (či úsporám materiálu?) se do standardní výbavy aut dostaly tříramenné volanty a ty čtyřramenné si nemůžete ani připlatit. Prostě už nejsou.

Léta jsem měl v autě čtyřramenný volant a nepřipadalo mi to nijak podřadné. Od roku 2015 mám ale v novém autě volant tříramenný. Neměl jsem na vybranou, protože čtyřramenné už nebyly. Z čistě vzhledového hlediska je tříramenný volant hezčí, protože působí sportovnějším dojmem. Ale v momentě, kdy mám lokty opřené o loketní opěrky ve dveřích a mezi sedadly, jak mám uchopit tříramenný volant? No jedině po obvodu věnce, což dvakrát pohodlné není, protože u toho mám nepřirozeně prohnutá zápěstí. Čtyřramenný jsem mohl držet pohodlněji a za jeho spodní ramena vůz příjemně kormidlovat.

Dokážu pochopit, že v současné době zákazníci preferují design a „sportovnost“ a čtyřramenné volanty tím pádem nejsou tak in. Taky rozumím tomu, že dát na volant o jedno rameno méně je jistě pro výrobce levnější. Nedokážu ale překousnout, proč nemají zákazníci možnost výběru. I kdyby se to mělo oproti dřívějším dobám otočit, a místo tříramenných volantů jsme museli připlácet za volanty čtyřramenné. Já bych připlatil. Za volantem mě totiž víc než „sportování“ s tříramenným volantem v ruce (ale s oturbeným šicím strojem pod kapotou) zajímá pohodlí. A toho prostě čtyři ramena nabídnou víc, než tři.

Líbil se vám článek? Můžete jej sdílet:

Mohlo by vás zajímat

Stržený bezpečnostní šroub

Stržený bezpečnostní šroub

25. 4. 2018 14:42

Víte, co máte, když se vám ožvejká adaptér k bezpečnostním šroubům? Problém. Když znáte jejich kód, máte vyhráno. Ale co když jej nemáte?

Autem do Anglie

Autem do Anglie

17. 5. 2016 09:31

Na cestu do Anglie vlastním autem je potřeba se trochu připravit. Cesta je dlouhá, vede skrz několik evropských států a musíte počítat s určitými komplikacemi…

Sedmimístná Škoda Roomster

Sedmimístná Škoda Roomster

21. 1. 2023 06:48

(AKTUALIZOVÁNO)
Také jste při příchodu Roomstera na trh čekali, že dorazí i verze pro sedm lidí? Já ano a dodnes se divím, že nepřišla. Byla příčinou koncernová politika nebo by se sedm lidí prostě nevešlo?

Výměna dálniční známky

Výměna dálniční známky

21. 6. 2016 07:15

Za časů papírových dálničních známek nebyla jejich výměna v případě poškození úplně snadná. Připomeňte si, co vše bylo třeba podniknout, abyste nemuseli kupovat novou…