Nosiče jízdních kol z nabídky Škody Auto
Srovnání dvou nabízených nosičů kol. Napsáno v červnu 2019.V nabídce originálního příslušenství Škody Auto lze nalézt dva nosiče jízdních kol lišících se ve standardních cenách zhruba o necelou tisícovku. Levnější stojí asi 1400 Kč. Na fotkách vypadají oba pěkně a i popis funkčnosti na škodováckém e-shopu je totožný. Taky jste si někdy lámali hlavu, jestli má smysl připlatit za dražší variantu nebo jestli není ten levnější nějak kvalitativně ošizen? Pokusím se odpovědět, protože mám doma oba.
Shodné pro oba
- Oba nosiče mají stejný způsob uchycení do „T“ drážky příčných střešních nosičů se zajištěním třemi rychloupínáky.
- Oba také obsahují kovové spojovací díly pro uchycení na příčníky, které „T“ drážku nemají, ale to jsem nikdy nepoužil.
- Lze je uzamknout k příčníkům a dodávají se k nim dva klíčky.
- Také kolo na nich lze uzamknout (tím stejným klíčkem) pro snížení rizika krádeže.
- Pro absolutně neznalé taky uvedu, že jeden nosič uveze jen jedno kolo.
Dražší nosič
Tento používám už mnoho let. Jedná se o přeznačkovaný nosič Thule ProRide 591. Až do doby, kdy jsem si pořídil ten levnější typ, jsem mu neměl co vytknout. Teď už jen jednu věc, ale je to spíše pocitová výtka než funkční. Upevněné kolo se na něm v příčném směru trochu kymácí, což může někoho znervózňovat. Je to z toho důvodu, že jej drží jedna vzpěra, u levnějšího nosiče jsou dvě.
Samotná montáž kola na nosič je velmi pohodlná, protože upínací růžice je umístěna dole, takže není nutné se někam šplhat. Zajišťovací pásky pro přední a zadní kolo jsou zde demontovatelné, na rozdíl od druhého nosiče, kde je jejich jedna strana napevno připevněná k nosiči. Vyplývá z toho, že pokud někde parkujete s nosičem bez kola, je lepší pásky sundat a hodit do auta, aby je někdo neukradl. Má také vyšší nosnost, kolo může vážit až 20 kg.
V roce 2019 byl tento nosič v nabídce příslušenství Škoda Auto nahrazen nástupcem Thule ProRide 598. Má jinak tvarované některé prvky a jinak řešené pásky pro ráfky kol. Rozdíly jsou podrobněji popsané tady.
Levnější nosič
Naživo vypadá tento nosič stejně kvalitně, jako na fotkách. Po stránce designu a zpracování mu snad nelze nic vytknout, tady se nešidilo. První výtku mám k zadnímu kovovému dílu, kterým se držák zamkne k příčníku. Ten totiž před upevněním nosiče na střechu snadno odpadává od zbytku konstrukce a může poškodit auto. Už mi při manipulaci s nosičem dvakrát spadl na auto.
Hlavní rozdíl mezi oběma nosiči je však v upínání kola. U tohoto to tak hladce neprobíhá. Nejdřív je třeba dle masivnosti rámové trubky kola vybrat správný otvor pro zámek. Jsou tu dva pro rámovou trubku o průměru 22 - 58 mm či 59 - 70 mm (resp. 65×80 mm u oválné trubky). Hlavní nevýhoda však spočívá v tom, že upnutí kola je zde až nahoře. Kdo má vyšší auto (jako třeba já Roomstera), musí už šplhat. Pro upnutí zde není otočná růžice, ale rychloupínák. Dle způsobu instalace nosiče na příčníky se také může stát, že rychloupínák se zámkem bude směřovat ne k okraji auta, ale k jeho středu a pak je manipulace s ním ještě náročnější. Nosič je určen pro kola do 17 kg.
Tak který?
Pokud vás ten cenový rozdíl nezajímá, rovnou kupte ten dražší. Pokud ano, pak si rozmyslete, jak často budete vozit kolo. Když s tím vyjedete párkrát do roka a máte kolo lehčí než 17 kg, bohatě postačí levnější varianta. Její nevýhodou je obtížnější způsob upnutí kola, jinak jsou si oba nosiče v podstatě rovny. Kdo vyjíždí s kolem na střeše pravidelněji, tomu se vyplatí zvolit dražší nosič, který ušetří námahu i čas při upevňování kola.