Dacia Jogger vs. Volkswagen Caddy

Napsáno 9. srpna 2022. Naposledy aktualizováno 12. dubna 2024.

Není až takovým nesmyslem porovnat si lidovou Dacii s téměř prémiovým Volkswagenem. Že je Jogger nejlevnější sedmimístný automobil na trhu, už vstoupilo ve všeobecnou známost. Nikdo se již neptá, jaké sedmimístné auto je druhé nejlevnější, resp. jaké by bylo úplně nejlevnější, kdyby neexistoval Jogger? Možná byste tipovali Toyotu PROACE City Verso, ta však v říjnu 2022 skokově zdražila. Zní to neuvěřitelně, ale druhým nejlevnějším autem pro sedm pasažérů je Volkswagen Caddy!

VW Caddy vs Dacia Jogger

Trocha kontextu

Způsobily to dvě okolnosti. Zaprvé ústup automobilek od vícemístných MPV, která prostě nejsou. Doby, kdy bylo možné s šestisettisícovým rozpočtem vybírat z celé plejády středně velkých MPV se třetí řadou sedaček (např. Opel Zafira, Citroën Grand Picasso, Ford Grand C-Max, Kia Carens, Renault Grand Scenic), již prostě minula.

Druhým důvodem nečekaného umístění Caddy v žebříčku nejdostupnějších rodinných aut je zrušení spalovacích verzí dodávek od Stellantisu (Berlingo, Rifter, Combo). Ty jsou nadále k dispozici pouze elektrické. Spalovací je můžete mít pouze tehdy, stačí-li vám pět míst. Jediná Toyota PROACE City Verso zachovala benzínové i naftové motory bez omezení. Se sedmi sedadly vycházela v létě 2022 v podstatě na stejné peníze jako Volkswagen Caddy, dle ceníku platného od 20. 10. 2022 je již podstatně dražší.

Toyota PROACE City Verso Shuttle

V létě 2022 platilo, že paket obsahující dvě sedačky ve třetí řadě za 18 000 Kč lze u Toyoty zvolit až od prostředního výbavového stupně Shuttle za nejméně 628 000 Kč, celkem tedy za 646 000 Kč. Nejlevnější sedmimístný Caddy vyjde jen o 7 521 Kč dráž a přitom jej pohání naftový dvoulitr, zatímco Toyotu zážehová tříválcová dvanáctistovka. S naftovým 1.5 D-4D již Toyota stála 671 000 Kč, tedy o 17 479 Kč víc než Volkswagen Caddy.

S podzimním ceníkem se rozdíly prohloubily, neboť nejlevnější sedmimístná benzínová Toyota už stojí 691 000 Kč a naftová dokonce 716 000 Kč, zatímco VW zůstal na svém. PROACE City Verso a Caddy srovnává jiný článek.

Zkusíme si teď porovnat dva ze tří nejlevnějších sedmimístných vozů na českém trhu optikou rodiny (jakým jiným taky), která potřebuje nové auto, protože se starým se navztekala už dost a tuší, že výběrem další ojetiny to nebude lepší. A rodinný rozpočet je pochopitelně napnutý. Tak pojďme na to.

Cena a výbava

Začít můžeme pěkně zostra, tedy cenami. Nejlevnější Jogger se sedmi místy se aktuálně nabízí ve stupni Essential za 434 000 Kč. Caddy osazené stejným počtem sedaček vychází nejméně na 653 521 Kč. Ten rozdíl vypadá obrovsky viďte? Jen blázen by připlatil 219 521 Kč za Caddyho, když Dacii novináři tolik chválí… Trochu si ty ceny vysvětlíme.

Dacia Jogger Essential - pohled šikmo zpředu
Dacia Jogger – nejlevnější sedmimístné auto
VW Caddy - pohled šikmo zpředu
VW Caddy – druhé nejlevnější sedmimístné auto

Výbavy odpovídají v obou případech pojmu „základní“. V obou vozech dostanete např.:

 • elektrická přední okna
 • dálkové centrální zamykání
 • výškově stavitelné sedadlo řidiče
 • autorádio s DAB
 • tónovaná okna
 • multifunkční volant

Caddy má navíc:

 • podélně stavitelný volant
 • elektricky ovládaná a vyhřívaná vnější zpětná zrcátka
 • roletu v zavazadlovém prostoru
 • tempomat
 • klimatizaci
 • plnohodnotnou rezervu

Táta pečující o rodinné příslušníky si asi nebude kupovat nové auto bez klimatizace. K Joggeru tedy přihodí 12 500 Kč za manuální klimatizaci pro základní stupeň výbavy Essential. Caddy má stejný typ klimatizace, tedy jednozónovou manuální, již ve standardu. Rozdíl mezi oběma vozy se tím zmenšil na 207 021 Kč.

Pokud bychom chtěli výbavu Dacie dorovnat se sokem od VW, museli bychom sáhnout po vyšším výbavovém stupni Expression, který tyto prvky obsahuje, a navíc i s tou klimatizací. Takový Jogger by vyšel na 481 500 Kč. Vidíte, jak se rozdíl proti Caddymu zmenšuje? Už jen 172 021 Kč, což je taky reálný cenový odstup mezi oběma vozy, pokud je srovnáváme s přibližně stejnou výbavou. Kdo není schopen vyjet bez rezervního kola, ať z rozdílu odečte další čtyři tisíce, protože Caddy rezervu vozí standardně. A taky pozor na to, že do LPG verze Joggeru ji nemůžete dát vůbec.

Jestli nepatříte ke skupině lidí, která kupuje auta za ceníkovou cenu, dokážete nejspíš rozdíl ještě snížit. Já dostal od prodejce na Caddyho slevu 4 % po půlminutě telefonického hovoru.

Jsou stále platné akční ceny na Caddyho?

Prodejce VW Užitkové vozy Porsche Plzeň

Ano a dále Vám můžeme ubrat čtyři procenta.

Po pár e-mailech dalším prodejcům jsem nakonec podepsal objednávku s více než 8% slevou proti akčnímu ceníku. Uvedená konfigurace základního Caddyho se sedmi místy by pak vyšla na 601 239 Kč a odskok od Joggeru by byl jen 119 739 Kč. U Dacie lze možná taky něco vyhádat, ale domnívám se, že vzhledem k výši marží nebude manévrovací prostor tak velký jako u VW.

Dacia Jogger Essential - pohled zboku
Dacia Jogger – nejlevnější sedmimístné auto
VW Caddy - pohled zboku
VW Caddy – druhé nejlevnější sedmimístné auto

Možná víte, že i nejlevnější Jogger má podélné střešní ližiny, zatímco Caddy je nemá. To je sice pravda, avšak pro připevnění nákladu potřebujete hlavně ty příčné. Na Joggera je musíte dokoupit, protože modulární podélníky, které lze změnit z podélných na příčné, nejsou u výbavy Essential dostupné. U Caddyho také stačí dokoupit jen příčníky, protože pomocí kotvicích bodů přímo na střeše lze příčníky upevnit i vzdor absentujícím podélníkům. Takže v tomto ohledu remíza.

Koho odrazují nelakované nárazníky u základního stupně německého vozu, může je mít za 6 298 Kč v barvě.

Dacia Jogger Essential - pohled šikmo zezadu
Dacia Jogger – nejlevnější sedmimístné auto
VW Caddy - pohled šikmo zezadu
VW Caddy – druhé nejlevnější sedmimístné auto

Bezpečnost

Z hlediska bezpečnostní výbavy jsou oba vozy dobře vybavené i bez příplatků, což vychází z legislativních nároků. Dostanete tedy čelní, boční a hlavové airbagy, ESP, nouzové volání E-CALL a nouzové brzdění. Caddy obhajuje vyšší cenovku středovým airbagem mezi řidičem a spolujezdcem (aby se o sebe navzájem nepotloukli), celkem je jich tak nainstalováno sedm. Navíc také obsahuje další bezpečnostní prvky, jako je multikolizní brzda a asistenty pro hlídání jízdního pruhu a odbočení vlevo, které Jogger nenabízí vůbec. Taky má hned čtyři isofixy oproti polovičnímu počtu u Dacie. Ta aspoň kontruje standardními LED potkávacími světly, zatímco VW má halogeny H7.

Lepší bezpečnostní výbava se odrazila na lepším hodnocení Euro NCAP, ve kterém si německý vůz odvezl plných pět hvězd a rumun pouze jednu. Jen chybějícími asistenčními systémy však takový rozdíl způsoben nebude, takže ve vyšší ceně Caddyho zkrátka platíte i robustnější karoserii.

Crash test Dacia Jogger

Hodnocení Joggeru vychází z crash testu Sandera. Výsledkem je 1 hvězda.
PDF report Euro NCAP

Crash test Volkswagen Caddy

Caddy je nekompromisní a chlubí se 5 hvězdami.
PDF report Euro NCAP

Motory a provozní náklady

Motory jsou zajímavé téma. U Joggeru ve výbavě Essential si vybrat nemůžete. Automaticky se pojí s litrovým tříválcem se 74 kW spalujícím LPG, což bude málokomu vadit. Čistě benzínový tříválec s vyšším výkonem 81 kW lze zvolit až v prostředním stupni Expression za příplatek 10 000 Kč. Žádný jiný pohon se již nenabízí.

U Caddy je vše jinak. Standardně a bez příplatku v něm dostanete modlu českých rodin, legendu mezi motory: 2.0 TDI v nejnovější generaci EA288 EVO. Je samozřejmě extrémně podladěný na pouhých 55 kW (ano, překvapivě musí stačit sedmi lidem na palubě a čtrnáctimetrákovému vleku). Příplatek za 75kW verzi je vzhledem k tomu, že se pravděpodobně jedná jen o jiný software, mimořádných 72 093 Kč, ze kterého alespoň část ukrojí již obsažená větší ocelová kola, která je jinak nutné pro sedmimístnou variantu s 55 kW připlácet. Pak příplatek za 20 kW vychází na pořád vysokých 60 315 Kč. Pokud totiž chcete sedm sedaček k základnímu dieselu, musíte vybrat jiná kola, než standardní 15". Překvapivě však nelze zvolit 16" ocelová, ale buď 16" litá nebo 17" ocelová. U 75 kW varianty již 16" ocelová kola volit lze. Důvod jsem zjišťoval i na infolince:

Infolinka importéra Volkswagen

Sedmimístné provedení u základního modelu Caddy je možné kombinovat s 16" ocelovými koly od motorizace 75 kW a výše. Pro motorizaci 55 kW není tato kombinace ze strany výrobce možná.

Alternativou je benzínové 1.5 TSI 84 kW, které v nejlevnějším sedmimístném provedení stojí od 664 035 Kč (proti TDI 55 kW příplatek 10 514 Kč).

Protože táta od rodiny hlídá každou korunu, předpokládejme, že ani u jednoho auta nebude za jiný motor připlácet, už jen z toho důvodu, že v obou vozech dostane bez příplatku pohon s nejnižšími provozními náklady.

Pohon na LPG je v současné době nejlevnějším typem individuální mobility a ani nejnovější generace naftových motorů TDI jej kvůli mizerným cenám paliv dohnat nedokáže. U pohonu na LPG však ke spotřebovanému plynu přičtěte i určitou spotřebu benzínu průměrně kolem 1 litru na 100 km, čímž se náklady na palivo u obou vozů poněkud sbližují. Udávané hodnoty dynamiky a spotřeby jsou v tabulce:

Dynamika a spotřeba

  Dacia Jogger VW Caddy
  TCe 100 ECO-G
(1.0 TCE na LPG)
TCe 110
(1.0 TCE na benzín)
2.0 TDI 55 kW 1.5 TSI 84 kW
převodovka 6 st. manuál 6 st. manuál 6 st. manuál 6 st. manuál
max. točivý moment (Nm) 170 pro LPG,
160 pro benzín
200 250 220
zrychlení 0-100 km/h (s) 13 pro LPG,
13,2 pro benzín
11,2 17,9 11,9
max. rychlost (km/h) 175 pro LPG,
172 pro benzín
183 157 182
kombinovaná spotřeba dle WLTP (l/100 km) 7,6-7,8 (LPG) 5,6-5,7 4,9 6,4
příplatek v sedmimístném provedení (Kč) - 10 000 - 10 514

S Caddy, jež má jen 75 koní a pohotovostní hmotnost nejméně 1689 kg, si při předjíždění užijete svoje, na druhou stranu asi nebude problém nechat jej nějak decentně načipovat. Bez obav by měl snést 75 i 90 kW, protože převodovka i vše na motoru by mělo být stejné jako u výkonnějších variant přímo od VW. Mechanicky se motory 2.0 TDI EA288 EVO liší až ve verzi s výkonem 147 kW.

Hmotnosti

  Dacia Jogger VW Caddy
  TCe 100 ECO-G
(1.0 TCE na LPG)
TCe 110
(1.0 TCE na benzín)
2.0 TDI 55 kW 1.5 TSI 84 kW
pohotovostní hmotnost (kg) ** 1 327–1 366 1 280–1 336 1 689 1 659
užitečná hmotnost (kg) ** 523–562 523–582 531 491
hmotnost brzděného přívěsu při stoup. max. 12% (kg) 1 200 1 200 1 400 1 400
hmotnost nebrzděného přívěsu (kg) 660 640 750 750

Z provozních nákladů zbývá pojištění a náklady na servis. V obojím bude Dacia už z principu levnější, do podrobnějších analýz je těžké se pouštět. V případě LPG varianty bude servisování Joggeru prodraženo pravidelnými výměnami filtrů kapalné a plynné fáze LPG a též pravidelnými revizemi. Ale třeba rozměry pneumatik jsou v obou případech buď stejné 205/60 R16, případně může být Caddy obut do trochu většího a na pořízení o pár stovek dražšího rozměru 215/55 R17. Rozměr u Caddyho záleží na kombinaci motoru a výbavového stupně viz výše.

Rozměry, zavazadlový prostor a variabilita

I krátká verze Caddyho je větší a prostornější než Dacia Jogger. Ta do značné míry využívá recept Škody uplatněný u letitého Roomsteru - na předek menšího auta napasovat prostornější kabinu. Není tajemstvím, že Jogger vychází z malého městského modelu Sandero, stejně jako Roomster z Fabie. Caddy používá platformu nižší střední třídy MQB, čehož je příjemným důsledkem hlavně velkorysejší šířka a jistě též dospělejší jízdní vlastnosti s lepším odhlučněním.

Po stránce variability, resp. řešení prostřední a zadní řady sedadel, jsou oba vozy téměř shodné. Ve druhé řadě tak najdeme jedno samostatné sedadlo a jedno dvojsedadlo. Dovolují nezávislé překlopení a v případě Caddy pak i vyjímání a úpravu sklonu opěradla. Ve třetí řadě jsou dvě samostatné sedačky, které lze u obou aut nezávisle vyjímat, u Caddyho sklopit a u Joggeru i překlopit dopředu. Sklon opěradla je pevný. Podélný posuv sedaček ve druhé ani ve třetí řadě neumí ani jeden ze soků.

Dacia Jogger - kufr v pětimístném uspořádání
Dacia Jogger – kufr v pětimístném uspořádání s vyjmutým 6. a 7. sedadlem má po horní hranu opěradel objem 696 litrů
VW Caddy - kufr krátkého provedení v pětimístném uspořádání
VW Caddy – objem kufru základního krátkého provedení v pětimístném uspořádání s vyjmutým 6. a 7. sedadlem je 760 litrů

Prostorové podmínky zcela vzadu se zdají být hodně podobné, v Caddy se ale sedí v méně skrčené pozici. Ve druhé řadě je citelně více místa na šířku i výšku, což je přímo úměrné výrazně vyšší a širší karoserii.

Dacia Jogger - kufr v sedmimístném uspořádání
Dacia Jogger – kufr v sedmimístném uspořádání má po horní hranu opěradel objem 160 litrů
VW Caddy - kufr krátkého provedení v sedmimístném uspořádání
VW Caddy – objem kufru základního krátkého provedení v sedmimístném uspořádání je 191 litrů

Vnější rozměry

  Jogger Caddy
délka (mm) 4 547 4 500
šířka (mm) 1 784 1 855
výška (mm) 1 674 1 798
rozvor náprav (mm) 2 897 2 755
rozchod vpředu (mm) 1 520 1 567–1 572 *
rozchod vzadu (mm) 1 509 1 603–1 606 *
světlá výška (mm) 200 144
kola 205/60 R16 205/60 R16 nebo 215/55 R17
objem palivové nádrže (l) 50 (benzín) + 40 (LPG) 50
součinitel odporu vzduchu Cx neuvádí se 0,30

* Rozchody kol VW Caddy není vůbec jednoduché zjistit. Zdrojem uvedených hodnot je však přímo návod k obsluze.

Zavazadlový prostor

  Jogger Caddy
maximální = za první řadou sedadel po strop (dm3) 1 807 2 556
za druhou řadou sedadel po horní hranu opěradel při vyjmutých sedadlech třetí řady (dm3) 696 760
za třetí řadou sedadel po horní hranu opěradel (dm3) 160 191
šířka mezi podběhy (mm) 1 020 1 185
max. výška zavazadlového prostoru po strop (mm) 931 1 200

Že jsou interiéry obou aut sestaveny z tvrdých plastů je asi cílové skupině lhostejné. Nutno však podotknout, že plasty u Caddyho mají na dotek příjemný povrch. Odkládacími prostory vítězí Caddy. Má více schránek na palubní desce a navíc i jednu pořádnou nad čelním oknem. Nevýhodou je naopak ovládání ventilace přes displej. Jogger má klasické kruhové ovladače.

Dacia Jogger Essential - interiér
Dacia Jogger – palubní deska nejlevnějšího sedmimístného auta
VW Caddy - interiér
VW Caddy – palubní deska druhého nejlevnějšího sedmimístného auta

Záruky

Oba modely nabízejí nadstandardní celkovou záruku. Dacia Jogger 3 roky/100 000 km, VW Caddy pak 4 roky/200 000 km. Podstatný rozdíl je v garanci na neprorezavění. Dacia ručí jen 6 lety (jako svého času Škoda u Felicie), VW pak obvyklých 12 let.

Co dalšího stojí za cenovým rozdílem mezi Joggerem a Caddy?

Tak třeba boční šoupačky. Asi netřeba komentovat, na parkovišti se obhájí samy. Nebo paleta vnějších laků. Dacia Jogger bude bez příplatku nalakována bílou Glacier, Volkswagen Caddy šedou Pure. Kdo chce něco barevnějšího, může mít Caddyho v červené za 3 891 Kč nebo v některé z řady metalíz s příplatkem 16 767 Kč. U Joggeru je barev jen pár a vyjma hnědé Terracotty za 15 500 Kč jde jen o odstíny šedé za 14 500 Kč. Nedávno zmizela i pěkná modrá.

Shrnutí

Dacia Jogger je suverénně nejlevnější sedmimístné auto na trhu a odskok od druhého nejlevnějšího Volkswagenu Caddy, potažmo Toyoty PROACE City Verso je nezanedbatelný. Kdo jde nebo musí jít čistě po nejnižší ceně, má volbu jasnou. Jestli ale dokážete v rodinném rozpočtu najít úspory kolem 120 000 – 170 000 Kč (při srovnatelných výbavách), dostanete za ně u „prémiového“ Volkswagenu překvapivě mnoho: větší auto, výrazně lepší bezpečnost, boční posuvné dveře, jednoznačně lépe zpracovaný i propracovanější interiér, celkově vyšší kvalitu podloženou delšími zárukami a svobodnější možnosti konfigurace. V částce je zahrnuto také legendární dvoulitrové TDI s perspektivou softwarového zvýšení výkonu až k hodnotám kolem 100 kW. Za ten cenový rozdíl mi to osobně přijde jako hromada benefitů a celkově velmi dobře utracené peníze.

Sám jsem Joggera zvažoval. Mít nové auto pro sedm za méně než půl milionu korun jezdící již z továrny na LPG je velice lákavá představa. Ale když jsem se o něj začal zajímat podrobněji, vykoukla celá řada kompromisů plynoucí z levné podstaty Joggeru. Ty hlavní jsem se pokusil vypíchnout, na další se běžte k dealerovi podívat sami. Ačkoliv se u mě jistě projevuje rčení, že každá liška chválí vlastní chvost, tak zároveň platí, že nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci. Dacia Jogger určitě není špatné auto, ale rozhodně není dobré ji kupovat jen proto, že si myslíte, že nic jiného stejně není. Alternativa ještě naštěstí existuje, ale protože nemá kabát teréňáku a zdá se být drahá, lidé ji ignorují.

Aktualizace cen v roce 2023

Uvedené částky byly platné v době psaní článku, tedy v roce 2022. V roce 2023 je stav následující.

Až do konce září 2023 zůstaly ceny a výbavy VW Caddy na úrovni roku 2022.

Volkswagen Caddy ceník 5/2023

Od října 2023 všechny varianty plošně podražily, ačkoliv nejde o nic dramatického. Podle motorizace a stupně výbavy jsou ceny vyšší o přibližně 5–15 000 Kč. Zároveň nyní v ceníku figuruje nová položka „Bonus podzim 2023“ v hodnotě -24 200 Kč. Navíc do základní výbavy přibyla důležitá položka: zadní parkovací senzory, za které se dosud připlácelo přes 10 000 Kč. Takže Caddy paradoxně ještě zlevnil a tím více se přiblížil Dacii Jogger.

Upgradu se v základním bezejmenném stupni výbavy dočkalo rovněž autorádio. Dosavadní Composition Audio s 6,5" displejem nahradil větší audiosystém Composition s 8,25" obrazovkou s jemnějším rozlišením.

Zamrzí ukončení motoru 2.0 TDI 90 kW s manuálem. Nový ceník nabyl platnosti 10. října 2023:

Volkswagen Caddy ceník 10/2023

Dacia Jogger podražila v lednu 2023 o 6 500 Kč, nejlevnější sedmimístná stojí 440 500 Kč. Taková bude bez klimatizace. Výbavově se Caddymu rovná až druhý stupeň Expression (např. klimatizace, tempomat či roleta v kufru) a ten stojí od 488 000 Kč.

Dacia Jogger ceník 1/2023

Aktualizace cen v roce 2024

U VW skončila akce „Bonus podzim 2023“, takže pro Caddy platí již „pouze“ akční ceník uvádějící nejnižší cenu 632 999 Kč. Jinak jsou rozdíly mezi minulým a aktuálním ceníkem kosmetické.

Volkswagen Caddy ceník 2/2024

Zhruba po roce byl aktualizován také ceník Joggeru, i zde jsou rozdíly minimální. Nejvyšší výbavová verze Extreme zdražila v obou motorizacích o 1 000 Kč, přičemž do výbavy přibyl systém kontroly trakce Extended Grip.

Dacia Jogger ceník 3/2024

V dubnu 2024 byla konečně na náš trh uvedena hybridní varianta Joggeru a při té příležitosti (a spolu s novým modelovým rokem) byly upraveny všechny ceny. Základ jménem Essential zdražil v sedmimístné variantě o 15 tisíc a startuje tedy na 455 500 korunách. Byl však dovybaven o důležité prvky jako manuální klimatizace, zadní parkovací senzory, podélný posuv volantu a dešťový senzor. Vyšší verze Expression a Extreme překvapivě zlevnily o 13 tisíc Kč a výbavově zůstaly na svém. Nejlevnější sedmimístný hybrid pořídíte s prostřední výbavou Expression od 599 000 Kč.

Dacia Jogger ceník platný od 11. 4. 2024

Dodací lhůty v roce 2024

Na konci ledna 2024 se dle sdělení dealerů čeká na individuálně objednanou Dacii Jogger tři měsíce. Na Volkswagen Caddy v kratší karoserii platí čekací doba kolem čtyř měsíců.

Líbil se vám článek? Můžete jej sdílet:

Mohlo by vás zajímat

Objednávka VW Caddy Maxi Life 1.5 TSI

Objednávka VW Caddy Maxi Life 1.5 TSI

11. 3. 2022 14:30

Moje první neškodovka objednána 10. ledna 2022. Caddy Maxi je asi jediné nové auto pod milion pro sedm dospělých a jejich zavazadla. Dodací doba 9–12 měsíců. Proč, jak a za kolik ho kupuji? (AKTUALIZOVÁNO)…

Hodnocení VW Caddy Maxi Life 1.5 TSI

Hodnocení VW Caddy Maxi Life 1.5 TSI

25. 1. 2022 14:49

Moje osobní vysvědčení Maxi Caddyho. Obsahuje kritéria, kterých si novináři nevšímají + srovnání s předchozí legendární generací.

Roomster vs. Yeti

Roomster vs. Yeti

6. 2. 2021 07:42

Roomster i Yeti nabízejí podobnou užitnou hodnotu a ač se rozměry obou aut příliš neliší, jsou rozdílné technické základy zcela zásadním…

Roomster vs. Fabia Combi 2. generace

Roomster vs. Fabia Combi 2. generace

27. 10. 2018 10:17

Stejný čumák, stejná délka a přece nejsou stejní. Dvojková Fabia Combi totiž původně vůbec neměla vzniknout…

Čím nahradit Roomstera?

Čím nahradit Roomstera?

23. 3. 2021 06:47

Dosluhuje vám Roomster a přemýšlíte, čím ho nahradíte? Tady je seznam vozů, které…

Volkswagen Caddy vs. Ford Tourneo Connect

Volkswagen Caddy vs. Ford Tourneo Connect

23. 7. 2023 07:03

(AKTUALIZOVÁNO)
Na první pohled je Ford Tourneo Connect líbivější než VW Caddy. Má proti originálu i další výhody? A jak jsou nastaveny ceny a výbavy?

Benzín nebo naftu do Volkswagenu Caddy?

Benzín nebo naftu do Volkswagenu Caddy?

27. 3. 2023 06:27

AKTUALIZOVÁNO: KONEC CADDY 4MOTION!
Volkswagen Caddy je už pořádná krabice a naftový motor tak dává obrovský smysl. Příplatek za něj je však absurdně vysoký, a proto neuškodí dobře počítat a srovnávat…

Toyota PROACE City Verso vs. Volkswagen Caddy

Toyota PROACE City Verso vs. Volkswagen Caddy

9. 4. 2023 08:26

Nelze říci, že by jeden byl jednoznačně lepší než druhý. V kterých oblastech dominuje Toyota a v čem je lepší Volkswagen? A co peníze? Jestli jste si dosud mysleli, že Caddy je na vás moc drahý, možná budete překvapeni…

Co možná nevíte o Hyundai Staria

Co možná nevíte o Hyundai Staria

1. 3. 2024 09:15

(AKTUALIZOVÁNO)
O kosmické raketě jménem Hyundai Staria už jste asi četli mnohé. Sám se o ní velmi zajímám a tak přináším informace ne zcela známé…

Dacia Duster 1.0 TCe LPG: nákup ojetiny a první dojmy

Dacia Duster 1.0 TCe LPG: nákup ojetiny a první dojmy

28. 11. 2023 06:54

(VÝRAZNĚ ROZŠÍŘENO)
Jsou auta, která bych si dobrovolně za normálních okolností nikdy nekoupil. Největší odpor mám k autům bílým, ojetým a esúvéčkám. No a čím myslíte, že od listopadu 2023 sám jezdím?