Podélně stavitelné hlavové opěrky

Jaké hlavové opěrky pasují do Roomsteru a Fabie 2?

Hlavové opěrky předních sedadel v Roomsteru mi nesedly. Jejich tvar je trochu zvláštní - podepírají totiž hlavu jen na malé ploše ve své horní části. Opření tak není moc pohodlné. Taky mi vadí, že se dají málo vysunout. Mám 181 cm, sedím s kolmým opěradlem, abych dobře dosáhl na volant a paže v loktech svíraly úhel blízký 90 °. Při takovém sezení ale plně vysunutá opěrka dosahuje horní hranou jen do výše očí, což je málo. Znázornil jsem to na obrázku. Při krátkých jízdách s tím žiju bez potíží, ale běda, když se vydám na cestu delší než jedna hodina. Odnesu to bolestmi krku.

Toto je reálná pozice mé hlavy :-)

Ačkoliv je opěrka plně vysunutá, je pořád moc nízko.

Tlak hlavy je soustředěn na příliš malou plochu.

Na minulé Octavii jsem měl hlavové opěrky WOKS a ty byly pohodlnější. Podepírají hlavu na celé ploše a jsou tvarovány do oblouku (podle hlavy), takže podrží hlavu v zatáčkách. Opěrky v Roomsteru/Fabii 2 jsou zcela rovné. Opěrky WOKS má Octavia 2 po faceliftu, Yeti a Superb 2. Yetiho máme doma, takže jsem vyzkoušel opěrku přendat do Roomsteru. Pasuje tam, ale ukázalo se, že kvůli tvarování opěradla je umístěna trochu víc vzadu, než mi bylo milo.

Pátral jsem tedy v koncernu VW po dalších typech opěrek a do oka mi padla podélně stavitelná z Volkswagenu Passat B7.

Podélně stavitelná hlavová opěrka Volkswagenu Passat B7

V e-shopech ani na sbazaru apod. ovšem není za boha k sehnání, navíc nebylo jisté, že bude pasovat. Na internetu jsem nenašel žádné informace. Občas se řídím podle moudra „Když nemůžete najít cestu, vytvořte jí.“

A tak jsem se s obrázkem vydal k prodejci VW. Řekli mi, že bez objednacího čísla ji neseženou. V katalogu dílů vidí jen schémata bez obrázků a z toho se nic nepozná. Zamyslel jsem se, protože tak snadno jsem se vzdát nechtěl.

A co když Vám dodám VIN auta, které má ty opěrky standardně z výroby?

Prodejce náhradních dílů

Ano, to by šlo.

Ještě tentýž den jsem v bazaru našel Passata, který dané opěrky opravdu měl, navíc v barevném provedení, které se mi nejlépe hodí - černá látka. S úsměvem a pokorou jsem zašel k bazaristovi, kterého nechci jmenovat, zda by mi umožnil vyzkoušet přendat opěrku do Roomsteru. Jen vyzkoušet. Rozohnil se na mě:

Prodejce z nejmenovaného bazaru kukauto.cz

Pane, já jsem tady od prodeje aut. Vůbec to auto nebudu odemykat. Lidi mi sem chodí s takovýma blbostma! S metrem v ruce měří kraviny a já z toho nic nemám. A pasovat vám to určitě nebude.

No jo, má to těžký. Ale vyfotil jsem si za čelním oknem aspoň VIN. S ním jsem běžel zpátky do VW, kde mi sdělili cenu 5098 Kč vč. DPH. Protočily se mi panenky a ze zvyku jsem se ptal po slevě.

Prodejce náhradních dílů

Bohužel s tím nic neudělám, nejste ani naším stálým zákazníkem.

A když jí teda objednám a nebude pasovat?

Prodejce náhradních dílů

Můžeme jí vrátit, ale sklad po nás bude chtít storno poplatek něco přes 700 Kč.

Risknul jsem to. Druhý den jsem si opěrku vyzvedl a… padla tam! Aretační zářezy na tyčkách však nejsou úplně kompatibilní s mechanismem v opěradle, takže opěrka má tendenci se při jízdě pomaloučku zasouvat do opěradla. Vyřešil jsem to obalením tyček do kovových trubiček. Aby to nějak vypadalo, trubičky jsem oblepil černým samolepicím autokobercem. Jejich délku zvolíte podle toho, jak chcete mít opěrku vysoko.

Hlavová opěrka z VW Passat ve Škodě Roomster Hlavová opěrka z VW Passat - podélný posuv Hlavová opěrka z VW Passat Hlavová opěrka z VW Passat ve Škodě Roomster - zadní pohled

Shrnutí

Do Roomsteru a Fabie 2 lze namontovat hlavové opěrky z:

  • Passatu B7 - cena v říjnu 2018 byla 5098 Kč, objednací kód pro variantu s černou látkou je 3AA881903AAUOL
  • Octavie 2 před faceliftem - viz Škoda fórum, jsou naklápěcí

    Naklápěcí hlavová opěrka z Octavie 2. generace
  • Octavie 2 po faceliftu, Yetiho a Superbu 2 - odzkoušeno vlastnoručně

    Hlavová opěrka WOKS z faceliftované Octavie 2. generace, Yetiho a Superbu 2. generace

Osobně si myslím, že z koncernu VW budou pasovat takřka všechny typy opěrek z aut před zavedením platformy MQB, kde je pojistné tlačítko na vyndání opěrky řešené jinak. Ale to už nemám ověřené.

Posuvná opěrka z Passatu je opravdu skvělá. Škoda jen té přemrštěné ceny. Nakonec mi jí zlevnili o 254 Kč, což není moc, ale potěšilo to.

Líbil se vám článek? Můžete jej sdílet:

Mohlo by vás zajímat

Výroba poutek pro posun sedadel z kufru

Výroba poutek pro posun sedadel z kufru

31. 10. 2018 07:51

Aby mohl být Roomster v posledních letech výroby tak levný, přistoupil výrobce k úsporám, nad kterými zůstává rozum stát. Odstranil…

Škoda Roomster 1.2 TSI - zkušenosti

Škoda Roomster 1.2 TSI - zkušenosti

9. 11. 2023 08:02

(AKTUALIZOVÁNO)
Chcete vědět, jak se jezdí s faceliftovaným Roomsterem 1.2 TSI 63 kW? Je auto spolehlivé i po nájezdu necelých 200 tisíc km? Zkušenosti majitele odhalují závady i negativa auta.

V čem Octavia 3 nepředběhla Octavii 2

V čem Octavia 3 nepředběhla Octavii 2

1. 9. 2013 08:40

Při vývoji druhé generace Octavie si dala automobilka tak záležet, že tu předchozí ve všem válcovala. Proč to neplatí mezi druhou a třetí generací?