Nákup Škody Favorit 136 L

květen 2019 přibližné stáří auta 28 let 8 měsíců najeto 57 500 km koupeno v Plzni

Favorita jsem si všiml na sbazaru. Je to model 136 L s necelými 60 tisíci najetými kilometry. Ač není z prvního roku výroby, stále je to ten původní s asymetrickou maskou a béžovým interiérem. Přesně takový se mi líbí nejvíc. Favority po faceliftu s černou palubkou a tvarovými výplněmi dveří už nepůsobí tak veteránsky, na druhou stranu jsou o dost kvalitnější. Byl v Plzni a stál 40 000 Kč. Ač si běžně dokážu vyjednat slevu na cokoliv, tentokrát jsem nebyl úspěšný. Byl to ročník 1990 (konkrétní datum výroby není vůbec snadné zjistit) a to znamená, že má karburátor a neplní žádnou emisní normu Euro. Bylo nutno z kapsy vytáhnout dalších 10 000 Kč a zaplatit z nich ekologickou daň na výstavbu nabíjecích stanic pro elektromobily milionářů.

Náhled inzerátu na Sbazar.cz

Náhled inzerátu na Sbazar.cz

Do Plzně!

Od dosavadní a zároveň první majitelky auta se dovídám, že už ho minulý týden málem prodala. Couvla však poté co se ukázalo, že zájemce u sebe sice má peníze, ale nemá sjednané povinné ručení. Při testovací jízdě jsme navštívili mechanika, který se o auto mnoho let staral. Ptám se ho, jestli někdy měnil olej v převodovce či chladicí kapalinu. Řekl, že převodový olej je celoživotní projektovaný na 250 000 km a chladicí kapalinu dolévá. Z toho mi bylo jasné, že olej v převodovce byl původní. Dodatečně jsem si pomyslel, že auto má svůj projektovaný život dávno za sebou, třebaže najelo jen pětinu zamýšlených kilometrů. Třicet let je ale třicet let. S mechanikem a majitelkou domlouvám, že před koupí provedou výměnu všech kapalin (motorový a převodový olej, chladicí a brzdovou kapalinu) a zařídí novou STK.

Po dvou týdnech si jedu auto vyzvednout a ptám se, zda byl proveden domluvený servis. „Pan mechanik vyměnil olej v motoru a dolil chladicí kapalinu“. Celkem mě takto odbytá práce nepřekvapila. Pořádný preventivní servis si zařídím sám.

Auto jsem si přivezl 10. června 2019 a to se rozumí, že na zimních kolech. Letní se vezla v kufru.

Zachyceno na památku po příjezdu domů. Potahy na sedadlech byly sice velmi kvalitní, ale já dávám přednost původnímu čalounění.