Volkswagen Caddy Maxi Life 2.0 TDI: postřehy, zajímavosti, tipy

Sepsáno 27. května 2024. Naposledy aktualizováno 22. září 2024: přibyly postřehy 41 – 60.
  1. Mám v Caddy originální textilní koberečky. Když jsem se jich dotkl poprvé (to byly ještě jen tak pohozené na sedadle, sotva auto sjelo z kamionu), překvapilo mě, jak jsou drsné. Až po chvilce mi došlo, že hladím jejich rubovou stranu. Vrchní strana je stejně jemňoučká, jak tomu u vozů z koncernu bývá. Fotka zachycuje hrubší spodní stranu.

    Spodní část koberečku
  2. Skla s vyšším stupněm tónování v zadní části vozu jsou o poznání tmavší, než SunSet v Roomsterovi. Dovnitř není takřka vůbec vidět. Příplatková tmavá zadní okna v Caddy absorbují 74 % světla. Pro zajímavost v Multivanu T7 lze vybírat dokonce ze tří stupňů zatmavení: výchozí (nevím kolik procent), dále 65 nebo 90% zatmavení.

    Zatmavená zadní okna
  3. Zatím se zdá, že výrobce nešetřil na ochraně karoserie před korozí, neboť na řadě míst vytéká karosářský vosk. Toto si třeba z našich celkově třech nových Škodovek nepamatuji.

    Vosk vytékající z karoserie Vosk vytékající z karoserie Vosk vytékající z karoserie Vosk vytékající z karoserie
  4. Zajímavě je řešený prostor bočních šoupacích dveří v místě před zadním kolem. Podobně jako třeba Škoda Yeti či Karoq patří Caddy k nemnoha autům, u nichž zadní boční dveře zasahují až ke kolu. Drží se tu spousta špíny a určitě bych nezanedbával čištění tohoto prostoru. Gumové těsnění sice chrání spodní kolejnici před pronikáním nečistot, jenže prach na něm usazený by mohl prodřít lak na karoserii. Výrobce však postupoval dostatečně inteligentně a na místo, kam těsnění při zavření dveří dosedne, nalepil ochrannou průhlednou fólii, která lak před oděrem chrání.

    Gumové těsnění bočních posuvných dveří Průhledná ochranná fólie nalepená na karoserii v místě dosedu gumového těsnění
  5. Šestirychlostní manuál se mi zdá odstupňovaný fakt ideálně. K tachometrové padesátce krásně pasuje čtvrtý rychlostní stupeň, při kterém motor točí 1380 otáček. Při padesátce dle GPS řekněme rovných 1400 (52 km/h tachometrových). Tedy ani neduní a ani netočí moc. Šestku zpravidla nemá smysl řadit dřív než v 80–90 km/h a ani rádce řazení k tomu nevybízí. Při devadesátce točí poslední stupeň 1400 otáček. Na dálnici při stotřicítce jsou otáčky 2100, což je mimochodem o 300 otáček méně, než u verze 4MOTION.

  6. Plato kufru je řešené po vzoru Citigo, postrádá tudíž šňůrky. Při manipulaci se zavazadly jej do zvednuté polohy musíte zaaretovat ručně. Když jej zapomenete zvednuté, překáží ve výhledu vzad.

    Zavazadlový prostor sedmimístného VW Caddy Maxi Zavazadlový prostor sedmimístného VW Caddy Maxi
  7. Jestli mě něco na dotykovém ovládání všeho fakt rozčiluje, je to vypínání Start-stopu. Ten lze totiž deaktivovat výhradně skrze dotykový displej. Nechápu, proč nelze vypnout volantovými tlačítky, podobně jako lane assist a front assist.

    Deaktivace asistentů v displeji MaxiDot Oblíbené akce v infotainmentu
  8. Obrovské auto, obrovský kufr, ale kam má člověk uložit výstražný trojúhelník? Nikde na něj není dedikované místo. Vozím jej v odkládací schránce levých zadních dveří.

  9. Překvapily mě na dnešní dobu široké spáry na karoserii. Jejich šířka je tak v půli cesty mezi Roomsterem a Favoritem, přitom i ten Roomster má mezery mezi plechy podstatně širší, než bývá u dnešních koncernových vozů běžné.

  10. Navzdory širokým spárám mezi karosářskými díly Caddy fakt hezky plachtí. Koeficient aerodynamického odporu 0,30 sice mezi dnešními vozy nevypadá kdovíjak, ale rozdíl třeba proti Roomsteru s hodnotou 0,33 tu je reálně poznat. Přitom je Caddy o tolik větší.

  11. V novinářských testech obvykle padá kritika na zdvojené přední sloupky. Myslím obecně, nikoliv přímo u Caddy. Já jsem s nimi u Caddyho spokojený, neboť mi výhled šikmo vpřed na obě strany hodně vylepšují. Proti minulé generaci však přišly o samostatné ofuky.

    Zdvojený A sloupek Výhled šikmo vlevo skrze zdvojený přední sloupek Výhled šikmo vpravo skrze zdvojený přední sloupek
  12. Když se motor 2.0 TDI zrovna nezahřívá či nevypaluje filtr pevných částic a pokud není elektrický odběr příliš vysoký, pak při volnoběžných otáčkách 800 ot/min spotřebovává jen 0,4–0,5 litru nafty za hodinu. V režimu zvýšených otáček při uvedených případech točí rovnou tisícovku a spotřeba dosahuje hodnoty 0,6–0,7 l/100 km (tedy shodně jako benzinové motory).

  13. Pokrok proti Roomsterovi: při přeřazení nedochází k deaktivaci tempomatu. Tedy když se zapnutému tempomatu postaví do cesty strmý kopec a potřebujete podřadit, tempomat po uvolnění spojky pokračuje.

  14. Velkým tématem se stalo dotykové ovládání ventilace výhradně skrze displej. VW kritiku částečně vyslyšel a už i Caddy od jara 2024 povinně přichází s podsvětleným sliderem pod displejem a trvale viditelným řádkem pro základní ovládání teplotního komfortu. Můj vůz ještě nemá ani jedno ani druhé, tedy k ventilaci se dostanu pouze po ťapnutí na plošku Clima či častěji do levého dolního rohu obrazovky. A víte co? Mně to nevadí. Částečně jsem si zvykl, ale hlavně díky fakt bezchybně fungujícímu automatickému Climatronicu není důvod do toho zasahovat. Climatronic má navíc tři režimy intenzity (mírný, střední, intenzivní), takže neobtěžuje hučením jako ten v Roomsterovi. (Na ten si mimochodem stěžuji neustále.)

    Asi jediná situace, která stojí příliš pozornosti a času, je zapnutí vnitřního okruhu. To zpravidla potřebujete udělat ve vteřině, když se poblíž zjeví čmoudící Avie. V Caddy to prostě někdy nestihnu nebo i vzdám.

    Vyvolání menu ventilace
  15. K odezvě dotykového displeje infotainmentu nemám připomínek. Reakce jsou okamžité, nějaké jednovteřinové zaváhání je spíše výjimkou. Dokonce ani start systému příliš nezdržuje, jen mě otravuje, že si po každém startu žádá ťuknutí do tlačítka OK, často dokonce dvakrát. Můj 8,25" infotainment s dvojicí otočných ovladačů si však už do Caddy neobjednáte. Skončil s přechodem na modelový rok 2025, tedy na jaře 2024.

    Nutnost potvrzení stiskem tlačítka OK v infotainmentu Nutnost potvrzení stiskem tlačítka OK v infotainmentu
  16. Když motor při nešikovném rozjezdu zdechne, netřeba chytat paniku. On zase sám naskočí.

  17. Blbé je, že startovat se musí výhradně se sešlápnutou spojkou. Nejde to ani s neutrálem ani s nohou na brzdě. Dokonce i pokud v průběhu startování spojku pustíte, startování se přeruší. Tak snad se to nepodepíše na životnosti motoru, jak opakovaně straší Vaculík.

    Nutnost sešlápnutí spojky při startování motoru
  18. Startování motoru je impulzní i tehdy, pokud si nepřiplatíte startovací tlačítko. Jednoduše stačí klíčkem jen tak cvrnknout a motor naskočí.

  19. Nedomyšlené mi přijde, že jakmile ve tmě otočíte klíčkem do polohy 1, vůz rozsvítí potkávací světla. Když následně startujete, zůstávají rozsvícená. Žárovky asi dostávají pěkně zabrat. Vyhnout se tomu lze jedině vypnutím světel po otočení klíčku do aktivační polohy, což bohužel musíte dělat pokaždé opakovaným ťukáním do dotykové plošky světel.

  20. Sedadla ve třetí řadě jsou u páté generace Caddyho samostatná a víceméně převzatá z modelu Touran. Proti němu jsou však navíc vyjímatelná. Na bocích jejich konstrukce nechybí madla pro případný přenos, bohužel se během něj často samovolně rozkládají. Ve složeném stavu totiž opěradlu chybí aretace (na rozdíl třeba od zadních sedaček VarioFlex u škodovek Roomster, Yeti a Karoq).

  21. Líbí se mi pečlivě zakrytované podběhy kol. U předních kol plastem, vzadu dokonce hluk tlumícím filcem.

  22. Tipnete si, který jediný vnější díl má Caddy 5 shodný s Roomsterem? Chvilka napětí…

    Škoda Roomster zaparkovaná vedle VW Caddy Maxi

    Bingo – boční blikač. Jako jediný model v celém koncernu vozí Caddy v blatnících směrovku pamatující ještě jedničkovou Octavii z roku 96. Jen je už zatmavená.

  23. Druhá tipovačka: co sdílí Caddy 5 s Multivanem 6 vyráběným od roku 2015 i modernizovaným 6.1? …

    VW Caddy Maxi VW Multivan T6

    …madlo pátých dveří s integrovaným mikrospínačem.

  24. V dnešní době plné mnohdy samoúčelných designových věcí zaujme, jak úsporně jsou udělaná přední a zadní světla, pokud nepřiplatíte nemalé peníze za LED variantu. V předním reflektoru jsou všeho všudy tři žárovky: H7 pro potkávací světlo, dvouvláknová H15 společná pro denní, dálkové i obrysové svícení a samozřejmě směrovka. Fascinující jednoduchost.

    Obrysové světlo Denní světlo Potkávací světlo Potkávací a dálkové světlo

    Zadní svítilna nezůstává pozadu. V podstatě žádný designový podpis tvořený pěti žárovkami jako u Caddy 4. Jediná žárovka tu obstarává jak koncové, tak i brzdové světlo. Pokud se nepletu, u škodovek to tak naposledy měla Octavia Combi první generace. Plně chápu, pokud to někoho u auta startujícího v roce 2024 na šesti stech tisících korunách uráží. Dále mě překvapilo, že zadní mlhovka je pouze vlevo, ačkoliv má auto tažné zařízení. Dosud jsem se domníval, že vozy s koulí z výroby mají zadní mlhovky dvě. Naopak couvací světla jsou díkybohu v obou svítilnách.

    Rozsvícená zadní svítilna Rozsvícenáé zadní svítilny

    Mimochodem je zarážející, že v návodu k obsluze není typ žárovek uveden. K autu jsem nepochopitelně nedostal ani sadu náhradních, tudíž se typ žárovky H15 dozvídám až po jejím vymontování. Teprve potom jsem si všiml ještě nenápadné samolepky přímo na světlometu.

    Rozsvícená zadní svítilna
  25. Proč jen VW šetří na čalounění odkládacích schránek? Vždyť je tak činí nepoužitelnými. Co do nich můžete odložit, aby se to v zatáčkách nesmýkalo sem a tam a nevydávalo kravál? V autě, jehož reálná cenová hladina se hýbe kolem milionu korun mě to fakt zaráží. Jediné přihrádky, jejichž dna jsou opatřena kobercem, jsou pod předními sedačkami. Takže nezbývá, než koupit samolepicí černý koberec a stejně jako u Roomstera přihrádky oblepit.

  26. Pomalu v každém internetovém videotestu recenzenti dokola ukazují tažné zařízení vyskakující po stisku tlačítka a představte si, že Caddy takové nemá. Vybrat si jde z pevného za necelých 17 tisíc Kč či odnímatelného za zhruba 24 tisíc Kč. Odnímatelné znamená, že si budete klekat za auto a ručně kouli nasazovat. Navíc až do jara 2024 nešlo kombinovat s rezervním kolem. Aspoň tedy, že výrobce propracoval umístění koule ve voze. Ukládá se pod sedačku spolujezdce a nepřijdete kvůli němu ani o odkládací šuplík.

    Uložení tažného zařízení pod sedačkou spolujezdce Uložení tažného zařízení pod sedačkou spolujezdce
  27. Na volantu chybí tlačítko Mute pro vypnutí zvuku autorádia. U Roomstera k tomu slouží stisk rolovacího kolečka hlasitosti. VW má pro hlasitost kolébkový přepínač. Button Mute si sice můžete přidat do lišty rychlých akcí v infotainmentu, ale i to je v případě potřeby strašně krkolomné.

    Tlačítka na levém rameni volantu Oblíbené akce v infotainmentu
  28. Když už píši o liště rychlých (oblíbených) akcí, tak mě zarazilo, že akcí, které do ní mohu přiřadit, je povážlivě málo. Úplně žasnu nad tím, že do ní nelze přiřadit třeba klapku vnitřní cirkulace. V horním řádku jsou právě připnuté akce, ze spodních lze vybírat.

    Nastavení oblíbených akcí v infotainmentu
  29. Můj infotainment nenabízí světlé barevné schéma. Od novoty jej mám v softwarové verzi 1805. Světlé schéma bylo patrně buď vyřazeno v nějaké verzi dříve nebo bylo (či stále je) dostupné jen pro větší 10" displej.

    Verze infotainmentu 1805
  30. V infotainmentu verze 1805 je jeden překladatelský bug. Zobrazí se, pokud během jízdy chcete párovat mobil přes bluetooth.

    Chyba překladu v infotainmentu
  31. Rozsah výškového nastavení předních bezpečnostních pásů není moc velký. Nastavení probíhá ve čtyřech krocích s celkovým rozsahem pouze 7 cm.

    Výškové nastavení bezpečnostních pásů vpředu
  32. Tolik frekventovaný odkládací prostor před řadicí páky je tvořen tím nejlacinějším téměř hladkým tvrdým plastem náchylným k poškrábání! Už po pár dnech na něm vidím škrábance, ani nevím, kde se vzaly. Klíče sem rozhodně neodhazuji.

    Poškrábaný plast před řadicí pákou
  33. Konfigurátor umožňuje opatřit vůz z výroby celoročními plášti. Fabrika obouvá dva typy: Bridgestone Weather Control A005 nebo Continental AllSeasonContact. Nelze si bohužel vybrat, které obují na objednaný vůz. Já doufal v Continentaly, protože jejich zimní výkony jsou dle testů podstatně lepší než u Bridgestonů. No mé doufání nebylo nic platné. Auto přijelo na Bridgestonech. Ty jsou mimochodem vyrobené v Maďarsku a tak mě hřeje aspoň pocit, že nejezdím s čínskými letními plášti Giti, které by Caddy dostal defaultně.

    Bridgestone přitom prodává i novější verzi svých celoročních plášťů s přídomkem EVO. Vypadají stejně, liší se pravděpodobně směsí. V testech si vedou o něco lépe než předchůdce. Bridgestone evidentně vyrábí obě generace paralelně, neboť moje neEVO mají vyražené DOT 4823.

    Celoroční pneumatiky Bridgestone Weather Control A005 Celoroční pneumatiky Bridgestone Weather Control A005
    Videotest celoročních a zimních plášťů pro sezónu 2022/2023
  34. Užitečnou hmotnost jakéhokoliv pětimístného Caddy lze jednoduše zvýšit o bezmála 60 kg a sedmimístného o 100 kilogramů. Docílíte toho vyjmutím sedaček druhé, resp. třetí řady. Hmotnost sedaček: dvojsedadlo druhé řady 38 kg, samostatné sedadlo vpravo 20,5 kg. Sedadlo ve třetí řadě váží každé po 20 kilech. Manipulace s dvojsedačkou v druhé řadě je už trošku na hraně, ale ještě se to dá i v jednom člověku.

  35. Jak mohl ve VW skrze výstupní kontrolu projít takhle odstávající plast palubní desky zrovna v místě, kde si jej každý musí všimnout? Naštěstí jej stačilo docvaknout a už lícuje.

    Odstávající plast na palubní desce
  36. Teprve až když bylo auto doma, všímám si, že vnější kliky dveří, ač vypadají u všech VW a Škodovek už řadu let shodně, jsou mnoha různých tvarů i velikostí. Tak např. Caddy 5 dostal obrovské celistvé kliky, na nichž není krytka zámku oddělená. Vznikla tím kuriózní situace, kdy jindy oboustranný klíček lze zasunout pouze z jedné strany. Z té druhé to kvůli asymetrickému tvaru klíče nejde. Caddy má pochopitelně standardně dálkové ovládání, přesto jsem si hned vzpomněl na Felicii před modernizací, která byla poslední škodovkou, u níž šel klíček zasunout jen jednostranně.

    Klíček v zámku předních dveří Klíček v zámku předních dveří
  37. Stropnice existuje ve třech provedeních. Standardem je plochý strop s širokou odkládací schránkou nad čelním oknem. Druhou možností je panoramatické okno bez možnosti zastínění roletkami, kvůli kterému navíc přijdete o zmíněnou odkládací poličku. Třetí variantou je tunel s pěti výdechy vzduchu pro zadní pasažéry. Nepřivádějí čerstvý vzduch, nýbrž jen popoženou vzduch nasátý nad hlavami předních cestujících. Intenzitu foukání lze nastavit v sedmi úrovních, případně přepnout do režimu AUTO. Příplatek za tento „autobusový“ strop není velký a určitě vypadá efektně. Přesto radím si jej důkladně rozmyslet, protože se s ním pojí několik „ale“:

    1. Z široké celistvé poličky nad čelním oknem se stanou dvě malé.

    2. Chybí kotevní body pro přichycení oddělovací síťky za přední sedadla.

    3. Hrb nad předními sedačkami opravdu hodně zasahuje do vnitřního prostoru. Vpředu ubírá z výšky interiéru asi 20 cm. Směrem dozadu se již postupně ztrácí, přesto mi jeho prostorové nároky připadají přehnané.

    Výdechy vzduchu na stropě (příplatková položka 3JC) Nastavení intenzity foukání stropních výdechů
  38. Opěradlům ve druhé řadě lze u páté generace Caddyho nastavovat sklon (u Caddy 3 a 4 to nešlo, ačkoliv sedadla vypadají v podstatě stejně). Možných pozic je 14, celkový rozsah nastavení zobrazuje fotka. Dobrá polovina rozsahu je bohužel natolik kolmá, až pro sezení takřka nepoužitelná. Ani nejpohodlnější poloha není moc ležmo, na spaní to úplně nebude. Kolmé nastavení bude výhodné pro prodloužení délky kufru v horní části.

    Rozsah naklápění zadního opěradla
  39. Centrální zamykání nemá tzv. Safe system, čili blokaci vnitřních klik. Zamčené auto je možné otevřít zevnitř, čehož nevýhodou je usnadněná práce zlodějům, výhodou naopak šance pro omylem uzamčené dítě, aby se dostalo ven.

  40. Příplatková AGM baterie (objednací kód NY2) má kapacitu 68 Ah. Pokud se ptáte na kapacitu výchozí EFB+ baterie, pak od čtenáře Aleše dorazila zpráva, že jeho Ford Grand Tourneo Connect 2.0 EcoBlue 90 kW (sourozenecký model Caddy Maxi TDI) vozí baterii o kapacitě 70 Ah. Výchozí baterka se tedy nezdá být poddimenzovaná a příplatek za AGM má smysl jen kvůli vyšší odolnosti a teoreticky delší životnosti.

    AGM baterie
  41. Rád bych čas od času dobil baterii do plného stavu, neboť u současných vozů s inteligentním dobíjením člověk nikdy neví, jak moc je baterka nabitá, když vozidlo opouští. Bohužel v návodu k obsluze jsem se dočetl následující:

    Návod k obsluze vydání 06.2023

    Nabíjení akumulátoru vozidla 12 Volt by měl zásadně provádět kvalifikovaný odborný servis, protože technologie akumulátorů 12 Volt zabudovaných z výroby vyžaduje nabíjení při omezeném napětí.

  42. Pravý otočný ovladač u 8,25" autorádia Composition slouží výhradně k listování mezi písničkami na USB disku, což je ovšem mnohem pohodlnější, než vertikálně šoupat prstem po displeji. V jiných menu systému naneštěstí nic dělat neumí.

    Autorádio Composition
  43. V roce 2024 zavržená verze 8,25" infotainmentu měla kromě otočných ovladačů další příjemnou vlastnost. Díky absenci dotykové lišty slouží výčnělek pod displejem jako opěra zápěstí pro pohodlnější ťukání během jízdy.

    Palubní deska
  44. Pokud vůz parkuje v prudším kopci, nelze odbrzdit elektronickou parkovací brzdu. Běžný postup zapnout zapalování, šlápnout na brzdu a odjistit tlačítko ruční brzdy vyvolá na displeji hlášku, že je potřeba nastartovat motor. Mně osobně toto vadí, protože jednak dělá automobilka z řidičů nesvéprávné tupce a za druhé nevidím důvod, proč bych měl plýtvat palivem, když potřebuji někam kousíček popojet z kopce dolů. Alespoň, že v mírném náklonu to blokované není.

  45. Za naprostou tragédii, zvláště u užitkového vozu, považuji povrchovou úpravu plastů v zavazadlovém prostoru. Na ty se stačí blbě podívat a jsou ihned odřené. Ač se vždy snažím přepravované neskladné předměty všelijak omotat hadrem, stejně po dojetí do cíle nacházím na bočnicích další nové odřeniny.

    Poškrábaný plast v kufru
  46. Žádná schránka ve voze není chlazena. Jó, to byly časy, kdy Octavia II měla chlazenou hlavní přihrádku před spolujezdcem i Jumbo box…

  47. A ještě druhá stížnost na hlavní schránku před spolujezdcem. Je malá, až to člověka u tak velkého auta zarazí. Odkládací schránky v palubní desce jsou jednoznačně lépe vyřešeny u konkurence od Stellantisu.

    Odkládací schránka v přístrojové desce
  48. Nevíte někdo, proč nelze obsadit prostřední a pravé místo druhé řady, pokud je opěradlo spolujezdce překlopené dopředu? Na tento zákaz upozorňují piktogramy na opěradle, avšak v návodu k obsluze se vysvětlení nedočkáte:

    Návod k obsluze vydání 06.2023

    Pokud je sedadlo spolujezdce sklopené, je možné obsadit ve druhé řadě sedadel pouze vnější sedadlo za řidičem. To platí také pro děti v dětských autosedačkách.

    No to by je ubylo, kdyby tam napsali důvod. Přitom pro děti se jedná o ideální cestování, protože vidí dopředu. Musím se přiznat, že toto varování doma ignorujeme a děti za sklopenou sedačkou jezdí. Nenapadá mě totiž žádné nebezpečí, které by mohlo hrozit. Moje domněnka je taková, že se výrobce bojí, aby si pasažéři nedělali pohodlí natažením nohou na sklopené opěradlo, což už by zřejmě mohlo mít negativní vliv na jejich bezpečnost v případě nehody.

    Sklopené opěradlo spolujezdce Piktogramy na sedadle spolujezdce
  49. Pokud jste se při pohledu pod palubní desku svého Caddy stejně jako já naštvali, že zrovna vám zapomněli namontovat kryt, můžete být v klidu. Nemá ho tam nikdo.

    Absence krytu pod palubní deskou
  50. Palubní deska, ač celá z tvrdého plastu, se nezrcadlí v čelním okně. Většinou se neodráží ani předměty uložené v otevřené prohlubni na jejím vrchu.

  51. Elektrické stahování předních bočních oken má přiliš rychlý a hrubý pohyb. Velice obtížně jej lze dávkovat. Druhým problémem je nerovnoměrnost chodu levého a pravého okna při dálkovém stahování klíčkem. Každé si prostě jede po svém a donutit je, aby obě zastavila řekněme 5 cm od horního okraje, není možné.

  52. Odhlučnění Caddyho hodnotím následovně:

    • Motor TDI je odhlučněn velmi dobře a neruší. Má velkoplošný kryt a kapota má protihlukovou výplň. Pozor na to, že od května 2024 se to netýká základního stupně výbavy (oboje se skrývá pod položkou 3W3 v ceníku).
    • Hukot od kol je na akceptovatelné úrovni. Zadní nadkolí nejsou plastová, nýbrž kobercová, takže lépe potlačují hluk odvalujících se pneumatik. Pro srovnání: Roomster od kol hučí více.
    • Zklamáním je však aerodynamický hluk. Od A sloupků proniká při rychlostech nad 100 km/h opravdu výrazný hluk. Situaci nepomáhají ani mimořádně tenká přední boční okna. Opět srovnání s Roomsterem: ten má přední boční okna o 1 mm tlustší.

    Mrzuté je, že Caddy na rozdíl od Multivanu T7 nenabízí žádnou příplatkovou možnost zlepšení akustiky ani kvalitnějších reproduktorů. Poslech audia opravdu neuchvátí. Repráků je tu všeho všudy jen šest (o dva méně než v Roomsterovi), navíc nejsou úplně šťastně umístěné. Výškové jsou v A sloupcích, což je k uším daleko a naopak zadní reproduktory jsou až v bočnicích kufru.

  53. Našel jsem naprosto neuvěřitelný nedodělek v mobilní aplikaci Volkswagen. Po ověření identity sice můžete skrze ní svůj vůz odemykat i zamykat, nelze však zavřít boční okna! Třeba když začne pršet a vy se zrovna procházíte po druhém konci města. Dokonce na mobilu i vidíte, že jste nechali okna pootevřená, ale zavřít je nemůžete.

    Screenhost z mobilní aplikace Volkswagen
  54. Za 181 cm vysokým řidičem zbývá stejně vysokému pasažérovi vzadu 11 cm volného místa před koleny. Sklopený stoleček zde ubírá 4 cm, takže u Caddy v základní výbavě bez něj zde zůstává volných 15 cm.

  55. Kdo sedí ve třetí řadě sedadel, má možnost si tady podsunout nárty pod sedadla před sebou.

  56. Moc se mi nelíbí, jak auto bzučí a píská pokaždé, když otevřete či zavřete kterékoliv z dveří. Krásně je na tom poznat, kolik řídicích jednotek za poslední roky v autech přibylo. Dřív si pouze krátce zabzučelo palivové čerpadlo při otevření řidičových dveří, ale teď se tam kdovíkolik jednotek neustále probouzí, posílá aktuální stavy vozu do cloudu a pak zase uspává. Takže chodíte po dvorku a pořád posloucháte bzukot od auta.

  57. Co mě opravdu vytáčí, jsou nahodilé výpadky parkovací kamery a senzorů. Většinou v okamžicích, kdy se to fakt nejmíň hodí. Hodím zpátečku, auto výstražně pípne a na displeji si přečtu, že parkovací asistent momentálně není k dispozici. Nefunguje tedy kamera ani senzory. Není to časté, přesto zarážející. U dvojkové Octavie ani Roomstera senzory nikdy službu nevypověděly.

  58. Čas od času dojde k výpadku také funkce elektronických dětských pojistek v zadních dveřích. Po novém nastartování se problém obvykle vyřeší. Totéž potvrzuje můj čtenář Jirka, který mi do e-mailu poslal několik obrázků dokládajících výpadky funkcí na jeho Fordu Grand Tourneo Connect alias VW Caddy.

    Výstraha - závada dětské pojistky Výstraha - závada parkovací brzdy Výstraha - závada funkce AutoHold
  59. Vtipně působí houpání ručičky tachometru při jízdě ustálenou rychlostí (na fotce to bohužel neuvidíte). Že totéž dělala Dacia Duster, mi vzhledem k její ceně nevadilo. U nového VW je to ale divné. Proč to nešlo nějak potlačit? Tohle jsem v žádné škodovce neviděl.

    Přístrojový panel
  60. A ještě jedna kuriozita: při jízdě z kopce se zařazeným kvaltem, kdy alternátor intenzivně dobíjí baterii, se stěrače pohybují citelně rychleji! To jsou věci u Volkswagenu…

Líbil se vám článek? Můžete jej sdílet:

Mohlo by vás zajímat

Škoda Favorit 136 L - postřehy

Škoda Favorit 136 L - postřehy

25. 7. 2024 11:39

(AKTUALIZOVÁNO)
Ke každému svému autu sepisuji v bodech střípky, které mě na něm zaujaly. Uprostřed veteránské sezóny nastal čas přečíst si něco o Favoritovi. Fotky nechybí.