Objednáno TSI, dorazí TDI. Jak je to možné?

Napsáno 15. července 2022.
Článek je součástí seriálu Objednávka VW Caddy Maxi
  1. Objednávka VW Caddy Maxi Life 1.5 TSI 14. 1. 2022
  2. Právě čtete: Objednáno TSI, dorazí TDI. Jak je to možné? 15. 7. 2022
  3. Objednávka VW Caddy Maxi Life: rok poté 6. 1. 2023
  4. Rozum versus emoce při výběru auta 28. 3. 2023
  5. Volkswagen Caddy Maxi Life 2.0 TDI: konečně vyrobený! 9. 3. 2024

V lednu 2022 jsem přece podepsal objednávku na 1.5 TSI. Naftu bych moc rád, ale zkrátka na ni nezbývaly finance. Přesto bude vyrobený Caddy osazen motorem 2.0 TDI v prostřední výkonové variantě 75 kW (ve verzi Maxi jde však o základ). No nebudu již dál dělat ze čtenářů hlupáky. V únoru 2022, tedy měsíc po objednávce, jsem zvážil všechny okolnosti, vytáhl z kapsy dalších asi 50 000 Kč a s prodejcem jsme upravili objednávku. Naštěstí to vzhledem k ročním dodacím lhůtám nebyl problém.

VW Caddy Maxi Life 5 zelená Golden - předobok

Ano, sice máme další dvě auta, takže kilometry nebudou u Caddyho přibývat asi moc rychle, přesto si myslím, že se pořádný naftový motor, ač o neduživém výkonu 75 kW, bude pro naše potřeby hodit o něco lépe, než třetí benzínový pohon (Favorit i Roomster jezdí na benzín). Caddy bude jezdit hlavně dálkové trasy a na rozhodnutí měl vliv i malý objem nádrže pouhých 50 litrů, což vzhledem k velikosti auta představuje těžký podprůměr. A já docela nerad navštěvuji čerpačky.

Protože byl pro mě příplatek za TDI namáhavý, bylo třeba osekat něco jiného. Z konfigurace tak vypadl zvýhodněný servisní balíček za 15 829 Kč. Ano, chválil jsem si jej, protože byl zvýhodněný o 50 %. Na druhou stranu proč platit dnes servis, jehož první část využiji až za dva roky po převzetí vozu? Olej a filtry si stejně budu měnit sám.

Benzín vs. nafta u VW Caddy Maxi Life *

  1.5 TSI 84 kW
6 st. manuál
2.0 TDI 75 kW
6 st. manuál
pohotovostní hmotnost (kg) ** 1 755 1 823
užitečná hmotnost (kg) ** 595 627
hmotnost brzděného přívěsu při stoup. max. 12% (kg) 1300 1400
hmotnost nebrzděného přívěsu (kg) 750 750
spotřeba paliva dle NEDC ve městě (l/100 km) 6,7 6
spotřeba paliva dle NEDC mimo město (l/100 km) 5,1 3,9
spotřeba paliva dle NEDC kombinovaná (l/100 km) 5,7 4,7
zrychlení 0-100 km/h (s) 12,4 14,0
max. rychlost (km/h) 182 175
příplatek (Kč vč. DPH) - 52 080
pesimistický odhad návratnosti (při uvažované ceně obou paliv 30 Kč/l a udávaném rozdílu kombinované spotřeby ve výši 1 l/100 km) *** - 173 600 km
optimistický odhad návratnosti (při uvažované ceně obou paliv 50 Kč/l a rozdílu kombinované spotřeby ve výši 2 l/100 km) *** - 52 080 km

* Údaje platí pro model VW Caddy Maxi Life páté generace v roce 2022.
** Uvedené hmotnosti jsou platné přímo pro mou konfiguraci.
*** Při cenách paliv v roce 2022 se optimistický odhad návratnosti zdá reálnější. Též udávaný rozdíl ve spotřebě paliva jen jeden litr na 100 km bude ve skutečnosti asi větší.

Z tabulky plyne očekávatelné, tedy že naftový motor víc uveze i utáhne a přitom žere méně. Benzínový motor má naopak lepší dynamické parametry. Ty však vyzní trochu jinak, když výkonové hodnoty zobrazíme v grafu.

Křivky výkonu a točivého momentu motoru 1,5 TSI 84 kW
1,5 TSI 84 kW
Křivky výkonu a točivého momentu motoru 2,0 TDI 75 kW
2,0 TDI 75 kW

Grafy ukazují, že ač má TDI nižší maximální výkon, v obvykle využívaných otáčkách má výkon a krouticí moment naopak podstatně vyšší než TSI. Ve 2 000 otáčkách je rozdíl ve prospěch TDI 11 kW a 60 Nm, ještě ve 3 000 pak cca 6 kW a 15 Nm. Výkon se vyrovná až při 3 500 otáčkách a dál má benzín jasně navrch, což se projeví především při předjíždění.

Ladění konfigurace

Kromě výše zmíněné změny motorizace a odstranění předplaceného servisu byly změny už jen kosmetické. Ani tak ne proto, že bych nechtěl lepší výbavu, nýbrž proto, že nejsem tak bohatý. Přibylo:

  • NY2 – Zesílená baterie za 1 626 Kč – jedná se o baterii typu AGM, která nejlépe snáší inteligentní dobíjení. Standardem (i pro diesely) by totiž byl méně odolný typ EFB. Že si u Caddyho lze za lepší baterku takto jednoduše připlatit je určitě skvělé. Nevýhodou ale je, že ceník, konfigurátor, ba ani prodejce vám neřeknou, co konkrétně vlastně položka NY2 znamená. Že je to baterka typu AGM namísto EFB mi zjistili až na infolince importéra.
  • Výbava QC1 – Tónovaná okna za 5 977 Kč nahradila výbavu ZAW – Paket Design za 6 458 Kč. V obou případech jde o to samé, tedy silněji zatmavená skla v zadní části vozu. ZAW je o pětistovku dražší proto, že kolejnice posuvných dveří jsou v černém provedení, zatímco jinak jsou stříbrné. Výbava QC1 přibyla v rámci modelového roku 2023, v době objednávky bylo k dispozici jen ZAW. Pětistovka dobrá, stříbrné lišty mi stačí.
    Kola Wien
    Stříbrná lišta pojezdu posuvných dveří.
    (obrázky lze kliknutím zvětšit)
    Černá lišta posuvných dveří
    Černá je součástí paketu Design pro výbavu Life či standardem ve stupni Style.

Rozmýšlel jsem i nad dalšími prvky komfortní výbavy (adaptivní tempomat za 15 563, zadní kamera za 7 581, přední parkovací senzory za 4 011, dešťový senzor za 7 542 Kč), jenže rodinný rozpočet byl napnutý a takto mi výbava v zásadě stačí. Vlastně bych i rád automatickou převodovku, bohužel u dieselu to znamená vytáhnout dalších více než 100 000 Kč, tedy dvojnásobek obvyklé ceny u koncernu! Pojí se totiž jen s 90kW verzí (+ 36 441) a samotné DSG stojí 67 211. To proto, že je s mokrými spojkami, tedy robustnější. Za to jsou dvě dovolené u moře, takže ne.

Některé prvky bych vyloženě chtěl, bohužel to nebylo možné:

  • Light assist neboli samočinné přepínání dálkových světel za 4 292 Kč. Jenže se povinně pojí s LED světly. Trochu škoda, konkurence od Stellantisu jej dává i k halogenům.
  • Výklopná okna v zadních bočních dveřích za 5 083 Kč. Povinně spojené s alarmem za 9 667 Kč a ten já fakt nechci. Když se nad tím zamyslíte, je příplatek za manuálně vyklápěná okénka 15 tisíc. Holý nerozum, když všechna auta mají stahovací zadní okénka v ceně a jejich elektrické ovládání za třetinový příplatek.
  • Vyhřívaný volant jako lék na mé studené ruce. Caddy jej bohužel vůbec nenabízí.
  • Ostřikovače světel, které však Caddy opět vůbec neumí mít.
  • Lepší audiosystém. Bývá v nabídce snad u všech modelů Škoda i VW. Kromě Caddyho :-( Přitom i dlouhý Maxi má jen šest reproduktorů, takže jsem opravdu zvědavý, jak budou hrát.
  • Přední mlhovky, jež však nelze kombinovat s lakovaným nárazníkem. Podrobněji rozepsáno níže před koncem článku.

Konečná cena za vůz po úpravách konfigurace bude po odečtení vyjednané slevy 866 359 Kč. Dle akčního ceníku 936 604 Kč, dle standardního dokonce 1 008 362 Kč. Všechny ceny jsou včetně DPH.

Trable s koly

Nečekaná patálie se strhla kolem kol. K výbavovému stupni Life v době objednávky patřila 16" litá kola Wien s pneumatikami 205/60 R16. Avšak pouze k benzínovému motoru. U dieselu jste dostali 17" liťáky Barahona s pneu 215/55 R17. Konfigurátor však umožňoval změnu zpět na 16" Wien, čehož jsem při změně motorizace využil. Protože když už chci šetřit na spotřebě, tak pořádně a k tomu se užší 16" kola hodí. O 5 mm vyšší bočnice u šestnáctek zase přispívá k pohodlnější jízdě i lépe chrání disky před poškozením. Navíc budou levnější gumy a samotný design kol Wien se mi líbí mnohem více než Barahona. Auto tedy bylo objednáno s šestnáctkami. Součástí květnového přechodu na nový modelový rok byla změna kol pro naftové motory ve výbavě Life. Tyto vozy už neměly nárok na 17" kola, ale taky jen na 16". Zcela nepochopitelně se však v mé objednávce objevila změna úplně opačná – kola mi automaticky změnili na 17" Barahona, ačkoliv jsem o ně vůbec nestál. Vyjednávání s prodejcem mi zabralo dva měsíce. Nakonec se to podařilo vykomunikovat a auto bude stát na mých vysněných šestnáctkách.

Kola Wien
16" disky Wien, které vypadají, jako kdyby pocházely od Škodovky. Pneumatiky s vysokým profilem 205/60 R16.
Kola Barahona
17" disky Barahona s pneumatikami 215/55 R17.

Proč chtít ještě v roce 2022 halogeny

Pro aktuální generaci Caddyho jsou v nabídce dva druhy předních světel. Standardem jsou dvoukomorové halogeny s žárovkou H7 pro potkávací světla. Nejvyšší výbavový stupeň pak má plně diodová světla s čočkou a bez matrix funkce, které je možné ještě za 9 386 Kč doplnit o integrované mlhovky s přísvitem do zatáčky. K nižším výbavám si můžete LED světla dokoupit za 30 600 Kč včetně té integrované funkce mlhovek.

Může se zdát, že je vrcholem mé hlouposti a škudlení Volkswagenu, že u Caddyho za 900 tisíc Kč mám halogeny, když LED světla má dnes v základní výbavě i Dacia či Škoda Fabia. Přesto existují argumenty dávající halogenům smysl.

  • Ušetřil jsem 30 600 Kč. Pokud bych chtěl automatické přepínání dálkových, pak dalších 4 292 Kč.

  • Často se přesouváme s rodinou v noci přes půl republiky, což je s malými dětmi podstatně výhodnější než přes den. Jsem si vědom zdravotních důsledků při koukání do modrého světla před spaním a opravdu nepotřebuji po dojetí do cíle o půlnoci do rána probdít. Zkušenosti majitelů aut s LED světly hovoří o tom, že „s ledkama dojedu úplně odpočatej a klidně bych si to dal znovu“. To je zásadní omyl. Nejsou odpočinutí, ale nabuzení modrým světlem.

  • Ani jeden typ světel jsem si předem nemohl vyzkoušet při jízdě v noci a především u halogenů je často loterie, jak vlastně budou svítit. Během měsíců, kdy šlo do konfigurace zasahovat, jsem na adresu halogenů u nového Caddyho něco nepřímého vypátral:

    1. Minulý Caddy měl dva typy halogenů – jednokomorové s žárovkou H4 a dvoukomorové H7 (jako Caddy 5). Hodnocení Marka Oborníka v bazarové rubrice Světa motorů znělo „oboje svítí slušně“.
    2. Když se podíváte na halogeny aktuálního VW Touran, jsou designově i velikostně řešené takřka stejně jako u Caddyho. A právě u Touranu opět ve Světě motorů doporučují žárovková světla preferovat před LED, které prý nesvítí o moc lépe a časem ještě slábnou.
      Halogenové světlo u VW Touran
      Halogeny u druhé generace Touranu
      prý svítí pěkně.
      Halogenové světlo u VW Caddy
      U Caddyho jsou řešené velice podobně.
    3. Třetím vodítkem byla zmínka v testu https://autozine.cz/test-2021-vw-caddy-2-0-tdi-vetsi-a-lepsi/, kde se na adresu halogenů píše, že „nesvítí špatně“.
    4. Za čtvrté se domnívám, že u modelu Caddy si výrobce asi musel na svítivost žárovkových světel dát pozor, protože jimi bude vybavena většina plechových dvoumístných verzí. A firemní klientela by to pak Volkswagenu mohla dát pěkně sežrat.
    5. Poslední indicií byla kratičká a nepřímá osobní zkušenost, při které jsem jednou v noci z dálky dojížděl k nějakému autu, u něhož mě zaujalo, že jeho halogenová světla svítí silně a pěkně rovnoměrně do šířky i docela daleko dopředu. Když jsem jej dojel, byl to kupodivu nový Caddy.

    A takhle tedy halogeny svítí v dálkovém režimu. Za fotku děkuji svému čtenáři a majiteli Caddy 5.

    VW Caddy 5 - svítivost halogenů v dálkovém režimu
  • A nakonec je tu ta známá věc ohledně spolehlivosti a servisních nákladů. Když přestane svítit žárovka, za dvě minuty ji svépomocně vyměníte a nová stojí pár korun. Až přestane svítit LED světlo, poběžíte do servisu pro nové za pár desítek tisíc Kč. Podobně je to při drobných karambolech, protože nový halogen vyjde logicky levněji než nový LED světlomet.

Chybou Caddyho však je, že nedokáže zkombinovat lakovaný přední nárazník s mlhovými světly. Samostatné mlhovky (dokonce s Corner funkcí) jako doplněk k halogenovým světlům existují, ale jen pro nelakovanou verzi nárazníku. Což znamená pro plechové verze Cargo či pro základní stupeň výbavy. Nejhůř je na tom tedy prostřední stupeň Life, který již má nárazníky lakované a kdo chce mlhovky, musí zaplatit celá LED světla, která mlhovky integrují.

VW Caddy páté generace
Samostatné přední mlhovky na novém Caddy často neuvidíte. Mohou totiž být zasazeny jen do nelakovaného nárazníku.

Už bude?

Kdy vlastně bude Caddy na světě? Nejčerstvější zpráva od prodejce z 13. července 2022 hovoří přesně takto:

Prodejce VW Užitkové vozy

Vůz aktuálně není zaplánován pro výrobu, ale dle včerejšího telefonátu bude vyroben do konce roku.

Předem avizovaná dodací lhůta 9–12 měsíců se tak zdá být pravdivá. Na auto se těším, na placení vůbec ne.

Líbil se vám článek? Můžete jej sdílet:

Mohlo by vás zajímat

Objednávka VW Caddy Maxi Life 1.5 TSI

Objednávka VW Caddy Maxi Life 1.5 TSI

11. 3. 2022 14:30

Moje první neškodovka objednána 10. ledna 2022. Caddy Maxi je asi jediné nové auto pod milion pro sedm dospělých a jejich zavazadla. Dodací doba 9–12 měsíců. Proč, jak a za kolik ho kupuji? (AKTUALIZOVÁNO)…

Hodnocení VW Caddy Maxi Life 1.5 TSI

Hodnocení VW Caddy Maxi Life 1.5 TSI

25. 1. 2022 14:49

Moje osobní vysvědčení Maxi Caddyho. Obsahuje kritéria, kterých si novináři nevšímají + srovnání s předchozí legendární generací.

Čím nahradit Roomstera?

Čím nahradit Roomstera?

23. 3. 2021 06:47

Dosluhuje vám Roomster a přemýšlíte, čím ho nahradíte? Tady je seznam vozů, které…

Škoda Roomster 1.2 TSI - zkušenosti

Škoda Roomster 1.2 TSI - zkušenosti

14. 5. 2024 11:07

Náš devítiletý modrý Roomster s dvěma sty tisíci kilometry se snažím udržovat ve stavu blízkém novému vozu. Někdy je to ale fuška. Po zimě mě nejvíc trápí koroze…

Objednávka VW Caddy Maxi Life: rok poté

Objednávka VW Caddy Maxi Life: rok poté

29. 8. 2023 08:15

Auto objednané v lednu 2022 stále není na světě. Co se mezitím událo na trhu nových MPV? Bude vůbec někdy vyrobené a nerozmyslel jsem si náhodou svojí objednávku?