Škoda Roomster 1.2 TSI - postřehy

Tato sekce se zabývá různými postřehy, skutečnostmi a zkušenostmi, které jsem při každodenním používání Roomsteru zaznamenal. Některé níže napsané postřehy jsou pouze mými názory, nemusíte s nimi samozřejmě souhlasit.

Naposledy revidováno v červnu 2020.

  1. Corner funkce v mlhových světlometech není tak účinná, jako bývala v Octavii 2. Nerozumím tomu, čím to může být. Vždyť v obou případech jsou mlhovky umístěny nízko a v rozích nárazníku a v obou případech jsou mlhovky obrovské (v Roomsteru dokonce ještě větší než v Octavii 2 po faceliftu).

  2. Stále nemůžu přijít na chuť novému logu Škody. Připadá mi chudé, nezajímavé, obyčejné. Skoro až laciné. A tak stále vzpomínám na krásné, hodnotně a ušlechtile působící logo minulé.

  3. Pasažéři na zadních sedadlech již nemají možnost automatických dojezdů elektrického ovládání svých oken, jako to měli u Octavie 2. Tato možnost je v Roomsteru vyhrazena pouze řidiči, který může využívat obousměrných automatických dojezdů pro všechna boční okna, a spolujezdci. Cestující vzadu jsou tak o tuto „vymoženost“ ochuzeni, ale co je to proti takovému Rapidu či Fabii 3, kde dokonce i řidič musí tupě držet tlačítko po celou dobu pohybu okna.

    Oprava 28. 7. 2018: Omlouvám se za mystifikaci, ale až po třech letech jsem zjistil, že i na zadních dveřích MAJÍ tlačítka ovládání oken obousměrné automatické dojezdy. Palec nahoru.

  4. Vyvýšená poloha předních stěračů nejenže překáží ve výhledu, ale problémy toto řešení přináší jak v zimním, tak i v letním období. V zimě se při sněžení stěrače olepí sněhem, načež stírací lišty blbě stírají. To se mi zdá dost nebezpečné. V létě zase na stírací lišty lítá veškerý hmyz a po pár týdnech už jsou tak zapatlané od zbytků hmyzu, že opět velmi špatně stírají. Zajímalo by mě, jestli na tohle při vývoji někdo myslel. A o tom, že když si při jízdě nad 50 km/h ostřikovačemi umyjete okno a hned na to se zacáká od mokrých stěračů, které ovívá vzduch, raději už nemluvit.

  5. Našel jsem jednu nevýhodu příplatkových sportovních sedadel, resp. jejich na dotek příjemného potahu. V horkých dnech je v nich totiž horko dvojnásob. Jsou velmi neprodyšné, hrozně se v nich člověk potí. Klimatizace nepomůže, chtělo by to jejich ventilaci, což byl ovšem tehdy luxus dostupný ve vozech Škoda pouze v Superbu.

  6. Zpětná zrcátka mají opravdu značný mrtvý úhel. Jednak nejsou největší a ještě ke všemu nejsou dělená = vnější část odrazových ploch není vypouklá. Je to další z řady úsporných opatření, protože dřív Roomster měl levé zrcátko dělené. Možná, že si v zájmu bezpečnosti to dělené zrcátko někde seženu.

  7. Otočné ovladače Climatronicu mají mírně řečeno zvláštní a nestálou odezvu. Člověk by očekával, že otočení o jednu polohu zvýší/sníží stupeň větrání o jednu úroveň. Jenomže takto to funguje jen někdy. Jindy je pro změnu stupně větrání o jednu úroveň potřeba otočit kolečkem dvakrát, jindy třikrát, čtyřikrát. Někdy se ovšem stane, že ani po pátém otočení nedochází k žádné změně a tehdy už bývám vyloženě rozčílen (rozumějte nasraný). Je to další z věcí, u kterých si říkáte, že to takhle mohl vymyslet leda někdo slabomyslný.

  8. Při modernizaci v roce 2010 dostal Roomster nový displej MaxiDot. Bohužel, ačkoliv vypadá stejně jako ten ve faceliftované Octavii 2, neumožňuje na rozdíl od něj nastavit skoro nic. Na individuální přizpůsobení rozličných funkcí auta tedy musíte v Roomsteru zapomenout - např. nejde ovlivnit trippling, automatické zamykání za jízdy, tón parkovacích senzorů a mnoho dalšího.

  9. Terčem kritiky bývají lacině vypadající vnitřní kličky dveří z plastu. Musím říct, že mě neuráží. Jsou trochu lesklé a rozhodně vypadají lépe, než třeba plastové kliky v základní verzi Yetiho. Důležité je, že po faceliftu již kliky nejsou vyvedeny ve stříbrné barvě, což bylo řešení sice atraktivní, avšak docházelo k jejich viditelnému odírání.

  10. Nízké čelní okno bývá proklínáno při čekání na semaforu. Je pravda, že pokud stojíte u semaforu první, není to žádný med, musíte se totiž hodně předklánět. Zvykl jsem si ale zastavovat zhruba o polovinu délky vozu dál od semaforu a je po problému. Výhodou nízké hrany čelního okna pak je, že nejste nadměrně oslňováni sluncem a často ani nemusíte sklápět clony.

  11. Když byl Roomster uveden na trh, očekával jsem, že se bude nabízet také varianta se třemi řadami sedadel. Divím se, že se tak nestalo. Domnívám se, že by se do kufru dvě sedadla vešla a pro děti by tam bylo místa dostatek, pro dospělé nouzově taky. Living room je vzhledem k poměrně malé délce auta totiž hodně rozměrný a navíc by prostoru ve třetí řadě sedadel pomohl podélný posuv sedadel v druhé řadě. Myslím, že ani v nosnosti nemohl být zádrhel, vždyť 530 kg je docela postačující hodnota. A konečně, i přístup do třetí řady by byl v pohodě. Stačilo by překlopit krajní sedadlo ve druhé řadě. Myslím, že je škoda, že se třetí řada sedadel nikdy nenabízela.

  12. Volant byl po celou dobu výroby ve všech výbavových verzích výškově i podélně stavitelný. Zrovna tak řidičovo sedadlo bylo vždy výškově stavitelné. K ideální pozici za volantem mně osobně ale přesto schází možnost ještě více si přitáhnout volant k sobě a ještě o trošku snížit sedačku. Pozice za volantem není tak dokonalá, jako byla v Octavii, ale není to nic hrozného a zvykl jsem si. Jen musím řídit trochu na dlouhé ruce.

  13. Jak se Roomster směrem dozadu rozšiřuje, je potřeba s tím počítat a v těsných prostorách nebo u obrubníků si maličko nadjíždět. Občas se mi totiž při manévrování či odbočování stává, že zadním vnitřním kolem najedu na obrubník nebo vymetu nějakou díru vedle silnice. Za volantem sice máte pocit, že řídíte malé auto, ale přeci jenom máte za zády pořádný kus auta.

  14. V Roomsteru sice není možné regulovat intenzitu osvětlení přístrojů a ovládacích prvků pomocí malého kolečka, jako to bylo možné v Octavii, avšak všiml jsem si, že intenzita se reguluje automaticky podle okolních podmínek. Nemám vůbec tušení, kde se nachází senzor okolního světla, podle kterého se intenzita podsvětlení reguluje. Ale funguje to docela uspokojivě a tak mi manuální regulace ani příliš neschází. Tato automatická regulace se týká jak přístrojů v kapličce, tak i displeje rádia Swing.

  15. Za nebezpečný je v novinářských testech pokládán špičatý roh předních dveří. Podle mě to není tak hrozné, nikdy jsem s ním nepřišel do žádného nežádoucího kontaktu. To už mi připadají nebezpečnější pravé úhly pátých dveří. Pokud stojíte na vyvýšeném chodníku a zrovna něco nakládáte do otevřeného kufru, můžete si klidně vydloubnout oko.

  16. Můj Roomster je vybaven paketem Ochrana podvozku za 4000 Kč, který by se měl skládat z krytu pod motorem z tvrzeného plastu a specifické sady předních tlumičů a pružin. Příď vozu by tak měla spočívat o 10 mm výše, čímž je světlá výška navýšena o 5 mm na celkových 145 mm. V reálu to v podstatě není poznat. Také jsem si všiml, že v porovnání s jinými Roomstery jsou na tom mém nějaké silnější lanovody k zadním brzdám. Připisuji to rovněž paketu pro ochranu podvozku.

  17. Během startování zhasnou světla pro denní svícení, což je milosrdné k žárovkám. Ve faceliftované Octavii 2 tato světla nezhasínala a žárovky tak asi dostávaly docela zabrat.

  18. Při startování se v Octavii 2 přestal točit startér hned poté, jakmile naskočil motor (i když byl ještě klíček otočený ve startovací poloze). Říká se tomu impulsní startování. Roomster jej bohužel nemá a tak se startér točí po naskočení motoru pořád - dokud klíček neuvolníte.

  19. Motor 1,2 TSI se po nastartování často probudí velmi nelibozvučně - zhruba vteřinu či dvě hlasitě chrastí.

  20. Při aktivaci a deaktivaci vnitřní cirkulace vzduchu ve vyšších rychlostech (cca nad 100 km/h) cítíte tlak v uších. To je něco tak nepříjemného, až hrůza. Já nevím, jestli je to jenom specialita Roomsteru, každopádně z Octavie nic takového neznám.

  21. Takřka nemožné je v zimě či při dešti zabránit zamlžování velkých zadních oken, a to i v případě, že vzadu nejsou žádní cestující. V zadní části jsou totiž výdechy vzduchu jen pro nohy. V létě můžete mlžení zadních oken zabránit zapnutím klimatizace. V zimě, když je pod nulou, máte smůlu. Obzvláště zamrzí, že se to týká i automatické klimatizace Climatronic. Ta navíc od svých propracovanějších verzí ve vyšších modelových řadách neobsahuje senzor vlhkosti.
    (Proč se v Roomsteru/Fabii 2 vyhnout Climatronicu, rozebírám podrobněji zde.)

    Určitě by bylo ku prospěchu věci, kdyby zadní boční okna ofukoval výdech podobně jako u Superbu 2. Vzhledem k třídní příslušnosti Roomsteru však něco takového nelze čekat.

  22. Zaujalo mě, když jsem v jakémsi testu bazarového Roomsteru četl zprávu, že si řidiči Roomsteru stěžují na bolesti za krkem. Těší mě, že v tom nejsem sám. Čím je to způsobené? Kombinací několika nešťastných faktorů:

    1. Nízké čelní okno
      S tím se nedá nic dělat, to jednoduše vyplývá ze základních designových rysů. Nebyl by to problém, kdyby nebyl umocněn bodem č. 2.
    2. Vysoko umístěná přední sedadla
      I když mám sedadlo řidiče nastavené do nejnižší polohy, neustále mám silné nutkání sahat na páku výškového nastavení a rvát sedadlo níže. Měřím 181 cm.
    3. Špatně řešené opěrky hlavy
      Naprosto nevhodné svým tvarem i rozsahem výškového nastavení. Nevadí mi, že jsou kvůli bezpečnosti předsunuté, ale vadí mi, že postrádají jakýkoliv náznak tvarování do alespoň mírného oblouku a hlavně to, že se nedají vysunout dostatečně nahoru.
    4. Nízko umístěné vnitřní zpětné zrcátko
      Když třeba před pravotočivou zatáčkou jedu z kopce a hned za zatáčkou následuje cesta do kopce, vůbec přes zrcátko nevidím do cesty.

    Hlavně ve městech je z toho všeho docela problém. Někdy si můžete pomoci tím, že od semaforu zastavíte dále, ale ne vždy je to možné.

  23. Je k nepochopení, z jakého důvodu má už tak dost malé páté sedadlo ještě krátké nožičky hlavové opěrky. Nevím, proč nebyla použita ta stejná opěrka, která je na krajních sedadlech. Vyzkoušel jsem totiž, že delší nožičky opěrky z krajního sedadla se do prostředního opěradla v pohodě vejdou. Hlavová opěrka by tedy šla do opěradla zasunout celá a to dokonce i v případě, že je opěradlo vybaveno stolkem. Pokud jezdíte v pěti, určitě doporučuji si doprostřed pořídit hlavovou opěrku s delšími nožičkami.

  24. Protože v Roomsteru vozím všelijaký nepořádek, velice oceňuji, že podlahový koberec v kufru lze jednoduše vyjmout a vyklepat či vyčistit. Připevněn je na dvou šroubovacích úchytkách. Toto např. v Octavii 2 možné nebylo, neboť tam podlahový koberec tvořil jeden kus s čalouněním pod zadními sedadly.

  25. Na kufrových dveřích je příjemné (pomineme-li jejich nebezpečnost zmíněnou v bodě 17), že po otevření vytvoří přístřešek. Takže když něco za deště nakládáte nebo naopak lovíte v kufru, nezmoknete.

  26. Kritizované vystrčené rohy středového panelu určeného pro 2Dinová rádia mně osobně jako řidiči nevadí. Nepřekáží mi. Určitě záleží na způsobu sezení i tělesné výšce. Já se 181 cm si vůbec nedovedu představit, jak nepřirozeně vykroucenou nohu bych musel mít, abych se kolenem toho rohu dotýkal. Na druhou stranu občas vezu nějakého spolujezdce, který si automaticky sedne tak, že si koleno zapře přímo do toho rohu.

  27. Rádio Swing

    V Roomsteru již umí správně zobrazovat všechny české znaky. Stejné rádio v Octavii 2. generace po faceliftu mělo s diakritikou potíže.

    Na druhou stranu pokud je během jízdy vypnuté, nezobrazuje se na displeji vůbec nic. Vypnutý Swing v Octavii při jízdě vždy zobrazoval údaje o času a teplotě.

    Koho rozčiluje, že se čas ani teplota na displeji zapnutého rádia nezobrazují při vypnutém zapalování, ten nechť ťukne do páčky blinkru a oba údaje naskočí :-)

    Trochu mě obtěžují příliš velké přeskoky mezi jednotlivými úrovněmi hlasitosti.

  28. Okna v předních bočních dveřích jsou tlustší než v zadních. Zadní mají 3 mm, zatímco ta přední 4 mm.