Škoda Roomster 1.4 16V - zkušenosti

Zkušenosti jsou seřazeny od nejnovějšího po nejstarší datum.

Po devíti měsících navazuji na poslední zápisky, ve kterých jste četli o očekávaném návratu starého Roomstera domů. On se skutečně vrátil a dokonce velice brzy. Nové auto pro jeho dosavadního uživatele bylo vyrobeno s několikaměsíčním předstihem, takže již v únoru parkoval Rumík na naší zahradě. Přijel zanedbaný, neuklizený, s mnohaletými nánosy špíny spadané ze stromů, pod kterými většinou stál na ulici, s končící technickou a nepřítomným pohledem skrze zašlé kryty světel. S tím vším jsem však počítal a nebylo zase až tak namáhavé vrátit autu čistotu a lesk.

Uklidit interiér a řádně umýt karoserii včetně všech zákoutí byl základ dalšího počínání. Zjistil jsem, že pryskyřice ze stromů se lze snadno zbavit odstraňovačem hmyzu. Některé z mnoha škrábanců a odřenin se podařilo zamaskovat odstraňovačem škrábanců Quixx repair system, s nímž mám dobré zkušenosti. Díru v prahu a dveřích nechal minulý majitel ledabyle opravit, ale výsledek byl z mého pohledu otřesný. Další koroze bujela na dveřích spolujezdce, zadních blatnících, pátých dveřích kolem lampiček RZ a co hůř, také skrytě nad plastovými nadkolími vzadu. Zcela příšerný byl stav ramen na přední nápravě a brzdových bubnů, ze kterých se doslova sypala rez.

Další závady: klimatizace nechladila, při manévrování v nízkých rychlostech bylo slyšet zpředu vrzání (pravděpodobně zadírající se horní uložení tlumičů), víčko nádrže mělo stržený zámek. Také by chtělo po letech vyměnit chladicí kapalinu, olej v převodovce a posilovači řízení, dát nové přední i zadní brzdy, možná i spojku. Jsou to všechno relativně lehce a levně řešitelné problémy, ale bylo jich na mé aktuální možnosti trochu moc. Tím se pomalu dostávám k rozuzlení, zda si takové auto nechat či ne. Záleží totiž na okolnostech. Na jednu stranu šlo o vůz s dobře známou historií, pohybující se celý život v mé rodině, s nízkým nájezdem kilometrů, slušnou výbavou, zachovalým interiérem a legendárně spolehlivým motorem 1.4 16V 63 kW. Druhá strana mince je však také pravdivá - auto 16 let staré, výrazně orezlé, s kosmetickými vadami karoserie, končící technickou a řadou věcí, které by bylo potřeba pro další provoz vyřešit. Celkový servis jsem odhadoval kolem 100 000 Kč, největší položkou by samozřejmě byla výměna předních dveří, části prahu a lakovačka.

Kdybych ho potřeboval, zainvestoval bych do něj a jistě by mohl sloužit dalších 16 let. No jenomže já ho nepotřeboval. V garáži již máme dvě skvělá auta a třetí je objednané. Právě objednávka nového auta osud starého Roomstera do značné míry zpečetila. A ještě možnost uložit značky do depozitu. Vlastně spíše nemožnost, protože aktuálně funguje depozit tak, že si do něj lze značky uložit maximálně na dobu 1 roku a za poplatek 200 Kč. To není k ničemu. Já si depozit představoval jinak. Že značky uložím na neomezenou dobu a vyzvednu, až budu autem chtít jezdit.

Roomster i já jsme se tudíž během jara postupně připravovali na prodej. Rachocení výplně řidičových dveří mělo příčinu v rozlámaných příchytkách po předchozích demontážích v servisech. Dvě nové po sedmi korunách to vyřešily. Utržený čep v pravé bočnici kufru, kvůli němuž nedrželo plato kufru, opravil šroubek s matičkou. Po vydrbání, navoskování Tempo pastou, nasazení letních kol a původních poklic Hermes jsem mu koupil nová přední světla v originální kvalitě za 2 899 Kč/kus. Ukázalo se, že rozleštit poškrábaná a zmatnělá stará světla je bez patřičného vybavení a šikovnosti práce zcela nesmyslná, jediné pořádné a dlouhodobé řešení je výměna za nové. Lze ji zvládnout normálně doma, potřebujete snad jen torx a nic jiného.

Nová vs. stará světla
S novými světly auto neskutečně prokouklo. Při jejich montáži jsem si zároveň pohrál se spárami mezi kapotou a nárazníkem, které byly po předchozích pracích v servisu zbytečně veliké. Pro stará poškrábaná světla si kupodivu přijel nějaký dobrodruh a ještě za ně zaplatil.

Nakonec jsem si z auta vzal některé převážně interiérové díly, které se dochovaly v lepším stavu, než v novějším modrém Roomsteru. Konkrétně došlo k výměně těchto součástek mezi oběma vozy:

 • v zavazadélníku:
  • podlahový koberec včetně úchytek + gumová rohožka
  • lampička (ta u novějšího Roomstera někdy záhadně odmítala svítit a rozsvítila se až po doteku ruky)
  • plastový kryt prahu
  • šroubovací růžice na upevnění rezervního kola (na modrém autě byla prasklá)
  • odkládací schránky na bocích
  • plastový kryt zadního stěrače na pátých dveřích
  • kobercovou výplň pátých dveří
 • krytky kolejnic zadních sedadel (na novějším autě se již nemontovaly)
 • těsnicí lišta pod oknem v levých zadních dveřích (na modrém autě korozí bobtnala výztužná lišta uvnitř)
 • levé zadní nadkolí, na kterém byl ještě neutržený větrolam pro zlepšení aerodynamiky

Prodloužení technické proběhlo na první pokus a bez úplatku, byť s několika výhradami. V květnu 2022 se Roomster objevil na Sbazaru, Bazoši a Škoda fóru za 89 000 Kč. Je jasné, že hned po půlhodině od zveřejnění mi Áčka a Esa rozdrnčely mobil, ale já na tyhle šejdíře zvysoka kašlal. Kupec přišel z Sbazaru po třech týdnech.

Takhle vypadal před prodejem

Je a bude mi po něm smutno. Strávil v naší rodině polovinu mého života, ale v danou chvíli se mi jeho prodej jevil jako rozumný. Počítadlo kilometrů natočilo za 16 let vlastnictví asi 116 000 km.

Poslední den doma. Nemohl jsem si nechat ujít společné foto.

Hodně štěstí a zdraví do další etapy tvého života, Rumíku!

Mohlo by vás zajímat

Zkušenosti s Fordem Grand Tourneo Connect Active 2.0 EcoBlue 90 kW AWD

Zkušenosti s Fordem Grand Tourneo Connect Active 2.0 EcoBlue 90 kW AWD

21. 2. 2023 15:53

Ačkoliv se VW Caddy 5. generace vyrábí již od roku 2020, v osobním neplechovém provedení je na českých silnicích stále vzácným úkazem. Ještě větší kuriozitou je ovšem jeho klon Ford Tourneo Connect. Jeden z mých čtenářů jím už několik měsíců jezdí a podělil se o své zkušenosti.

Jak ušetřit na provozu auta

Jak ušetřit na provozu auta

13. 10. 2022 14:46

(AKTUALIZOVÁNO)
Máte pocit, že vás auto stojí moc peněz? Přináším své tipy, jak se to dá změnit. A protože jsem držgrešle, tak se přečtení rozhodně vyplatí…

Výměna dálniční známky

Výměna dálniční známky

21. 6. 2016 07:15

Za časů papírových dálničních známek nebyla jejich výměna v případě poškození úplně snadná. Připomeňte si, co vše bylo třeba podniknout, abyste nemuseli kupovat novou…