Proč do Roomsteru/Fabie 2 nechtít Climatronic?

Climatronic v Roomsteru a Fabii 2

Octavia, kterou jsem vlastnil před Roomsterem, měla dvouzónový Climatronic. Ten pracoval tak dobře, že jsem o něm vlastně nevěděl. V 90 % na něm byl nastavený režim AUTO LOW a 22 °C a nemuselo se nic řešit. Pochopitelně jsem si tedy za Climatronic připlatit tučných 12 400 Kč i do Roomsteru, ačkoliv jsem předem věděl, že je pouze jednozónový. To jsem ještě netušil, že jde o vyhozené peníze…

Climatronic v Roomsteru/Fabii 2 je totiž tak zpackaný, že je na něm příjemný jen jeho vzhled. Středový panel s ním vypadá lépe, než s běžnými otočnými ovladači manuální klimatizace.

1) Hlučnost

Sedm stupňů intenzity foukání by bylo fajn, kdyby ale ve městě již druhý stupeň nebyl příliš hlasitý. Mimo město se dá snést ještě třetí stupeň, ale víc už je obtěžující i při dálničních rychlostech. Jenomže Climatronic se nerozpakuje trvale(!) foukat i na 4. stupeň a to je fakt k nevydržení. V létě, kdy je vzduch směřován do středových výdechů, se navíc akustický diskomfort zvyšuje tím, že se do středových výdechů jaksi opírá vítr zvenčí a celé to tak hnusně sviští, až máte pocit, že někdo zapomněl do ventilace namontovat větrolam.

2) Nemá rozdělení režimu AUTO na LOW a HIGH

Climatronic v Octavii 2 míval dva automatické režimy. LOW byl komfortnější, když je v autě jen řidič. Naopak HIGH využíval větší otáčky ventilátoru, což bylo výhodné v plném obsazení. Climatronic v Roomsteru pracuje pouze v režimu AUTO HIGH. Když připočtete popisovanou hlučnost, režim AUTO není ani trochu příjemný.

3) Nevyzpytatelné chování, pokud režimu AUTO upravíte intenzitu foukání

Intenzitu větrání bylo možno v Climatronicu Octavie v režimu AUTO individuálně snížit či zvýšit a systém si ji pamatoval. Nadále sám udržoval zvolenou teplotu i směr proudění a když potřeboval změnit intenzitu foukání, vždy to učinil tak, aby rozdíl mezi vámi navolenou intenzitou a jím zamýšlenou intenzitou foukání byl stále konstantní. Toto Climatronic v Roomsteru neumí. Protože režim AUTO fouká na můj vkus neustále příliš silně, snižuji si intenzitu o 1 až 2 stupně. Jenomže ta zůstane zachována jen chvíli a pak si Climatronic začne dělat, co chce. Nevadilo by to, kdyby udržoval konstantní rozdíl mezi mnou navolenou a jím zamýšlenou intenzitou, jenomže to nedělá. Příklad: snížím intenzitu z režimu AUTO o 2 stupně. Po chvíli si Climatronic zase ty 2 stupně sám přidá a když jej teda vrátím do režimu AUTO, zůstane intenzita foukání stejná. Jaký má tedy ovladač na úpravu intenzity foukání smysl?! A to jsem se zapomněl zmínit, že někdy musíte kolečkem otočit třeba o pět poloh, aby se stupeň větrání změnil o jednu úroveň. Hanba.

4) Stupidní chování v zimě

Nad čím opravdu zůstává rozum stát a nervy se pocuchají, je situace, kdy venku mrzne. Nastartujete studené auto a do minuty začne Climatronic v režimu AUTO foukat na 4. - 5. stupeň zcela ledový vzduch z venku. A je mu úplně jedno, že okna nejsou ani zamlžená, ani namrzlá. Tady opravdu o žádném komfortu nemůže být řeč. Výsledkem je akorát kravál a zima.

Svět motorů se mnou v čísle 8/2017 v testu Fabie III souhlasí a přidává vysvětlení:
„Dlouhodobě máme výhrady k její automatické klimatizaci, která v samočinném režimu příliš ruší foukáním. Nejen ráno, kdy se snaží vyhřát promrzlý vůz, ale i po celý zbytek jízdy. Není to o tom, že by byla pitomá, ale o malém výměníku topení, jehož skromnou teplosměnnou plochu je třeba nahnat rychlejším přestupem tepla - tedy rychlejším prouděním vzduchu.“

5) Chybí senzor vlhkosti

Mysleli jste, že si Climatronic v Roomsteru poradí s odmlžením oken při dešti? Mýlíte se, on totiž nemá senzor vlhkosti!

6) Příliš lehký chod otočných ovladačů

Otočné ovladače pro úpravu teploty a foukání mají nesmyslně hladký chod. Aretace jednotlivých stupňů je tak bídná, že když jej při jízdě chcete pootočit o jednu polohu, otočíte jej minimálně o dvě. A tak se musíte vrátit. Nedejbože, když auto zrovna zadrncá - a jste zpátky na původní hodnotě :-(

7) Za celých 9 let výroby se v automobilce nikdo nenamáhal, aby jeho chování přeprogramoval, a to mě štve nejvíc.

Nejvíc mě ale udivuje, že za všechny roky, kdy se ta auta vyráběla, výrobce nijak nereagoval. Kdyby se takto Climatronic choval v prvním roce výroby, lze to omluvit. Ale tohle ne, tohle je ostuda a inkasování peněz za neskutečně odfláknutý ventilační systém. Chtěl bych potkat člověka, který je s tím systémem spokojený. A pokud je, nikdy asi neřídil jiné auto s automatickou klimatizací. A ještě raději bych potkal lidi, kteří tento Climatronic navrhovali. Měl bych jim co říct.

Líbil se vám článek? Můžete jej sdílet:

Mohlo by vás zajímat

Škoda Roomster 1.2 TSI - zkušenosti

Škoda Roomster 1.2 TSI - zkušenosti

14. 5. 2024 11:07

Náš devítiletý modrý Roomster s dvěma sty tisíci kilometry se snažím udržovat ve stavu blízkém novému vozu. Někdy je to ale fuška. Po zimě mě nejvíc trápí koroze…

Škoda Roomster – bezpečnost

Škoda Roomster – bezpečnost

6. 10. 2022 06:14

Roomster je primárně předurčen pro službu v rodinách s dětmi. Víte ale, jak je na tom po stránce bezpečnosti a kdy se do sériové výbavy dostalo ESP? A jak to vlastně bylo s testem Euro NCAP?

Roomster facelift vs. předfacelift

Roomster facelift vs. předfacelift

18. 4. 2022 07:17

V čem spočívají rozdíly mezi původním a faceliftovaným Roomsterem? Jen o designu to rozhodně není! A víte, že upravené provedení se vyrábělo dokonce déle, než to původní?