Proč do Roomsteru/Fabie 2 nechtít Climatronic?

Climatronic v Roomsteru a Fabii 2

Octavia, kterou jsem vlastnil před Roomsterem, měla dvouzónový Climatronic. Ten pracoval tak dobře, že jsem o něm vlastně nevěděl. V 90 % jsem na něm měl nastavený režim AUTO LOW a 22 °C a nemusel nic řešit. Pochopitelně jsem si tedy za Climatronic připlatit tučných 12 400 Kč i do Roomsteru, ačkoliv jsem se musel předem smířit s tím, že je pouze jednozónový. To jsem ještě netušil, že jde o vyhozené peníze…

Climatronic v Roomsteru/Fabii 2 je totiž tak zpackaný, že je na něm pozitivní jen jeho vzhled. Středový panel s ním totiž vypadá lépe, než s běžnými otočnými ovladači manuální klimatizace.

1) Hlučnost

Sedm stupňů intenzity foukání by bylo fajn, kdyby ale ve městě již druhý stupeň nebyl příliš hlasitý. Mimo město se dá snést ještě třetí stupeň, ale víc už je obtěžující i při dálničních rychlostech. Jenomže Climatronic se nerozpakuje trvale(!) foukat i na 4. stupeň a to je fakt k nevydržení. V létě, kdy je vzduch směřován do středových výdechů, se navíc akustický diskomfort zvyšuje tím, že se do těch středových výdechů jaksi opírá vítr zvenčí a celé to pak tak hnusně sviští, že máte pocit, že někdo zapomněl do ventilace namontovat větrolam.

2) Nemá rozdělení režimu AUTO na LOW a HIGH

Climatronic v Octavii 2 míval dva automatické režimy. LOW byl komfortnější, když jsem jezdil sám. Naopak HIGH využíval větší otáčky ventilátoru, což bylo výhodné v plném obsazení. Climatronic v Roomsteru pracuje pouze v režimu AUTO HIGH. Když k tomu připočtete popisovanou hlučnost, režim AUTO není ani trochu příjemný.

3) Nevyzpytatelné chování, pokud režimu AUTO upravíte intenzitu foukání

Intenzitu větrání bylo možno v Climatronicu u Octavie v režimu AUTO individuálně snížit či zvýšit a systém si to pamatoval. Nadále sám udržoval zvolenou teplotu i směr proudění a když potřeboval změnit intenzitu foukání, vždy to učinil tak, aby rozdíl mezi vámi navolenou intenzitou a jím zamýšlenou intenzitou foukání byl stále konstantní. Toto Climatronic v Roomsteru neumí. Protože režim AUTO fouká na můj vkus neustále příliš silně, snižuji si intenzitu o 1 až 2 stupně. Jenomže ta zůstane zachována jen chvíli a pak si Climatronic začne dělat, co chce. Nevadilo by to, kdyby udržoval konstantní rozdíl mezi mnou navolenou a jím zamýšlenou intenzitou, jenomže to nedělá. Příklad: snížím intenzitu z režimu AUTO o 2 stupně. Po chvíli si Climatronic zase ty 2 stupně sám přidá a když jej teda vrátím do režimu AUTO, zůstane intenzita foukání stejná. Jaký má tedy ovladač na úpravu intenzity foukání smysl?! A to jsem se zapomněl zmínit, že někdy musíte kolečkem otočit třeba i o pět poloh, aby se stupeň větrání změnil o jednu úroveň. Hanba.

4) Stupidní chování v zimě

Nad čím opravdu zůstává rozum stát a nervy se pocuchají, je situace, kdy venku mrzne. Nastartujete studené auto a do minuty začne Climatronic v režimu AUTO foukat na 4. - 5. stupeň zcela ledový vzduch z venku. A je mu úplně jedno, že okna nejsou ani zamlžená, ani namrzlá. Tady opravdu o žádném komfortu nemůže být řeč. Výsledkem je akorát kravál a zima.

Svět motorů se mnou v čísle 8/2017 v testu Fabie III souhlasí a přidává i vysvětlení:
„Dlouhodobě máme výhrady k její automatické klimatizaci, která v samočinném režimu příliš ruší foukáním. Nejen ráno, kdy se snaží vyhřát promrzlý vůz, ale i po celý zbytek jízdy. Není to o tom, že by byla pitomá, ale o malém výměníku topení, jehož skromnou teplosměnnou plochu je třeba nahnat rychlejším přestupem tepla - tedy rychlejším prouděním vzduchu.“

5) Chybí senzor vlhkosti

Mysleli jste, že si Climatronic v Roomsteru poradí s odmlžením oken při dešti? Mýlíte se, on totiž nemá senzor vlhkosti!

6) Příliš lehký chod otočných ovladačů

Otočné ovladače pro úpravu teploty a foukání mají nesmyslně hladký chod. Aretace jednotlivých stupňů je tak bídná, že když jej při jízdě chcete pootočit o jednu polohu, otočíte jej minimálně o dvě. A tak se musíte vrátit. Nedejbože, když auto zrovna zadrncá - a jste zpátky na původní hodnotě :-(

7) Za celých 9 let výroby se v automobilce nikdo nenamáhal, aby jeho chování přeprogramoval, a to mě štve nejvíc.

Nejvíc mě ale udivuje, že za všechny ty roky, kdy se ta auta vyráběla, na to výrobce nijak nereagoval. Kdyby se takto Climatronic choval v prvním roce výroby, dá se to omluvit. Ale tohle ne, tohle je ostuda a tahání peněz z lidí za neskutečně odfláknutý ventilační systém. Chtěl bych potkat člověka, který je s tím systémem spokojený. A pokud je, nikdy asi neřídil jiné auto s automatickou klimatizací. A ještě raději bych potkal lidi, kteří tento Climatronic navrhovali. Měl bych jim co říct.

Mohlo by vás zajímat

Sněhové řetězy

Sněhové řetězy

9. 12. 2012 18:51

Když máte auto s pohonem všech kol, nejspíš si výskáte celou zimu. Když ne, koupíte si sněhové řetězy a projedete…

Škoda Roomster 1.4 16V - zkušenosti

Škoda Roomster 1.4 16V - zkušenosti

2. 1. 2022 03:05

Máme doma Roomstera z prvního čtvrtletí výroby, což je hned z několika důvodů legrace. Interiér dost vrže a autu také zůstaly další problematické prvky, které už později vyrobené Roomstery nemají. Týká se jej např. i ten známý problém s nevystřelujícími airbagy v testu Euro NCAP.