Stržený bezpečnostní šroub

Jak sundat kolo se strženým bezpečnostním šroubem nebo ztraceným adaptérem (ořechem). Stržený adaptér bezpečnostního šroubu

Víte, co máte, když se vám ožvejká adaptér k bezpečnostním šroubům? Problém. Ten se ale dá za pár stovek vyřešit.

1. Když znáte kód

Dřív býval kód udávající typ šroubu vyražen přímo na šroubu a adaptéru. To u současných šroubů již neplatí (snad z bezpečnostních důvodů?). Nyní je v krabičce od sady ukrytý malý štítek s kódem k novým šroubům potažmo adaptéru. Podle něj lze objednat nový. Nelogické je, že nový adaptér stojí stejně, jako celá nová sada - asi 500 Kč.

2. Když neznáte kód

Problém mnohem větší ale máte, když nedisponujete originální krabičkou k oněm šroubům. Kupoval jsem tu sadu z druhé ruky a krabičku jsem nedostal. Když totiž přijdete s adaptérem či šroubem do servisů Škoda a chcete po nich, aby objednali nový, ptají se hned po tom štítku.

Nemám.

Prodejce náhradních dílů

Ale bez něj to nemohu objednat.

A vy to bez toho čísla z krabičky nepoznáte?

Prodejce náhradních dílů

Bohužel.

Hlavou mi proběhla myšlenka, proč nemají servisy nějaký interní katalog dílů s obrázkama.

A nemůžete se jít podívat do dílny, jestli tam nemáte adaptér, který by pasoval do toho šroubu?

Prodejce náhradních dílů

Hm, to můžu.

Po 5 minutách:

Prodejce náhradních dílů

Tak bohužel, nemáme.

Šel jsem do druhého servisu Škoda. Úplně stejný průběh. Tak do třetice servis VW. A do třetice stejný průběh. Vrátil jsem se tedy do svého domovského servisu a mluvím se servisním technikem.

Jak to kolo sundáme? Když šroub povoluji klíčem, adaptér se na šroubu protočí.

Servisní technik

Bude se to muset navrtat nebo raději navařit.

Co všechno při tom zničíte?

Servisní technik

Jenom šroub. Jen je blbý, že je to hliníkový disk, v tom jsou šrouby utopený.

Šroub mi byl úplně ukradený, stejně už jsem ho tam zpátky vracet nehodlal. Byl jsem rád, že to přežije náboj i disk. Pak ale technika napadla ještě jedna možnost. Že to ještě zkusí povolit pneumatickou pistolí. Při šokovém povolení by se to žvejknout nemuselo.

Výsledek? Opravdu se to podařilo tím rázovým utahovákem povolit. Div, že jsem neskákal radostí. Po takových peripetiích jsem nasadil šrouby obyčejné.

V servisu jsme se mimochodem shodli na tom, že tyto současné typy bezpečnostních šroubů v koncernu VW nejsou dobré. Původně je prý mělo Audi a od něj se rozšířily napříč koncernem. Zlaté tisícihrany z minulých dob, které jsem měl na Octavii 2. Tam ani náznak po nějakém opotřebení adaptéru či hlavičky šroubu.

Dřívější typ adaptéru (tisícihran) nahoře, současný typ dole.
Dřívější typ adaptéru (tisícihran) nahoře, současný typ dole.

A znovu

O půl roku později se totéž stalo mému tátovi. Ty šrouby měl asi tři roky. Uvážíme-li přezouvání dvakrát ročně po čtyřech kolech, znamená to, že adaptér lze použít asi osmačtyřicetkrát* a pak vyhodit. Nevím, kdo a z jakého bláta ty adaptéry vyrábí, ale asi by toho měl nechat. Táta to na mou radu vyřešil úplně stejně. Zajel do pneuservisu, kde šrouby povolili rázovým utahovákem. Následně dal obyčejné.

* 48 = 3a × 2b × 4c × 2d
a = počet let
b = počet přezouvání za rok
c = počet kol (= bezpečnostních šroubů)
d = každý šroub je při přezutí třeba povolit a poté utáhnout

Mohlo by vás zajímat

Zazimování auta

Zazimování auta

26. 9. 2020 05:40

Mnoho lidí si dnes ve stodole hýčká nějaké staré auto, s nímž vyjíždí jen přes léto. Ani sezónně provozované auto se však neobejde bez…

1,4 16V vs. 1,2 TSI

1,4 16V vs. 1,2 TSI

27. 9. 2020 15:52

Pro koho je lepší malý motor s turbem a kdo udělá lépe se starou atmosférickou čtrnáctistovkou? Záleží na…

Kola 185/55 R15

Kola 185/55 R15

14. 3. 2021 05:14

Roomster a s ním spřízněná Fabia druhé generace mají ve velkém technickém průkazu zapsán zajímavý rozměr kol 185/55 R15. Jde o rozměr používaný u Škody Citigo a žádný…