Jak odstranit pazvuky a vrzání?

Naposledy aktualizováno 21. února 2021.

Roomster je náchylný k všelijakému vrzání, skřípání, praskání a obecně nežádoucím zvukům. Je to podle mého mínění způsobeno jednak tím, jak se na něm a Fabii II šetřilo a pak i karoserií s velkými okny a dveřmi, která má k ideálu tuhé karoserie daleko. To je ještě podpořeno prkenným podvozkem. Vržou oba naše Roomstery. Jeden byl přitom vyroben v červnu 2006 a druhý v březnu 2015, tedy v prvním a posledním čtvrtletí výroby! Pazvuky se u nich začaly projevovat již po pár stovkách km. Opravdu nevím, jaký testovací okruh mají ve fabrice, ale české silnice asi moc nepřipomíná.

1. Pazvuky v zadní části vozu

U Roomsteru systémově se vyskytující vrzání a mlácení v zadní části karoserie může mít min. dvě příčiny:

a) Špatně seřízený dosed pátých dveří

Při jízdě to zní, jako když se natřásají věci v kufru. Pohrajte si s gumovými dorazy na pátých dveřích a klínovými dorazy na karoserii. Dále lze seřídit pozici západky pod plastovým krytem prahu kufru. Já vše různě šteloval několik let(!), než bylo zřejmé, že v mém případě pazvuky příčinu v pátých dveřích nemají.

Klínový doraz pátých dveří

1. Na víku kufru je z každé strany tato dvojice gumových dorazů. Špunty lze otáčením prodlužovat.

Doraz pátých dveří

2. Na karoserii se nacházejí plastové protějšky k dorazům ve víku. Odšroubováním prostředního torxu (T27) jde plastovým dorazem posouvat. Jen pozor, jde to hodně ztuha, protože jednotlivé pozice dorazu jsou fixované pomocí zoubků.

Demontáž prahu kufru

3. Pro seřízení pozice západky pátých dveří bude třeba nejdřív demontovat plastový kryt prahu.

b) Závěrné pero zámku bočních dveří

Pod zvláštním názvem se skrývá kovová objímka přišroubovaná ke karoserii, do které se zavírají dveře. V mém případě se pazvuky projevují boucháním např. při jízdě přes kanál nebo boule v asfaltu, kdy karoserie dostane tvrdou ránu. Dlouho jsem si myslel, že to přichází od pátých dveří nebo někde z kufru. Po rozebrání celé zadní části interiéru však bouchání neustalo, následně jsem zjistil, že problém je právě v tomto zámku. Má pevnou pozici a nejde tedy seřídit. Pomohlo omotání textilní lepicí páskou. Najednou úžasné ticho a dokonce i zvuk otevírání dveří je tlumenější.

Závěrné pero zámku zadních bočních dveří Závěrné pero zámku zadních bočních dveří omotané páskou

2. Rezonance v A sloupcích

Vrzání krytů A sloupků

Ozývají se při jízdě po hrubém povrchu nebo přes příčné spáry. Zaznamenal jsem je již u tříměsíčního vozu. Problém je velmi dobře známý, a tak byly na rezonance v A sloupcích výrobcem vyvinuty vycpávky, které se vkládají pod plastové kryty. V servisu budou vědět. A pomohlo to, palec nahoru.

Demontáž krytů A sloupků

Kryt si můžete sundat i sami a strčit pod něj nějaký molitan. Výsledek bude stejný.

3. Vrzání přední nápravy

Častou nepříjemností je vrzání při propružení přední nápravy v zimních měsících. Při nízkých teplotách totiž vržou silentbloky stabilizátorů a to takovou měrou, až se lidé otáčejí, co se to děje.

Můj Roomster tím trpěl již první zimu, kdy mu nebyl ještě ani rok. Další zimu mi došly nervy, takže jsem na to v servisu upozornil. Bylo mi řečeno, že to způsobují boule na silentblocích stabilizátoru, což je prý součástka podléhající běžnému opotřebení a stojí 150 Kč za kus. Proti tomu jsem protestoval. Taková součástka přece nemůže podlehnout běžnému opotřebení za 1,5 roku při nájezdu nižším než 60 tisíc km. Dokud bylo auto v záruce, vymohl jsem si tak výměnu dvakrát ve dvou různých servisech zdarma. Stačí nemít línou pusu.

Silentblok stabilizátoru

V letech následujících se vrzání pravidelně objevovalo znovu. Kdo chce mít klid, každý rok nechá silentbloky v servisu vyměnit za nové. Promazání vazelínou nemá účinek. Pokud vrzání ani po výměně neustane, je nutno vyměnit všechny silentbloky na nápravě. V obou ramenech jsou další dva pryžové silentbloky, které se časem vymačkají a vržou.

Mohlo by vás zajímat

Nosiče jízdních kol z nabídky Škody Auto

Nosiče jízdních kol z nabídky Škody Auto

23. 6. 2019 06:20

V nabídce originálního příslušenství Škoda lze nalézt dva nosiče jízdních kol lišících se o necelou tisícovku. Taky jste si někdy lámali hlavu, jestli má smysl připlatit za dražší variantu nebo jestli není ten levnější nějak ošizen?

Výměna dálniční známky

Výměna dálniční známky

21. 6. 2016 07:15

Za časů papírových dálničních známek nebyla jejich výměna v případě poškození úplně snadná. Připomeňte si, co vše bylo třeba podniknout, abyste nemuseli kupovat novou…