Výroba poutek pro posun sedadel z kufru

Vyšlo mě to na 22 Kč.

Aby mohl být Roomster v posledních letech výroby tak levný, přistoupil výrobce k úsporným opatřením, nad kterými leckdy zůstává rozum stát. Několik se jich dotklo i jednoho z hlavních rysů Roomsteru - zadních sedadel VarioFlex. Z uživatelského hlediska byly nejhorší změny dvě:

  • Odstranění poutek pro přichycení bezpečnostních pásů. V praxi je to obrovský problém, který si snad výrobce ani neuvědomil. Už jsem se o tom rozepsal. Hlavně, že ušetřili pár korun na jednom autě.
  • Odstranění poutek pro podélný posuv krajních sedadel přímo z kufru. Toto už komfort tak zásadním způsobem neomezilo, nicméně z předchozího Roomsteru jsem na ně byl zvyklý, tak jsem se rozhodl je dodělat vlastními silami i do modrého Roomsteru.

Jak na to?

1. Toto jsou poutka, která slouží pro podélný posuv sedadel. Říkáte si, že sedadla lze přeci posouvat pomocí hrazdičky pod sedákem. To ano, ale někdy je jednodušší posunout sedadla přímo z kufru, aniž byste museli lézt do auta k zadním sedačkám.

2. Posun sedačky umožňuje popruh, který ovládá hrazdu na přední straně sedáku. Popruh prochází oky na spodní straně sedáku, obejme hrazdu a vzadu vyústí otvorem v plastovém krytu.

3. Důležité je, že výrobce odstranil pouze tento popruh. Konstrukce sedadla zůstala zcela nezměněna, tudíž stačí doplnit jen ten popruh a je hotovo.

4. Koupil jsem popruh o šířce 2 cm a délce 5 m. Stál 22 Kč. Je úplně stejný, jaký byl popruh originální. Délka 5 m je plně postačující pro obě sedadla.

5. Prostrkat popruh oky a obejmout hrazdu není nikterak složité. Tu hrazdu je možné obejmout více způsoby. Já jsem to udělal trochu jinak, než je originální řešení, a to proto, že jsem zrovna neměl k dispozici původní sedačku. Fungují obě řešení.

6. Na zadní straně sedačky protáhnete popruh dírkou v plastu a uděláte z něj oko, aby jím šlo sedadlo ovládat. Jeho délka by měla ideálně být kolem 14 cm. Pak popruh na spodní straně sedáku sešijete. To byl asi největší oříšek, protože sešití musí být hodně pevné. Když jsem to sešil poprvé a jal jsem se posuv sedadla vyzkoušet, přetrhlo se mi šití asi při druhém posuvu :-) Oba konce popruhu se musí překrývat min. na 10 cm. Sešíval jsem obyčejnou nití, ale ne jen po obvodu, ale po celé ploše překrytých konců popruhu. Takhle už je to pevné dostatečně.

7. Oko popruhu, které čouhá ze sedadla do kufru, má v originále malé záchytné očko, které brání tomu, aby popruh zalézal zpět pod sedadlo. Zkoušel jsem jej také vyrobit, ale moc se mi to nedařilo. Ale nemusí tam nutně být, popruh pod sedadlo nezalézá.

Skoro všechny Roomstery ta poutka mají, odstraněna byla až v průběhu posledního roku výroby.

Příjemné kutění.

Mohlo by vás zajímat

Servisní plán a údržba Roomsteru

Servisní plán a údržba Roomsteru

6. 11. 2020 03:16

U Roomsteru se po uvedení na trhu kromě podivného designu a vysoké ceny láteřilo též nad výrobními úsporami. Už méně se však ví…

Kola 185/55 R15

Kola 185/55 R15

14. 3. 2021 05:14

Roomster a s ním spřízněná Fabia druhé generace mají ve velkém technickém průkazu zapsán zajímavý rozměr kol 185/55 R15. Jde o rozměr používaný u Škody Citigo a žádný…

Roomster - přepravní kapacita

Roomster - přepravní kapacita

1. 1. 2018 14:22

Myslíte si, že lednice, pračka a tři dospělí naráz se do Roomstera nemohou vejít? Podívejte se…