Výroba poutek pro posun sedadel z kufru

Vyšlo mě to na 22 Kč.

Aby mohl být Roomster v posledních letech výroby tak levný, přistoupil výrobce k úsporným opatřením, nad kterými leckdy zůstává rozum stát. Několik se jich dotklo i jednoho z hlavních rysů Roomsteru - zadních sedadel VarioFlex. Z uživatelského hlediska byly nejhorší změny dvě:

  • Odstranění poutek pro přichycení bezpečnostních pásů. V praxi je to obrovský problém, který si snad výrobce ani neuvědomil. Už jsem se o tom rozepsal. Hlavně, že ušetřili pár korun na jednom autě.
  • Odstranění poutek pro podélný posuv krajních sedadel přímo z kufru. Toto už komfort tak zásadním způsobem neomezilo, nicméně z předchozího Roomsteru jsem na ně byl zvyklý, tak jsem se rozhodl je dodělat vlastními silami i do modrého Roomsteru.

Jak na to?

1. Toto jsou poutka, která slouží pro podélný posuv sedadel. Říkáte si, že sedadla lze přeci posouvat pomocí hrazdičky pod sedákem. To ano, ale někdy je jednodušší posunout sedadla přímo z kufru, aniž byste museli lézt do auta k zadním sedačkám.

2. Posun sedačky umožňuje popruh, který ovládá hrazdu na přední straně sedáku. Popruh prochází oky na spodní straně sedáku, obejme hrazdu a vzadu vyústí otvorem v plastovém krytu.

3. Důležité je, že výrobce odstranil pouze tento popruh. Konstrukce sedadla zůstala zcela nezměněna, tudíž stačí doplnit jen ten popruh a je hotovo.

4. Koupil jsem popruh o šířce 2 cm a délce 5 m. Stál 22 Kč. Je úplně stejný, jaký byl popruh originální. Délka 5 m je plně postačující pro obě sedadla.

5. Prostrkat popruh oky a obejmout hrazdu není nikterak složité. Tu hrazdu je možné obejmout více způsoby. Já jsem to udělal trochu jinak, než je originální řešení, a to proto, že jsem zrovna neměl k dispozici původní sedačku. Fungují obě řešení.

6. Na zadní straně sedačky protáhnete popruh dírkou v plastu a uděláte z něj oko, aby jím šlo sedadlo ovládat. Jeho délka by měla ideálně být kolem 14 cm. Pak popruh na spodní straně sedáku sešijete. To byl asi největší oříšek, protože sešití musí být hodně pevné. Když jsem to sešil poprvé a jal jsem se posuv sedadla vyzkoušet, přetrhlo se mi šití asi při druhém posuvu :-) Oba konce popruhu se musí překrývat min. na 10 cm. Sešíval jsem obyčejnou nití, ale ne jen po obvodu, ale po celé ploše překrytých konců popruhu. Takhle už je to pevné dostatečně.

7. Oko popruhu, které čouhá ze sedadla do kufru, má v originále malé záchytné očko, které brání tomu, aby popruh zalézal zpět pod sedadlo. Zkoušel jsem jej také vyrobit, ale moc se mi to nedařilo. Ale nemusí tam nutně být, popruh pod sedadlo nezalézá.

Skoro všechny Roomstery ta poutka mají, odstraněna byla až v průběhu posledního roku výroby.

Příjemné kutění.

Líbil se vám článek? Můžete jej sdílet:

Mohlo by vás zajímat

Roomster a Fabia 2 - změny v průběhu let

Roomster a Fabia 2 - změny v průběhu let

15. 12. 2022 11:07

(VÝRAZNĚ AKTUALIZOVÁNO)
Facelift Roomsteru a Fabie proběhl v roce 2010. Ani v ostatních letech však výrobce nezahálel a modely průběžně upravoval. Převažují uživatelsky vstřícné změny či docházelo jen k soustavnému osekávání výrobních nákladů? Pojďte se podívat na 78 zaevidovaných změn.

Odhlučnění Roomstera

Odhlučnění Roomstera

17. 1. 2021 17:40

Roomster strašlivě hučí od kol, hlavně od zadních. Není divu. Fotky rozebraného interiéru dokládají, jak jsou zadní podběhy…

Škoda Roomster 1.4 16V - fotogalerie

Škoda Roomster 1.4 16V - fotogalerie

30. 9. 2022 09:36

Po letech jsem zaktualizoval fotogalerii našeho dnes již bývalého Roomstera. Takže kdo se chce kochat vínovou metalízou Flamenco v kombinaci s ne zcela běžným světlým interiérem, najde zde to pravé (včetně unikátních fotek Roomstera na kolech s šířkou jen 165 mm).