Rozum versus emoce při výběru auta

Napsáno 28. března 2023.
Článek je součástí seriálu Objednávka VW Caddy Maxi
  1. Objednávka VW Caddy Maxi Life 1.5 TSI 14. 1. 2022
  2. Objednáno TSI, dorazí TDI. Jak je to možné? 15. 7. 2022
  3. Objednávka VW Caddy Maxi Life: rok poté 6. 1. 2023
  4. Právě čtete: Rozum versus emoce při výběru auta 28. 3. 2023
  5. Volkswagen Caddy Maxi Life 2.0 TDI: konečně vyrobený! 9. 3. 2024
VW Caddy Maxi vs. Hyundai Staria

Předem se omlouvám čtenářům za tentokrát poněkud osobní text bez významné informační hodnoty, ale musím si to zapsat na památku. Už déle než rok mám objednaný Volkswagen Caddy Maxi jako nový rodinný povoz. Aktuálně těmto účelům slouží Škoda Roomster. Jenže už poněkud stárne a začíná nám být malá. Počátkem roku 2022 se tedy rozhoupávám k výběru posledního nového auta se spalovacím motorem, abych neprošvihl dobu, kdy lze vůbec koupit nový automobil bez baterek pro sedm lidí a pod milion korun.

Jak vybírá rozum?

Definuje požadavky a stanoví si cenový limit. V mém případě šlo o sedm plnohodnotných míst a úsporný provoz. Cena neměla fixní hranici, jen se mi příčilo utratit za auto částku blízkou milionu. Mělo být bez zbytečností, v zájmu dlouhodobého levného a spolehlivého provozu také bez LED světel, digitálních budíků, bezklíčového přístupu a dalších soudobých vymožeností. Podrobněji popsáno ve starším článku.

Ve zkratce tedy hlava hledala největší vůz, který se vejde do garáže a s co nejnižšími pořizovacími i provozními náklady. Vítězně vyšel právě prodloužený Caddy s naftovým motorem 75 kW. Rozumu nevadilo, že předváděcí jízda probíhala jen s krátkou pětimístnou karoserií, a že auto nezanechalo bůhvíjaký dojem. Jízda byla naprosto zapomenutelným zážitkem, při kterém v paměti zůstává jen vzpomínka na podobně hlučnou a drncavou jízdu zrovna jako v Roomsteru. Rozum si libuje v tabulkových hodnotách technických údajů a ty jsou silnou stránkou Volkswagenu Caddy. Objektivně je opravdu těžké mu cokoliv vytknout. Model lze navíc sestavit přesně dle potřeb resp. peněženky. Všechno je u něj tak akorát, potěší také perfektní pozice za volantem a celkově vyvážený pocit kvality.

Klíčové charakteristiky Caddy Maxi jako ideálního rodinného auta

+

Dostatečně velký pro sedm dospělých lidí.

+

Ale ještě s rozumným půdorysem pro přijatelně náročné hledání parkovacího místa ve městě.

+

Velké boční posuvné dveře, standardně na obou stranách.

+

Základní cena je pod třičtvrtěmilionem.

+

S naftovým motorem má spotřebu kolem pěti až šesti litrů.

+

Rozumná velikost a tudíž cena pneumatik 205/60 R16, navíc s nepřímým měřením tlaku pneumatik. Tedy bez drahých elektronických ventilků.

+

Může být bez drahých hraček komplikujících dlouhodobé vlastnictví: s žárovkami, ručičkovými budíky, manuálními bočními i zadními dveřmi, manuální převodovkou a bez jakékoliv elektrifikace.

+

Už z výroby ho lze osadit odolnou AGM baterií, která by mohla vydržet podstatně déle, než dnes běžné EFB.

+

Nebudí pozornost ani závist.

Jediné, co rozumu chybělo, bylo ověření životního prostoru ve třetí řadě a zbývající místo pro zavazadla za ní. Oboje jsem poprvé vyzkoušel až rok a čtvrt po objednávce. Prostor vyhoví, ale nadšením jsem zrovna neskákal. Proč? Protože den předtím se mi do spárů dostalo auto ještě mnohem větší. Hyundai Staria.

Co na to srdce?

Ani nevím, co mě to popadlo, ale nohy mě v březnu 2023 zavedly do prodejny Hyundai. Před krámem byla zaparkovaná Staria. Naživo vypadá úžasně. Naprosto impozantní rozměry i vzhled. Prodejce byl velice vstřícný. Po důkladné prohlídce interiéru následovala předváděcí jízda dlouhá 70 kilometrů! Celé jsem je mohl odřídit a navíc se jelo po mně známých silnicích, což byl obrovský benefit. Soustředit se pak můžete na auto, nikoliv na řízení v neznámém prostředí. Výhled ze Starie nemá obdoby. Na všechny ty Kodiaqy koukáte shora, na malých silnicích vám auta s respektem uhýbají.

Hyundai Staria Tour

Kvalitně a nápaditě provedený interiér s plejádou mechanických ovladačů (např. sklonu světel, výhřevu volantu a v základní výbavě i klimatizace), metr místa před koleny v druhé a třetí řadě, možnost naklápění opěradel do výrazně tupých úhlů. Bezedný kufr i s devíti lidmi na palubě. Přitom stále zůstává rezervní kolo. Unikátní schopnost usazení tří lidí dopředu.

Hyundai Staria Tour - tři sedadla vpředu
Mám 180 cm a doprostřed se vejdu. Sklon opěradla se hýbe spolu s nastavením opěradla spolujezdce vpravo.
Hyundai Staria Tour Comfort - panel manuální klimatizace
Základní výbava má manuální dvouzónovou klimatizaci s klasickými tlačítky.
Hyundai Staria Tour - zavazadlový prostor
Kufr za třetí řadou disponuje objemem přes 800 litrů (měřeno jen do výše spodní hrany oken).

Staria prostě vzbudila emoce a srdce mělo jasno. Nezajímalo jej, že jízda s lehkou nohou na plynu skončila průměrnou spotřebou přes 8 litrů na sto (cca o dva více, než by vzal Caddy TDI). Nezajímají jej drahé pneumatiky 215/65 R17 či 235/55 R18 a nejspíš šílené ceny pojištění, náhradních dílů a servisu. Nevadí mu, že se takové auto nevejde do garáže a parkování ve městě bude hrozné. Ignoruje kompromisy v podobě nedomyšleného zavazadlového prostoru s chybějícím zakrytím, osvětlením a 12V zásuvkou. Nebo absence vyhřívaných zrcátek v základním stupni výbavy. Prostě tohle auto chce, protože je úžasné. Jiné než vše ostatní. Hýčká posádku, budí respekt a často i údiv. Když při rozhodování vyhrají zjitřené emoce nad pečlivým uvážením potřeb a současných i budoucích finančních možností, pak se už vlastně nedivím té záplavě SUV v pražských ulicích.

Hyundai Staria Tour

Rozuzlení

Slyšel jsem kdysi myšlenku, která říkala asi toto:

„Když rozhodujete rozumem a rozhodnutí bude chybné, budete si jej vyčítat. Ale když se rozhodne špatně srdce, tak si to odpustíte.“

Myslím, že na tom něco je. Vyhraje u mě rozum nebo srdce? Při mém minulém vybírání slavil výhru rozum, tedy Roomster nad Yetim. Nyní jsem sice objednávku na VW již podepsal, ale co mi brání od ní po 15 měsících marného čekání odstoupit? Zaplacená záloha je vratná. Dám vědět.

Líbil se vám článek? Můžete jej sdílet:

Mohlo by vás zajímat

Co možná nevíte o Hyundai Staria

Co možná nevíte o Hyundai Staria

1. 3. 2024 09:15

(AKTUALIZOVÁNO)
O kosmické raketě jménem Hyundai Staria už jste asi četli mnohé. Sám se o ní velmi zajímám a tak přináším informace ne zcela známé…

Toyota PROACE City Verso vs. Volkswagen Caddy

Toyota PROACE City Verso vs. Volkswagen Caddy

9. 4. 2023 08:26

Nelze říci, že by jeden byl jednoznačně lepší než druhý. V kterých oblastech dominuje Toyota a v čem je lepší Volkswagen? A co peníze? Jestli jste si dosud mysleli, že Caddy je na vás moc drahý, možná budete překvapeni…

Katalogy, ceníky, návody k obsluze

Katalogy, ceníky, návody k obsluze

4. 5. 2023 12:01

(AKTUALIZOVÁNO)
Připomeňte si Škodu Roomster v dobových katalozích, cenících a návodech k obsluze. Vše k volnému stažení v PDF.

Roomster vs. Yeti

Roomster vs. Yeti

6. 2. 2021 07:42

Roomster i Yeti nabízejí podobnou užitnou hodnotu a ač se rozměry obou aut příliš neliší, jsou rozdílné technické základy zcela zásadním…