Jak zabít Tourana? Inovace pro rok 2023 nepotěší.
Nejčerstvější změny, jaké výrobce provedl na konzervativně orientovaném voze, jsou zarážející. Snaží se jimi sice zachovat aktuálnost letitého modelu, ale kdyby nedělal nic, prospěl by mu více…
Vzpomínáte na legendární reklamu na modernizovaného Favorita? Tu s těmi vlaječkami, kde všude byl vůz zdokonalen? Týkala se velkého faceliftu z ledna 1993, při němž bylo provedeno 548 vylepšení. Někde jsem se dokonce dočetl, že za celou dobu výroby bylo na Favoritu provedeno dokonce přes 800 úprav. A mě zajímá, kde všude. Nejlépe by asi bylo pátrat v muzejním archivu, což by mě moc bavilo. Nemám na to však čas. Pár desítek změn lze jednoduše vykoukat přímo na autech a převážně takové zde uvádím. Víte o dalších?
Po zahájení výroby Favorita neměli škodováci peníze ani chuť dělat další změny. O situaci ve Škodě v tomto období vypráví v knize V soukolí okřídleného šípu přímo Petr Hrdlička, tehdejší vedoucí technického vývoje.
Když přišel do Škody Volkswagen, začal Favorita ohromně kultivovat. Velmi zajímavě o tom pojednává diplomová práce, ze které na této stránce také čerpám. Při uvádění velké modernizace v lednu 1993 se škodováci dokonce vyjadřovali, že to je v podstatě nové auto. Vzhledově to byl samozřejmě stále tentýž Favorit, ale do značné míry to byla pravda, protože zůstalo jen velmi málo dílů, jež zůstaly během životního cyklu Favorita nedotčeny.
Seznam je průběžně doplňován. Nyní mám zdokumentováno změn napříč všemi ročníky.
Přibyla patrně s prvním faceliftem. Stále je možno ji zakoupit a doplnit i na starší modely, u kterých zajišťovací tyč odírá lak.
Původně Jikov OD 3457, pak Jikov SH 3460. Nové čerpadlo nemá páčku pro ruční čerpání a je nerozebiratelné. Jeho součástí není předřazený odkalovač paliva. Má výhodu ve větší dodávce paliva a odolnější membráně, stíněné proti vnikání horkého oleje pryžovým měchem. K filtrování paliva se používá samostaný čistič paliva montovaný do přerušeného potrubí před karburátor.
Nově byl montován tandemový hlavní brzdový válec s průměrem 22,2 mm (dříve 22 mm) spolu s inovovaným posilovačem brzd se strmějším náběhem účinku.
Náboj zadního kola nově tvořil celek s brzdovým bubnem (původně se jednalo o dva samostatné díly) a rozměr činné plochy brzdových čelistí byl zvětšen na 200 mm v průměru a 40 mm na šířku.
Modernizací došlo k výraznému zvýšení jakosti brzdových hadic a zlepšení povrchové úpravy pozinkovaných brzdových trubek, na něž byla nanášena i plastická hmota. V kombinaci s pozměněnou technologií ohýbání se trubky staly odolnější proti korozi a poškození.
Původní prvovýrobní destičky Ferodo Premier Quality FDB610A, poté FDB610B (odlišná směs).
Změnila se rozteč šroubů kol z původní hodnoty 4×98 na 4×100 (sjednoceno s VW).
Původně 1 400 mm vpředu a 1 365 mm vzadu, nově vpředu 1 420 mm a vzadu 1 380 mm. Rozchod byl rozšířen jednak vlivem nových disků s jiným zálisem i rozšířením zadní nápravy (údajně o 26 mm, ale zdá se mi to divné, protože to nekoresponduje s udávanými hodnotami rozchodu).
Původní socialistické spouštěcí mechanismy neumožňovaly spustit skla předních dveří až dolů. Zbývalo pět centimetrů, frajerské vystrčení lokte tak nebylo možné. Nové stahovačky přišly s prvním faceliftem.
Označení výrobce a modelu na pátých dveří se měnilo vícekrát. Původní hliníkové provedení bylo ještě před prvním faceliftem nahrazeno voděodolnou samolepicí stříbrnou plastovou fólií stejného vzhledu. S prvním faceliftem přišly plastové štítky, které zůstaly i po druhém faceliftu. Při něm však došlo k doplnění loga doprostřed a změně označování ze 135 (136) L (LS) na LX, GLX.
Vodorovná rýha ve výplni předních dveří přibyla v roce 1989.
Patrně v roce 1990 se u modelů L měnil odstín koženky na dveřích ze světlejšího na tmavší. Světlé odstíny se později používaly na modelech LS. Variant dveřních výplní před tím, než přišly v roce 1993 moderní tvarované, je celá řada a nemám je dosud spolehlivě zmapované.
Elektřina do pátých dveří byla původně zajišťována kontaktní piánem (popř. dvěma, pokud byl vůz vybaven zadním stěračem). Nebylo to moc spolehlivé, takže v rámci první modernizace to bylo nahrazeno kabelovým svazkem chráněným husím krkem.
S prvním faceliftem byly očalouněny boky zavazadlovového prostoru.
Plato kufru trochu změnilo prolisy a bylo potaženo jakýmsi kobercem (původně jen tvrdý plast). Jiný tvar mají i jeho gumové špuntíky.
Práh zavazadlového prostoru byl při druhém faceliftu částečně překryt plastovým krytem. Bylo to asi hlavně kvůli čepu zámku dveří, který do té doby příliš trčel a rád trhal nakládané krabice.
Zajímavou úpravou prošel i samotný čep zámku. Byl dodatečně potažen nějakou gumou, jako to mají třeba i současné škodovky. Je to kvůli ohromnému bouchání, které se při jízdě ozývalo tím, jak na sebe dosedal původní kovový čep a zámek pátých dveří. Ke změně došlo někdy mezi první a druhou modernizací.
Spoj horního a dolního krytu sloupku volantu vypadal po první modernizaci jinak - lépe maskoval slícování obou dílů. Změna však nepřišla hned v srpnu 1991, ale až někdy později.
Předzápaly při nízkých otáčkách a malé zátěži se u modelů od srpna 1990 vyřešily přidáním podložky pod šroub víčka podtlakové jednotky. Tím se zvýšilo předepnutí pružiny a zpozdil účinek podtlakové regulace předstihu. Lze doplnit i do starších modelů (podložka by měla mít tloušťku 2,5 až 3 mm).
VIN číslo bylo původně vyraženo na čelní stěně motorového prostoru. Poté se přesunulo na podběh pravého předního kola.
Středové pokličky kol nejdříve nesly nápis Škoda, pak se asi v roce 1990 (nevím přesně kdy, ale rozhodně ještě před prvním faceliftem) poněkud zjednodušily. Zcela se změnily s druhým faceliftem.
Některé limitované edice představené po poslední modernizaci (např. Silver Line, Black Line, Solitaire, Sport Line, Green Line) byly osazené zadními světly s kouřovým efektem. Ale ne všechny, např. Special Line je neměl.
K pojistkám byl původně docela špatný přístup. Umístěné pod přístrojovou deskou s věčně nedržícím víčkem (aspoň na mém Favoritu). V roce 1991 přišla nová pojistková skříň, mimochodem stejná jako u pozdější Felicie, jež se po odšroubování plastové matice odklápěla společně s pojistkami.
Zároveň s novou pojistkovou skříňkou se změnily i samotné pojistky. Favorit měl původně keramické válečkové pojistky. Modely po první modernizaci pak klasické tavné.
Původní asymetrickou masku nahradila krátce po vstupu koncernu VW do Škody jednoduchá maska s běžným umístěním loga uprostřed. Cílem bylo prý poněkud sjednotit vzhled s koncernovými vozy. Měnila se i při druhém faceliftu. Díky usměvavé štěrbině a oblejšímu tvaru působila elegantněji.
Favority s asymetrickou maskou měly logo děravé.
Aerodynamika nebyla silnou stránkou Favorita. Spojler montovaný na nárazník od roku 1993 přinesl určité zlepšení.
Ve snaze zjemnit tvrdé a hranaté linie Favorita došlo i na vnější kliky. Vždyť ty původní se vozily ještě na předchozí Škodě 742.
I víčko nádrže bylo po faceliftu oblejší a prosto jakýchkoliv výčnělků.
Úprav doznaly plechy dveří, což byla příprava pro tvarové výplně, které se montovaly od 1. ledna 1993. Viditelnými změnami jsou např. díra v dolním rohu a oválná prohlubeň na rámu u zamykacího kolíčku. Nejsem si jist, zda tato úprava proběhla již po celozávodní dovolené v srpnu 1991 nebo společně s výztuhami dveří v dubnu 1992, viz následující bod.
Boční dveře dostaly výztuhu z profilované oceli tloušťky 2 mm chránící proti bočnímu nárazu.
Při vývoji Favoritu na ně nezbyl čas ani peníze (dodavatel na ně neměl potřebnou technologii), takže jejich zavedení proběhlo až při druhé modernizaci.
Domníval jsem se, že táhlo se objevilo při druhé modernizaci v lednu 1993. Jeden majitel Formana jej však má i na autě vyrobeném v roce 1992. Viz. Škoda fórum. Zdá se však, že nebylo standardní výbavou, jak dokládá druhý obrázek vozu již po druhé modernizaci.
Jedinou možností, jak se u původního Favorita dostat do kufru, bylo odemknutí zámku na pátých dveřích. U prvního faceliftu byl zámek doplněn ovladačem. Odemčený kufr tedy šlo otevírat i bez klíče.
Samočinné zvedání plata kufru s pátými dveřmi bylo místo obvyklých šňůrek řešeno neobvyklými plastovými táhly. Zajímavé bylo i jejich původní spojení s dveřmi, ve kterých pro ně byly připraveny dírky a táhla se zajistila pootočením o 90 °. Po první modernizaci už se zajišťovala navléknutím na čep.
Volant zůstal dvouramenný, ale nově byl černý a oblejší.
Některé lépe vybavené modely měly po faceliftu stejný středový tunel, který se později montoval i do Felicií.
Po faceliftu došlo nejen na jiné barevné ladění interiéru, použité plasty byly také kvalitnější. Původní světlé se na ostrém slunci dokázaly zkroutit.
S druhou modernizací byly původně gumové opěrky očalouněny a to standardně i na základních sedačkách.
S tvarovými výplněmi dveří se změnil i vzhled kliček oken. Téměř stejné se používaly i ve Feliciích.
Oblejší hlavice řadicí páky přišla kupodivu už s prvním faceliftem, tedy v hnědé barvě. Při druhém pak jen změnila barvu na černou.
V roce 1990 se změnila pozice seřizovacího kolíčku hodin. Původně byl ve středu ciferníku, později zrcadlově s kolíčkem pro nulování denního počítadla.
Vozy vyrobené v letech 1988 a 1989 měly poslední tři kontrolky v pořadí parkovací brzda, tlak oleje, dobíjení. Později se zpřeházely - dobíjení, parkovací brzda, tlak oleje.
Byl upraven piktogram tankovacího stojanu, na němž přibyla přeškrtnutá písmena Pb značící bezolovnatý benzín.
Proměnou prošly přístroje před řidičem. Do standardu přibyl otáčkoměr.
Oblast mezi zadními bočními dveřmi a zadním kolem byla původně chráněna hrubým nástřikem. Asi to karoserii moc nechránilo, takže později bylo toto místo překryto plastovým krytem, navíc protaženým až k horní hraně výřezu kola.
Hrubý nástřik spodní části prahů se používá i na dnešních škodovkách. Tato ochrana podle všeho přibyla až v samém závěru výroby.
Plastové těleso předních světlometů bylo spolu s krytem prapůvodně černé. Od dubna 1989 se začalo vyrábět z bílého plastu.
Bezpečnostní pásy byly spolu se zámky nejdřív černé, pak asi od dubna 1989 hnědé a od roku 1993, kdy se do černé oblékl celý interiér, zase černé.
Některé drobné součástky byly zkraje výroby černé, později se sladily s hnědým interiérem.
U základní výbavy L (Lux) se v roce 1990 měnil potah sedadel.
Podlaha kufru byla nejdřív tvořena jen měkkým kobercem, takže dno bylo různě vyboulené věcmi uloženými pod ním. Překližka dno zpevnila.
Panty opěradel byly původně odhalené. Později se upravil tvar opěradla tak, aby čalounění panty zakrylo.
Upraveny byly všechny piktogramy na panelu topení.
Současně s úpravou piktogramů se změnil tvar otočného ovladače, který navíc získal podsvícení a podsvícení dostaly též stupně větráku.
Původně byl montován německý karburátor Pierburg 2E-3. Zanedlouho si však československý výrobce Motor České Budějovice osvojil jeho výrobu a začal produkovat licenční model Jikov LEKR 28-30. Oba karburátory tedy byly stejné, lišil se jen výrobce.
Na horní zavěšení předních tlumičů se začaly montovat plastové krytky.
Bylo lehce upraveno vyznačení oblastí 1 a 2. Původně to byly plné plochy, pak jen obrys. Rovněž bílá čára byla poněkud tenší.
Na prahu pod zadními dveřmi se objevila malá prohlubeň, pravděpodobně zamýšlená pro odtok vody.
Spodek těsnění kolem bočních dveří byl původně samostatný. Od první modernizace to byl jeden kus kolem celého obvodu.
V roce 1993 přibyly senzory pro rozsvícení vnitřního osvětlení také na zadní dveře.
Otvory pro odvětrání interiéru v zadních bočních dveřích byly opatřeny plastovými mřížkami.
Favorit se původně obouval do pneumatik Barum OR 37 Economy, později do Matadorů MP 8 Economy.
Nad víčko nádrže se lepila samolepka upozorňující na tankování bezolovnatého benzínu.
Před první modernizací neměl přívod vzduchu do topení vůbec žádnou mřížku. Později se používala mřížka a filc. Proč se někdy použila mřížka a jindy filc jsem však nezjistil. Některé modely po první modernizaci mají někdy mřížku, někdy filc a ročníky 1993 a novější zrovna tak.
Spoře ukotveným předním plastovým prahovým lištám přibyla u B sloupku jedna úchytka.
Nejčerstvější změny, jaké výrobce provedl na konzervativně orientovaném voze, jsou zarážející. Snaží se jimi sice zachovat aktuálnost letitého modelu, ale kdyby nedělal nic, prospěl by mu více…
(AKTUALIZOVÁNO)
Podařilo se mi „urvat“ poslední novou autonavigaci od firmy Mio, která nyní prodává už jen autokamery. Jaká je její poslední navigace Pilot 15 LM v porovnání se starou řadou Moov?
Víte, co máte, když se vám ožvejká adaptér k bezpečnostním šroubům? Problém. Když znáte jejich kód, máte vyhráno. Ale co když jej nemáte?
Roomster mohl být osazen automatickou klimatizací Climatronic. Mám ji a příplatek za ni byly vyhozené…